rut. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 76 VRIJDAG I JANUARI I i)26. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per postl Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. T elef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Nog enkele uren en weer is een jaar voorbij. De kalender is ten eind en een nieuwe wordt weer opgehangen en zoo gaat het met honderden dingen al weer opnieuw, als een rad, dat telkens het doode punt bereikt, maar er met een stootje over heen wordt gestuurd en weer zijn oude baan loopt, altijd door. Altijd door, ja, zoo gaat het ook met de dagen, de weken, de maanden, de jaren. Het is een steeds durende kringloop. Toen we kind waren, hebben we het gezien en we zien het nog, tot we voor goed de oogen sluiten en ons neerleggen voor de eeuwige rust. En voor ons hebben or.ze ouders het gezien en onze groot' ouders en overgrootouders, heel de menschheid haar lange leven door van zorg en strijd en droef heid en vreugde en verlangen steeds ging het zoo door. Het is de eeuwigdurende wisseling, het nooit ophoudend komen en gaan, de blijvende verandering, waarin zich het schijnbaar onveranderlijke en het zichtbaar veranderlijke aan ons voordoet, de telkens nieuwe openbaring van toch het ééne leven. We zien het in de lente en in den herfst, in het sterven als in het geboren worden. En wanneer dan in het kortst der dagen, als de aarde om ons in haar somberste kleed is gehuld, het Oudejaar wordt uit- en het Nieuwe ingeluid, dan staan we, hoe vaak we ook luisterden op een Oudejaarsavond naar het wegsterven in den nacht van de laatste twaalf klokslagen, dan staan we toch telkens weer even stil bij den rusteloozen gangvar, ons leven en voelen ons gedrongen tot een wijle rust. Een oogenblik is het, of de dagelijksche jacht is opgehouden en de rusteloosheid, die ons voort jaagt, van ons is weggenomen. En van uit dit oogenblik wenden we onze blikken naar het ver leden en naar de toekomst, naar hetgeen achter ons ligt en over den weg, welke nog door den sluier der toekomst verborgen is. Weemoedig worden we ge stemd en het gelaat, dat zich wil plooien tot een gullen lach over vreugdevolle dagen uit het verle den, het vertoont slechts een glimlach met gemengde gevoelens, leder jaar lieten we wat anders achter en hoe ouder men wordt, hoe meer. Menschen, goederen, verwachtingen, illusies, maar ook, hopen we, blijdschap, liefde en vertrouwen voofaldoch ook smart en teleurstelling. En of het vreugd was of kommer, het is voor de bejaarden geworden een stuk van hun leven, waarvan zij noode scheiden. Want de blijde wil evenmin zijn vreugde missen als de droeve van zijn leed is af te zonderenzij leven er mee Doch ook jongeren voelen de pijn, die het scheiden hen brengt. En nu is het een vaststaand feit, dat al die omstandigheden des levens, al wat er om ons is aan menschen en dingen en wat er leeft in ons hart, hetzij blijheid of treurnis, geluk of tegenspoed, dat alles werkt op ons in en heeft ons denken en voelen beïnvloed. Het heeft ons ten deele den een meer, den ander minder gemaakt tot wat we zijn. En zoo zien we menschen met een wonde in het Jiart, welke bittere tranen doet vloeien uit de oogen, die droef staren over de velden van het verleden. Maar er zijn ook blikken, die stralend van geluk over het geen zij bereikten en beleefden, hoopvol de toekomst ingaan. En in de stilte der overpeinzing zul len de eersten een smeekbede tot God richten, opdat Hij hen sterke en trooste de anderen heffen een danktoon aan, zij het vol ootmoed en vol overtuiging van de genade van den grooten Weldoener. Maar er is nog een andere gedachte mogelijk, die ons mis schien kwelt op den Oudejaars avond van 1925. Nietwaar, het is de tijd van de balans En als we dan onze rekening opma ken, dan het kan nu eenmaal niet anders dan hebben we allen schuld te vereffenen en daarom kan ook ons de gedachte van zelfverwijt, van berouw ver vullen. Keeren we dan terug tot de Kerstklokken, die ons zooeven herinnerden aan den Martelaar, die vergeving van zonden moge lijk maakte. „In het heden ligt 't verleden1'. Dat is niet altijd een prettige gedachte. Want al houden we het hoofd tegenover de menschen rechtop, toch zal dit binnenska mers zich wel eens moeten bui gen en zullen we ons voor ons zelf en voor den Alwetende well eens te schamen hebben. Den ken we dan echter aan den twee den regel„In het nu wat wor den zal," dan moet ons die waar heid het hoofd weer doen op heffen en recht houden, want zooals we het heden maakten, zoo zal ook de toekomst voor ons zijnvol hoop en vertrou wen. En vooral in deze tijden hebben we dat noodig. Op alle gebied zijn de eischen des levens zwaar. Het is een tijd van nieuwe gedachten, nieuwe vindingen, zoowel geestelijk als stoffelijk. En zooals men geslingerd wordt in de beroepskeuze, zoo wordt men heen en weer getrokken in de keuze des geloofs. De levens strijd is moeilijk en zwaar en harde, strenge lijnen worden soms in het gelaat getrokken door pijn en wrok, die soms het hart beroeren. Toch mogen we ons ook daaraan niet overgeven en terugzien op de eeuwige wis seling van tegen- en voorspoed, alles op zijn tijd. Hoe vaak niet voelen we, terwijl het hoofd zich buigt van kommer en zorg, bit terheid of pijn, de aanraking als van een zachte hand, die ver troostend de haren streelt of be moedigend op de schouders klopt. En dan komt weer die glimlach van weemoed, die ons zoo goed doet en de aderen doet trillen van dankbaarheid en geluk. Wij wenschen dat die glimlach van hoop, neen van vaste zeker heid van vertrouwen, van wil en van vastberadenheid ons allen bezielt in de wijle rust, die we nemen bij den overgang van het jaar 1925 naar 1926. AXEL, 1 Januari 1926. Vrijdagavond werd in de Ned. Herv. hulpkerk na den middag- dienst het kerstfeest gegeven door de Herv. Zondagschoolvereeni- ging aan hare leerlingen. Zooals verwacht werd, was het gebouw veel te klein en had men zich dezen keer moeten beperken tot één toegangskaart per lid. Natuur lijk waren het ln hoofdzaak de moeders, die deze kaart benutten, maar ook wel vaders waren belangstellend. En geen wonder. Het is als een openbare les en waar ds. Ruysch van Dugteren die op zoo pakkende wijze weet te leiden, is het ook voor grooten aantrekkelijk het Kerstfeest bij te wonen. In plaats van de gewone kerst liedjes werd een kerstcantate ge zongen en vooral de oude middel- eeuwsche zangwijzen klonken daarbij schoon. Hierna hield een keurig verteld kerstverhaal de jeugd in spanning. Mej. Oppe heeft er goed slag van de kleinen tot zich te trekken, want ondanks het verlangen naar de geschenken zaten ze bladstil. Maar toen het verhaal uit was, kwam er beroe ring en nadat nog enkele versjes gezongen waren, werd het feest beëindigd met dankzegging. Het was weer een lust de blijde ge zichtjes te zien, toen de geschen ken werden uitgedeeld. Het be stuur had weer ruim voldoening van deze weldaad. Vermelden we nog, dat twee fraaie kerstboomen in het gebouw waren opgesteld. In de Fröbelschool. In de Bewaarschool van den heer J. A. van Hoeve werd dit jaar ook weer Kerstfeest gehou den. Zooals bekend, werd dit verleden jaar afgezegd wegens familie-omstandigheden, doch thans viel er jl. Zaterdagavond weer te genieten voor oud en jong. De kleintjes genoten van den prachtig versierden boom, de versnaperingen en het met en voor elkaar zingen en de grooten schiepen behagen in hetgeen ze hoorden en zagen van de kleuters. Tal van versjes werden gezongen, ja zelfs korte samenspraken wer den gehouden door de luidjes, alsof ze heusch op het tooneel stonden. Nadat de magen waren gevuld en de dorstigen gelaafd, werden enkele kinderspelen ver toond. Het was vermakelijk te zien, hoe de jongens en meisjes, als gedresseerde poppen, met glundere gezichtjes, hun best deden voor de juffrouw en de aanwezige moeders en vaders. Voorzeker mag een woord van lof niet onthouden worden aan de leidster, mej Lansen, die op zoo'n zachte en toch doortastende wijze die ruim honderd kinderen aan haar doet gehoorzamen en wie zoo'n avond bijwoont, kan gerust zeggen, dat hij zijn kroost aan goede handen heeft toever trouwd. Na de Kerstgaven gingen allen welvoldaan huiswaarts en met dank in het hart aan degenen, die dit feestje weer naar genoegen hebben doen slagen, waarbij zeker wel in de eerste plaats aan het echtpaar Van Hoeve zal gedacht zijn. Uitvoering Asaf. Het is reeds enkele malen ge bleken, dat de Christelijke Zang- vereening Asaf de uitvoering aan durft van grootsche zangstukken en daarmede veel succes had. Zoo werd nu ook weer de eerste Kerstdag in de Geref. Kerk alhier onder leiding van den heer J. I. de Ridder, directeur der vereeni ging, uitgevoerd de Cantate ge titeld „Opstanding", van S. Neu- komm. Ofschoon dit gedicht een Duitsch werk is evenals de toon zetting, had men hier het werk vertaald en werd de tekst in het Nederlandsch gezongen. Behalve deze cantate stonden nog enkele nummers op het progrmma, maar we noemden hoofdzakelijk „Op standing" het eerst, omdat dit een zoo bij uitstek moeilijk num mer is. Men heeft het met me dewerking van piano, orgel, viool, klarinet en trombone aangedurfd en het zou naïef zijn om te be weren, dat de uitvoering meester lijk was. Maar we kunnen toch gerust zeggen, dat directeur èn zangers èn medewerkers, die naar vermogen hebben gestudeerd en gerepeteerd om het stuk zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen, zijn geslaagd in dat pogen. Nu ja, er waren enkele zwakke plekken waarom het te verhelen maar die deden tot het geheel niets af en zeker zouden ze nog minder zijn uit gekomen, indien de verschillende deelen onderling niet waren af gewisseld door een soort pauze, want er moge even gerust wor den bij de overgangen, maar in zoo'n mate werkt het storend. Vöör de cantate werd gezongen de bekende tekst „Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat enz." (Palestrina) wat met gevoel en in drukwekkend werd uitgevoerd. Het duet voor Tenor en Bas klonk schoon en gaf blijk van ernstige opvatting De pianobe geleiding was daaraan niet even redig. Trouwens de muzikale begeleiding in 't algemeen, ook van de andere zangnummers, liet wel iets te wenschen over, al is dat dit minder aan de spelers dan aan de instrumenten lag. De violen klonken hard en scherp, daarentegen waren klarinet en trombone mooi vol en zuiver van toon. Er was ook een uitsluitend mu zikaal nummer voor orkest, wat zeker veel mooier had geklonken, bij een betere bezetting. Men kan niet iedere willekeurige sa menvoeging van instrumenten een orkest noemen en zoo was ook hier het harmonieerend geheel zoek. Het komt ons voor, dat de leider zich in dezen te veel heeft laten leiden. Laat hij zijn „zang" niet doen overstemmen door te veel instrumenten, maar aansturen op weinige en goede begeleiding, want vooral bij het slotnummer „De Schepping" van Haydn, scheen het koper zich niet meester en was het, alsof het koor met de instrumenten meezong, waar het omgekeerd moet zijn. We hopen dat deze kleine op merkingen als opbouwend be schouwd worden, want het moet gezegd, dat weer ruim duizend toehoorders hebben genoten van deze uitvoering en velen uit de omliggende gemeenten deze uit voering bijwoonden. Vooral over de solo-stemmen werd met lof gesproken. De vereeniging be schikt over verscheidene mooie stemmen, waarvan de directeur een dankbaar gebruik heeft ge maakt. ln een kerk wordt ge woonlijk niet geapplaudisseerd, maar we zijn overtuigd, dat velen de verzuchting hebben geslaakt het was weer schoon. Oefening kweekt Kunst. Deze spreuk wordt bewaarheid door de tooneelvereeniging van dien naam, want ofschoon een jonge vereeniging, heeft zij Maan dag jl. op de bovenzaal van mej. de wed. Gilijamse alhier een uitvoering gegeven, die er mocht zijn. Het programma bevatte twee blijspelen en een vroolijke voordracht. Vooral het blijspel „Russen en Russen", dat in 3 bedrijven gespeeld werd, liep goed van stapel. Meermalen waren de spelers onverstaanbaar wegens het gelach van de vele toehoorders, want de zaal was heelemaal vol, zoodat geen plaats onbezet bleef. Het feit, dat de vereeniging thans zonder vrouwe lijke krachten speelde, deed geen afbreuk aan de uitvoering. Het krachtig applaus bij het vallen van het gordijn was bewijs, dat het gegevene in den smaak viel. Tentoonstelling. In de advertentierubriek kunnen onze lezers aantreffen de aankon diging van een tentoonstelling van boetseer-, houtsnijwerk en beeldhouwkunst. We namen er een kijkje en troffen daar direct aan de ook hier vroeger wel bekende straattypen Piet van Coeveren met Sophie. Dat wil zeggen niet in levende lijve, want ze zijn beiden reeds overleden maar het waren hunne beeldtenis- sen met het oude draaiorgel erbij. Het zou ons te ver voeren om ook de andere figuren te noemen, maar gezegd moet toch, dat er in den vervaardiger wel genie moet zitten om ongeschoold zoo natuurgetrouw verschillende por tretten weer te geven in gips of klei. Ook het houtsnijwerk geeft blijk van meer dan gewonen aan leg. We wenschen den heer Bauwens succes toe met zijn werk, want het is de moeite waard om bekeken te worden. Op een der werkstukken prijkt zelfs een gou den medaille, geschonken door het gemeentebestuur van Terneu- zen, ter bekroning van de kunst. Naar we vernemen is het bietenvervoer per tram thans af- geloopen. De laatste wagens werden 24 dezer afgeleverd te Seizaete. Nog nimmer was voor de tram de campagne zoo vroeg ten einde, schrijft de „Tern. Crt." In het geheel werden in deze campagne vervoerd 15657 wagens (van 10 ton) d. i. dus ruim 156 millioen Kg., tegen rond 176 mil- lioen Kg. in de vorige campagne. Een tegenvaller voor de tram dus van rond 20 millioen Kg. Te Overslag is overleden de heer C. Mattelé, sedert 1917 burgemeester dezer gemeente. De overledene was verder dijk graaf van den Varempépolder en ontvanger-griffier van den Over slagpolder. Door de grensdouanen is onder de gemeente Clinge dezer dagen een Belgisch smokkelaar aangehouden, die 1700 boekjes sigarettenpapier Nederland wilde binnensmokkelen. „M. Crt." Dezer dagen wilde een caféhouder te Graauw eenige be talingen doen en daarvoor geld halen uit een op zijn slaapkamer staand geldkistje. Daarbij kwam hij lot de minder aangename ontdekking, dat uit het kistje, dat zich in een nachtkastje bevond, een bedrag van ongeveer f240 aan bankpapier was verdwenen. Zijn verdenking viel op een ze keren D.. 55 jaar, werkman te Graauw, die daags te voren in zijn café was geweest en een bezoek had gebracht aan een' ouden man, die op het kamertje verbleef. Van dat bezoek terug komende had hij een gast i.i dat café aanwezig aangeboden op zijn rekening met de Kerstdagen een uitstapje te maken. ,M. Crt," AXELSCHE 'V) COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1