Backin Bakpoeder Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Dezer dagen zijn bij den landbouwer P. Cornelissen te Kijkuit een partij spek en een paar wollen dekens gestolen, waarschijnlijk juist op het tijdstip, dat Cornelissen in den vroegen ochtend zijn koeien ging verzor gen, welk in de op eenigen af stand verwijderde stal stonden. Vermoedelijk hebben de kerels dat geweten en dat oogenblik afgewacht. Daar er dien nacht in die buurt op meer plaatsen pogingen tot diefstal merkbaar waren en ook de politie op een partij gestolen kippen stuitte, is het vermoeden gewettigd -dat meerdere personen aan het werk zijn geweest. Gelet op het feit, dat in het afgeloopen seizoen Belgen bij Cornelissen werkzaam waren, die met een en ander daar op de hoogte waren, ge looft men, dat de daders over de grens te zoeken zijn. De politie doet ijverig onderzoek. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen M. O akte K 5 (Hoogere wiskunde), de heer K. L. van den Ende, te Hulst. De heer Mr. P Dieleman te Middelburg, is benoemd toteere lid van de Sociéte d'histoire et d'archeologie te Gent. Failliet verklaardA. F. Roelans, koopman te Ter Hole, gemeente Hontenisse. Rechter commissaris mr. W. M. G Jolles curator Mr. P. Dieleman te Mid delburg. De heer A. Verdouw assis tent bij 's rijks direct, bel. inv. en acc-, te 's Gravenhage vroeger als kommies bij vermeld dienst vak te Middelburg werkzaam, is met ingang van 1 Jan. 1926 bij Min. Res. bevorderd tot hoofd kommies aan het abattoir te *s-Gravenhage. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat hier te lande bij den belastingdienst, slechts één hoofd kommies is aangewezen, uitslui tend belast met de verificatie van slachtvee. De heer Verdouw, die oorspronkelijk werkzaam was te Aardenburg, was in deze pro vincie achtereenvolgens met de verificatie van slachtvee belastte Koewacht, Axel en Middelburg. Te Vlissingen is een afdee ling Zeeland opgericht van de vereeniging .Hora", het herstel lingsoord voor rust behoevende ambtenaren. Tot commissarissen werden gekozen de heeren J. van Riet te Terneuzen en H. Meliefste te Middelburg, terwijl het bestuur nog zal worden aangevuld met een vertegenwoordiger van Wes telijk Z. Vlaanderen. M. Crt. Gledenkteeken JulPna van Stolberg. Gelijk onlangs werd gemeld, heeft zich, zulks als gevolg op een 1 December j.l. in de Staten zaal onder voorzitterschap van den heer mr. P. Dieleman gehou den conferentie, gevormd een Provinciaal Comité voor het op richten van een gedenkteeken van Juliana van Stolberg, waarvan het eere-voorzitterschap wordt bekleed door den Commissaris der Koningin, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, en het voorzitterschap door den heer mr. P. Dieleman, terwijl de overige leden van het college van Gede puteerde Staten en de griffier der Staten, alsmede eenige andere vooraanstaande personen in dit gewest, in het'comité zitting heb ben de functie van secretaris penningmeester wordt uitgeoefend door den heer mr. L. J. A. van der Harst, hoofdcommies ter Prov. Griffie. „Postzegelboekjes'. De postzegelboekjes, waarvan de aanmaak in verband met de wijziging van de tarieven tijdelijk was gestaakt, zijn thans weder op alle kantoren der posterijen verkrijgbaar. Deze boekjes welke worden uitgegeven in 4 soorten, bevatten 24 zegels van resp. 2, 10 of 15 cent, dan wel 6 zegels van 1, 2, 5 en 10 cent. De prijs der boekjes is gelijk aan de waarde van de ingehechle zegels en bedraagt resp. f0.48, ƒ2.40, f3.60 en f 1.08. Dr Oetker's Predikbeurten te Axel. Zondag 3 Januari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. G-P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. Maaskant, van Echten. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Sportnieuws. Niettegenstaande den hoogen waterstand, waardoor het terrein slechts langs een grooten omweg te bereiken was, zijn de wed strijden van de V V. Axel op de beide Kerstdagen toch doorge gaan. Eerste Kerstdag werd gespeeld tegen Olympic Sporting Club van Borgerhout. Een elftal van de zelfde sterkte als deze bezoekers, had tot dusver nog niet in Axel gespeeld. Het samenspel was voortreffelijk en speciaal hun spil, een Amerikaansch rugbyspeler, blonk boven allen uit. De Oranje mannen verloren van deze Bel gische bezoekers dan ook met 6—1. Bij de rust was de stand 4—1. Tweede Kerstdag had Axel 1 een gemakkelijker taak tegen een combinatie van de V. V. Vlissin gen. Deze wedstrijd eindigde met gelijkspel (33). Rust 11. Bond van Land pachters. Te Groningen hield de Bond van Landpachters in Nederland dezer dagen een goed bezochte openbare vergadering. De voorzitter van het voorloo- pig provinciaal comité, de heer A. de Groot, van Groningen, wees in zijn openingswoord op den snellen groei van den Bond in de provincie Groningen. De tijden zijn rijp voor een krachtige actie. Verbetering der pachttoe- standen is een maatschappelijke noodzaak, daar alleen langs dien weg de productie is op te voeren en de werkgelegenheid te ver- grooten. Als spreker trad op mr. A. v. d. Deure, lector aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, die in een belangwekkend betoog de pachtkwestie besprak. Na eerst verschillende vormen van pacht te hebben besproken, wees spr. op de praktijk hier te lande, welke tot vele misstanden leidt. Uitvoerig stond spr. stil bij het rapport van de pachtcommissie Diepenhorst, hetgeen hij verge leek met het urgentieprogram van den Bond. Hoewel dit laatste verder gaat, moet de Bond met alle kracht strijden voor verwe zenlijking van het rapport-Die penhorst, daar dit een belangrijke schrede voorwaarts beduidt. Vooral de instelling van pacht- commissies en het vergoeden van aangebrachte verbeteringen is in 't belang van den pachter. Alet een krachtige opwekking te strij den voor een sterken Bond, die veel zal kunnen doen voor de bestaanszekerheid en de rechts positie van den pachter, besloot spr. zijn rede. Vreeselijk ongeluk te Tholen. Te Tholen kwam Dinsdag avond 7 uur de autobus van Krijger uit Goes met 8 passagiers uit Bergen op Zoom aan. Reeds was men de pont af en zou de bus den Veerdam oprijden, doch bijna op den dijk gekomen begon de auto in plaats van vooruit, achteruit te loopen en was deze ondanks het krachtig remmen, niet te stuiten, zoodat ze de „Eendracht' inging en onder water duikelde. De chauffeur en een man waren eruit gesprongen, doch hartverscheurend waren de kreten en gillen van de 7 vrou wen, die met het gevaarte ten onder gingen. Het was ruw weer en donker, zoodat het zeer moei lijk ging om nog te redden in dien dit ook nog mogelijk ware geweest. Eerst na een uur wer ken, had men de auto op den oever en kon men slechts den dood constateeren van 7 men- schen. Zij waren volgens de „Tel." Maatje Krijger met haar gehuwde zuster mevr. Van Dijk- Krijger, mej. B. G. Franke met haar dochtertje Grietje Franken, de vrouw van den landbouwers knecht K. Hageman met haar 17- jarige dochter R. Hageman, allen uit Poortvliet en L. Kesteloo uit 's Gravenpolder, die naar haar dienst te St. Maartensdijk terug keerde. Het lijk van Grietje Franken was niet meer in de bus en ver moedelijk weggespoeld en is tot heden niet gevonden. Geheel het eiland was onder diepen indruk van dit onheil. De justitie stelt een streng onderzoek in naar de oorzaak. De Commissaris der Koningin heeft zich gisteren naar Tholen begeven om zich nader te doen inlichten en de familiebetrekkin gen te condoleeren. Ook van de Koningin kwam een telegram bij den burgemeester van Poortvliet, waarin H.M. haar deelneming be tuigde met dit droevig ongeluk. Broedermoord. Men meldt uit Zwolle Zaterdagmorgen omstreeks half 12, toen C. S. M., waarnemend chet op het bureau van de Over- ijsselsche Onderlinge Brandwaar borg Mij. te Zwolle met zijn beide dochtertjes uit de kerk kwam, werd hij opgewacht door zijn broer, een machinist. De kantoor chef vierde Zaterdag zjjn 45en verjaardag. Samen gingen ze naar het woonhuis van C. M. Thuis gekomen baalde de machinist, die sinds geruimen tjjd in overspan nen toestand verkeert, een groot mes te voorschijn en bracht zijn broer een paar doodelijke mes steken toe. De 12-jarige zoon van C. M., die zich op de bovenverdieping bevond, hoorde geschreeuw uit de huiskamer en ging zien wat daar gebeurde. Toen hij zjjn vader wilde bijstaan kreeg hij ook etn paar messteken, die evenwel niei doodelijk zijn. De moordenaar wierp eerst den jongen en toen den vader op straat. De vermoorde was een voorbeeldig huisvader en vader van 5 kinderen. De machinist staat minder gunstig bekend. De kantoorchef hielp het gezin van zjjn broer, die van zjjn vrouw gescheiden is, in alle omstandigheden en trachtte de gescheidenen te vereenigen. De gewonde zoon is naar hel R. K. Ziekenhuis vervoerd. De moordenaar loonde zich zeer onverschillig en stond kalm een pjjpje te rooken, toen de politie hem kwam arreiteeren. Hjj volgde rustig naar het bureau. Overreden. De heer W. v. H., die Zondag op den weg Geldrop—Helmond voor een achter hem aanrijdende auto uitweek, bemerkte niet dat uit dezelfde richting de stoomtram kwam aanrijden. De man werd gegrepen en overreden, zwaar gewond werd bjj naar het zieken huis vervoerd, alwaar bij Maan dag aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het water. De Maas, die iu de laatste dagen gevallen was, is gedurende de laatste 24 uur 94 c.M. gewas- 86D, zoodat H°ugem, Linamelen Borgharen opnieuw van het water te lijden hebben. De rivieren in België wassen nog. üroote belangstelling Te Kerkrade moest gestemd worden voor een lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zuid-Limburgscbe mijnstreek. De vier heeren van het stembureau, geassisteerd door een secretarie-beambte, wachtten ruim 3 uren op de komends kiezers. Ééu kiezer ontfermde zich over hen en kwam een biljet in de bus stoppen. Toen de stembus gesloten was, werd het proces-verbaal opgemaakt en daarna werd alles, zorgvuldig ingepakt, zooals de wet dat eischt, naar het hoofdstembureau te Heerlen gebracht. Als men nu nog weet, dat gemeentelijke werklieden eenige uren gewerkt hebben aan bet opzetten en af breken van het stemhokje, kan men zelf concludeeren of de stemming de kosten waard is. Middel tegen winterhanden en -voeten. Een goed middel hiertegen is het vocht van een ui op de zieke plek wrjjven en dit eenige dagen zooveel mogeljjk herhalen. Ook kamterspiritus met terpen tijn vermengd is een bekend ge neesmiddel. Het allereenvoudigste middel is wel het aanwenden van pe troleum. Vooral wanneer de zieke plokken door hevig jeuken ge kweld worden is dit het meest doeltreflend. De gevoelige plaatsen bestrjjkt men dus met petroleum en ver warmt ze op eenigen afstand van het vuur. Alle pjju en jeuken verdwijnt binnen enkele dagen. Moordaanslag uit jalouzle. Toen de 25-jarige naaister Germaine Deloche zich in den laten avond naar baar woning aan Boulevard de la Chapelle te Parijs begaf, klonk plotseling achter baar een schot, onmid dellijk gevolgd door een tweede. Het meisje slaakte een kreet en zonk ineen. Voorbijgangers snelden haar ter hulp en droegen haar naar een ziekenbius, waar haar toe stand als ernstig, doch niet wan hopig werd beschouwd. Een des kogels was haar in de rech terheup gedrongen, de andere naast de wervelkolom. De daderes, Sidonia Picavet, vrouw van zekeren Venlalon, 28 jaar oud, werd spoedig aan gehouden en bekende te hebben geschoten. „Zjj was de vriendin van mijn man geweest en ik wilde mij op haar wreken", ver klaarde zij tjjdens het onderzoek. „Te zamen mat mjjn man heb ik haar afgewacht. Toen wij haar zagen komen, heeft mijn man zijn revolver gegeven en ik heb geschoten. Vervolgens zijn we op de vlucht gegaan." De man heeit het verhaal be vestigd. Beiden werden opge sloten. Hun kindje van 2 jaar werd aan een bloedverwant toe vertrouwd. Behandel de dieren metzachtheid Te New-York zijn twee per sonen veroordeeld om gedurende 25 minuten op een brug aldaar te staan in den regsn zonder behoorlijke kleeding en zonder hoofddeksel. Zij hadden op dezelfde manier hunne paarden behandeld. Worden de inenschen nooit wjjzer. Een Rotterdamsche koopman, die een levensmiddelenhandel op West-PuitpcJïlaBd dryft, is het slachtoffer geworden van een geraffineerde oplichterstruc. Zoo als destijds reeds uitvoerig werd medegedeeld, meldt de „Tel." was op zekeren dag de beroemde Galensche Stralenmonstrans uit den Dom te Munster verdwenen. De meest zonderlinge geruch ten omtrent den diefstal deden toen de ronde. Hiervan meepde een Belgisch diamanthandelaar, die tot voor kort in Keulen woonde, party te meeten trek- keD. Aan bekenden deelde de man onder de grootste geheim houding mede, dat op de dia mantbeurs te Antwerpen een juwelier een grooten robijD uit den monstrans te koop had aan geboden. De steen zou een waar de vertegenwoordigen van f 100.000. Reeds zou er een Ame rikaansch kooper voor den steen te vinden zijn. De robijn zou echter onmiddellijk voor een bedrag van t 17,500 van de hand gedaan worden. Aan deze zaak zou niet minder dan f70 000 verdienste zitten. De handelaar had slechts nog f 10.000 noodig. Als de Rotterdamsche koopman dit bedrag op een bank zou willen storten, zou de verkooper ook daar den steen deponeeren. Kwam de Amerikaan den robijn koopen, dan zou de winst eerlijk gedeeld worden. De goedgeloo- vige Hollander voldeed aan het verzoek van den diamanthande laar. Hij stortte t 10.000 en kwam toen in het bezit van den waardevoilen steen. Wat de Hollander verwacht had, ge beurde echter niet. De Ameri- kaansche kooper kwam niet op dagen en ook de vriendelijke Belgische diamanthandelaar liet niets meer van zich hooren. Na lang wachten meende de Hollander dat thans het uur van geluk voor hem was gekomen. Hij nam het sieraad uit het depót en toog hiermede naar den dia mantexpert in Parijs. Deze vond den steen mooi, doch moest den Hollander tot zijn spijt mede- deelen, dat de echte robijn reeds schitterde in de kroon van den Maharadja van Haidarabad in Turkan. Vendetta. Uit Rome wardt gemeld: Een jonge man werd verleden jaar gedood tijdens een twist in een herberg. De moordenaar werd vrijgesproken op grond van de getuigenis, afgelegd door den herbergier. Zondag trad de vader van den vermoorden knaap de herberg binnen en loste vier schoten op den herbergier, die dood ineenzakte. Zellmoord van een politie-clief. Het hoofd v»n de algemeene veiligheidspolitie te Genève beett zich twee revolverkogels door het hootd gejaagd. De man werd doodelijk gewond naar het zie kenhuis vervoerd, waar hy by aankomst is overleden. Omtrent de drijtveer tot deze daad wordt gemeld, dat de politie chef de gevolgen van een onder zoek vreesde, dat naar een door hem begaan misdrijf door de autoriteiten werd ingesteld. HOEK. Geboorten. 9. Tanneke Adriana, d. van Jar. Tollenaar en Adii- ana Meertens. 26. Martinus Maarten, z. van Johannes Rouw en Marina Neels. Overlijden. 20 Johannes Adrianus Nederhand, 72 j.. weduwn. van Jaco- mientje Janneke van der Walle. 29. Gilles Drabbe, 80 j., echtg. van Janna Meertens. PHILIPPINE. Geboorten. 7. Irena, d. van Theoduul Verstralen en Irma Verplancke. 12. Albert, z. van Petrus Josephus Everaert en Maria Andries. Overlijden. 19. Jan Schieman, 56j. echtg. van Neeltje de Feijter. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van diegenen, die in aanmerking wenschen te komen voor steun van Gemeentewege, welke den 7 Januari a.s. nè 6 wachtdagen v.inaf 1 Januari 1926 zal aanvangen zich moeten melden op de Gemeente- Secretarie. AXEL, den 22 December 1925. Burgemeester en Wethouders vnd.. De Burgemeester, BLOK, De Secretaris, MARIS, '9 9vd«P°' naar Oetker s»Recept, gebakken met a tf Backm vervangt de Gist. 250 gr. boter f 0.70 of marg. f 0.^0 2 eetlepels suiker (50 gram) 0.021/» 6 eieren0.36* 500 gram tarwebloem„0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071/ï 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker.30.05 l/« liter melk0.08 1 citroen0.05 een weinig rum0.15 f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerd is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil, Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu in een heetgemaakt wafelijzer de wafelen op een matig vuur. Men lette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakie als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptenboekje toezenden

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2