Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch - Vlaanderen TEN HALVE GEKEERD. No. 73. VRIJDAG 18 DECEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Vrede tusschen kapitaal en arbeid. FEUILLETON. Buitenland. Dit -blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Elke oorlog heeft zijn .schuld vraag". Zoo ook de industrieele oorlog, die in onzen tijd met groote verbitterheid gestreden wordt. En wij weten, dat door hen, die zich geschaard hebben rond de door Marx ontplooide banier van het revolutionaire so cialisme, de schuldigen aan den industrieelen oorlog gezocht wor den in het kamp van de „kapi talisten" de lieden, die van het bezit der productiemiddelen mis bruik maken door zich ten koste van de arbeiders te verrijken. In een zin samengevat, is de theorie van Marx, dat de arbeider niet de volle opbrengst van zijn arbeid ontvangt. Hij krijgt slechts een klein deel, het leeuwenaan deel verdwijnt in de zakken van den kapitalist. Een uitnemend kenner van de sociale verhou dingen, de Engelschman Sir Jo- siah Stamp (geen fabrikant heeft dezer dagen in een rede een zeer treffende illustratie van de zoogenaamde meerwaarde theorie van Marx gegeven. Wan neer in Engeland ieder, die meer dan 3000 gulden inkomen heeft, verplicht wordt, het meerdere in een nationale „pot" te storten, zou elk Engelsch gezin uit die pot f3 per week kunnen ont vangen. Vooropgesteld dan, dat na een dergelijke verdeeling de productie nog voortgang kan heb ben en er geen vermindering van de goederenvoorraad plaats heeft, waardoor de prijzen aanzienlijk zullen stijgen. In elk geval kan men als zeker aannemen, dat de lust om zich door extra-inspan ning van krachten een betere positie te verwerven, gedoofd zal worden met het gevolg, dat van verhooging van het welvaarts peil geen sprake meer zal zijn. Het verdient aller aandacht dat een machtige Amerikaansche vak- vereeniging, die van de Printing Pressmen en Assistens in Ame rika en Canada, in haar laatste jaarverslag de socialistische leu- Engelsche Vertaling. (15 >0, ge bedoelt, dat hy zich nog niet verklaard heeft, maar dat zal wel komen. Wy, die heD eiken dag samen zien, weten wel, dat dit bepaald gebeuren zal.* »0 neen, ge begrijpt me ver keerd Hij staarde haar aaD. »Wat meent ge dan, Cecilie >Richard is reeds geëngageerd,* stotterde ze. »Wat! wat beteekent dat?» vroeg hy toornig. >Zeidet ge, dat Richard reeds verloofd is Er was geen ontkomen meer aan, alles moest opgebiecht wor den en zich verontschuldigend, dat ze het niet eerder verteld had, deed ze het gansche verhaal. Alexander luisterde zonder eeo woord te spreken en toen ze alles verteld had, zei hy »Wel, wel, wie zou u ooit tot zulk een dwaasheid in staat geacht hebben 1 Ge weet toch wel, dat elk jongmensch soms van die |ekheden uithaalt, maar moeten zen en slagwoordenpropaganda openlijk aan de kaak heeft ge steld. In zijn verslag verklaart de voorzitter van dezen vakbond, (dus geen kapitalist) dat na af loop van een collectief contract, de arbeiders verwachten, dat bij het nieuwe contract gunstiger voorwaarden bedongen kunnen worden. Dit is begrijpelijk, maar men moet bedenken, aldus de voorzitter in zijn verslag, „dat lang niet al die wenschen ver wezenlijkt kunnen worden, omdat er geen fondsen zijn, waaruit de gevraagde loonsverhooging be taald kan worden. Het is een afgezaagde bewering geworden, dat men uit een bedrijf niet meer halen kan, dan men er door eigen arbeid ingebracht heeft." En de schrijver noemt dan drie grondbeginselen die zijns inziens, door ieder aanvaard moeten wor den, namelijk ten eersteparti culier eigendom is een onaan tastbare instelling; spaarzaam heid moet behoorlijk beloond worden, opdat het industrieele leven in een gezonden toestand blijft verkeeren (sparen is het eenige middel tot uitbreiding van de productie) en ten derdehet is in het belang, zoowel van den arbeider als van den ondernemer, dat de productiemiddelen (ma chines en grondstoffen) niet alleen in behoorlijken staat worden ge houden, maar bovendien, dat de industrieele ondernemingen steeds in omvang toenemen. Men kan haast niet gelooven, dat dit woorden zijn van een proletariër. En toch ook wij, tegenstanders van het socialisme scheren het blijkt hier ten volle de arbeiders te veel over een kam. Er zijn ook heldere koppen onder, die de zaken durven noe men, zooals ze zijn. Maar welk een verschil hooren we dan met de beginselen, waarmee extremis tische elementen voor de massa verschijnen! Particulier eigendom en het recht van belooning voor spaarzaamheid, twee voorwaarden voor het welzijn van de geheele gemeenschap. „Hierover aldus het jaarverslag mag geen ver- z'n bloedverwanten dan niet zoo verstandig wezen hem dien onzin uit het hoofd te praten Ge doet aliot het een heele roman is en alsof het juist heel nobel van den jongen is om z'n woord san dat meisje gestand te doeD en be handelt de zaak zoo ernstig mo gelijk. Maar ik zeg u, dat dergelyke dingen eiken dag gebeuren en dia slijten van zelf weer uit. Goede hemel, wat een dwaasheid 1 Maar ik zal die zaak wel in orde brengen. Hoe heet dat meisje Hoeveel geld zou ze moeten hebben Mevrouw Kingston kreeg een kleur. >Ik moet u doen opmerken, Alexander,* zei ze met vaste stem, >dat het een fatsoenlek meisje is, die geen berekeningen op 't oog heeft en ge moogt haar niet be- leedigen, alleen omdat ze niet van deuzelfden stand is als wij »Kom, wat een dwaasheid!* riep oom Alexander, die door dit onverwachte nieuws alle kwalen scheen vergeten te zyn, »het is hoog noodig, dat hier eens iemand met gezond veistand de zaken terecht breDgt. Waarishetmeisje?* »Op de pastorie te Holiwell,* antwoordde mevrouw Kingston »oom Karei ;ou baar opvoeding schil van meening bestaan tus schen ondernemer en arbeider. De opbrengst van de industrieele bedrijven moet voor een deel worden aangewend ter verhoo ging van het welvaartspeil. In onderling overleg moet en kan worden uitgemaakt, hoe de op brengst verdeeld moet worden". Wanneer iemand werkt in een bedrijf en in de meening ver keert, dat er een onbillijke ver deeling van de opbrengst plaats heeft en wanneer men hem nu nog doet gelooven, dat het ge heele stelsel van particulieren eigendom verkeerd ts, dat kapi taal-winst en interest onbillijk heden zijn, is het begrijpelijk, dat hij niet tevreden is met zijn positie. Imand kan en wil niet zijn best doen, wanneer hij meenf, dat de „kapitalist" een onredelijk groot deel van de opbrengst van zijn arbeid in den zak steekt! Aldus de leider van een der groote Amerikaansche vakvereni gingen. Wat door hem gezegd wordt, zal door ieder, die de werkelijkheid durft zien, zooals zij is, aanvaard worden. Er bestaat inderdaad belangen gemeenschap tusschen onderne mer en arbeider. En al de scherpe kanten van den tegenwoordigen strijd tusschen „Kapitaal" en „Arbeid" zullen verdwijnen, wan neer het besef van die belangen gemeenschap tot de massa is doordrongen. Elke daad, die tot gevolg heeft, dat ondernemer en arbeider nader tot elkander wor den gebracht, dat misverstand uit den weg geruimd is, is een weldaad voor de gemeenschap. En welk een groote waarde heeft zoo'n daad, wanneer ze, zooals in het hierboven door ons be schreven geval verricht wordt door een vakvereenigingsleider. Wie op het economische leven invloed ten goede wil uitoefenen, moet, ook wanneer hij weet geen zonnige beelden te kunnen op hangen, de werkelijkheid weer geven, feiten en waarheden. Ge dachten als die, welke hierboven vertolkt werden, moeten verspreid worden, opdat ze tenslotte in- wat verbeteren.* Oom Alexander keek haar ver baasd aan. »Ge meent toch niet, Cecilie, dat er drie gekken in de tamilie zijn Oom Karei ook, ik kan het haast niet gelooven »Ik hoop,* zei mevronw King ston met waardigheid, »dat ge te gen Richard niet zult spreken zooals ge vanmiddag tegen m(j hebt gedaan. Hij is niet zoo be daard al9 ik en zou u anders te woord staan. Als ge hem durtt voor te stellen het meisje geld te geven, zou het voor goed tusschen u beiden uit zijn. Wat mij betreft, ik heb in deze gedaan, zooals ik dacht, wat rechtvaardig was. Richard heeft zyn woord gegeven aan een goed en fatsoen lijk meisje en ik wil niet, dat hij zich zelf onteert door te trach ten dien band te verbreken, welke schitterende aanbiedingen hem ook gedaan mochten worden.* Ze stond op om de kamer te verlaten. »Cecilie 1* zei hy. »Neen, laat dit het laatste woord zyn, ik wil geen oneenig- heid in de familie eu dat zou er zeker uit voortvloeien, indien ge u in deze zaak wilde mengen. Ik zal niet zeggeD, dat ik het ook wel anders gewenicbt had, maar gang vinden bij de massa. Dan, j maar ook dan alleen, zal het mogelijk zijn, door onderlinge samenwerking en gemeenschap pelijke krachtsinspanning, het peil van volkswelvaart hooger en steeds hooger op te voeren. De achturenwet. „De Werkgever" bevat een over zicht van het rapport der Belgi sche Staatscommissie, die in April 1924 benoemd werd om de uit werking der wet op den acht- urendag in de nijverheid te on derzoeken. Het „Comité Central lndustriel de Belgique" bracht een rapport daarover uit; van regeeringswege werden deze uitkomsten evenwel niet gepubliceerd. Uit de gegevens blijkt, dat de invoering van den achturendag een vermindering van de op brengst en een stijging van den productieprijs tengevolge heeft gehad dat de qualiteit van het pro duct in vele gevallen achteruit ging De bruto-productie kon slechts bij uitzondering worden verhoogd. En waar verhoogingen intraden, zooals bij sommige metaalbedrij ven, was dat aan heel andere oorzaken te danken dan aan de 8-urenwet. De productie per arbeider per dag verminderde in de meeste gevallen naar verhou ding sterker dan de arbeidsduur en de productie per werkman per uur is eveneens in verreweg de meeste gevallen gedaald. Gunstig op de productie werkte de gestadige verbetering der ar- beidsmethoden en de verbetering van de inrichtingen van het ma teriaal na den oorlog. Ongunstig daarentegen werkte na den oorlog de vermindering van arbeidslust bij zeer velen. De commissie bevond, dat de vermindering van den arbeidsduur tot acht uren per dag en 43 uren per week in België de beschik bare arbeidskrachten had ver minderd en dientengevolge een algemeene stijging der loonen had teweeggebracht. zooals de zaken nu staan, valt er niets meer aan te veranderen. Noch hy, noch Florence behoeven te weten, waarover wij gesproken hebben. Ze *yn nu goede vrienden, laat hen dat blyven en anders keer ik dadelyk met Richard naar Woodend terug.* Ze wachtte nic-t op aDtwoord en verliet de kamer, oom Alexan der verbaasd eu geërgerd achter latend. Hij had niet verwacht, dat z'n zuster zoo flink zou op treden, en nu hij z'n eigen woorden overdrcht, voed hij die zelf ook wel wat te scherp. Toch bleef hy overtuigd, dat met geld alles was af te koopen, maar hij had er niet zoo gauw over moeten spreken. Richard zou toch nooit zoo dom zyn een arm, onontwikkeld meisje te trouwen, terwijl een rijke schitterende partij voor hem be stemd was, iemand zoo lief, be gaafd en schoon als Florence 1 Hij vertrouwde, dat alles nog wel terecht zou komen, als Richard en z'n moeder maar naar rede wilden luisteren, en met deze hoop stond hy langzaam van z'n stoel op, om zich naar z'n kamer te begeven. Oom Alexander kwam daarna niet meer op hun gesprek terug, maar cnevroqw Kingston bleef Betreffende overwerk consta teerde de commissie, dat in vele ondernemingen overwerk her haaldelijk gewenscht was geweest maar onmogelijk werd gemaakt door redenen van beginsel of opportuniteit. De vakvereeniging verzette zich meestal. Kenschetsend is de bij zonderheid, dat Belgische arbei ders in Frankrijk gingen werken wegens de minder strenge toe passing van de 8-urenwet daar te lande en de mogelijkheid daar langer werkdagen te maken. Tal van bedrijven hadden te lijden van Bedrijfsstilstand die geheel of ten deele, rechtstreeks of indirect aan de 8-urenwet werd toegeschreven. Europa's eeonomischen toestand. Op de partijconferentie van het gouvernement Moskou heeft de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Rykof, een overzicht gegeven van den eeo nomischen toestand van Europa. Aan de hand van uitvoerig cijfer materiaal ten aanzien van de be staande moeilijkheden in Enge land, Frankrijk, Duitschland en Polen, noemde Rykof de stabili seering der kapitalistische Staten een voorbijgaand verschijnsel. Na Locarno bestaan volgens Rykof nog slechts twee in bui- tenlandsch politiek opzicht onaf hankelijke regeeringen, namelijk die van Engeland en van Rus land. Alle andere hangen min of meer af van het Engeisch-Ame- rikaansche bloc. Wat den Volkenbond betreft, aldus spr., wij nemen den strijd op, teneinde het bewijs te leve ren van het feit, dat de Volken bond het wapen is niet van vrede, doch van onderdrukking der zwakke volken en wij zullen dezen principieelen strijd ten einde voeren. Voorts wees Rykof op het vre delievend karakter der Sowjet- politiek en herinnerde er aan, dat de Russische regeering de eerste was, die te Genua ontwa peningsvoorstellen heeft gedaan. gedrukt en lusteloos, waardoor de jongelieden veel aan eikaars gezelschap waren overgegeven. Met het oog op z'n geheime plan nen zag oom Alexander er echter van af een eigen huis in Londen te koopeu en gaf' voor, dat hy misschien van plan was naar een Duitsche badplaats te gaan om z'n gezondheid te verbeteren. Hy huurde dus een gemeubeld kwartier in Melbury Road, waar mee ze zeer waren ingenomen. Mevrouw Kingston wilde uu naar Woodend terug keeren en de besturing van 'thuishouden aan Florence over laten, maar deze vleide en smeekte zoo lang, tot ze toegaf eD voorloopig haar vertrek nog uitstelde. Richard was zeer verheugd over dit besluit en als z'n geweten hem plaagde dat hij maar al te graag in Flo rence's gezelschap was, dan legde hij dit het zwygen op, door een bijzonder hartdijken brief aan Nancy te schrijven. Hy paste er evenwel op, niet te veel over z'n prettige uitgangetjes uit te wijden, want hy had in Nancy's brief reeds opgemerkt, dat zejaloersch was op dien vertrouwelyken om gang met Florence. Wordt ventolgdh \wfi% (O COURANT *K i

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1