ilPUROL Gesprongen Handen t Wf)M ruwe huid I dÊÊs D°°530*60-90ct. Raadsverslag. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Ad vert en tien. Ingeval van een algemeene ont wapening zal Rusland daarmede onmiddellijk accoord gaan; zijn legers ontbinden en al zijn oor logsindustrieën vernietigen. Rus land steunt elk initiatief, om tot een werkelijke ontwapening te komen en zal met allen nadruk opkomen voor de beperking der bewapeningen. AXEL, 18 December 1925. In de gistermiddag alhier ge houden raadsvergadering werd aangehouden een verzoek van den Slagershond om geen centrale slachtplaats te bouwen. Met 6 tegen 5 stemmen werd besloten om het salaris van den keuringsveearts, Hoofd van Dienst te brengen van f 1500 op f 2000, en dat van den 2en keurings veearts te handhaven op f 1500 f 1800, doch thans zonder de f 500 vergoeding voor een motor rijwiel. Toegestaan werd het verzoek van L. P. Ortelee om een per ceel tuingrond achter zijn woning te huren tot wederopzegging. Aan A. Dekker-Vermeulen werd toegestaan om aan zijn winkel rolluiken aan te brengen, doch alleen aan de zijde van de Stationstraat. Het voorstel van B en W. tot het op wachtgeld stellen van een onderwijzer aan de O. L. S. (dhr. A. Pieterse) werd met 6 tegen 3 st. verworpen. Tegen de h.h. Oggel, Kruysse, Dixhoorn, Weijns, 't Gilde en van de Gasteel. Aangenomen werd een voor stel van B. en W. om f 150 bij te dragen in de garantie voor de P. Z. E. M., ter verkrijging van electr. licht achter de Sassing. Z. h. s. werd voldaan aan het verzoek van het bestuur der Chr. School te Spui om vergoeding voor een tijdelijk (overtallig) on derwijzer. Eveneens aan diverse verzoeken om vergoeding voor schoolgaande kinderen, meer dan 4 K M. van de school verwijderd, van A. van Overmeire, A. den Beer, A. Crom- been, J. van Goethem, G. Kaijser, Th. Meertens, A. v. d. Velde, P. Koekkoek, J. Overdulve, A. Over- dulve, Weezen de Kerf, Ch. Die- leman, B. Koekkoek, Cath. de Koeijer, A. Haak, H. Willemsen, A. de Putter, J van Cadzand, G. Koekkoek en Lev. Schieman. Afwijzend werd beschikt op de reclame tegen schoolgeldheffing van P. Groothaert en C. G. Heijns- dijkGunstig op de reclame van P. de Jonge en D. Moens. In zake hondenbelasting werd ontheffing verleend aanj Heijns- dijk en P. de Kort, vooreen half jaar aan A. Verlinde, C. Wils en H J. de Jonge en voor M van Drongelen werd de heffing ge handhaafd. Gisteren had ten overstaan van Burg. en Weth. alhier de verpachting plaats van tuingron den, gelegen in de contre-escarpe, in de Oude Wijk en bij de gas fabriek, in totaal ongeveer 26. Gemiddeld beliepen de pachten 50 cents per roede, zoodat ze vrij wat lager bleven dan het vorig jaar. De verpachting had een kalm verloop, zoodat ieder zoowat zijn verlangd perceeltje bekwam. De aanbesteding voor het op halen van haardasch enz. werd aangehouden. Als een zeldzaamheid meldt men ons, dat gisteren door den heer H. Dieleman alhier, onder deze gemeente een wilde kalkoen werd geschoten. Het was een groep van ongeveer 18 dieren, die wellicht uit kouder streken waren overgekomen. Zouden zij ons nog strenger weervoorspellen? Ingezonden Mededeelingen f V f v •- In de Dinsdag gehouden vergadering van het Kleine Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Comité in het „Hotel des Pays-Bas" te Terneuzen is be noemd, in het breede Comité, de heer B. A. Th. M. Truffino, bur gemeester van Hulst. Zitting van 17 Dec. 1925. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Na het uitspreken van het ge bedsformulier stelt de Voorzitter de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vorige verga dering worden goedgekeurd, na een opmerking van dhr. Dieleman, die zegt, dat het door hem ge sprokene niet overeenkomt met de redactie in de notulen, wat ook wordt bevestigd door dhr. Van Dixhoorn. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. Staten tot goedkeuring verkoop bouw grond. b. Idem betreffende wijziging politie-verordening. c Bericht van den heer J. C. Bom, dat hij zijn herbenoeming aanneemt als lid van de Com. van Toezicht op het L. O. d. Verslag van den corres pondent der arbeidsbemiddeling over het eerste halfjaar 1925. Volgens dit verslag was de werkloosheid in onze gemeente geringer dan in vorige jaren, wat wordt toegeschreven aan het feit, dat in de eerste 3 maanden werk werd gezonden in de vlasindustrie, later in de bestratingswerken en ook dat in de bouwvakken veel werk was. Onder de georganiseerde ar beiders was het getal werkeloo- zen nooit meer dan 20. Uit een staat bleek, dat door de werkloozenkassen was uitge keerd als volgt Christ Bouwarbeidersbond gedurende 3 maanden f 103,— Ned. Vereen, van fabrieks- arb. 6 maanden 440,80 Roomsch-Kath. fabrieks- arb 2 maanden 45,30 Alg. bouwarbeidersbond 3 maanden 27.75 Vereeniging zelfstandig heid 5 maanden 242 20 Fabrieksarb. Sluiskil 32.60 Totaal f891,65 waarvan f 445,83 ten laste der gemeente komt. o. Proces-verbaal van kasop name bij den Gem. Ontvanger. De inkomsten bedroegen f 151.564.26, de uitgaven beliepen over 1925 f 165.434 46, zoodat er een verschil is van f 13.870.19, overeenkomende met de boeken en bescheiden. Er was aan con tanten aanwezig f 1521.46, f. Verzoek van de Prov. Ver. tot verbetering van het geitenras in Zeeland om financiëelen steun. De stukken a—f worden voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van den Z.-Vl. sla gershond, afd. Axel om niet over te gaan tot den bouw van een slachthuis, op grond daarvan dat 7 slagers hun slagerij naar de eischen, welke de wet vraagt, zullen inrichten, terwijl voor 4 slagers die niet kunnen verbou wen, de Bond een slachtplaats zal bouwen, overeenkomstig de wet en deze zich zullen verplichten daarin te slachten. De Bond neemt echter die ver plichting alleen op zich, als de gemeente niet overgaat tot het bouwen van een centrale slacht plaats, of dit minstens 10 jaar uitstelt. De slagers zijn daartegen gekant weg.ns de hooge kosten. Dit adres wordt in handen ge steld van B. en W. om advies. h. Adres van de Keurings veeartsen. Onderteekend door de h.h. Boogaert en de Putter is het volgend schrijven ingekomen Aan den Raad der gemeente Axel. Naar aanleiding van het gesprokene n de Raadsvergadering van 6 October 1925 nemen ondergeteekenden de vrij heid den Raad beleefd te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de vergoeding van het motorrijwiel van den 2e keuringsveearts gevoegd wordt bij het salaris van den keuringsveearts, Hoofd van dienst, zoodat het salaris dan wordt 2000 gldterwijl dat van den 2e keuringsveearts dan blijft 1500 tot 1800 gld. Destijds is het salaris van 1500— 1800 gld. plus vergoeding van het motor rijwiel 5 500 gld. vastgesteld voor een hulpkeurmeester, die dan al de gewone keuringen moest doen, en geen neven betrekkingen mocht uitoefenen, terwijl het Hoo'd van dienst noodslachtingen, bactereologisch vleeschonderzoek en controle moest verrichten. Nu er op 15 Juli 1924 een tweede keuringsveearts is benoemd, kan de keuringsdienst door hem niet geheel worden gedaan, daar hij zich ook in meet werken in de veeartsenijkundige practijk, zoodat de keuringsveearts, Hoofd van dienst, eveneens de buiten gemeenten moet helpen bedienen, wil ieder op tijd geholpen worden. De diensten worden gelijkelijk verdeeld, zoodat de een Koewacht, Overslagen Zuiddorpe afwerkt, terwijl de andere Zaamslag en Boschkapelle doet of omgekeerd. Op deze werkwijzen worden de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk geholpen. Bovendien heeft het Hoofd van dienst nog te verrichten bactereo- logisch onderzoek, administratie en verantwoording van de gelden. Reeds op 15 September 1924 is een verzoekschrift daartoe gericht aan B. en Wwaarvan hier afschrift wordt bijgevoegd. Hopend hierop een bevredigend ant woord te ontvangen overeenkomstig ons beleefd verzoek. Het voorstel van B. en W. is om dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen, daar de tegen woordige salarisregeling op goede gronden berust. Bij het samen stellen van dezen Keuringsdienst is het uitgangspunt geweest, dat de werkzaamheden daaruit voort vloeiende van dien aard waren, dat deze behoorlijk door een Keuringsveearts, Hoofd van Dienst en een hulpkeurmeester konden verricht worden, welke meening B. en W. nögdeelen. Het college is van oordeel, dat de gevraagde wijziging niet in het financiëel belang van den dienst kan zijn. Dhr. Weijns gelooft, dat er geen verandering in het salaris komt door die wijziging en daar zij toch samen deelen, zou het dus ook niets geven. De Voorz. meent, dat het in de toekomst tot moeilijkheden zou leiden. Als er later eens een keurmeester werd benoemd, die geen veearts is dan zou die van het salaris zonder vergoeding voor den motor niet kunnen leven en dus meer moeten hebben en met het oog daarop wilden B. en W. die vergoeding voor den 2en Keuringsveearts behouden. Dhr. Weijns Ik dacht dat de zaak zoo stond, dat Boogaert den keuringsdienst zou doen en Put ter diens praktijk als veearts overnam Dhr. Oggel zegt, dat beide heeren de zaak onder elkaar heb ben geregeld, waarop het door ons volgens hun voorstel is vast gelegd en nu we een half jaar verder zijn, wil dhr. Boogaert het weer veranderen. Wij meenen dat het thans zoo geregeld is, dat het ook in de toekomst geen bezwaar kan zijn. Dhr. Kruijsse heeft er in de vorige vergadering tegen gestemd om de f 500 te verwisselen, omdat hij wist, dat de veeartsen het salaris toch onderling regelden. Maar nu hem gebleken is, dat zelfs in 1924 reeds is gevraagd om die f500, nu is hij veranderd. Het schijnt, dat zij zich den dienst heel anders hadden voorgesteld, nl. dat de een de keuring zou doen en de ander de veeartsenij. Maar nu ze beiden het zelfde werk doen, is het ook billijk, dat ze het zelfde loon hebben. Voor den dienst is het geen schade, want er is zelfs nog overschot. Spr. gelooft, dat dhr. Boogaert de zaak zoo geregeld wil zien in verband met het pensioen. Dhr. OggelJuist, d&t zit er achter. Dhr. KruysseWelnu, maar waarom zullen wij hem dan niet ter wille zijn De Voorz. merkt op, dat dhr. Kruysse zich vergist, als hij zegt, dat zij het zelfde werk doendan zou hij de instructie eens na moeten zien. Maar zelf hebben ze de zaak onderling zoo veran derd, omdat ze beide veearts zijn. Maar als er straks een uitgaat en er een keurmeester benoemd wordt, dan komen de moeilijk heden. Met den veeartsenijdienst hebben wij toch niets te maken Dhr. Kruysse, dacht dat de regeling juist zoo getroffen was, omdat het van belang werd ge acht, dat er een tweede veearts kwam. De Voorz. vindt het vreemd, dat zij eerst de zaak onderling goed vonden en nu na een half jaar weer gaan veranderen. Dhr. Kruysse Die regeling is toch geen wet van Meden en Perzen dat kan toch altijd naar omstandigheden veranderen Dhr. OggelEerst was de be doeling een hulpkeurmeester te benoemen en dan bleek het ook weer niet in orde, want toen heeft dhr. Boogaert al het moge lijke gedaan om dhr. Pu ter be noemd te krijgen en nu is het weer niet goed. Dhr. KruysseDat was van groot belang, want de landbou wers waren wat blij, dat er een tweede veearts kwam. Dhr. OggelDat is ook de fout geweest van begin af, om de veeartsenijpraktijk in verband te brengen met den keuringsdienst. Het is bekend, dat ze samen dee len, dus is het hoofdzakelijk het pensioen van dhr. Boogaert, dat er hier tusschen zit. Dhr. Kruijsse gelooft niet, dat het dhr. Boogaert om die paar honderd gulden meer te doen is Dhr. 't Gilde kan zich bij het gesprokene van dhr. Kruijsse aan sluiten als het de gemeente toch niet meer kost, waarom dan het verzoek niet toestaan Dhr. van Dixhoorn zegt ook, dat het een direct belang is, dat de 2e keurmeester een veearts is. Spr. heeft er in de vorige ver gadering ook weinig van gezegd, omdat hij niet wist hoe de zaak in elkaar zat. Dhr. van de Casteel steltvoor om die f 500 vergoeding voor den motor te geven aan dhr. Boogaert. De Voorz.Dus juist het tegen overgestelde van het voorstel van B. en W.? Dhr. OggelZou het dan niet beter zijn om een geheel nieuwe regeling te treffen en het zoodanig formuleeren, dat de dienst wordt uitgevoerd door een veearts er. een keurmeester? Dhr. KruijsseDat is een heel ander voorstel er moet toch geen nieuwe regeling voor den dienst gemaakt worden De Voorz.Neen, maar we moeten toch voor 1926 een nieuwe regeling voor het salaris treffen. Dhr. J. de Feijter vraagt of het voorstel van de Casteel nu beant woordt aan hetgeen de veeartsen zelf willen De Voorz. antwoordt bevesti gend en brengt het voorstel in stemming, dat wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen Vóór de h.h. Kruijsse, van Dixhoorn, Weijns, 't Gilde, van de Casteel en J. de Feijter; tegen de h.h. Oggel. Koster, Baert, Dieleman en P. de Feijter. (Wordt vervolgd.) Predikbeurten te Axel. Zondag 20 December 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9ute Ds. G. P. A.Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. P. van Dijk, van Zaamslag. Nam. 2 Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Een relletje te Katwtyk aan Zee. Meu meldt uit Katwijk aau Zee De politie, die Zaterdagavond e3n Zf stal Katwijksche jongelie den wilde arresteeren, omdat deze in verregaanden staat van dronkenschap verkeerden, heeft moeten ondervinden, wat het beteekent tegen de Katw\jkscbe jeugd te moeten optreden. Niet minder dan 800 900 Katwijksche jongens keerden gicb tegen de politie, zoodat deze eenige charges moest uitvoeren en gebruik maakte van revolvers. Het duurde langer dan 1 uur alvorens de rust teruggekeerd was. Zes jongens werden ge arresteerd. Hoeststillend-Slijmoplossend Heerlijke smaak Doozen en Flacons 40 en 6(Jct Bij Apoth. en Drogisten Of ue schrik er nog iu zit Een reiziger in thee en koffie bood zijn waar aan bij een Friesche boerin. De goede vrouw moest hem echter teleurstellen, daar ze nog nog twee „veerti gers" (melkbussen van 40 L. in- noud) vol thee en één dito vol koffiboonen op zolder had staan. Noodseinen om een borrel. In den loop van gisternacht werd door de T S.F. stations aan de Amerikaanscbe kust herhaal delijk het noodsein S.O.S, ont- vangon. Daar de schepen, die men in nood waande na onder zoek niet om hulp bleken te hebben verzocht, meenen de Amerikaansche overhedon dat rum-smokkelaars, zich van het officieel alarmsein bedienden om rustig hun bedrijf te kunnen uit- oefeneu, na de aandacht van de kustbewakers op een ander punt te bobben getrokken CORRESPONDENTIE. Voor ingezonden stukken was heden geen plaats. Wisselkoersen. Brussel 11,30. Parijs 9,20. Londen 12,07V8- New-York 2,4974 Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de Correspondent d«r Arbeidsbemiddeling met ingang van Zaterdag den 19 December 1925 niet ten Gemeentehuize zitting heeft, doch vanaf dien daium in het VERGADER-LOKAAL VAN DE OPEN BARE LAGERE SCHOOL alhier. Het uur van zitting is ongewijzigd gebleven. AXEL, 11 December 1925. Burgemeester en Wethouders van Axel De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Ophaaldienst haardasch en vuilnis. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat de haardasch en vuilnis, in ver band met de komende Feestdagen, in de week vóór en nk KERSTMIS des Dinsdags en Donderdags zal worden opgehaald. AXEL, den 16 December 1925. Burgemeester en Wethouders van Axe' De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U mede te deelen, dat na tijdig te zijn voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, heden zacht en kalm over le«d onze innig beminde Broeder, Schoonbroeder en Oom, de Heer JOSEPHÜS MODESTÜS BüRM, in den ouderdom van 75 jaren. Terneuzen. J. F. BURM. Car. BURM—Vermast. Axel. JUSTINA F. BURM. Hulst. CH. J. BURM en Kinderen. Axel. HENRI M. BURM. Axel, 15 December 1925. Sr Bij Apoth.en Drogisten

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2