Backin ffiifoot yemesi Hoest-Keelpijn Anga-bonbons;B Bakpoeder Rechtszaken. Gemengd Nieuws. I gegeven erg optimistisch den ken over de kansen van slagen dezer tweede poging? Vooralsnog zien wij den politieken toestand steeds meer verwikkeld worden en veel succes durven we ook van dr. De Visser's ondernemen, bij de situatie van het oogenbiik, ons niet beloven. Bezoldigingson tirerpen. Bij de Tweede Kamer zijn 23 ontwerpen ingediend tot wijziging van verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting en andere begrootingen over 1925,strekkende tot verhooging van de bezoldiging van staatsambtenaren. De Mariniers. Gisteren was het 260 jaar ge leden, dat het corps mariniers werd ingesteld. In verband daar mede hadden te Rotterdam groote feesten plaats, terwijl ook op andere plaatsen, waar mariniers zijn gevestigd, dit feit is herdacht. De stormramp. Voor de stormramp hier te lande werd in Indië In het geheel een bedrag van f261.552.65 ont vangen, waarvan f 250,000 reeds naar Nederland werd overgmaakt. Het Nationaal Steuncomité «Stormramp" verzoekt ons het volgende te melden Uit verschillende gemeenten bereiken het comité ambtelijke verzoeken om inlichtingen over het langs de huizen venten met prentbriefkaarten e d. ten bate van de slachtoffers van de ramp van 10 Aug. j.l. Het Nationaal Steuncomité acht het noodig nogmaals met klem er op te wijzen, dat het in deze geen enkele verantwoordelijkheid wenscht te dragen en dat die inzamelingen met zijn goedkeu ring geschieden. Het adviseert dan ook, telkens als het geraadpleegd wordt, om deze soort inzamelingen zooveel mogelijk te beletten. f Mr. M. J. de Wit Hamer. Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 92 jaar. overleden de heer Mr. M. J. de Witt Hamer, oud-Rijksadvocaat en oud-Deken der advocaten te Middelburg. Ingezonden Mededeelingen. Doos 60-90ct. F Bij Apoth.en Drogisten AXEL, 11 December 1925 De burgemeester onzer ge meente verzoekt ons mede te deelen, dat bij hem nog is inge komen een gulden voor de gele den schade te Borculo. Blijkens achterstaande ad vertentie zal hier een konijnen tentoonstelling worden gehouden. Het is een proef, die we gaarne fllink gesteund zagen. Reeds jaren wordt hier door die ver- eeniging aan de verbetering van het konijnenras gewerkt en niet zonder moeite en opoffering. De vereeniging wil nu de resultaten toonen aan de velen, die ook gaarne konijnen houden, doch te weinig op ras en verzorging letten. Voor een bevredigend be zoek werd gisterenavond alhier een cinema-vertooning gegeven door den ondernemer Vale van Bergen op Zoom. De hoofdnum mers waren geen onbekende, maar toch blijven ze steeds hun aantrekkelijkheid behouden. De films werden duidelijk en in on geschonden toestand vertoond. Voor velen kwam dan ook het slotnummer te vroeg en had men volgaarne nog wat meer „won deren" gezien. Gouden Jubileum. De vereeniging tot coöpera tieven aankoop van kunstmest stoffen „Vooruitgang is ons Stre ven" vierde Dinsdag haar 50-jarig jpestaan. Gezien de sterke con currentie en de vele moeilijkheden waartegen men de laatste jaren te kampen heeft - de distributie- tijd niet te vergeten werd het feit in de jaarvergadering in allen eenvoud door de leden herdacht De eenige persoon, die van af de oprichting onafgebroken lid was, de heer J. van Hoeve, was ge- noodigd om het besluit te hooren, waarbij men hem tot eere-lid der vereeniging benoemd had. Be halve door den voorzitter, den heer P. de Regt, die een korte toespraak hield, werden door verschillende andere personen eenige historische feiten opge haald. Zoo vernamen we, dat in die jaren voor ruim 25 millioen gulden meststoffen waren aange kocht. De vereeniging werd op gericht op 17 Nov. 1885, met 34 leden, klom tot 103 leden, doch is sterk gedaald wegens de op richting (of liever splitsing) van 3 andere vereenigingen, volgens de wijken. Het eerste bestuur werd gevormd door de heeren Jan Ramondt, voorz., Lev. de Feijter, vice-voorz-, P. Dieleman, penn., P. van Hoeve, comm. en j. van Hoeve, secretaris, waarvan alleen laatstgenoemde nog in leven is. Brand. Door tot heden onbekende oorzaak ontstond gisterenavond ongeveer half zeven brand in de landbouwschuur vandhr.Jos. van Hijfte te Stoppeldijk. De schuur met oogst, materialen er. ruim 20 stuks vee brandde geheel af. Zttamsliig. Toen onze 79-jarige dorpsge noot dhr. G. de Visser Dinsdag avond te Terneuzen de tram zou bestijgen, stapte hij, misleid door rook en damp uit de locomotief, naast het perron, waardoor hij zoodanig viel, dat het hem on mogelijk was weer op te staan. Hij werd in het personenrijtuig edragen en te Zaamslag met het wagentje van het Groene Kruis huiswaarts vervoerd, waarbij de man vooral in het bovenbeen hevig pijn leed. Dokter Buwalda constateerde, dat het been ge broken was. Te]JHulst£is de alleenwo nende ongehuwde Th. S. gebon den en geboeid in zijn woning govonden. Doordat de luiken ongewoon lang gesloten bleven, werd een onderzoek ingesteld en zag men den man kreunend met een prop in den mond voor zijn bedstede liggen. Direct werd hij bevrijd en deelde de jongen mede, dat twee personen hem hadden overvallen en ongeveer f 80 had den gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Bij beschikking van den Minister van Fin. zijn de inspec teurs der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen D. Daane Bolier verplaatst van de inspectie Terneuzen naar de inspectie Breukelen en J. D. Hamstra Pik van de inspectie Vlaardigen naar de inspectie Terneuzen. Door een vreemde speling van het lot is het station van St. Nikolaas (land van Waes, België) op St. Nicolaasmorgen gedeeltelijk afgebrand. De brand brak, vermoedelijk door kortsluiting, om 7 uur 's mor gens uit en duurde tot omstreeks den middag voort. De bureeien van den spoorweg Mechelen— Terneuzen werden geheel in de asch gelegd. Tot 300 M. afstand van het station was de hitte on draaglijk. Het spoorwegverkeer werd onderbroken. De schade bedraagt een half millioen francs. ,Msb." De Bluebandreclame. De lezer zal zich herinneren, lat de N. V. Van den Berg's fa brieken, die de Blueband botei iroducecren, dit jaar aan 3y meisjes en 40 jongens de gelegen- neid schonk om gratis een vacan- tiereis te maken naar Zwitserland. Voor hen, die in deze reclame- tis belang stellen, is in een keurig boekje opzet en uitvoering ran het reisplan zoodanig be schreven, dat men als oudere vDrOeS-ker's watertandt van jalouzie op het geen gedurende die reis moet genoten zijn. Ook krijgt men uit de beschrijving het volle vertrou wen, dat het den fabrikanten te doen was om het kind leerrijke en prettige ontspanning te ver schaffen. En we geiooven dat zij daarin zoodanig is geslaagd, dat de deelnemers nimmer, het woord „Blueband" zullen ver geten. Ook van het verblijf dat 52 leerlingen in Zandvoort en 82 in Doorn hadden, wordt een korte beschrijving gegeven. Uit alle deelen van ons land waren deel nemers. Wanneer in onderwijskringen de aandacht op dit werk wordt gevestigd, twijfelen we niet of er is met deze reclame veel nut ge sticht. Voor 1926 ontvingen we weer een Blueband-kalendertje met een levendig, aantrekkelijk schild. Predikbeurten te Axel. Zondag 13 December 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ure' Ds. G-P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Bediening H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerlr. Nam. 2 Lceskerk. Politierechter te Middelbars. In de zitting v»n 4 December waren o.a. de volgende personen gedagvaard C. F. K., huisvr. J. J. K., 47 j., Terneuzen, wegens beleedigiug van Janne Wagemaker te Terneu zen op 26 Oct. j.l. Uitspraak vrijspraak. A. A., 46 j., vlasbewerker te Sint Jansteen, wegens beleediging van Camiel Ivens te St. Jansteen op 12 Oct. 1925. Uitspraak vrij spraak. A. D., 29 j., werkman te Graauw, wegens wederspannigheid tegen Je veldwachters Mevissen en Maas, toen deze hem arresteerden op 25 Oct. j.l. te Graauw. Uit spraak f20 of 20 d. hecht. Nalatige overweg wachter. Voor het Kantongerecht te Terneuzen heeft terecht gestaan Rh. P., 23 jaar, overwegwachter te Sas van Gent. Beklaagde had verzuimd bij het naderen van een goederen trein van de lijn Gent-Terneuzen de afsluitboomen van den niet onbewaakten spoorwegovergang te sluiten, terwijl hij niet op zijn post was. Volgens den bekl. was bedoelde trein te vroeg gepasseerd. in deze zaak trad als verdedi ger op mr. Witlox, advocaat te 's Hertogenbosch, welke weesop den onhoudbaren toestand op de spoorlijn Gent-Terneuzen. Aan komende treinen kunnen niet worden gesignaleerd, daar zich over de geheele lijn geen enkel kioksignaal bevindt, weshalve deze beklaagde niet gestraft zal kunnen worden, wanneer niet vast komt te staan, dat bedoelde trein is gesignaleerd geworden. De kantonrechter, het onder zoek in deze zaak niet volledig achtende, gelastte een hervatting van het onderzoek, terwijl op de zitting van 31 December a.s. nog eenige getuigen zullen worden gehoord. Midd. Crt. Land bouw. Fnuikend voor de paardenfok kerij. Mr. A. G. A. ridder van Rappard wijst er in „De Vrijheid" op, dat de landbouw in de overeenkomst met Duitschland er niet goed bij wegkomt. „Wel zullen zegt hij som mige iandbouwartikeien kunnen profiteeren, krachtens de méést begunstiging van verlagingen door andere landen bedongen, maar daarmede zijn we met de paarden o.a. niet geholpen. „De afzet van paarden naar o.ize oostelijke naburen is zeer aanzienlijk. Van Januari tot Sep tember 1925 werden in totaal uitgevoerd 5920 paarden van 3 jaar en ouder, met 195 om schoft hoogte en meer, en daarvan be trok Duitschland 4713 stuks In datzelfde tijdvak bedroeg de totaal uitvoer van paarden beneden 3 jaar 3679 waarvan er 1337 de oostgrens overgingen. „Het invoerrecht voor warm- bioedpaarden bedroeg 500 Mark voor koudbloedpaarden zal, nu de Duitsche regeering aan den Neder- landschen paardeninvoer behan deling op den voet van de meest begunstigde natie garandeert, een invoerrecht verschuldigd zijn van 140 Mark per stuk bij een waarde tot 2500 Mark en van 600 Mark per stuk bij een waarde van meer dan 2500 Mark, gelijk dit met België is overeengekomen. Schr. betoogt, dat bij dergelijke tarieven de Nederlandsche export- handel ten doode is opgeschreven. Hij betreurt het, dat waar aldus de Duitsche tarieven onze paarden fokkerij fnuiken, aan Duitschland nieuwe concessies zijn gedaan ter zake van het crediet. Een f milled ra ma Te Nieuwerhagen (L.) werd de 49-jarige J. H. C. ca. 6 30 uur door «chtgenoote en zoou aangevallen. Hij kreeg een re volverschot in den hal» «n mes steken over het geheale lichaam. H(j kon nog naar buiten strom- peleo, waar by hevig bloedend neerstortte. In levensgevaarly- kan toestand is hy naar het ziekenhuis vervoerd. De echt- genoote en de zoon zyn gear resteerd. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Dinsdagavond ca. halt tien brak eon telle brand uit in de Kerksteeg bij mej. van G. te Purmeraud. In een minimum van tyd stond het geheele huis in brand, ter wijl ook de huizen er naast en er over, de steeg is l1/, M breed, begonnen branden. Do slagerjj V. R. de kruide nierswinkel van H. eu de ma chinale brei-inrichiing van de weduwe vau R. wist men te behouden doch deze hebben ern stige braudschade terwijl de overige omliggende huizen veel waterschade kregen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk, dat mej. v. G met een brandende lucifer iets in een kast gezocht beeft en een vonk is weggespat. Goed afgeloopen. Dinsdagavond is bij de halte IJmuiden-Oost, door het tijdig ingrijpen van den spoorweg wachter eeu ernstig ongeluk voorkomen. Een autobus van IJmuiden op Eg mond rydende, is daar, betzij door roekeloosheid hetzij door gladheid van den weg, door den Noordelijken gesloten spoorbaan gereden en kwam midden op de rails tot stilstand, juist toen de trein naderde, De spoorwegwachter had de tegenwoordigheid van geest den naderenden trein met een roo- den lantaarn tydig tot stoppen te brengen, waardoor voorkomen werd dat de volgeladen autobus door den trein vermorzeld werd. lOvnlehhandm ÏDinfuWoelen Mi zmttSm Het ongeval van ds Van den Berg Naar aanleiding van het tra gisch sterfgeval van dominee E. van den Berg, heeft de „Limb. Koer. eens nader geïnformeerd, naar wat er waar is van de geruchten dat de predikant door een sneeuwbal aan den slaap zou zijn getroffen en aan de gevolgen daarvan zou zyn over leden. Het bericht in de „Maandag morgen" is gelukkig voorbarig wat de doodsoorzaak betreft en onjuist wat het verloop der feiten aangaat. D» Van den Berg zat niet op eeu fiets, maar keerde te voet naar huis terug. Nabij den overweg hebben enkele jongens van aebttot twaali jaar met sneeuwballen gegooid, gebeel met goedvinden van den predikant, die zelf ook mee heeft gedaan. Naar van bevoegde zjjde wordt medegedeeld is een beroerte zeer waarschijnlijk de oorzaak van den dood en de geneesheer, die den dood vaststelde, heeft op het ljjk geen enkel uitwendig letsel kunnen constateeren. Oude dame verbrand. Te Gravenhage is in haar woning aan de Theresiastraat do 73-jarige mevr. E. B in brand geraakt, doordat haar rokken vlam vatten aan een gloeienden haard. Hoewel de huisgencoten en ook voorbygangers nog pogingen in het werk stelden om de vlammen tydig te dooven, bleek het slacht offer toch zoodanige brandwonden te hebben bekomen, dat voor haar leven gevreesd wordt. Zeeramp te Terschelling." De burgemeester van Terschel ling draagt steun voor de nage laten betrekkingen van de be manning van den loodsschoener no. 2. en schrijft o.a. Den 24en November 1925 ver trok de loodsschoener no.2 naar zee om zijn plicht te vervullen, om schepen tusschen de banken en stroomen van de gronden van Terschelling naar veilige reede te loodsen. Hij is sedert niet meer terug gekeerd. Alle hoop op een on verwachte eindelijke thuiskomst is vervlogen. Dertien flinke menschen, der tien brave menschen kwamen in de golven om, elf weduwen ach terlatende in rouw, zeven en dertig kinderen zonder vader. Landgenooten, deze helden, die u en uwe familie, uwe vrienden, na een zeereis veilig onder vaak moeilijke omstandigheden van zee en wind in de veilige haven brachten, zij zijn thans gevallen, in de uitoefening van hun plicht. Kunnen wij iets voor hen doen Kunnen wij nu nog toonen onze waardeering voor hun werk, onze warme sympathie voor deze vrienden me) rozijnen naar Oetker's«Recept,gebakk. m. een door Dr Oetker op wetenschappelijker! grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst ondei het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet. zooals gist, aan bederf onderhevig. 80 gr. boterca. f 0.25 2 eieren0.12 150 gr suiker ca. 0.07 250 gr. tarwebloem0.08 '/a pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 liter roomca. 0.20 150 gram rozijnen 0.18 150 gr. krenten„0.12 citroen0.03 f 1.09 Bereiding: Men foere de boter tot room. voege suiker, eieren, geraspte citroenschil, het gezeefde en met Backin vermengde meel en de room toe. dan rozijnen en krenten. Vul een in« gevetten vorm met dit deeg en bak de cake bij middelmatige hitte ruim 1 uut. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann CoM A'dam, vermeld'zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis.receptenboekje toezenden.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2