Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell - VI aan deren. Terugblik. TEN HALVE GEKEERD. No. 77. DINSDAG 5 JANUARI I 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Indien we het wereldgebeuren van 1925 en in het bijzonder dat van Europa overzien en de laatste jaren, voorafgaand aan 1925, ver gelijken met dit jaar, dan moet men toch de conclusie trekken, dat er, hoewel langzaam, maar toch ononderbroken wordt voort- gewerkt aan den vrede. De jaren vóór 1925 zou men kunnen zeggen, dat de vredes- gedachte, d. i. het verlangen naar blijvenden vrede, onder de volken is gegroeid, overtuigd als men meer en meer werd, dat zoo'n vernieling van menschenlevens, van kapitaal en van al wat men- schelijk vernuft en genie voort brachten, toch de reinste dwaas heid is. Maar in 1925 zagen we resultaten. Toen werd het ver langen in wil omgezet en zagen wedaden.Tochgaathet langzaam, zeer langzaam. Zeven jaar geleden al werd de wapenstilstand gesloten, die aan de verschrikkingen van den oorlog een einde maakte. En nog altijd zijn we, ondanks de vele vredes verdragen, die gesloten werden, slechts op weg naar den vrede. Het is goed bij de oorzaken daar van niet te lang meer stil te staan. De menschheid heeft getoond, dat ze het verleden vergeten wil en zich gereed maken voor een nieuwe toekomst. Het is deze duidelijk uitgesproken wensch, die 1925, meer nog dan 1924, tot het vredesjaar maakt. Maar het was wel vooral de Volkenbond die door zijn bemoeiïngen dit streven symboliseerde en in zijn pogingen om den vrede te dienen onloochenbaar successen had. De opiumconferentie, waarvan Amerika zich helaas terugtrok, de Internationale arbeidsconferentie hadden o.a. onder zijn sanctie plaats. In de 6e Bondsvergade ring toonden de voorstellen van ons land en de Scandinavische Staten inzake beperking der be wapening en arbitrage, al hadden Engelsche VertaliDg. (17 Kort daarop verklaarde Richard's moeder, dat ze du naar Woodend terug «vilde keeren, maar toen ze weer thuis was, voDd ze haar omgeviDg veel stiller en treuriger dan vroeger. Ze miste iets in die eenzame kamers, een heldere, vroolijke stem, eeD kinderlijke lach, een elegante meisjesfiguur, zelts de tuin scheen als uitgestor ven. >Ik dacht niet, dat ik haar zoo zou gemist hebben,zeide weduwe treurig. Ook Richard was Diet op z'n gemak. Z'n gedachten, die toch te Biistol hadden moeten verwij len, dwaalden telkens in geheel andere ricbtiDg af en in spijt van zich zelf kwamen hem telkens de Londensche uitstapjes in her innering. De wekelijksche brief van de arme Nancy interesseerde hem laDg zoo niet als de korte, haastige krabbels, die z'n moeder van Florence ontving en als hij loo'n brief sag komen, bracht h(j ze weinig rechtstreeksch resul taat, den wil om den vrede ste viger te verzekeren. Maar vooral de bemoeiïngen van den Bond met de Mosoel- kwestie en 't Grieksch Bulgaarsch conflict illustreerden de beteeke- nis, die hij voor de zaak van den vrede kan hebben. De houding van Turkije, dat weigerde zich bij voorbaat aan de beslissing van den Bond te onderwerpen, maakte, dat hij in de Mosoel- kwestie niet veel succes had. Maar het duidelijkst kwam dit wel tot uiting in de samenwerking tusschen vriend en vijand uit den grooten oorlog, die in de verdragen van Locarno haar voorloopig resultaat vond Nadat het duidelijk geworden was, dat Engeland tot de onder- teekening van het protocol van Genève niet genegen was, leefde zoowel in Frankrijk als in Enge land de gedachte aan het veilig heidsverdrag weer op, dat door aan Frankrijk de veiligheid van zijn nieuwe grenzen te waarbor gen, de veiligheid in het Westen en daarmee feitelijk den vrede in Europa verzekeren zou. Maar de bedoeling van dit verdrag zou een veel voordeeliger uitdrukking krijgen dan waaraan deze Entente- staten aanvankelijk gedacht had den. Ten opzichte van de bezetting van het Rijngebied, waar Duitsch- land, nu het van Elzas-Lotharin- gen vrijwillig afstand deed en het verdrag van Versailles aanvaardde eenige tegemoetkoming wenschte, kreeg het enkele beloften. Het Roergebied was in Juli reeds ontruimd, maar de Keulsche zóne nog altijd bezet. Behalve de ontruiming daarvan, vroeg Duitschland ook eenige verzach ting in het regiem der bezetting. De voldoening werd mede af hankelijk gesteld van Duitsch- land's nakomen van de eischen inzake ontwapening, waaromtrent de Entente nog allerlei eischen had gesteld. Nadat het verdrag te Locarno geteekend was, werd deze aangelegenheid geregeld, dien haastig naar z'n moeder en bleef wachten om te zieD, wat ze te vertellen had. En ze schreef dikwijls en op een aardige manier hoe hartelijk waren baar uitdruk kingen tegenover tante Cecilie en wat schreel ze verlangend over een spoedig wederzien 1 Natuurlijk schreef Floor niet aan Richard, maar gewoonlijk werd z'n naam toch op de een of andere manier genoemd en soma werden hem allerlei bood schappen opgedragen. »Wie is toch kaptein Webster, Richard vroeg de weduwe by een vau die gelegenheden. »0,c antwoordde hy geërgerd, »dat is iemand dien ze op reis ontmoet hebben. Florence heeft me wel eens over hem gesproken en daarom schrijft ze nu zeker, dat ze hom te Londen ontmoet heeft.* Intusschen was bet 't waakzaam moederoog Diet ontgaan hoe rus teloos en zwaarmoedig Richard was na huD terugkeer op Woodend, en op een goeden dag trok ze de stoute schoenen aau om er met hem over te spreken. >Wel moeder,* antwoordde by, >ik gevoel me alleeu in een scheeve positie. Ik heb niets te doen, en bet zou wel goed voor de Keulsche zóne ontruimd en verandering in het regiem in het bezette gebied beloofd. Daarna had op 1 December te Londen de onderteekening der verdragen van Locarno plaats, bestaande behalve uit het verdrag betref fende 't Westen tusschen Frank rijk, Duitschland, Engeland, Italië en België, de arbitrage-verdragen tusschen Duitschland en Polen en Duitschland en Tsjecho-Slo- wakije en tusschen deze laatste staten en Frankrijk. Een nieuwe aere in de Europeesche geschie denis werd daarmee ingeluid. En wanneer de Europeesche staten op dezen weg voortgaan en in den geest van Locarno hun on derlinge verhoudingen regelen, dan moet het herstel der wereld eindelijk mogelijk worden. Daarvan moet ook Nederland de gelukkige uitwerking ervaren. Gelegen in het centrum van Eu ropa, ondergaan wij natuurlijk in ons ceconomische leven in hooge mate den invloed van den cecono- mischen wereldtoestand. En de noodzakelijkheid der bezuiniging doet zich dan ook nog altoos gelden. De opheffing van de hulp postkantoren ten platten lande, het weigeren van subsidie aan de Olympische spelen, die in 1928 in ons land zullen plaats hebben, de wet tegen belastingontduiking, de wijziging der Pensioenwetten en der Invaliditeitswet en zooveel andere maatregelen, waren er het gevolg van. Maar behalve onder den in vloed der algemeene malaise leed ons land nog in bijzonderen zin onder een storm, die in Noord- Brabant en den Achterhoek van Gelderland dorpen en stadjes verwoestte en Borculo vrijwel met den grond gelijk maakte. In spon tane aandrift werden honderddui zenden bijeen gebracht om den nood te lenigen. En onze koningin toonde hare belangstelling door een bezoek ter plaatse. Ook el ders in ons land, zelfs op Ame land, verheugde de Vorstin de bevolking met haar bezoeken en me zijn, als ik eens een poosje van huis ging. Nancy heeft veel meer van de scheiding te lijden dan ik, ze is ver van haar bloed verwanten, terwijl ik gewoon voortleef, dat is niet billijk. Ik denk Engeland te verlaten, totdat de proeftijd om is, en dan kunnen we trouwen. Als het maar zoover is, zal alles wel terecht komen. »Ik geloof,* antwoordde z'n moeder zuchtend, »dat ik ook te zelfzuchtig ben geweest; ik heb u altyd maar by me gehouden en dat is niet goed geweest. Nu verveelt het u thuis, maar ik wil u nu wel zeggen, wat ik eigenlijk als eeD kleiue verrassing had willen verzwygen Florence komt hier een poosje logeeren.* »Komt ze hier vroeg hy lang zaam met een vreemde uitdruk king op 't gelaat. Z'n moeder merkte het op en zei verwonderd »Ja, we wilden u eens verrassen.* »Moeder,« bracht hij haastig uit, >ik kan bier niet zyn als Florence komt. Gy moet maar een uitvlucht voor me bedenken. Ik ga weg misschien naar Bristol, dan kan ik daar een kamer nemen en af en toe Nancy bezoeken; maar in elk geval wil ik weg zyn, vóór Florence komt.< ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. bij de 350 jarige herdenking van het bestaan der Leidsche Hooge- school gaf zij van haar belangstel ling blijk; zoo ook te Amsterdam. Maar al scheen dan de gedachte aan bezuiniging wat minder haar invloed in onze wetgeving te doen gevoelen, de verkiezingen die dezen zomer plaats hadden, ston den bijna weer geheel in het teeken van onzen finantieelen noodtoestand. De uitslag leverde een nieuwe, schoon ietwat ge slonken meerderheid van de drie rechtsche partijen van katholieken, antirevolutionairen en Christelijk- historischen, terwijl sociaal-demo craten en vrijzinnig-democraten belangrijke winsten behaalden en zoowel de Roomsch-Katholieke Volkspartij als de Hervormde Gereformeerde Staatspartij haar intrede in ons parlement deed. Onder presidium van den heer Colijn kwam een nieuw ministerie uit de rechterzijde tot stand. Maar het heeft het niet lang gemaakt. De aanname van een amendement van den heer Eerstens tot ophef fing van het gezantschap bij den Paus met den steun der Christelijk- Historischen deed de Katholieken zich uit de regeering en coalitie terugtrekken, waarna het ministe rie zijn portefeuilles ter beschik king der Koningin stelde. De crisis is tot heden onopgelost. Een van de moeilijkste kwesties, die, welke nieuwe regeering dan ook, zal hebben op te lossen is die van hetNederlandsch-Belgisch tractaat. Sinds België zijn be- geerigheid naar stukken van ons grondgebied uitsprak, zijn we al met tussclienpoozen met onze buren in onderhandeling over een nieuwe verhouding, die ter vervanging van de verhouding, op de tractaten van 1839 steu nende, noodzakelijk was gewor den. En het is minister Van Karnebeek eindelijk gelukt, in samenwerking met zijn Belgischen collega van buitenlandsche zaken een verdrag te ontwerpen, waar mee de Belgen genoegen konden nemen. Intusschen is gebleken, dat wij echter allerminst genoe gen kunnen nemen meteenover- PlotseliDg ging z'n moeder een licht op ze schrikte, maar toch had ze, te midden fan haar smart, den moed te zeggen»Ge hebt gelyk, Richard. Laten we maar niet denkeD, aan wat had kunnen zijnwe moeten nu doen wat billijk is. Het was onverstandig van mij om Florence te vragen hier te komen, maar ik heb het niet ingezien en ik houd ook zoo innig veel van haar. Hebt ge haar nog niets gezegd »Neen moeder.* »Ach Richard, als de zaken toch anders geloopeu waren, hoe ge lukkig zou ik dan geweest zijn! Ge past zoo goed bij elkaar en ik weet, dat ge een groote plasts in haar hart inneemt, en gij zelt Ach jongenlief, er valt niets meer aan te veranderen, maar het is een bittere teleurstelling.* »Zeg dat niet, moeder, ik kan het niet verdragen.* ».Ja, maar als ik bedenk, wat haar antwoord zou geweest zijD, indien ge vrij waart en haar ge vraagd had, hoe ze dit oude huis zou opgevroolijkt hebben en mij tot een lieve dochter zou geweest zyn, zij die zoo goed en vrien delijk is 1* »Moeder, ga niet voort I* >Ja, Riabard, ge hebt geljjk. eenkomst onder de gestelde voor waarden. Tegen de bepalingen betreffende het toekomstig Schel- deregiem, dat ons onze souvereine rechten geheel ontneemt en de kanalen Antwerpen-Ruhrort en Antwerpen-Moerdijk mede op onze kosten, waarvan vooral het laatste zeer in het nadeel van Rotterdam geacht wordt, is overal verzet gerezen. En het lijkt wel zeer waarschijnlijk, dat ons volk tegen dezen prijs de vriendschap van België niet zal willen koopen. Ongetwijfeld heeft België grooten steun door de positie, die het tusschen de groote mo gendheden inneemt. Met Amerika heeft dit land een regeling betreffende de schulden kunnen treffen, waarmee het te vreden en waarop Frankrjjk jaloersch kan zijn. Al duidelijker blijkt, dat de finantieele toestand van dit land een ernstige crisis heeft tevoor schijn geroepen, waaruit het zich slechts met de uiterste moeite zal kunnen opheffen. Caillaux, de finantieele specialiteit, die in het ministerie-Painievé werd op genomen om het land te redden, is er al evenmin in geslaagd de crisis op te lossen als Painlevé zelf, die na Caillaux' val de por tefeuille van finantiën nam. Waar de strijd in Marokko te gen de Rif-Kabielen en in Syrië tegen de opstandige Droezen steeds nieuwe sommen eischt, is het nog niet duidelijk hoe het ook hem mogelijk zal zijn het finantiëel gevaar te bezweren. En inmiddels dringen zoowel Engeland als Amerika op de schuldregeling aan, die Cailiaux in zijn conferentie met Churchill te Londen en zijn conferentie te Washington vergeefs getracht heeft tot stand te brengen. In Engeland heeft men beter orde op zaken gesteld. Maar het ceconomische leven maakt daar een ernstige crisis door. En alleen door tus- Het beste is, dat ge weggaat, ik zal u bij Florence wel veront schuldigen.* Richard hield zich goed. Toe vallig moest hij in die dagen te Londen zijn, om met z'n moeder's zaakwaarnemer eeDige dingen te besprekeD, maar hy bracht geen bezoek by z'n oom. Wel drentelde bij rond in de buurt en zag hij zelfs Florence uitrijden, maar hij bedwong z'n verlangen om tot haar te gaan. Tegen den tyd dat Florence op Woodend verwacht werd, was Richard tot z'n vertrek gereed. Hy was nu besloteD^naar Bristol Ite gaan en maakte zich zelf wijs, idat als hij maar in Nancy's voort durende nabijheid was, het hem iniet moeilijk zou vallen alle ge- idachtenaan Florence te verbannen. Hy kon NaDcy bijna eens of twee- tmaal per week zien, dat zou men ihem wel toestaaD, al was het vroeger anders bepaald tot Dog toe hadden ze zich strikt aan alle bepalingen gehoudeD, maar de omstandigheden waren du ver anderd. Het was immers een proeftijd, en geen straf, dus was er niets tegen te zeggen. Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1