Binnenland. Gemengd Nieuws. schenbeide te kom^n in de crisis in de mijnindustrie en den mijn eigenaars zoov eel subsidie te geven, als ze wegens de weige ring der mijnwerkers om met de opzegging der overeenkomsten genoegen te nemen, meer moes ten betalen, heeft de regeering ernstiger gevolgen kunnen voor komen. Ook de Egyptische crisis kreeg tengevolge van de over winning der Zagloelisten bij de verkiezingen een ernstig aanzien en heeft al genoopt tot het naar huis zenden van het Egyptische parlement. Bovendien had het de bekende moeilijkheid met Tur kije over Mosoel en met China tengevolge van nationalistische beroeringen tegen de vreemde lingen. Met Duitschland verbeterde de verhouding, dank zij Engeland's steun aan het Duitsche aanbod inzake het veilig heidsverdrag, in belangrijke mate. Voor Duitschland zelf kreeg dit jaar door de overeenkomsten van Locarno bijzondere beteeke- nis, door de wijziging in zijn verhouding tot het buitenland, maar ook door den invloed, die het op de politieke verhoudingen in Duitschland zelf uitoefende. Op den Balkan was het ook weer onrustig. In Bulgarije openbaarde zich in communistische aanslagen, die veel slachtoffers eischten, het verzet tegen de bestaande regee ring. Griekenland maakte een nieuwe revolutie door, die gene raai Pangalos aan het bewind bracht. Italië. De Jtaliaansche dictator Musso lini toont al duidelijker doorzijn maatregelen, als opheffing van de vrijheid van drukpers en van vereeniging en vergadering, maar vooral wel door het jongste ont werp betreffende de macht van den eerste minister, die dezen vrijwel alle macht verzekerde, dat hij ook naar den vorm der volledige alleenheerschappij zocht. In Spanje veranderde de dictatuur onder Primo de Rivera haar vorm van een directorium in een ministerie. Verzet hiertegen kwam nauwelijks tot uiting. Maar wel openbaarde zich een groeiende ontevreden heid met het avontuur in Marokko, waar de Spanjaarden tezamen met de Franschen Abd-el-Krim en zijne Riff kabylen bevechten. Deze strijd der Riff-kabylen wekte overal in de Mohamme- daansche wereld sympathie. In Rnsland zit men nog te stoken tegen den Volkenbond en wanneer de ge ruchten waar zijn, dan zou het thans zijn invloed gebruiken, om een strijd uit te lokken tegen Engeland. Men spreekt van een verbond tusschen Rusland en Turkije, dat allerminst rust geeft in de Europeesche gemoederen en alle vredeszangen weer zou smoren. Ook in China heerscht nog geen rust. Het dui delijkst blijkt dit wel, dat een arbeidersconflict is uitgebroken op een Japansche fabriek te Sjanghai, een nationale beweging tegen de vreemdelingen, vooral tegen de Engelschen en Japanners uitlokte en de vorming van een communistische regeering te Kan ton tengevolge had. Het was vooral het werk van Amerika dat China's zelfstandigheid wenschte te herstellen en dat ook in het doordrijven van dien wensch feitelijk tegen den zin van Engeland zijn nieuwe macht en invloed toonde, die niet het minst het gevolg was van het financieele overwicht, dat het kreeg en dat het ook door het herhaalde aanmanen van zijn Europeesche schuldenaren zoo duidelijk deed voelen. En zoo zijn we rondgekomen. Het is nog geen botertje tot op den boOm, Gedenkteeken Juliana van Stolberg. Het Prov. Comité voor het op richten van een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg, waar van zooals we meldden de Com missaris der Koningin, de heer Jhr. mr. j. W. Quarles van Uf- ford, eerevoorzitter is en de heer mr. P. Dieleman voorzitter, heeft een circulaire tot de burgemees ters dezer provincie gericht, waarin hunne medewerking wordt gevraagd aan deze stichting. In deze circulaire nu waren over genomen eenige zinsneden uit een geschrift van het nationaal comité, die op warm-gevoelige wijze de beteekenis van Juiana van Stolberg aan het licht stellen, en daarom zeker verdienen hier nogmaals te worden aangehaald „Reeds te lang is verzuimd in onze geschiedenis aan de Vorstin nen uit het Huis van Oranje- Nassau de plaats voor zoo vele daarvan een eereplaats te verleenen, die haar toekomt, op grond van den grooten in vloed, rechtstreeks maar ook zij delings, op de geschiedenis van ons Vaderland uitgeoefend. In de leerboeken der Vaderlandsche Geschiedenis waardoor toch ook bij de jeugd de grondslagen voor de kennis van onze schoone his torie moeten worden gelegd, op welke basis bovendien het groot ste deel van ons volk voor het verder leven moet blijven teren, ontbreekt zoo goed als geheel het naar waarde schetsen van den gezegenden, dikwijls geestelijk zoo geweldig grooten invloed, welken meerdere vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau öf als moeder öf als echtgenoot op de grootste mannen uit ons roem rijk vorstenhuis hebben uitgeoe fend. Ja, zonder overdrijving, mag die invloed somtijds wel van zoodanigen omvang worden ge acht, dat de vraag mag worden gesteld of die groote Oranjevor sten zonder dien, vooral zedelijk en geestelijk zoo krachtigen steun, er wel in geslaagd zouden zijn tot stand te brengen hetgeen zij tot heil van ons volk hebben ge wrocht. De incarnatie van de liefde, de ware „dienende" liefde, de trouw, de standvastigheid, de zelfver loochening en opoffering, de vroomheid der vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau, isjuli- na van Stolberg, de Stammoeder, de Moeder van Willem van Oranje, den Vader der Vaderlands. Het Nederlandsche Volk kent niet of onvoldoende de beteeke nis van die hoogstaande Vrouwe, voor wat betreft haren invloed met betrekking tot den bloedigen wosrtelstrijd tegen Spanje voor onze vrijheid, staatkundig en geestelijk. Hij weet niet of herinnert zich niet: dat Juliana van Stolberg tusschen al haar kinderen dien innigen band gelegd heeft, waar door allen hebben geofferd goed en bloed voor de vrijheid der Nederlanden, waaraan Willem van Oranje, het hoofd van het geslacht, zich ten volle gewijd had dat zij drie harer zonen, jong en veelbelovend, op het slagveld, waarop ook al haar schoonzonen streden, verloordat toen haar groote zoon verlaten, verraden, belasterd en verguisd, zonder geld en zonder troepen, zoo goed als alleen in den strijd stond, zij hem mondeling en schriftelijk zóó ontroerend heerlijk steunde en zijn geloofsvertrouwen zóó innig versterkte, dat hij kracht vond om te volhardendat zij, wanneer Willem van Oranje onder den druk der rampspoeden, ge vaar liep voor listige schoon schijnende aanbiedingen te be zwijken, hem aan zijn plicht her innerde, nimmer op te geven de rechtvaardige zaak, waarvoor hij streed, waarom zij dan ook wel „het Geweten van haar Grooten Zoon" genoemd wordt. Onze geliefde Koningin heeft, geleid doar Haren grooten tact, Haar fijn gevoel, en Hare bijzon dere kennis van een piëteit voor onze geschiedenis aan Hare be minde dochter tot de eerste peet moeder gegeven: Juliana van Stolberg. Uit het hart der Nederlanders die de beteekenis dier keuze be grepen, is toen de innige bede opgestegen, dat de schoone deug den, welke Juliana van Stolberg sierden, ook het deel mochten worden van het jonge geliefde petekind, maar ook, dat onze Prinses gespaard mocht blijven voor het leed, gedragen door Hare zoo hoogstaande eerste peetmoeder. 30 April 1927 zal het de dag zijn, waarop wij hopen, dat onder Gods Zegen, Prinses Juliana, onder de gelukkigste omstandig heden, Haar 18den verjaardag zal mogen vieren. Maar dan zal ook met Hare doorluchtige ouders en groot moeder het Nederlandsche Volk oprecht medejubelen. Aan dien dag kan nog bijzondere wijding worden gegeven, wanneer het Nederlandsche Volk in al zijn geledingen, en waar ook geves tigd, hier dan wel in Oost of in West of in den vreemde, van zijnen diepen eerbied en innige vereering van de Stamvrouwe van het Huis van Oranje-Nassau blijk geeft door de onthulling van een gedenkteeken voor Ju liana van Stolberg, de zoo hoog staande eerste peetmoeder van onze geliefde feestvierende Prin ses. Nederland kan aldus een nog niet ingeloste eereschuld voldoen. Het Nationaal Comité meent, dat als plaats voor het gedenk teeken als aangewezen is het Ju liana van Stolbergplein te 's-Gra venhage, het middelpunt, waarop aanloopen straten, wier namen ons voor den geest roepen hoog staande princessen uit ons vor stenhuis, in vroegere dagen van zóó groote beteekenis voor onze geschiedenis, als Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny, Adelheid-, Emma- en Wilhelmina- straat ons herinneren aan den zegen, welke ons in onze dagen, in ^Vorstinnen van Oranje-Nassau geschonken is." Hare Majesteit de Koningin, met het denkbeeld der oprichting van een gedenkteeken voor de Stammoeder van Haar Huis in kennis gesteld, deed reeds van Hare waardeering daarvoor blij ken. Het Comité aarzelt daarom niet, een beroep te doen op de aanhankelijkheid der Zeeuwen voor hun Vorstenhuis, teneinde te geraken tot de oprichting van een gedenkteeken voor deze be langwekkende historische figuur in ons aan monumenten zeker niet overrijk land. Laat ieder door een gift, in verhouding tot zijne middelen, van zijne oprechte liefde voor ons Vorstenhuis doen blijken. Dan zal Zeeland door zijn bijdrage zeker een waardige figuur maken in de rij der ge westen. Het Comité vertrouwt op veler medewerking in dezen. Joodsche Hulde. Het plan is, alle Joden in Ne derland in de gelegenheid te stel len door het schenken van een bijdrage mee te doen aan eene specifiek Joodsche hulde ter ge- 'egenheid van de 25-jarige echt- vereeniging van de Koningin en den Prins. Men wil namelijk met de verzamelde gelden het <oninklijk echtpaar inschrijven in het gulden boek van hetjood- sche volk, waarin al reeds een aantal vorstelijke personen en groote staatslieden wegens hun verdiensten voor het Joodsche volk staan ingeschreven. Een door een Joodsch kunstenaar te vervaardigen oorkonde daarvan aan de Koningin en den Prins mededeeling doen. Een album met de namen der schenkers zal deze oorkonde vergezellen, en de overblijvende gelden zullen wor den gestort in het Joodsch Na tionaal Fonds, om daarvoor in 3alestina een boomaanplant te bekostigen, die den naam van Oranjebosch zal dragen. Watersnood. Vrijdagavond is de Koningin reeds uit Den Haag naar de over stroomde streken vertrokken en kwam 's nachts te Nijmegen aan, waar ze in een slaapwagen van den Koninklijken trein overnachtte. Zaterdagochtend is H. M. met een marine-sloep afgehaald en hebben de vorstelijke personen de meest geteisterde punten be zocht, waarbij een sloep met le vensmiddelen werd meegenomen, die H. M. liefdadig aan de nood lijdenden uitdeelde. Ook de minister-president, de heer H. Colijn en de Minister, van Waterstaat, de heer Bon- gaerts hebben de overstroomde streken bezocht. Verscheidene verlof-officieren en minderen bieden hunne dien sten vrijwillig aan, waarvoor de Minister van Oorlog zeer erken telijk is. Ingezonden Mededeelingen Voor Allen die Sukkelen AXEL, 5 Januari 1926. In verband met den hoogen waterstand vertoefde gisteren de Commissaris der Koningin in onze streek en had een onderhoud met de burgemeesters. Hier plaatselijk was gelukkig geen hulp noodig, in zoover, dat er gevaar bestond voor over strooming of persoonlijke onge lukken. Wel staan enkele wonin gen in laag gelegen gedeelten midden in het water, zoodat men ze heeft moeten ontruimen. Ook de stand in de kreken is nog buitengewoon hoog. Vrijdag werd veel gespuid en begon werkelijk het water te zakken, doch sedert is net weer gestegen. En nu geeft dat niet zooveel voor deze plaat sen, maar met angst denkt men dan onwillekeurig, hoe moet het nu op die gevaarlijke plaatsen wel gaan met onze landgenooten f P. de Putter. In den avond van 31 December is alhier zacht en kalm ontslapen de heer P. de Putter, emeritus predikant en ontvanger der ge meente. Het was bekend, dat ds. de Putter een slepende ziekte met zich droeg, die hem jaren lang heeft gekweld. Geboren op 21 Juli 1883, had hij het na ijve rige studie reeds in 1908 gebracht tot candidaat in de theologie en werd op 3 October d.a.v. gere formeerd predikant te AmbtVol- lenhove A. Reeds kort daarna echter deden de aanvallen zijner kwaal zich gelden en zag ds. de Putter zich genoodzaakt in 1910 het emeritaat aan te vragen. Een betrekkelijke rust van enkele jaren gaf hem verlichting in zijn ge zondheidstoestand en zoo werd hij op 1 Juli 1914 door den ge meenteraad benoemd als ge meente-ontvanger, wat hij tot aan zijn dood toe is gebleven, doch niet dan na ook nog een tweetal jaren zijn werkzaamheden te hebben moeten onderbreken we gens ziekte. Zoo werden 's mans krachten gesloopt en als de baren der zee ging zijn leven op en neer, met afwisselend herstel en in storting. Een ware foltering kunnen we wel zeggen, want voor wie den werkzamen geest van den over ledene kende, was het begrijpelijk wat het hem aan inspanning en zielsstrijd moet hebben gekost, dat hij de levenstaak, die hij zich voorstelde, niet kon volbrengen. Want èn als predikant èn later als ambtenaar ontbrak het hem allerminst aan ijver en voort varendheid. Dat bleek ook daaruit, dat hij zich in zijn goede jaren gaarne beschikbaar stelde voor diensten, die zijn ijver en bekwaamheid eischten. Zoo nam de heer de Putter in de oorlogsjaren tijdens de groote vlucht uit België een werkzaam aandeel in het hulp comité, was later mede belast met regeling der distributiezaken, was tot enkele maanden voor zijn overlijden secretaris deranti-revol. kiesvereeniging en had meermalen aandeel in bestuurszaken, als het betrof feestelijke gelegenheden. Dit optimisme was voor velen wonderbaar, doch het moet de Hoogere Macht zijn geweest, die hem vaak zijn meewarige positie deed vergeten en hem vaak levenslust en blijheid schonk, waar anderen de moed zou zijn ontzonken. Uit Boschkapelle wordt ge meld Tengevolge van den ongekend hoogen waterstand der laatste dagen, is sedert Woensdagavond j.l. de communicatie met de om liggende plaatsen verbroken. Alle toegangswegen zijn overstroomd. Het water is zeker een vijftigtal woningen binnengedrongen. Deze zijn grootendeels ontruimd. Van een kleiner aantal hebben de be woners een toevlucht gezocht op den zolder. De schade, voorloopig nog niet te schatten, zal echter enorm groot zijn. Het is niets minder dan een ramp, waardoor vooral de mingegoeden getroffen worden. Vrijdagavond 1 dezer heeft in het café van de W. te Bres- kens een poging tot doodslag plaats gehad. Onder de bezoekers die zich toen in het café bevonden, was een zekere H., 22 jaar fabrieks arbeider te Groede en zekere M. de J. 24 jaar, landbouwersknecht te Schoondijke tusschen welke personen een veete moet hebben bestaan. Plotseling viel er een schot en was H. vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk in het achter hoofd getroffen. M. de J. die als dader werd aangewezen werd door de politie in verhoor genomen en moet be kend hebben, het schot te hebben gelost. Hij is aan de Justitie te Mid delburg voorgeleid. Midd. Crt Toegekend is de eere-me- daille van de Oranje-Nassau Orde in brons aan J. H. Willekens, arbeider in dienst der gemeente Hulst. De ramp te Tholen. Het deskundig onderzoek naar de oorzaak van het terugloopen van de autobus van den veerdam te Tholen, heeft, naar we in de „Avp." lezen, uitgewezen, dat de remmen niet goed werkten en zelfs een remstang ontbrak. Volgens de ThoolscheCrt. was het opdringen der vrouwen naar den chauffeur L. van der Vliet zoo sterk, dat het hem niet moge lijk was het stuur om te gooien, waardoor de auto tegen de pont zou zijn gedraaid en het ongeluk niet zoo erg zou zijn geweest. Lnctor et Emergo. Het is weer worstelen en ont komen, en met leeuwenmoed en leeuwenkracht wordt gevochten tegen het water. Vooral die stre ken, welke grenzen aan de groote rivieren, als Maas, Rijn en Schelde lebben het hevigst te lijden van den hoogen waterstand. Langs den Rijn is 't het ergst op Duit- schen bodem en langs de Schelde het ergst in België. Maar steden en dorpen, die in het gebied van Maas en Waal liggen, geheel imburg en Noord-Brabant door worden vreeselijk geteisterd. En ook in het Oosten en Zuiden der provincie Gelderland is het erg. Het is niet mogelijk er een beschrijving van te geven. Voor ons buitenstaanders lijkt het dom, om niet eerder te vluchten voor het wassende water, maar men kan zich niet indenken, hoe spoe dig dat gaat. De menschen hooren Draten van overstroomingen in Zuidelijker deelen en troosten zich, dat het bij hen dan wel niet komen zal, tot ja, het water toch hooger komt, rijst en stijgt, tot ook het water in de woning (omt. Nu ja, zegt men, in den celder; maar in huis zal het niet tomen. Toch komt het in huis. Nu ja, zoo'n beetje, maar vluch ten is toch niet noodig. En ja, eer het eenige uren later is lui den de stormklokken en worden alle weerbare mannen geroepen om hulp te bieden, want er is gevaar voor goed en have, ja voor het leven van vrouw en kroost, indien niet met man en macht wordt gewerkt, indien niet met Verstopping of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijn Mtfnhardt's Laxeertabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. B:j Apoth. en Drogisten

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2