I 66 I Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsc h - VI aan deren. TEN HALVE GEKEERD. no- DINSDAG 15 DECEMBER 1925. 41e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tof Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. Men is gaan inzien, dat het zoo niet langer ging en dat er verschillende wetsontwerpen waren, die spoedige behandeling vereischen en de demissionnaire Regeering heeft daarom de afge- loopen week het Parlement maar weder laten bijeenroepen en ge daan, alsof alles zeer normaal was. Trouwens, sinds de Roomsch Katholieke Kamerclub aan den heer Marchant met algemeene stemmen antwoordde en nie mand had vermoedelijk een ander antwoord verwacht, hoogstens nog, dat ook een afwijkende mee ning zou zijn verdedigd dat deze partij de coalitie niet wenscht los te laten, is men nog slechts benieuwd naar de wijze, waarop de verzoening zal worden be reikt. En zoo kunnen de heeren, die achter de Ministerstafel plaats namen, zich daar voorloopig nog zeer rustig gevoelen. De behandelde wetsontwerpen waren van zeer uiteenloopenden aard. Van het meeste belang was de verlenging van de overeen komst met de Kon. Paketvaart Mpij. over het vervoer naarlndië. De bestaande overeenkomst loopt 1 Jan. a.s. af, zoodat hier zeer zeker een spoedige behandeling gewenscht was. Er was tegen het wetsontwerp geen principiëele oppositie. De tarieven zijn met 30 pCt. verhoogd. Of voor deze verhooging redelijke grond aan wezig was, kunnen wij niet be- oordeelen. Men beriep zich wel op het feit, dat de indexcijfers 70 pCt. zijn boven die van 1915, maar daartegenover staat ook, dat de Mij. met de tegenwoordige tarieven reeds zeer goede zaken maakt. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een ander onderwerp van de bat vormde het al of niet behou den van het onderwijs in het Fransch op de lagere scholen. Zooals wen weet is dit afgeschaft, maar wij leven nog steeds in den overgangstijd, welke op 1 Engelsche Vertaling. (14 Hy bedwong zich want hy had een boos antwoord op de lippen. Hy was immers niet hier gekomen om te twisten en daarbij, haa Nancy niet een beetje gelijk Had hy zich werkelyk wel eens verplaatst in haar verlatenheid En had hij intusschen geen aan- gecamen tyd te Londen doorge bracht «Laten we niet twisten, Nancy,* zei hy Iaogzaam. »Ik kan maar korten tijd blyveu.* «Wanneer gaat ge dan terug «Met den trein van kwart voor vieren.* Er heerschte een oogen blik stilte. «Richard,* zei ze eindelijk, «dit is nu de tijd, waarnaar we zoo reikhalzend hebben uitgezien, ten minste ik deed het, en nu wilt ge die beperken tot een paar uren. Zijt ge hier niet alleen uit plicht gevoel gekomen P Waart ge niet liever weggebleven «Misschien wel,* antwoordde hy pngeduldig, naar dadelyk be- Jan. a.s. zou eindigen en gedu rende welken de op 1 jan. a.s. 1921 reeds bestaande scholen zich aan den nieuwen toestand mogen aanpassen. Deze termijn is nu met 1 jaar verlengd. Een reeds dikwijls besproken onderwerp is het subsidie voor de V'roedvrouwschool te Heerlen. Of aan deze school inderdaad behoefte bestaat mag worden be twijfeld, maar zij bestaat nu een maal en men wil haar in Lim burg gaarne behouden. Mevr. de Vries—Bruins deed een voorstel om de school om te zetten in een Rijksschool, waardoor men de geheele inrichting beter in de hand zou hebben, maar Minister Kooien wilde hiervan niets weten en dit voorstel werd met rechts tegen links verworpen. Alleen de heeren Snoeck Henkeinans en Kersten stemden met de linker zijde vóór. Dat de school veel te duur is, wordt overigens al gemeen toegegeven, maar de Re geering heeft reeds zooveel mo gelijk bezuinigd en zal ook ver der in dit opzicht haar best doen. De voorgestelde regeling werd ten slotte met 68 tegen ^stem men goedgekeurd. Vrijdag heeft de Kamer zich weder bezig gehouden met een onderwerp, dat nog steeds niet van het program wil verdwijnen, t.w. de Zomertijd. Nu waren weder door de soc.-dem. en door den heer Braat afwijkende rege lingen ingediend. De eersten willen gedurende de zomermaan den aansluiting bij den middel- Europeeschen tijd, waardoor wij dus 40 min. vóór den zonnetijd zouden zijn en in den winter den Greenwich-tijd, dus 20 min. later dan de zon aangeeft. Het ver schil tusschen beide tijden zou dus juist een uur blijven, maar men zou aan vele bezwaren van het platteland tegemoet komen. De heer Braat wilde den termijn, gedurende welken de tegenwoor dige zomertijd geldt, aanmerke- verkorten. Het voorstel van den heer van der Waerden c.s. vond slechts weinig steun, aangezien men de DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. regeling te ingewikkeld achtte en daaruit moeilijkheden voor het verkeer vreesde. Op het voorstel- Braat diende de heer Bijleveldt een amendement in, waardoor de duur van den zomertijd zou wor den van 10 Mei tot 9 Oct. De heer Braat was daar sterk tegen, omdat dan de zomertijd slechts van 165 op 150 dagen zou wor den teruggebracht, een vrij on beduidend verschil dus. Maar de meerderheid der Kamer wilde blijkbaar niet meer bekorten en nam het amendement aan met 46 tegen 30 stemmen. Daarmede was aan het voorstel van den heer Braat de grootste beteekenis ontvallen en deze vroeg schor sing van de beraadslagingen. Het was inderdaad een zonderling geval, aangezien de heer Braat nu moeilijk nog als verdediger van het wetsontwerp kon worden be schouwd. Hij zou dan ook o.i. het beste hebben gedaan door het wetsontwerp in te trekken. De heer Dresselhuys trachtte nog de zaak te redden door eene motie voor te stellen, waarin de Re geering werd uitgenoodigd, er rekening mede te houden, dat de Kamer den zomertijd niet eerder dan 10 Mei wilde doen aanvangen. Maar de Kamer nam het voor stel van den Voorzitter tot schor sing van de beraadslagingen aan met 46 tegen 31 stemmen en verwierp het voorstel-Dresselhuys met 47 tegen 29 stemmen. En daarmede is de zaak dus weder op het doode punt gekomen en is beslist, dat de zaak voorloopig blijft zooals zij is. Maar daar mede zal de rust in het land ook op dit gebied zeker nog niet be reikt zijn spoedig zullen wij wel weder van nieuwe voorstellen hooren. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft Za terdag dr. J. Th. de Visser ten paleize ontvangen, die H.M. ver zocht, hem ontheffing te verlee- nen van de opdracht tot vorming van een parlementair Kabinet. H. M. heeft aan dit verzoek voldaan en daarop den heer De Visser opdracht verleend tot de vorming van een Kabinet. Dr. de Visser heeft verzocht, deze opdracht in beraad te mogen houden. Dit bericht zal misschien ieder een niet even duidelijk zijn. De beteekenis is dat dr. de Visser vrijheid heeft te vormeneen nationaal Kabinet uit alle partijen, een extra-parlemetair Kabinet, een zakenkabinet, een minderheids kabinet (steunende op eene min derheid in het parlement) en welke vorm van kabinet zich ook maar laat denken. In de samenstelling is de for mateur dus zoo vrij mogelijk. Nederland gehuldigd in Japan. Men meldt aan de Avp. Te Hirado is 4 October j.l. een gedenkteeken onthuld ter herin nering aan de vestiging in Japan. Op uitnoodiging van Graaf Matsuura, voorzitter der Japansch- Nederlandsche Vereeniging, heeft de Nederlandsche gezant te Tokio zich voor die gelegenheid naar Harido begeven. Hij werd door militaire en civiele autoriteiten ontvangen. De weg naar het hotel was versierd met eerepoor ten, voorzien van in het Neder- landsch gestelde opschriften, ter wijl de schoolkinderen met hun onderwijzers langs den weg waren opgesteld. Den volgenden dag begaf de gezant zich aan boord van een torpedojager, welke hem, verge zeld van den minister van handel en nijverheid en den gouverneur der provincie naar Hirado bracht. Van de landingsplaats, waar de plaatselijke autoriteiten aanwezig waren, evenals een uit reservisten bestaande eerewacht, ging het gezelschap naar den Kameoka- tempel, gewijd aan de nagedach tenis van Ho-in, op wiens aan sporing de Nederlanders zich in het begin der 17e eeuw te Hirado, vestigden. Daarna ging men naar de plaats van de sedert lang verdwenen Nederlandsche factorij, waar de gezant het monument onthulde, bij welke plechtigheid zoowel door den gezant, als door ver schillende hooge Japansche auto riteiten hartelijke redevoeringen werden uitgesproken. Op het monument van bijna 2 m., staat aan één zijde viak afgeslepen, een opschrift aange bracht. De bovenste regel wordt gelezen „nichiran shinko kinen shutsuyo" en beteekentopge richt ter herdenking van de Ja- pansch-Nederlandsche vriend schap" hieronder volgt een kort overzicht van de beteekenis van Hirado als eerste aanlegplaats van Nederlansche schepen, van de rol door Nederland gespeeld bij de opening van Japan, en dat de Japansch-Nederlandsche ver eeniging het gedenkteeken heeft opgericht op de plaats van de oude Nederlandsche factorij ten slotte in onze taal: „Hier werd de grondslag gelegd tot de vriend schap tusschen Japan en Neder land, die tot in lengte van dagen zal voortduren." Na afloop van de plechtigheid werden den gezant nog verschil lende beleefdheden bewezen. Verlaging der briefport tot 71/» eent. Naar aanleiding van verzoeken om adhaesie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken van Groningen en Utrecht op hare adressen aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie om verlaging der tarieven voor tele foongesprekken, waar in 1924 een batig saldo van 5 millioen op dezen dienst werd verkregen, antwoordde de voorzitter, dat hij in verband met deze zaak een persoonlijk onderhoud heeft gehad met het Hoofdbestuur. Hem was medegedeeld, dat in deze tarieven op het oogenblik geen wijziging kan worden gebracht, nu het voornemen bestaat om in het a.s. voorjaar de posttarieven te ver lagen, zoodat o. a. de gewone briefport van 10 tot 7x/s cent zou worden teruggebracht. De nieuwe rtywielplaatjes. Geen controle voor 7 Januari. Van officieele zijde wordt nog eens herinnerd aan het volgende besluit ze eikaars gezelschap zoeken.* Een plotselinge angst maakte zich van de oude dame meester; ze begreep du waar haar broeder heen wilde en ze zou du verplicht wezen een bekentenis af te leggen die ze van dag tot dag had uit gesteld. «Ja zeker, Alexander,* ant woordde ze ontwykend, «ik heb wel opgemerkt dat ze goede vrienden zy'D, dat is uok niet meer dan natuurlijk.* «Ik zou hen getrouwd willen zien, vóór ik stierf,* ging de oude heer voort, »ot ten minste, ik zou de zekerheid willen hebben, dat ze dat van plan zyn, dan kan ik de noodige beschikkingen daar voor maken.* «Alexander,* begon de weduwe zenuwachtig, «ik vindt het heel lief van u, dat ge zulke voor nemens gekoesterd hebt, maar ik moet u tot myn spyt zeggeD, dat wat Richard betreft uw voorstel niet verwezenlijkt kan wordeD. Ik heb u reeds ge zegd, dat het me verheugt de jongelui op vriendschappelyken voet te zien, maar meer kan er niet tusschen hen zyn.« (Wordt vmolgd). dwong hij zich en zei op geheel anderen toon: «Kom, dat is gek heid, Nancy. Waarom wilt ge ook altijd kibbelen Kom, geef me een kus en laat ons goede vrien den zijn.* Ze waren op dat oogenblik door het lornmerryk geboomte geheel aan ieders oog onttrokken en dus voldeed ze aan wat vaD haar werd gevraagd. Ze wilde Richard de broeikassen in het nabij gelegen park laten zien en deed hem daar kennis maken met den hoofd tuinman, een jonge Schot van ongeveer acht en twintig jaar, die, zooals ze hem later vertelde, bi zonder knap was, in de plantkunde gestudeerd had en nu dan ook een meester iD zijn vak was de hertog van Grandon had hem zelfs kortelings een plaats op zyn goederen aangeboden. Ze liet Richard al de bisoudere planten en de witte pauwen zien en scheen hier haast nog meer thuis dan bij z'n oom. Spoedig daarop herinnerde ze hem, dat als hij werkelijk met den trein van kwart voor vieren wilde vertrekken, het ten naaste bij z'n tyd zou zijn. Richard's nichtjes en Nancy brachten hem naar het stationhet afscheid waanatuurlek niet zoo heel teeder, daar Gertrude en Laura er ook bij waren en toen de trein weg reed waren er ook geen tranen in Nancy's oogen en wuifde re hem alleen met haar zakdoek toe. Werkelijk verschilde dit af scheid veel bij den dag toen ze Stratford verliet, maar was het Diet beter zoo, dacht Richard. Nancy scheen nu verzoend te zijn met de scheiding en het be zwaarde hem niet, dat bij nu eerder had moeten vertrekken om met z'n moeder en Florence naar de opera te gaan. HOOFDSTUK V. Dienzelfden namiddag vond oom Alexander bij z'n thuiskomst do twee dames alleen eD zonder een reden er voor op te geven beval hij Florence naar haar kamer te gaan hij had iets bizonders met z'n zuster te bespreken. Hij ging bij den haard zitten en staarde in het vuurhet viel mevrouw Kingston op, hoe slecht bij eruit zag en toen hij begon te spreken, was het met zwakke stem «Ik weet niet, Cecilie, hoe lang ik Dog te leven heb. Ik voel me eiken dag zwakker en verlies alle hoop dat ik beter zal wordeD.* «Misschien is de Londenscbe lucht niet goed voor u, Alexander probeer dan eens een andere streek.* «Alweer gaan reizeD riep bij ongeduldig uit, «neeD, daar heb ik genoeg van. Ik wilde, dat ge een oogenblik kondt luisteren, zonder me in de rede te vallen. Daar niemand vooruit kan weten, wat ei eens mocht gebeureD, weosch ik maatregelen te nemen voor hen, die my het meest ter harte gaan, zoodat ik zonder zorg m'n hoofd kan neerleggen. Na tuurlijk is Florence mij het naast al is ze ook niet van myn bloed en daarna komt Richard aan de beurt; m'n voornemen is m'n fortuin grootendeels aan die twee na te laten.* «Dat is heel edelmoedig vao u, Alexander,* viel de weduwe hem in de rede, «maar voor het oogen blik is er Dog geen reden waarom ge reeds aan uw dood zoudt denken.* «Ik wilde n verder zeggen, Cecilie, dat er misschien moeilijk heden zouden ryzen over de juiste verdeeÜDg der nalatenschap, maar deD laatsten tijd is er een plan bij mij opgekomen, dat alle be zwaren uit den weg zou ruimen. Gij zelf moet ook opgemerkt hebbeD, hoe uitstekend die twee bet ismen kunoen vinden, hoe AXELSCHE^Ï COURANT.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1