Bericht, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaan deren TEN HALVE GEKEERD. No. 74. DINSDAG 22 DECEMBER 1925. 4Ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens de aanstaande feest dagen, zal het eerstvolgend num mer in plaats van Vrijdag, Don derdagmiddag verschijnen. Heeren adverteerders worden beleefd verzocht hunne adverten tiën uiterlijk Woensdagavond te bezorgen. In de Nieuwjaars- courant, die op Vrijdagochtend 1 Januari zal ver schijnen, kunnen als gewoonlijk worden opgenomen, voor 40 cent, indien ze niet grooter zijn dan 10 regels. Meerdere regels worden naar verhouding berekend. Advertentiën voor dit nummer worden ingewacht tot Donderdag middag uiterlijk 12 uur. België. Het vraagstuk der Wereldten toonstelling, welke in 1930 in België zal gehouden worden om de honderdjarige onafhankelijk heid van het land te vieren, is nog lang niet opgelost. Na een langen strijd met de ministerieele departementen is Antwerpen er eindelijk in geslaagd te verkrijgen, dat de expositie niet uitsluitend in de hoofdstad zal worden in gericht, doch dat de handels-, scheepvaart en koloniale afdee- ling, verrijkt met 'n exhibitie van retrospectieve Vlaamsche kunst, in de Scheldestad zal worden georganiseerd. Luik la Cité ardente kan niet goed ver kroppen, dat Antwerpen, op de zelfde lijn wordt geplaatst als Brussel en eischt thans bij hoog en bij laag ook voor zich het recht op om een gedeelte der tentoonstelling binnen haar muren te krijgen, waarbij dan zou ge voegd worden een afdeeling van Waalsche retrospectieve kunst. Engelsche VertaliDg. (16 Hij schreef iu antwoord daarop dat z'n oom en diens aangenomen dochter niemand in Londen kenden en het dus heel natuurlijk was als z'n moeder en hy hun wat gezelschap hielden, terwijl daaren boven z'n oom reel van huis was wegens zaken en Florence dan geheel alleen zou zitten. Nancy moest daar dus geen aanmerkin gen op maken, alleen indien hjj haar veronachtzaamde, had ze recht zich te beklagen, en dat deed hij immers niet. Toen kwam er weer een brief van Nancy, halt boos en verontwaardigd,half berouwvol en smeekend. Ze zag er het nut niet van in nog lang in Bristol te bljjven. Ze bleef toch hetzelfde, al droeg ze nu het haar anders. Vroeger zon hy nooit gewild hebbeD, dat ze er snders uitzag dan ze deed, maar dat was lang geleden, lang voordat die Florence gekomen wat. Ze wist wel, dat ■en haar ondankbaar zou noemen paar dat kon haar niet icbelen, De lezer zal zonder twijfel aan stonds bemerken, dat het Waal sche haantje niet van plan is zich door het Vlaamsche leeuwtje het gras voor zijn voeten te laten wegmaaien. Een eigenaardige concurrentiegeest, die voorwaar den buitenlander niet in die stem ming zal brengen, waarin hij feitelijk een bezoek zou moeten brengen aan deze tentoonstelling, monument van de honderdjarige eendracht tusschen Waalsche en Vlaamsche „broeders". Antwerpen maakt zich intus- schen reeds volledig op om het gedeelte der expositie dat aan die stad is toegewezen, zoo schitterend mogelijk te doen slagen. In verband hiermede werd reeds een Comité van Ini tiatief gesticht, waarin o.a. de Consul der Nederlanden zetelt. Ook werd al een inschrijving ge opend voor het maatschappelijk kapitaal, noodig om de onkosten der tentoonstelling te bestrijden in eenige weken tijd werd de verlangde som van 10 millioen franc overteekend. Volgens alle waarschijnlijkheid zal de tentoonstelling gehouden worden op het uitgestrekte Wil- rijksche plein het exercitie veld van het Antwerpsche garni zoen alsmede in het prachtige Nachtegalenpark en op terreinen van de voorstad Berchem. Reeds bij het begin van de a.s. lente zal men de handen aan den ploeg slaan en een begin maken met de uitvoering van de plannen, ontworpen door ingenieur Mennes welbekend om zijn zeer interes sante studiën over den kanalen- aanleg, waarvan sprake in het ontwerp-verdrag met Holland. Het staat nu reeds vast, dat er" ter blijvende herinnering aan deze expositie een monumen taal gebouw zal worden opge richt, zooals dit gebeurde ter gelegenheid der tentoonstellingen, hier gehouden in 1885 en 1894. Aan deze laatste heeft het Zuid station zijn ontstaan te danken. Mogelijk spreken wij hier reeds met al te veel beslistheid over deze Antwerpsche expositie. De die vreeselijke verlatenheid woog niet op tegen dat beetje meer beschaving. Ze begreep wel, dat hy boos op haar zou zijn nu ze dit alles schreef, maar vroeger was alles ook anders, dan zou hy haar verkozen hebben boven an dere meisjes en hij trok het zich ook niet aan, of ze daar al ver laten zat, nu hy zelf zulk een aangename troost in haar afwe zigheid had gevonden. En dan vroeg za hem weer haar die booze woorden te vergeven, ze wist zelf nauwelijks, wat ze geschreven had. Ze wilde liever denken aan de dagen van weleer, toen ze naar eiken voetstap buiten luisterde of het Richard ook kon zyo. Hy zou wel nooit meer aan dien tijd denken, maar het waren toch gelukkige dagen geweest, toen ze samen langs de rivier dwaalden ot door de besneeuwde velden en hy moest toch vriendelyk voor haar blijven, want de vriendschap, die ze van z'n oom en z'n nichtjes genoot was toch de ware harte lijkheid Diet. Nancy's brief werkte dermate op Ricnard's gevoel, dat tajj on middellijk besloot, alles van z'n verloving aan Fiorence te vertellen. H|j vond het een soort van plicht en meende, dat z'n geweten te- mogelijkheid bestaat nog steeds dat als Luik zoo halsstarrig blijft op zijn standpunt en mis schien ook Gent op het laatste oogenblik nog afkomt met verre gaande eischen Brussel een kort en bondig besluit zal nemen en zal beslissen, dat er geen sprake kan zijn van een twee, drie- of vierlingtentoonstelling en er derhalve maar één We reldtentoonstelling, nl. in de hoofdstad, zal worden gehouden. Duitsehland. Alweer gaan onze gedachten uit naar Duitsehland, dat wel door het vagevuur der inflatie is heengesukkeld, maar nog geens zins kan rekenen tot de geluk zaligen. Wel heeft Parker Gilbert, de Dawes-superintendent, een verrassend gunstig jaarverslag uitgebracht, doch uit den aard der zaak beperkte hij tot de wijze waarop de Duitsche Rijks- regeering is nagekomen de be palingen van de Dawes-overeen- komst en onthield hij zich van verdere beschouwingen. Slechts terloops stipt hij aan, dat Duitseh land nog eenigen tijd zal moeten vertrouwen op credieten op lan gen termijn uit het buitenland. En hier juist schuilt de groote moeilijkheid, vooral voor de groot-industrie, welke er niet beter op wordt als ze maar ge staag geld moet leenen, een nieuwe leening moet sluiten om een vorig gat te stoppen, en zóó ad infinitum. Volgens de ont- werp-begrooting voor 1926/27 zullen de belastingen 225 mil lioen moeten opbrengen, of 686 millioen meer dan in het loo- pende belastingjaar, al zijn door allerlei bezuinigingen de uitgaven teruggebracht van 436 tot 301 millioen. Uit den berg advertentiën ook in Nederlandsche bladen blijkt wel met welke groote moeilijk heden de industrie te kampen heeft om aan gereed geld te komen en als we nu zien hoe zeer de werkloosheid toeneemt door massa-ontslag van welhaast alle categorieënals we nagaan, genover Nancy dan weer vrij zou zijn. Hij moest ook meer aan haar deuken te midden van al de ver strooiingen der LondeDschc we- ïeld za had een recht op hem en haar uitgesproken leed had hem ten diepste ontroerd. Hij nam z'n kans waar, toen hij Florence den tuin had zieD iDgaan om de eerste lentebloesems in oogenschouw te nemen en Ri chard vond baar druk bezig met sneeuwklokjes, primula-veris en viooltjes. Ze was zoo genadig hem een paarschen crocus in z'n knoops gat te steken en zulk een on schuldige aardigheid kon hij toch niet weigeren Maar over een kwartiertje zou den ze met mevrouw Kingston naar eeD tentoonstelling van schil derijen gaan, waar ze zeker veel Dieuwe kennissen zouden ont moeten en zouden die ten laatste Diet praten en onderstellingen maken, als men hen altjjd samen zag Dus moest de kooop maar doorgehakt wordeD. Maar hoe zou hy beginnen »Florence,« zei hij aarzelend, »heeft m'n moeder u ooit gespro ken over over een juffrouw Marlon Ze merkte dadelyk z'n verle genheid op. dat zelfs de best-geoutilleerde automobielfabriek heeft moeten verzoeken om een soort surséance van betaling en een andere, nog wel van het Stinnes-concern, in staat van faillissement is ver klaard, dan (s men geneigd, ge hoor te geven aan de waarschu wingen, dat er een nieuwe dum ping-periode op komst is. In de automobiel-industrie zijn wel heel merkwaardige gegevens, welke het democratische Rijks daglid Erkelenz heeft uitgebracht en waaruit we aanstippen, dat in 1912 de Amerikaansche produ cent 4660 werkuren noodig had om een auto te leveren en in 1924 slechts 813 werkuren. In 1916 maakte een Amerikaansche schoenenfabrikant een paar schoe nen in 1 uur 42 minuten in Alei 1925 vervaardigde zij het zelfde paar in 54 minuten. Een steen bakkerij te Chicago levert per uur ruim 49.000 machinale stee- nen in een steenbakkerij van het oude systeem heeft een voorman met 13 helpers ruim 13 uren noodig om duizend steenen te bakken. De eerste werkman, die met zijn machine per uur ruim 49.000 steenen bakt, ontvangt een uurioon van 3.20 markzijn Duitsche vakgenoot, die 13 uren noodig heeft voor 1000 steenen, krijgt 72 pfenning per uur. Maar wie van beiden is duurder Zelfs een kind, dat eenig besef heeft van rekenen, zal weten te zeggen, dat in Amerika in werkelijkheid veel lagere loónen worden be taald dan in Duitsehland. Daar uit valt af te leiden, dat de Duit sche industrie niet langer kan concurreeren op de wereldmarkt en dat er dus raad dient geschaft. Maar ook in Duitsehland is alles verpolitiekt. Ook daar trach ten de partijen elkaar vliegen af te vangen, in plaats van de han den ineen te slaan. Wat baat het onder die omstandigheden, dat de Rijks-regeering het goede wil en er alles op zet, de aan gegane verplichtingen loyaal na te komen. Woensdag zijn twee jonge lui »Neei),c zei ze verwonderd. »Juffrouw Marlon? neen, ik heb dien naam nooit gehoord. Wie is ze Wat moest hij nu zeggen Hij wilde dat Florence niet zulke heldere oogen had of een mond, die zoo spoedig glimlachte. »Op het oogenblik,* ging hij stamelend voort, woont ze bij oom Karei te Bristol Florence lachte. »Degouveruan te zeker »0 neen, maar ik moet u iets omtrent haar vertellen. Vroeg ot laat zult ge er toch van hooren.* Hij bloosde als een schoolmeisje, omdat Fluor zich vroolijk maakte over z'n verlegenheid. »Ik dacht, dat moeder u misschien over haar zou gesproken hebben.* Plotseling legde Florence haar hand op z'n arm en zei, dat ze den tuin wensehte op en neer te wandelen. »Richard,« zei ze onderwijl, »ib wil er geen woord van hooren. Ik begrijp best, wat ge me wilt zeggen en hoe moeilijk u dat valt, maar ik wil u een bekentent» besparen. Ik weet best wat voor hofmakers sommige jongelui zyn, maar ik kan het wel vergeven, omdat nu omdat er ook wel een» mei»jea z|jn die er aanleiding gearresteerd een verloopen student en een zwakzinnige kan toorbediende die niet meer of minder van plan waren dan dr. Stresemann, den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, den „Volks- en landverrader", het lot te laten deelen van Erzberger en Rathenau. Is het wonder, dat de „Frankfurter Zeitung" vraagt wanneer de Rijks- regeering dan toch eindelijk de vijanden der republiek eens zal aanpakken op een wijze, welke hun den lust zal doen vergaan, ooit weer tegen haar samen te spannen en zij voor goed een einde zal maken aan de politiek van ophitsing naar buiten en heerschappij der bevoorrechte standen, die zijn teruggevallen tot de Middeleeuwsche veemgerich ten, naar binnen. Emigratie naar Canada. De Emigratie Centrale Holland te 'sGravenhage deelt ons het volgende mede De emigratie naar Canada staat thans in het midden van de be langstelling van degenen, welke zich in overzeesche landen wen- schen te vestigen. De beste tijd voor het verkrijgen van een plaats in den landbouw in Canada is de maand April. Teneinde de plaatsing goed voor te kunnen bereiden, wende men zich reeds thans tot de volgende instellingen of personen Emigratie Centrale Holland, Den Haag. Nederl. Vereeniging „Landver huizing," Den Haag. De verschillende Emigratie- Commissies. De Directeuren van Districts- of gemeentelijke Arbeidsbeurzen. De Correspondenten van de Arbeidsbemiddeling, ten gemeen tehuize van de plaats van inwo ning. Besparing salarissen 1925. In een brief aan de Tweede Kamer geeft de Minister van Financiën o.a. de volgende cijfers: toe geven. Vertel het me du» maar niet, het zou toch geen nieuws voor me zijD.« »Ja, maar ge vergist u, Flo rence. Ik verzeker u, dat ze vol strekt geen meisje is, waar men slechts gekheid mee maakt.* »Nu, maar ik wil er geen woord meer over hooren, bepaald Diet, Richard. Ik begrijp alles heel goed. leder jongmensch heett wel eens in eer en deugd hart gehad voor een meisje, dat hij ergens in z'n familie vaak zag. Ik ben ook zoo n gansje nietGe moest dien jongen kaptein Webster een» bijgewoond hebben, die met ons de reis naar Europa maakte. Ik mocht hem wel lijden, maar papa hield hem liever op een afstand, want h|j bezat geen cent. Ge ziet dus, dat ik ook wel een verhaal zou kunnen doen, maar het is veel beter om gedaDe zakeD te laten rusten. En dus, valt me niet in de rede, geen woord meer Op dit oogenblik riep mevrouw Kingston hen om binnen te komen en dus was voor 't oogenblik de kans verkeken om haar verdere uitleggingen te geven en bleven de zaken zooals ze waren. (Wordt vervolgd) AXELSCHE •a.»® y COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1