Maatschappij „Voorwaarts" Goudgeel me Verkrijgbaar AXEL. A. LENOS. PUROL er op! Tandarts KNOOP Strobe's Schlanstedter Haver Industrie van Lembke, door W. M. DIELEMAN, Firma P. H. Yeenhnizen, Axel. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Aangifte van Hengsten. Inschrijving voor den Dienstplicht Advertentiën. PIETER DE PUTTER, ÜHfir* ^00r de be,angste'- op Vrijdag 8 Januari 1926, 70,000 K.G. Superphosphaat. 40,000 K.G. Kaiizout. 20,000 K.G. Ammoniak. 20,000 K.G. Chili. 4500 K.G. Kaïniet. ZITDAG merk „MATADOR". Nette WERKVROUW JLIU de Regeering hulp biedt met troepen soldaten, mariniers, pon tonniers of genie-troepen. En zoo gaat dat van streek tot streek en lezen we, of hooren door het radio-toestel, dat tal van dorpen onder water staan, het water tot aan de zolders der huizen en hooger tot 6 meters is gerezen. Qroote meervlakten worden ge vormd, waarboven men daken en torens der hoogste gebouwen ziet uitsteken. Het is bij men- schenheugenis niet bekend, dat het ooit zoo erg is geweest, tenzij in vroeger eeuwen. Duizenden vluchtelingen zoe ken hulp en onderkomen. En wie in zijn woning blijft lijdt gebrek aan allesgeen vuur, geen licht, geen brood, tot het met mondjes maat in booten wordt aange bracht. Het is in de steden Nijmegen, Den Bosch, Arnhem, Roermond, Maastricht, enz. denzelfden toe stand, als in den oorlog. Over vloed van menschen, die aan alles gebrek hebben en die in scholen, fabrieken, kerken en overal ge borgen worden. Een Oudejaarsavond en Nieuw jaarsmorgen om nooit te vergeten. Wie in den aanvang langs de dijken liep, zag daar 's avonds in het roode schemerlicht van fak kels en lantaarns de menschen zwoegen met planken, zakken, en al wat dienen kon tot kisting, terwijl hier en daar uit de boven- luiken van eenzame hoefjes een lichtschijnsel zichtbaar was van de wachtende bewoners, die hun erf niet verlaten konden en met roeibooten hun voornaamste goed en vee nog trachtten te redden. Het is niet mogelijk er een ge trouwe beschrijving van te geven. De groote dagbladen vullen kolommen met berichten uit aller lei dorpen en steden van de overstroomde strekendie be richten blijken op den duur een tonig, omdat ze bijna alle het zelfde zeggen en alleen voor degenen, die er bekend en direct of indirect belang bij hebben van belang zijn. We nemen er een greep uit om eenigszins het beeld van den toestand te verduidelijken. Eerst willen we echter melding maken van het bezoek, dat onze Koningin met Haar Gemaal aan de geteisterde streken bracht. Uit Druten wordt gemeldH. M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik, den Com missaris der Koningin in Gel derland, den Hoofdingenieur van den Waterstaat en den adjudant Röell bezocht Zaterdagmorgen ons dorp. Het water is stijgende en in verband hiermede worden scholen en pakhuizen ingeruimd. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik zijn Zaterdagmor gen te 9 uur met gevolg te Wy- chen gearriveerd. In gezelschap van den burgemeester werden Nederasselt, Balgoy en Wychen bezocht. In marinevletten werd over de overstroomde landerijen rondge varen. De nood is zeer groot. Uit Venlo werd Zondagmid dag gemeld: Te half negen werd in particu liere auto's uitgereden. De Ko ninklijke bezoekers reden naar de overstroomde straten en stapten daar in bootjes over. In bootjes werd door de stad gevaren en werd het overstroomde gebied in oogenschouw genomen. De koningin onderhield zich met verschillende bewoners. Na dit bezoek werden wederom in auto's verschillende critieke pun ten bezocht. Later werd naar de gemeente Velden gereden om ook daar de o\ erstroomingen in oogen schouw te nemen. Te 10.23 vertrok de Koninklijke trein naar Roermond. De toestand was hedenmiddag te Venlo nog steeds ernsttg. Er is eenige val ingetreden, doch het zal waarschijnlijk nog wel enkele dagen durenvoordat ook wanneer de val aanhoudt Venlo weer vrij van water zal zijn. De gasfabriek en de elec- trische centrale staan nog steeds onder water, zoodat de verlich ting nog gestoord is. Er zijn voorloopig voldoende levensmid delen in de stad en aanvoer langs den spoordijk is nog mogelijk. Roermond 3 Januari. Gister morgen te 10.50 uur arriveerden alhier H.M. de Koningin en Prins Hendrik, vergezeld van eenige leden der Hofhouding. Buiten het station namen zij plaats in eenige gereed staande auto's. Een groote menigte verwelkomde de Koninklijke bezoekers. Het eerst werd de Roermond- sche Spijskokerij bezocht. Per boot maakte men een tocht door de overstroomde gebieden. H.M toonde overal groote belangstel ling en deelneming voor den ramp. Zondagavond half 7 kwam H. M. te Maastricht aan In Greven- bicht werd de omtrek in een boerenkar afgereden. Het verzacht en geneest Steeds hooger wast het water Huizen en dijken zinken weg. De berichten die van uit het onbereikbaar Dreumel tot ons doordringen zijn in één woord hartverscheurend. Wij vernamen het volgende De toestand is van dien aard, dat indien niet spoedig een al- geheele verandering in den water toestand intreedt, het dorp door alle inwoners zal moeten worden ontruimd. Op het hoogste punt in de gemeente staat het water nog ruim een Meter hoog, ter wijl in de laaggelegen gedeelten op sommige plaatsen zes a zeven meter water staat. De huizen zijn hier en daar in deze lage ge deelten van de gemeente geheel in het water verzonken. De burgemeester van Dreumel heeft zich in den afgeloopen nacht gedwongen gezien tot krasse maatregelen over te gaan om te voorkomen, dat er vele menschen om het leven zouden komen. De marechaussee is er toe overge gaan de menschen te dwingen hun woningen te verlaten. In booten worden de inwoners uit de huizen gehaald en overge bracht naar veiliger plaatsen. Hartroerende tooneelen speelden zich af, als de menschen, die gevlucht zijn naar den zolder, waar zij een angstigen nacht door brachten, soms in het donker, of bij kaarslicht, gedwongen werden door dakvensters naar buiten te komen en in de bootjes te stappen. In de bovenverdieping van het raadhuis zetelt de Burgemeester met zijn helpers en van hier uit worden de bootjes gezonden naar de meest bedreigde plekken. Niemand in het dorp heeft den afgeloopen nacht geslapen. Een wonder dat nog geen men schen zijn omgekomen. Reeds storten hier en daar de huizen in. De ernst van den toestand blijkt wei uit het feit, dat som mige personen van angst krank zinnig zijn geworden. Alphen aan de Maas is even eens aan de beurt gekomen. Er zijn reeds 6 sleepbooten en 12 Rijnaken aangevraagd om de be volking van de dijken te halen, waar zij zijn afgesloten en bij wassend water groot gevaar loo- pen. De marine is er druk in de weer. De vluchtelingen uit Ap- peltern werden eveneens op een dijk geïsoleerd en moesten per vlet worden gered. In den afgeloopen nacht is het water in het land van Maas en Waal één M. gestegen. Oyen loopt reeds onder tengevolge van den doorbraak bij Cuyk. Het water loopt over de landen naar de Dieze. Volgens laatste inlichtingen zijn te Alphen reeds meer dan 20 huizen ingestort. Het dorp ver dwijnt in het water. Een wonder dat er nog geen menschen ver dronken zijn. (Avp). V eilfgheldsinaatregelen. Tracht nooit een uitgedoofde kachel weer met een scheut pe troleum te doen opleven. Pas op voor ontploffing van de petro- leumstraal. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,af 12,50. Rogge f 9,— a 10,—. Wintergerst f 11,50 a f 12,50. Zomergerst f 11,— k f 12,—. Haver f 9,a f 10,—. Erwten f 11,— a f 15,—. Paarden- boonen f 11af 12,—. Duiven- boonen f 12,a«f 14,Bruine- boonen f 10,a f 12,Lijn zaad f 18,af 19, Blauwmaan- zaad f k f Groen Vlas f9,— a f 10,—Gebookt Vlas f 11,— af 13,—. Gezwingeld Vlas f 0,85 k f 0,95. Aardappels f3,50 a f4,—. Stroo f 18,— a f 20,—. Koolzaad f a f Boter f2,a f2,10. Eieren f 0,09 a f0,10. HULST, 4 Jan. Graanmarkt. Tarwe f 11a f 13.Rogge f 8,50af 9,—. Wintergerstf 11, a f 11.50. Zomergerst f 11,— a f 11,50. Haver f 8,— a f 9,50. Erwten f 15,a f 16,Paarden- boonen f 12,a f 13,Duiven- boonen f 14,50 a f 15,—. Witte- boonen f a f Bruine- boonen f 10,— af 12.50. Lijnzaad f 18.— af 19,.Aardappels f 3,60 a f3,90. Koolzaad f— a f Boter f 1,90 a f2,— per KG. Eieren 26 stuks f 2,34. Slachtvee 6, verkocht 3. Varkens 40, ver kocht 28. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 4000. f8.05 per 100 stuks. ROTTERDAM. 4 Jan. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd433 vette runderen, 212 vette- en graskal- veren, 920 varkens, 517 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.18—1.22, 3e kw. 0.90- 0.80; kalveren le kw. 1.75 1.90, 3e kw. 1.150.95; schapen le kw. 0,85—0.90; varkens le kw. 0.95—0.97, licht soort 0.90 —0.95. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoonvan blauw 18930 St., prijzen 0.95 1.45, van Groningsch 3000 st., prijzen f 1.00f 1.30. Lijnzaad voer f 18,a f 19, zaai f20,— a f22, Mosterdzaad bruin geelblauw maanzaad 58—60, koolzaadkarwij- zaad 2425. kanariezaad 19-20. AardappelenZeeuwsche blau we en bonte 3.50-4.20, poters 2. 2.10. Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers 3,3,30. Briel- sche Eigenheimers 3,30—3,80. Eieren 10,——12,50. Wisselkoersen. Brussel 11,30. Parijs 9,42. Londen 12,05a/.r New York 2,487i De Burgemeester van AXEL noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, om hiervan vóór 1 Februari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. AXEL, den 5 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat in Januari voor den diens plicht moeten worden ingeschreven personen geboren in 1907. Zie openbare aankondiging aan het plakbord. AXEL, 30 December 1925. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Op Oudejaarsavond 1.1. overleed tot onze diepe smart, na een zeer langdurig doch geduldiglijden.inzijnen Heer en Heiland, onze lieve Man en Vader, de WelEerwaarde Heer Emeritus Predikant, laatstelijk Gemeente-Ontvan ger van Axel, in den ouderdom van 42 jaren. De zekerheid dat hij nu juicht voor Gods troon, met de vrijgekochten des Heeren, lenigt onze smart. Uit aller naam, Mevr. Wed. P. DE PUTTER- Dregmans. Axel, 2 Januari 1926. overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom, de Heer P. DE PUTTER. Dat zijn heengaan vrede was, is ons tot rijken troost. Familie DE PUTTER. Familie DREGMANS. Axel, 31 December 1925. De Heer en Mevrouw BLOK—de Jager zeg gen liarteiyk dank voor de ver kregen gelukwenschen bij de wis seling des jaars en wenschen allen wederkeerig een gelukkig jaar toe. Axel, 5 Jan. 1926. De Heer en Me vrouw BOOGAERT betuigen, onder aanhieding van wederkeerige gelnkvrensclien, hun karteiyken dank voor de bewij zen van belangstelling bij de wisseling des jaars ontvangen. Met wederkeerigen gelnkwensck bedan ken de Heer en Mevrouw BOM— Meerburg Snarenberg hartelijk voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. saP«§|* ling op 1 dezer zeggen karteljjk dank de Heer en Mevrouw OGGEL- SlJPKENS. Axel, 4-1-'26. Dankend voor ont vangen felicitaties, wenschen wij wederkeerig een gezegend jaar. Ds. en Mevr. RUYSCH VAN DUGTEREN. Ondergefeekende maakt bekend, dat ze zich gevestigd heeft als COSTUUMNAAISTER en beveelt zich beleefd in ieders gunst aan. MARIE VERSTRAETEN, Kijkuit K 62, Axel KJ JKU1T. bij JOZEF VAN DORSSELAER te Kijkuit, 's namiddags 27» ure, van plus minus Voorwaarden verkrijgbaar bij den Secretaris. Levering van 10 tot 25 Januari 1926. De Secretaris, A. VAN DORSSELAER, Axel, Walstraat. houdt te AXEL op aanst. Donderdag 7 Januari bij den heer F. W. DIELEMAN. Spreekuur van 4—6 uur. AANGEBODEN: le nabouw en le nabouw AXEL, Coegors. zijn onze Neemt proef! In elke hoeveelheid verkrijg baar bij N B. Wederverkoopers rabat. WIJN- EN SIGARENHANDEL, Heden is in de étalage te be zichtigen, de merk: (WINSELMANN) met 5 jaar schriftelijke garantie, welke ik geef als HOOFDPRIJS voor de meeste Sigarenzakjes. Huismoedersspaart gij de Sigarenzakjes voor uw man en jongens, wij geven U de schoonste cadeaux als belooning voor uwe spaarzaamheid. gevraagd. Adres Walstraat C 46. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Gesprongen Handen, Ruwe huid en Schrale Lippen Barsten, Kloven, Win terhanden, Wintervoeten, Winterooren en Winterteenen; Huidwondjes, Ont vellingen, Huidschavingen, Snij-, Stoot-, Brand- en Valwonden Roode ontstoken Huid, Schrijnen en Smetten der Huid. PUROL in Doozen van 30,60 en 90cent; Tuben 80 cent. Bij Apoth. en Drogisten Van 130 November 1925. ZAAMSLAG. Geboorten, 3. Cor nells, z. van Jacobus Mechielsen en Maria de Jonge. 6. Janna Sara, d. van Louis de Pooter en Janna Jacoba van Langevelde. 9. Hubrecht Cor nells, z. van Nicolaas van Antwerpen en Jacoba Cornelia de Vos. 25. An- dries, z. van Jacob Johannes IJsebaart en Maria de Kraker. 30. Maria, d. van Jan Hamelink en Elisabeth de Feijier. Overlijden. 3. Jan van Hermon,61 j. echtg. van Adriana Johanna Roose. 7. Suzanna Dieleman, 56 j., d. van Fran?ois en Elizabeth van Tatenhove (beiden over!.). Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van diegenen, die in aanmerking wenschen te komen voor steun van Gemeentewege, welke den 7 Januari as. nh 6 wachtdagen vanaf 1 Januari 1926 zal aanvangen zich moeten melden op de Gemeente- Secretarie.. AXEL, den 22 December 1925. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Heden

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3