Steunt Elkander". UlTVOEKliNG „Oefening Kweekt Knnst" op Maandag 28 December geen zi Provinciale Staten Ingezonden Stukken. Advertentiën. Het totaalcijfer van het salaris bedrag, berekend naar de perso neelsbezetting op 1 Januari 1925 en op de basis van de bezoldi gingsregelingen van 1920 zonder 10 pet. korting, wijst een bedrag aan van f 177,213.982. Een gelijke becijfering, maar op de basis van de bezoldigingsregeling 1925, wijst een totaalcijfer aan van f 154,825,182, zoodat de verkregen besparing te stellen is op f 22,388,800. De Middelen. De Middelen hebben over No vember opgebracht f 43.743 762 tegen f41.282.958 in dezelfde maand van het vorige jaar. Gedurende de afgeloopen 11 maanden was dit bedrag f425.099.239 tegen f 405.423.290 in dezelfde periode van 1924 of bijna 20 millioen meer. De Kabinetscrisis. Wij vernemen dat dr. de Visser in verband met zijn opdracht tot vorming van een Kabinet zich in verbinding heeft gesteld met de zittende Ministers en derhalve ook met de R. K. Ministers. Dr. de Visser wacht omtrent deze stappen nog nadere inlich tingen af. Afschaffing pasvisa met Duitscli- land. Van 15 tot 17 December heb ben te Osnabrück tusschen ver tegenwoordigers der Nederland- sche en der Duitsche regeeringen besprekingen plaats gehad over de afschaffing der verplichte pas visa en de vergemakkelijking van 't kleine grensverkeer. De besprekingen hebben tot een bevredigend resultaat geleid. Het voornemen bestaat om de wederkeerige afschaffing der ver plichte pasvisa voor Nederland- sche en Duitsche onderdanen en de vergemakkelijking van het wederkeerige kleine grensverkeer met 1 Februari 1926 te doen ingaan. Spoorwegtarieven. „De Rsb." zegt uit goede bron te vernemen, dat thans zeer ernstig een verlaging van de spoorweg tarieven wordt overwogen. AXEL, 22 Deoember 1925. Wegens plaatsgebrek moesten we het vervolg van het Raads- verslag uitstellen. We zouden in dit verband aan heeren adver teerders beleefd willen verzoeken om hunne advertentiën wat vroe ger in te leveren, want het laat komen geeft velerlei last. Het laatste uur wordt zoo soepel mo gelijk toegepast, doch op den duur zal teleurstelling niet kun nen uitblijven, Vermelden we nog even, dat in het voorloopig bericht van de Raadsvergadering in ons vorig nummer de zetter had gelezen aangenomen voor „aangehouden'' in zake het voorstel van B. en W. om steun te verleenen in de ga rantie betreffende het verkrijgen van electr. licht voor enkele be woners van de Sassing. Het stuk was niet gecorrigeerd. Hedennacht zijn door de marechaussee's alhier een partij kippen aangeslagen, afkomstig van diefstal. De dieven kon men evenwel niet te pakken krijgen. Eigenaardig is het intusschen, dat de eigenaars van de kippen zich tot heden ook niet gemeld hebben, zoodat men niet weet waar ze gestolen lijn. Belanghebbenden verwijzen we naar de officiëele bekendma king, dat er aanst. Zaterdag markt gehouden wordt. De KonUncntentoonstt-lling. Het woord tentoonstelling was in haar wijdsche beteekenis wel wat voornaam voor hetgeen de konijnenfokkersvereeniging Zater dag alhier te zien gaven en we zouden dit niet willen zeggen, indien het bestuur zelve er ons niet opmerkzaam op had gemaakt. Nu ja, het was alles nog een beetje primitief ingericht, maar de zaak, waar het op aankwam was goed en dat is het voor naamste. Er zat een goede kern in. Bovendien te het zeer te prijzen, als een jonge vereeni- ging, die nog niet over een royale kas te beschikken heeft, zeer matig en zuinig met haar mid delen omspringt. Men ziet het helaas maar al te vaak omge keerd en meestal is dan het ge volg, dat de vereeniging wegens te korten tot ondergang is ge doemd. Thans zijn er voortee kenen, dat juist de vereeniging door deze eerste poging is ge sterkt in haar streven. De be stuursleden waren ten hoogste bevredigd. Niet om de geldelijke inkomsten, maar hoofdzakelijk om de belangstelling, de mooie in zendingen, die zelf haar verwach ting overtroffen en het resultaat, dat nog wel in de toekomst ligt, maar dat toch als verzekerd mag worden beschouwd. Het doel is bereikt; nl.het aanschouwelijk kenbaar maken, dat hier fokkers zijn van mooie, rasechte konijnen en we gelooven zeker, dat bij een volgende gelegenheid de vereeniging nog beter voor den dag zal komen, als is het dat thans reeds de werkplaats van dhr. Knieriem te klein bleek en men de dieren moest onderbren gen in. het wagenhuis van dhr. D. van Cadsand, die zijn terrein bereidwillig beschikbaar stelde. Het aantal ingezonden konijnen bedroeg 44, terwijl de loten al zeer vroeg uitverkocht waren. We mogen dus gerust zeg gen, dat de „tentoonstelling" ge slaagd is. De dieren zaten in ruime hok ken, waarop de namen der in zenders en de behaalde prijzen prijkten, terwijl verschillende wenken voor verzorging en op merkingen voor de telers waren aangebracht. De prijzen werden toegekend als volgt Vlaamsche reuzen, haaskleur, oude, 3e prijs S. Jansen en J. Dieleman. Jonge, 2e prijs H. Schoof en E. van Rijn, 3e prijs C. Q. van Sluis. Witte, jonge, 3e prijs J. P. Smies. Lotharingers, zwart bont, oude, 2e prijs Jac. Cové en Abr. Lcof, 3e prijs Abr. Loof enJ.C. Schie man. Jonge, le en 2e prijs P. van Hoeve Az. Weeners, blauwe, oude. le pr. E. van Rijn. Witte, jonge, le en 2e prijs Ph. A. Knieriem, 2e prijs E. van Rijn. Vlaamsche reus met jonge, 2e prijs S. Lourens. Slachtklasse le prijs L. van den Berge, 2e Jac Cové. Er waren 15 klassen, die we niet alle hebben genoemd zoo zijn de voedsters en rammen bijeengevoegd. Ook zijn nog verschillende eervolle vermeldin gen en eereprijzen toegekend. Zaterdagmiddag trad alhier voor de Christ. Historische Kies- vereenging op de heer J.J. Wal- lien, lid van de Prov. Staten, te Breskens. Nadat de heer P. de Feijter, bij afwezigheid van den heer M, W. Koster, die wegens ongesteld heid verhinderd was, de goed bezochte vergadering had geo pend liet hij het woord aan dokter Wallien, die tot onderwerp had gekozen a ïarchisme en gezag, en achtereenvolgens behandelde de geschiedenis van het.anarchisme, haar wezen en inhoud, waar spr. tegenoverstelde het wezen en doel van het gezag. Na de rede, die met groote aandacht werd gevolgd, werden door enkele aanwezigen vragen gesteld, welke doer den spreker werden beantwoord Pusterflen. Ten opzichte van den dienst op het postkantoor alhier tijdens de aanst. feestdagen wordt ons officiëel het volgende medege deeld Het kantoor is op 25 Dec. en op 1 Januari a.s resp. le K e r s t- dag en Nieuwjaarsdag geopend als op Zondag(dus van 8—9 u. vm. en van 1—2 uur nam. Op 26 dezer (2e Kerstdag) echter van 8—9 uur vm. en van 1—3 uur nam. Op dezen dag runnen postwissels, postbeleg- gingen en quitantiën worden be handeld en aangeteekende stuk ken ter inzending worden aan genomen. Voor den postcheque en Girodienst, den dienst der Rijkspostspaarbank en der verze keringswetten, alsmede voor de aanneming van postpaketten is het kantoor echter gesloten. Wat de bestelling aangaat het volgende: Op 25 Dec. is er geen bestelling. Op 26 Dec. één be stelling, briefpost enz, doch geen pakketbestelling. Op de dagen, waarop geen bestellingen worden verricht, kan op de openstellings uren zoowel brief- als pakket- post worden afgehaald. Natuurlijk is het Kantoor ge durende genoemde openstellings uren ook geopend voor telegraaf en telefoon. Aan de Blikstraat even bui ten Sluiskil, is aan de los- en laadplaatsen der Internationale Maatschappij gezonken een schip met oud ijzer geladen. Het zit ongeveer 4 a 5 meter uit den wal en levert voor de groote zeeschepen eenig gevaar op. (Zei.) Toen de tram Donderdag avond van de Pyramide bij IJzen- dijke aan de Ponte kwam, reed deze op verkeerd spoor. Teneinde n et op aldaar staande wagens te rijden, remde de machinist plot seling, met het gevolg, dat de passagiers door elkaar vielen en eenigen zich ernstig bezeerden. Een der inzittenden, A. Gr., be kwam een zoo ernstige hoofd wonde, dat hij onder geneeskun dige behandeling is gesteld. De Part. Synode der Geref. Kerken in Zeeland benoemde in haar zitting van Woensdag tot primi-afgevaardigden naar de Ge nerale Synode te Assen de pre dikanten ds. R. J. v. d. Veen te Goes en ds. J. H. Telkamp te Middelburg en de ouderlingen D. Mulder te Zierikzee en S. Brands- ma te Middelburg en tot secundi de predikanten ds. P. van Dijk te Zaamslag en ds. F. Staal te Colijnsplaat en de ouderlingen P. A. Schwartz te Krabbendijke en D. Scheele te Neuzen. Voor de nieuw te bouwen bewaarschool te Kapelle werd de eerste steen gelegd door ds. A. Scheele, voorzitter der vereeni ging. Spr. uitte den wensch dat deze bouw ongestoord mag vol tooid worden en dienen niet al leen voor dit geslacht, maar ook voor komende geslachten. Ondanks het minder gnnstige weer was de belangstelling bij zonder groot. M. Crt. Tot hoofd van school B aan de Kruisdijk is door den ge meenteraad van Groede met in gang van 1 Jan. benoemd de heer J. A. van Lare, onderwijzer te Groede. Blneband-reclam». Evenals het vorig jaar gaf de N.V. Van den Bergh's fabrieken weer een Kerstnummer uit van haar tijdschrift voor het huisge zin. Het bevat eenige verhalen voor oud en jong, recepten, anec dotes, kortom het is een lezens waardig boekske. Het tractaat met Belgfi. In de gisteren gehouden Sta- tenzitting werd door den heer Wallien de volgende motie in gediend „De Staten der provincie Zee land, in hun vergadering van 21 December 1925 bijeen, van mee ning, dat goede verstandhouding, ook op oeconomisch gebied tus schen Nederland en België in het belang van beide landen is overtuigd echter, dat de be langen van ons land en in het bijzonder die onzer provincie, ernstig zouden worden geschaad door de bepalingen van het d.d. 3 April 1925 tusschen Nederland en België tot stand gekomen trac- taat, wanneer dit ongewijzigd zou worden geratificeerd van oordeel, dal een herzie ning daarvan dan ook noodig is en niet kan worden volstaan met een uitleg in een memorie van toelichting betreurende, dat de betrokken minister bij voortduring geheim houding oplegt aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie in zake het door dit college uitgebrachte advies over bedoeld tractaat verzoeken der Staten-Generaal het tractaat niet ongewijzigd te ratificeeren. Zij besluiten deze motie ter kennis te brengen van de Re geering en de beide Kamers der Staten-Generaal". De motie was geteekend door de heeren Wallien, Brandsma, Dumoleijn, Kakebeeke, Kodde, Ouderdijk en Welleman, zijnde vertegenwoordigers van alle par tijen. Ter toelichting wees dhr. Wal lien er o.a. op, dat het volkomen logisch is, dat van het hoogste Bestuurscollege uit Zeeland een oproep gaat naar de beide Kamers ter verdediging der specifiek Zieuwsche belangen. Het blijkt èn uit het adres èn uit de on- derteekening, dat deze betooging gespeend wil zijn aan alle poli tiek, en is eer. nationale Zeeuw- sche uitspraak De motie werd z. h. s aange nomen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,af 12,75. Rogge f 9,—a 10,—Wintergerst f 12,— a f 12,50. Zomergerst fll,— a f 12,—. Haver f 9,50 a f 10,—. Erwten f 12,— A f 16,Paarden- boonen fAf—,—. Duiven- boonen f 12,a f 14,Bruine- boonen f 10,A f 12,50. Lijn zaad f 18,—ctf 19,—. Blauwmaan- zaad f 50,— k f 55,Groen Vlas f9,k fll,—. Gebookt Vlas flla f 13,—. Gezwingeld Vlas f 0,85 k f 0.95. Aardappels f3,50 k f3,75. Stroo f 16,- k f 18,—Koolzaad fAf—,—, Boter f2,10 k f2,20. Eieren f 0,11 k f 0,12. HULST, 21 Dec. Graanmarkt. Tarwe f 10,k f 13.Rogge f9,—Af9,50. Wintergerstf 11, a f 12.—Zomergerst fll,— A f 11,75. Haver f 9,— A f 10,—. Erwten f 15,A f 17,Paarden- boonen f 12,A f 13, Duiven- boonen f 14,— A f 15,—. Witte- boonen f—Af—,—. Bruine- boonen f 12,— Af 13.—. Lijnzaad f 18.— A f 19,—. Aardappels f 3,60 a f3,90. KooUaad f— A f— Boter f 1,90 A f2,— per K.G. Eieren 26 stuks f 3,34. Slachtvee 11, verkocht 7. Varkens 34, ver kocht 22. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 1200. f 11.60 per 100 stuks. ROTTERDAM. 21 Dec. Vee markt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd659 vette runderen, 271 vette- en graskal veren, 1209 varkens, 680 schapen en lammeren. Prijzen voor vette koeien le kw. 1.18 1.20, 3e kw. 0.90— 0.80; kalveren le kw. 1.65— 1 85, 3e kw. 1 15—0.95 schapen le kw. 0.85—0.95; varkens le kw. 0 93—0.95, licht soort 0.85 —091. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw 23100 st., prijzen0.95 - 1.40, vanGroningsch 2000 st., prijzen f 0.90—f 1.30. Lijnzaad voer f 18,A f 19, zaai f 20,— A f21,—. Mosterdzaad bruin geelblauw maanzaad 58—60, koolzaadkarwij- zaad 24—25. kanariezaad 20-21. AardappelenZeeuwsche blau we en bonte 3.50-4.20, poters 2. 2.50. Zeeuwsche en blauwe Eigenheimers 3,3,—. ^riel- sche Eigenheimers 3,30—3,80. Eieren 13,50—14,50. "Wisselkoersen. Brussel 11,30. Parijs 9,17. Londen 12,07V4. New-York 2,50Vt Bekendmiik i ngen. wordt gehouden. Ophaaldienst haardasch en vuilnis. Wederom ueemt on- dergeteekende beleefd de vrijheid, om aan de belang stellenden in het te houden voor de kinderen van de bewaar school hun medewerking te vra gen. Wij hopen, dat ook weer dit jaar de bijdragen in ruime mate mogen toevloeien, waarvoor hij zich gaarne bereid stelt deze in ontvangst te nemen. Uw dw. J. A. VAN HOEVE. door de Tooncelrereenlglngr op de bovenzaal van de Wed. G1L1JAMSE, 's avonds 71/* uur- ZAAL OPEN 7 UUR. Plaatsbespreken op den dag der uitvoering tusschen 4 en 5 uur A 15 ets per plaats. EXTREE 50 CENT. HET BESTUUR. JJ Zaterdag 26 December (Tweede Kerstdag) houdt de Penningmeester (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Axel, 18 December 1925. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De winteravonden zijn in aantocht en men oefent zich weer in tooneel, muziek en zang, om naar kortere of langere studie het publiek weer te kunnen onthalen op een paar genoeg lijke avonden, als afwisseling in ons eentonig winterleven. De winter een maal voorbij en de lente aangebroken keert het opkomende geslacht ons stedeken weer den rug toe, als reden opgevende: Het is hier een dooie boei, Axel is dood! Ook deouderen brommen Axel is dood 1 en strompelen voort zonder zich af te vragen of men den doode nog tot het leven kan terug brengen. Waarom tracht men niet even als te Terneuzen en Hulst, een veree niging in het leven te roepen ter be vordering van het vreemdelingenver keer, welke zich ten doel stelt (de naam duidt het reeds aar; door het organiseeren van feesten het bezoek van vreemdelingen te bevorderen. Axel breidt zich hoe langer hoe meer uit, iedere ingezetene weet zulks, maar ook den vreemdeling moet dit bekend gemaakt worden en hoe kan zulks beter dan door het organiseeren van feesten, winkelweken, enz. Het verleden heeft het reeds van jaren herwaarts "bewezen dat Axel zich bij feestelijke gelegenheden steeds in een groot vreemdelingenbezoek mocht verheugen. Daarom, wat vroeger kon, kan dit nu niet meer? De winteravonden zijn er, om dit eens gezellig te bep aten. Wie helpt mede een voorloopig bestuur vormen en verdere besprekingen hou den H.H. winkeliers, caféhouders of particulieren die hier iets voor gevoelen en hunne medewerking toezeggen ver zoek ik beleefd mij dienaangaande een klein bericht te willen doen toekomen. Mijnheer de Redacteur, U nogmaals dankend voorde verleende plaatsruimte. Achtend, A. VAN MAALE, Walstraat C 12. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat de weke- lijksche markt op a.s. Zaterdag (2e Kerstdag) AXEL, den 21 December 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat de haardasch en vuilnis, in ver band met de komende Feestdagen, in de week vóór en n& KERSTMIS des Dinsdags en Donderdags zal worden opgehaald. AXEL, den 16 December 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. TE GEVEN

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2