gesloten znllen zijn. UB5HJBUM 'F '°N VOSV 'I VOSV m J. C. VINK, Fijne Roode en Witte PORTO'S AlGOholmje LIREUREN Recotszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentiën. De ondergetee- kenden berichten, dat hunne Kantoren aanst. ZATERDAG (2e Kerstdag) Notaris Dregmans. Van Heel Co. Ls. van Waesberghe-Janssens. De ware tijd Wordt hem gezeid Die ééns zijn klok Van ons betrok. i. mm ««raw». Voorhanden teeken, dat er niet meer zijn. Nogthans heeft hij tegen morgen avond vergadering belegd voor de commissie. Dhr. 't Gilde merkt op, dat de lantaarns in de Prins Hendrik en Wilhelminastraat te ver uiteen staan en vraagt of dat ook ver beteren kan. De Voorz. zal er nota van nemen. Dhr. Dieleman vraagt hoever het met de gasleiding naar de buitenwijken staat. De Voorz. antwoordt, dat op metingen zijn gedaan en aanvra gen zijn gezonden naar de pol derbesturen, terwijl de geldlee- ningen gesloten zijn, doch verder kan men tot dusver niet gaan. Dhr. DielemanKan ook de tijd genoemd worden, wanneer de gasleiding in werking zal zijn De VoorzDat hangt af van de antwoorden der polders en van de Provincie, die in Mei pas vergaderen. Dhr. Dieleman vraagt ten slotte nog of het wenschelijk geacht kan worden, dat terwijl de Raad zelf een onderzoek instelt naar zelfexploratie, een raadslid actie voert om op andere wijze elec- trisch licht te krijgen Dhr. OggelAls een raadslid dat beter acht, moet hij dat zelf weten. Dhr. Dieleman Dus een raads lid mag de uitvoering der raads besluiten tegenwerken De Voorz: Een wettelijk ver bod is daartegen niet, doch wel een redelijk verbod en dat moet bij met zichzelf uitmaken. Dhr. Dieleman gelooft, dat het de plicht is van een raadslid de belangen van zijn gemeente te behartigen en zich neer te leggen bij de besluiten, die de meerder heid neemt. Dhr. Weijns gelooft, dat het tijd is, om maar klaren wijn te schenken, nu hij bemerkt, dat de opmerkingen van dhr. Dieleman hem betreffen. Spr. zegt dan, dat reeds 8 jaar op Spui wordt gewerkt om electrisch licht te krijgen en de gemeente destijds heeft besloten om f 1000 te schen ken, indien Spui electrisch licht heeft, welk besluit tot heden nog niet is ingetrokken. Wanneer spr. daaraan meewerkt en geteekend heeft, meent hij het belang der gemeentenaren evengoed te die nen, als dhr. Dieleman, als hij de voorstanders van gas helpt. Op 'toogenblik hebben 48 men- schen gevraagd om electr licht en .zelfs zijn er uit de buurt van dhr. Dieleman en op de Magrette reeds 18 die liever geen gas hebben. De electriciteit komt er toch en met het gas zal de gemeente een strop halen, wat zal leiden tot verhooging van de gasprijs, zoodat spr. in 't voordeel der gemeente werkt, als hij daarvoor waakt. Dhr. Dieleman vindt, dat dhr. Weijns had dienen te wachten, tot de Raad daartoe besloot. Er is geteekend voor f 2700 garantie, terwijl de P. Z: E. M. f 17000 vraagt. Spr. meent dat alleen de menschen, die electr. kracht wenschen, er hard voor werken, want de menschen zullen voor electr. licht meer betalen, dan ze zullen moeten geven voor kook- gas en lichtgas tezamen Het zou daarom verstandig zijn om te wachten met het electrisch licht en spr. ziet in die actie niets anders dan een poging om de uitbreiding der gasleiding den kop in te drukken. Ti ouwe.is weet spr. van sommigen, die een contract voor electr. licht hebben getee kend, gaarne terug zouden willen. Dhr. Van Dixhoorn is het niet eens met dhr Dieleman en meent, dat een raadslid volkomen in zijn recht is, als hij als particulier voor electrisch licht werkt. Trou wens, voor- zoowel als tegen standers, zijn het toch allen ge meentenaren, wier belangen men bepleit. Dhr. WeijnsDhr. Dieleman neemt het mij kwalijk, dat ik voor electrisch licht werk, maar met hetzelfde recht kan ik hem kwalijk nemen, als hij er voor is een leening van f70,000 te sluiten voor een gasleiding, wat ik een onbekookt besluit noem. Als Ged. St. hadden besloten om het con tract te handhaven, dan zaten we er mee. De Voorz. acht de kwestie electriciteit of gas hier niet aan de orde en sluit daarom het debat. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorz. de ver gadering met dankzegging. A.XEL, 24 December 1925. Gisteravond opende de tooneel- vereeniging „Ontspanning door Inspanning" het seizoen der uit voeringen. Zij had daartoe een 3-tal nummers uitgekozen, nl. De twee Ringen, tooneelspel in 3 bedrijven, een kleine Vergis sing, blijspel in 1 bedrijf, en het Kaarslicht en de Mug, comische voordracht. Het tooneelspel was van ern- stigen aard. De inhoud kwam daarop neer, dat een rijk Ameri kaan na 24 jaar wegens schip breuk afgezonderd te zijn van zijn zuster en zijn zoon, dezen weer terugvond en de dochter van zijn weldoener met zijn zoon in het huwelijk trad, en als on derdeel werden de praktijken van een woekeraar getypeerd. Het stukje vlotte in alle bedrijven best. Het blijspel werkte bijzonder op de lachspieren, dank zij de goede vertolking der rollen van mijnheer en mevr. Kaaskooper met hun dochter, die best Oweëers hadden kunnen zijn, terwijl de oppasser zich uitstekend hield in zijn baronstitel. Het slotstukje had om zijn in houd niet veel te beteekenen, maar in handen van de beide uitvoer ders, wordt er wel zooveel uit gehaald, dat het publiek toch zit te proesten van 't lachen. De sterren dezer vereeniging kwamen weer goed uit en het is wel jammer dat hun moeite en aanleg met niet meer en beter be zoek beloond wordt. Wie op 2e Kerstdag de tweede uitvoering van dit programma bij woont, zal het zich niet beklagen. Maandag werd door het bestuur van de maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" bij de wed. J. van Doeselaar aihier aanbesteed de levering van onder staande meststoffen, waarvoor werd ingeschreven als volgt a 2100 K G kainiet, levering 2e helft Januari, door P. J. van Ar- denne te Dordrecht f2.34, Firma Oggel, Axel f2.31, De Ruyter en Co., Axel f 2 25 en M. van der Gouwe, Terneuzen f2.20. b. 2200 K G. kali, 20 pet., le vering 2e helft Januari, door Firma Oggel f 2 88, De Ruijter en Co. f 2.84, Van Ardenne f 2.79 en Van der Gouwe f 2.70. c. 96000 K G. superfosfaat, le vering le helft Februari, door Firma Oggel f 2.68, Van Ardenne f2.68, Van der Gouwe f2 67, de Moor Vlaeminck, Hulst f 2.64, Maatschappij „Oorsprong", Rot terdam f 2.59, A. Verhelst, West- dorpe f2.56, Constandse, Krui- ningen f 2.56 en Firma de Ruijter en Co. f 2 55. d. 39 300 K G. chili, levering le helft Februari, door Verhelst f 14.35, Van der Gouwe f 14.33, de Moor—Vlaeminckf 14.32, Firma Oggel f 1425, Firma de Ruijter en Co. f 14.24 en „Oorsprong" f 14.06. e. 10 000 K G. kalizout, levering 2e helft Februari, door Firma De Ruijter en Co. f 5.77, Firma Oggel f5 74, Van der Gouwe f5.55 en Van Ardenne f5 54. en 1500 K.G. patentkali, leve ring 2e helft Februari, door Van der Gouwe f7.05, Van Ardenne f695 en Van Ardenne f6.74. Alles per 100 K.G. De levering is gegund aan de laagste inschrij vers. De aanhoudende regenval der laatste dagen, gevoegd bij de gedooide sneeuw- en ijsmassa heeft hier in de omliggende akkers, slooten en kreken een buitenge woon hoogen waterstand veroor zaakt, zoodat zelfs sommige be woners hun erf niet weten af te komen. De heer A. Cijsouw, kweeke- ling aan de openb. school te Groede is met ingang van 1 Jan. benoemd tot waarn. onderwijzer aan den Kruisdijk. Nog een kalender. Van de stoomververij en che mische wasscherij „De Regen boog" te Tilburg ontvingen we een wandkalendertje dat, afgezien van de bescheiden reclame erop, als sieraad kan dienen in de huiskamer. Het is een reproduc tie van een schilderij van Pieter de Hoogh. Predikbeurten te Axel. Vrfjdag le Keratdag. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Geref. Gemeente. 'sAv. 6 ure Ds. Neerbos, Ned. Herv. Kerk. Nam. 2 ure Ds. Ruysch v. Dugteren 'sAv.6 Dezelfde. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. Zitting van 22 Dec. 1925. De volgende zaken werden be handeld F. S., 41 j., arbeider te Axel, werd beklaagd, dat hij op 30 Sept. 1925 te Axel een zak met ongeveer 50 Kg. aardappelen, toe- behoorende aan P. Dekker heeft weggenomen. Uitspraak f 20 boete of 20 d. h. C. AA. A", 24 j., arbeidster te St. Jansteen, werd beklaagd dat zij te St. Jansteen met behulp van een kruiwagen, heeft weg genomen 2 zakken aardappelen, toebehoorende aan C. M. van Acker. Uitspraak f20 boete of20d. h P. J. d. M., 45 j-, werkman te Philippine, werd ten laste gelegd dat hij op 30 Oct. 1925 te Phi lippine, A. van Hurck een slag in zijn gezicht heeft gegeven. Uitspraak f 15 boete of 15 d h. J. F., 26 j., werkman te Axel, werd beklaagd, dat hij op 14 Nov. 1925 te Axel J. Jansen van Roosendaal een slomp heeft ge geven. Uitspraak f 10 boete of 10 d. h. Arrond. Rechtbank te Middelbni g Zitting van 23 Dec. 1925. De volgende zaak werd uitgesproken C. D., 28 j-, werkman te Ter Neuzen, is wegens ontucht ver oordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Hengstenkenringen. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft bepaald, dat de gewone keuring MBttq5ft.i;[J()A fSJJAO 'suaqjRA jooa Japjodsoz aajrtoq ftq ojJOOqoSna op uba zia{Aft.ipj« aoj van tot dekking bestemde heng sten in het voorjaar van 1926 voor wat Zeeland betreft zal worden gehouden op 2 Februari te Zierikzee en Kattendijke3 Febr. te Hulst4 Febr. te Axel 5 Febr. te Oostburg. (Alleen voor hengsten type trekpaard). Klaverweide. Uit vragen van verschillende landbouwers blijkt soms, dat zij dikwijls moeite hebben cm op hun grond, bijv. kleigrond, klaver weide op gang te krijgen. Als hulpmiddel hiertegen wordt aan gegeven, om machinaal op rijen te zaaien en wel liefst onder wintergraan. De rijenafstand moet dan gelijk zijn aan die van granen. Door eggen of rollen wordt ver volgens het zaad een weinig ondergebracht. Ook beveelt men aan het geregeld gebruik van schuimaarde. Het weer. De bladen melden zwaar storm weer op zee, zoodat het te ver wachten is, dat weer verschil lende scheepsrampen zullen heb ben plaats gehad. Uit Engeland komen berichten van hevige sneeuwstormen. In Zwitserland heerschten zware onweders boven het Jnragebergte. Geen wonder dus, dat het ook hier geen mooi weer is. Moderne kostwinning. Eenigen tijd geleden verscheen in do verschillende groote kran ten van Philadelphia de volgende advertentie „Gevonden, gistermiddag, in de Cbe8tuutstreet, vlak bjj het post kantoor, een gouden horloge. Terug te krijgen tegen vergoe ding van de advertentiekosten ain het kantoor van mr. J. C. Smith, 287, North Tenth Street." Den volgenden morgen heel vroeg zit mr. Smith in zjjn bureau en wacht. Om negen uur al meldt zich iemand bij hem aan om het horloge, een vrij haveloos type d et gluiperige blikken. „Ik ben degeen, die dat gouden horloge verloren heeft, gisteren, in de Cbe-unutstreet, in de buurt van de post waarschijnlijk." Mr. Smith gelooft naiuurlijk geen seconde, dat zoo'n haveloos type een gouden horloge zou kunnen hebben verloren, maar hij laat met woord noch blik iets merken van zijn ongeloof. Kalm neemt hij van zijn lesseDatr een horloge.van „similie-goud", legt dat voor het type neer, en vraagt „Is dit het horloge dat u ver loren heeft „O ja, dat is het, dat is van mij," antwoordt de boef, en wil er al naar grypen. Mr. Smith echter trekt het bytijds terug en zegt „Ja, maar tegen vergoeding van de ad vertentiekosten natuur lijk Tien dollars alstublieft Het gelaat vau den bezoeker betrok. „Tien dollars P" vraagt hij wantrouweud. „Zeker meneer, ik heb de advertentie iu alle groote kranten van Philadelphia laten zetten De bezoeker aarzelt nog even, maar dan haalt hij zijn beurs toch te voorschijn, betaalt de tien dollars en neemt het horloge mee. Nauwelyks is de bezoeker weg ot mr. Smith maakt zich klaar voor de ODtvangst van den vol genden oneerlyken bezoeker, dat wil zeggen, hy bukt zich naar beneden naast zijn schrijfbureau, waar een enorme kist staathij licht het deksel van „simili goud precies zoo een als hij net voor tien dollar aan dien boef is kwijt geraakt. Dat legt hy naast zich op zijn lessenaar, en gaat mei een ernstig gezichtzitten wachten. De zaak loopt. Binnen een week is de beele kilt „uitverkocht". Voorkom brandgevaar bij uw kerstboom. Plaats er een emmer water bij, om een begin van brand terstond te kunnen blussphên. zal worden gehouden. Het Bestuur van de mV. V. „AXEL" maakt bekend, dat wegens den hoogen waterstand de toegang tot het terrein op le Kerstdag zal plaats hebben via Drieschouwen-Hul- stersche weg. Zoo mogelijk zullen echter de leden trachten a.s. Zaterdag een hulpbrug te slaan. Uurwerken, Goud en Zilver. A X E Jj. WIJN- EN SIGARENHANDEL. f0.80 per flesch. f 1,10 per flesch. Bij 2 flesschen Wijn of Likeur gratis een Humoristische Scheurkalender. leder kooper van 100 Sigaren van af f 3,50, gratis een flesch Roode of Witte PORT. Voorde flesschen wordt 15 cent gerekend. leder kooper van 10 Sigaren van af 4 cent een fijne 12 cents Sigaar cadeau. 5 Januari inlevering sigaren zakjes (minstens 35 stuks). 7 Januari afhalen der cadeaux. (25) Boekhandel, Zenuw 75 Hoofdpijn 00 Maag 75 ct. Laxeer 60 Staal 90 Rheumatiek 75 ct. Keelpijn 60 Hoest 60 Kiespijn 60 ct. Griep 4 Influenza 75 ct. Galsteen 1.50 Nier. Blaas- 1 gld. Wormtabl. 80 ct Bloedzuiverende- 75 ct. Koorts-60 ct. Eetlustopwekkendetabl. 75 cent Pijn stillende 75 c. Verkoudheidstabl. 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Voorzien van den naam Mijnhardt. Let hierop! Voorm. 91/» ure Ds. Ruysch v. Dugteren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Zondag 27 December 1925. Voorm. 9'It ure Ds. G. P. A.Ruijsch van Dugieren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Poat. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 Leeskerk. Woensdag 30 December. van Ter Neuzen. Donderdag 31 December. Vrijdag 1 Januari 1926. Voorm. 97« ure Ds. Ruysch v. Dugteren Voorm. 9 ure Leeskerk. Burgemeester en Wethouders van AXEL inaken bekend, dat de weke- lijksche markt op a.s. Zaterdag (2e Kerstdag) op de gewone uren AXEL, den 21 December 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL brenger ter kennis van diegenen, die in aanmerking wenschen te komen voor steun van Gemeentewege, welke den 7 Januari as. nè 6 wachtdagen vanaf 1 Januari 1926 zal aanvangen zich moeten melden op de Gemeente- Secretarie. AXEL, den 22 December 1925. Burgemeester en Wethouders vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. MlBtjïS.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 3