Ijsvermaak verzacht mum geneest Landbouw. Gemengd Nieuws. Sijmen de Kaaskop steeds het gelag betaalt zonder eenige we- derkeerigheid. En verder: De Schelderegeling deugt noch tn groote dingen als het verzuim van Zeeland's belang, noch in kleine als de loodsgelden. En wat, als de Deurlo en het Oost gat verslibt en dus alleen Bel gische loodsen dienst zullen doen krachtens het verdrag? De wa terafvoerregelingen zijn gebrekkig, de kostenregelingen ondoordacht. De kanalen, die Nederland's be lang dienen kunnen, ontbreken. Het landverkeer speelt schuile- vink en het waterverkeer wordt den Belgen in handen gespeeld. Daartegen zijn er geen waar borgen tegen verdere annexatie dreigingen en opstokerijen (zie de bestaande naturalisatiewetge ving ten aanzien van Limburg en Brabant, die op de annexionisti- sche gedachte berust). Het Ge zwel van Baerle-Hertog blijft be staan en de Wielingenkwestie wordt dringender dan ooit door de ondoordachte instelling der Scheldecommissie. En bij dit alles staan wij bloot aan de voort during van de oneerlijke concur rentie door de ontheffing der droits d'entrepot en de vrije sleepdiensten, tegen voortduring, zelfs uitbreiding waarvan wij geenerlei waarborg krijgen. Dit Verdrag is met recht een Ramp voor het Vaderland. Dit mag niet worden goedge keurd. Mevr. Druckcr f Op 78-jarigen leeftijd is Zater dag te Amsterdam overleden Wilhelmina Drucker, de welbe kende presidente van de Vrije Vrouwenvereeniging. Zij is een belangrijke figuur geweest in de vrouwenbeweging in Nederland, en stichtte in 1889 de bovenge noemde vereeniging, en het was ook op haar aansporing, dat in 1899 de vereeniging voor vrou wenkiesrecht werd opgericht. De Kabinetscrisis. De heer J. Oden te Deventer deelt aan het „Dev. Dagbl." mede, dat hij als secretaris der afdeeling Deventer van het Ver bond van plaatselijke vakafdee- lingen, volksgroepen en kiesge rechtigden voor Volkenbond en Vrede door Recht van den Cen- tralen Raad voor Nederland op dracht heeft ontvangen, een open brief aan H. M. de Koningin te verzenden, in verband met den politieken toestand ln dien open brief wordt H. M. in overweging gegeven, opdracht te verleenen aan een bekwame wilskrachtige persoonlijkheid, die geacht kan worden niet te behooren tot de huidige parlementaire partijen, om een parlementair zaken-kabinet op nationalen grondslag samen te stellen. Voor een dusdanige samenstelling wordt in elke partij der volksvertegenwoordiging een belangrijke meerderheid aanwezig geacht, en op deze wijze kan, naar in den open brief wordt betoogd, de onrechtmatige schei dingslijn, welke de antithese door 't Nederlandsche volk heeft ge trokken, worden opgeheven, zon der het christelijk karakter onzer natie openlijk te verloochenen. De open brief, welks samen stellers zich tenslotte bereid ver klaren, de Koningin van advies te dienen en H. M. wegen aan te wijzen om te slagen in de samenstelling van bovenbedoeld meerderheidskabinet gaat mede uit van den raad van toezicht van de Nederlandsche afdeeling van den Assonistischen Volken bond, waarvan het secretariaat gevestigd is te Breda. AXEL, 8 December 1925. Na de sneeuwpret was ook het ijsvermaak gekomen, waar door we een volmaakt ouder- wetschen winter dachten tegemoet te gaan. Gelukkig is echter die verwachting niet verwezenlijkten was het Zondag al aan te zien, dat er verandering van weer op handen was. De buitenlanden waren ons blijkens de telegraaf- en radioberichten reeds voor, maar ook hier is de temperatuur nu heel wat verzacht. lntusschen blijven de wegen nog glad en het mag een wonder heeten, dat men niet van meer ongelukken hoort; er wordt ech ter hier en daar nogal eens een val gedaan, al is het dat zulks niet algemeen bekend is, maar waarbij den betrokkenen toch de schrik om het hart sloeg. Ingezonden Mededeelingen. Voop Alien die Sukkelen Zaterdagavond hield de afd. der S. D. A. P. alhier openbare vergadering, waarin de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, een redevoering hield naar aan leiding van de Kabinetscrisis. De spr. gaf nauwkeurige uiteen zetting van de wijze, waarop die crisis ontstaan is en dat niet nu pas, maar al jaren het vestigen van een Nederlandschen gezant bij den Paus velen een doorn in het oog was. Tijdens den oorlog werd toegegeven, dat dit zijn nut kon hebben om op de hoogte te blijven van de vredesonderhan delingen, en om die zoo moge lijk te steunen, maar nu de Vol kenbond er is, achten met name de Christ. Historische partij en de Geref. Staatspartij het gezant schap te Rome niet alleen over bodige weelde, maar ook in be ginsel uit den booze. De fractie der S. D. A. P., zei spr., laat die zaak vrijwel koud. Zij kan er eenig nut van inzien, ofschoon zij het ook niet als noodzakelijk veschouwt, maar zij hebben toch bóór gestemd En alzoo was het oog gericht op de katholieke, de vrijz. democratische en de socia listische partijen om een ministe rie te vormen. Waaarom mr Marchant als kabinetsformateur werd aangewezen is spr. een raadsel, waar dit de plicht was geweest voor de katholieken en dus dr. Nolens dit had moeten doen. Spr. vindt echter, dat de katholieken hier een onwaardig spel spelen met de Regeering, de Kamer en de kiezers. Zij verklaren nog met met de socia listen mee te kunnen werken uit principe, ofschoon zegt spr., dit in andere landen zeer goed kan. En dat is raadselachtig, want katholiek moet toch in alle lan den het zelfde geloof zijn. Spr. meent dat het nu de tijd gekomen is voor de arbeiders om zich te doen gelden en het zou hem niet verwonderen, dat er binnen kort zekere gebeurte nissen plaats hadden, waardoor de katholieken de noodzakelijk heid van samenwerking spoedig gekomen zagen. Spr. rekent in dat geval op de medewerking van aile arbeiders. Toch is volgens spr. die,heele politieke beweging ook al was zij een mislukking, voor de S. D. A. P. geen kwestie van vallen of staan, want de politiek is voor de arbeidersbeweging slechts bij zaak, of middel tot verbetering van toestanden. De hoofdzaak is het verkrijgen van een algeheele omkeer in de maatschappij, so cialisatie op eik gebied. En al verdient de arbeider nog zooveel en is zijn werktijd nog zoo billijk verdeeld, als zij hun verbetering zoeken in het rooken van dure sigaren, het bezoeken van bios copen, enz. enz. geeft dat alles niets. Het hoofddoel is mensch worden en als mensch leven. In een schitterende peroratie zette spr. uiteen, waarin dat be staat, betoogend, dat dezelfde geest, die Jezus de kooplieden uit den tempel deed drijven, die Rembrandt tot kunstschilder maakte, en Beethoven tot componist, dat diezelfde geest ook werkt om het socialisme in ieder mensch te doen opleven. Ook al was men het niet eens met den spr. daar was het toch een genot om dit deel van zijn rede aan te hooren, om de ora torische waarde. Spr. spoorde ten slotte aan tot aansluiting, op dat de afd. Axel, waar de S. D. A. P. 200 stemmen behaalde, spoedig meer leden tellen zal dan 8 en „Het Volk" meer lezers dan 22. Daar niemand het woord vroeg, sloot dhr. 't Gilde, als voorzitter, de vergadering met een slotwoörd. Het St. Nicolaasfeest. In een vergadering van de Oudercommissie der Openbare School was het vorig jaar het idee naar voren gebracht om ook op school eens St. Nicolaasfeesf te vieren. En nu de tijd daarvoor aanbrak werd gepolst of daarvoor medewerking was te krijgen in den vorm van giften, want aan een St. Nicolaasfeest is natuurlijk het uitreiken van geschenken ver bonden. Die steun werd op een enkele uitzondering na, milddadig verleend en alzoo was het voor het onderwijzend personeel, dat zich nu voor de zaak had ge spannen, een aangename taak, om de voorbereidende werkzaamhe den te verrichten. Zaterdagmiddag nu verzamelden zich de leerlingen der eerste drie klassen in de gymnastiekzaal, waar ook vele ouders waren opgekomen om ge tuige te zijn van de stralende blikken der jeugd. Toen allen gezeten waren trad onder oor- verdoovend gejuich St. Nicolaas in gala-costuum, waaraan niets ontbrak, met zwarte Piet, eveneens correct in vorm, het lokaal binnen. De heer D. van Houte, het hoofd der school; leidde St Nicolaas bij de kinderen in en daarop werden hem eenige liedjes toe gezongen. Vervolgens maakte hij kennis meteenige leerlingen welke in afwisselende gemoedsstemming aanhoorden het rapport dat St. Nicolaas van hen had ontvangen en voorlas en waarbij zoo nu en dan een belofte tot beterschap werd afgevraagd. Na deze spannende oogenblik- ken werd afwisselend gezongen en muziek gemaakt op de gra- mofoon en toen de kleinen wat meer vertrouwelijk waren met het hoog bezoek, werden de oogen gevestigd op de tafels, waarop de verschillende geschenken prijkten en waaruit ieder volgens getrokken nummer om beurt een keuze mocht doen. Dat gaf na tuurlijk een groote blijdschap, die nog verhoogde, toen zwarte Piet ieder een zakje versnaperingen bracht. Vol vreugde keerden de kinderen kort daarna huiswaarts. 's Avonds om 5 uur wachtte de andere helft der leerlingen eveneens een verrassing, ofschoon St. Nicolaas daarbij niet meer tegenwoordig kon zijn. Zij werden nu vergast op muziek, vertellingen en lichtbeelden. Deze laatste waren inderdaad interressant, waar de heer Kruijsse, die zijn lantaarn en plaatjes vrijwillig voor dezen avond had afgestaan, eenige stadsgedeelten vertoonde van Axel uit vroeger jaren. Het slot van den avond was het kiezen der geschenken, welke tan alle leerlingen hoogst voldeden. Het feest is uitstekend geslaagd en den onderwijzers komt zeker in dezen een woord van lof toe voor hun moeitevollen arbeid, indien niet de dankbaarheid en vriendschap die zij van hunne leerlingen inoogstten, reeds ge noeg zelfvoldoening gaf. Van alle zijden hoorden we, dat de perzik naar meer smaakte. Ook in de katholieke school is op dergelijke wijze het St. Nicolaasfeest gevierd. We ver namen dat hier als bewijs van erkentelijkheid ook aan het hoofd der school een surprise werd geschonken door de leerlingen. Door den gemeenteraad van Ciinge werd besloten een woning te bouwen voor de Marechaussee en die te verhuren voor f 300. Voor den bouw werd een leening gesloten van f 4000. De kazerne werd verhuurd voor f 800 per jaar. Ten aanzien van de wijziging van den ligger, waardoor de Gentsche straat te Kapellebrug in onderhoud z u komen bij de gemeenten Ciinge en St. Jansteen, .verd besloten in samenwerking net deze gemeente te probeeren dien last van zich te wenden. De gemeente Hulst zou van dien weg willen af zijn. Te Graauw zakten een paar schooljongens in de kreek. Met behulp van ladders en touwen mocht het aan eenige mannen met veel moeite gelukken om de drenkelingen uit het ijskoude water te halen. Deze waren stel lig verdronken, indien ze zich niet doodstil hadden gehouden, waardoor ze op het ijs bleven hangen. Naar Zei. meldt heeft de vee koopman Scheers zich in dezen zeer verdienstelijk gemaakt, door zichzelf in de waagschaal te stellen. De nieuwe lerryboot. Men meldt uit Vlissingen aan Zelandia dat de aankoop van een ferry-boot voor den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde tot den prijs van onge veer vierhonderd duizend gulden (tot de aanschaffing waarvan bij besluit van de Staten van Zeeland op 16 December 1924 zonder hoofdelijke stemming werd be sloten) nog niet heeft plaats ge had. Bij de aanbesteding moet, vol gens genoemd blad de vraagprijs de raming nogal hebben over troffen, zoodat geen gunning kon geschieden. geeft ruwe huid Zondag ging het gerucht, dat het stationsgebouw te St. Nicolaas in lichte laaie stond. Het is gelukkig niet zoo erg ge weest, maar toch is een der kan toorgebouwen uitgebrand. Door eendrachtig optreden der „pom piers" is grooter onheil voorko men. RrstrtJdlng ran onderzeeërs. Wie dat woord onderzeeërs leest zal vreemd kijken, als hij dat onder de rubriek „landbouw" aantreft. De aardappelkoopman en verbouwer zal u echter uit den droom helpen. Men bedoelt met onderzeeërs de vroegtijdig geschoten knolletjes van de m*e- oerplant, die deze voor den lifn- del ongeschikt maakt. De plan ten komen dan in het geheel niet of zeer slecht op en al spoedig na het poten worden jonge knol len gevormd. Voor al de vroege soorten en speciaal de Schotsche muis lijden soms sterk aan dit euvel. Het is nuttig dat er de aan dacht op gevestigd wordt, op welke wijze men het vormen van onderzeeërs bij aardappelen kan beperken. Uit onderzoekingen is nu gebleken, dat het al of niet optreden van deze abnormaliteit in hooge mate afhankelijk is van de wijze van bewaring. Het is daarom dat, nu de tijd is aange broken dat de pootaardappelen klaar gemaakt worden, om den winter in te gaan, men de aan dacht vestigt op de wenschelijk- heid van een goede bewaring. De belangrijkste factor bij het bewaren, welke op het optreden van onderzeeërs invloed heeft, is de temperatuur. Is deze gedu rende de periode, dat de aard appelen bewaard worden, en vooral in het begin daarvan, te hoog, dan is later de kans op vorming van onderzeeërs groot. Vooral is dit het geval indien te dikwijls de spruiten moeten wor den verwijderd. Daarom is het zaak, de aardappelen zoo koel mogelijk te bewaren, maar toch vorstvrij. Dat is dus het eerste middel om de onderzeeërs tegen te gaan. Verder heeft men op gemerkt, dat de bewaring in het licht de kans op onderzeeërs eveneens vermindert. Door deze wijze van bewaren toch wordt voorkomen, dat de aardappelen sterk uitloopen, op de oogen. Een gevolg hiervan is, dat zij dus niet zoo vaak behoeven te worden afgespoten. Men moet er dus zorg voor dragen, dat er zooveel mogelijk licht toetreed. En wanneer verbouwers met de moeilijkheid te kampen hebben dat de temperatuur in hun be waarplaatsen te hoog oploopt, kunnen zij dit euvel grootendeels verhelpen door de poters in het licht te plaatsen, waardoor de kans op onderzeeërs wel tot een minimum beperkt wordt. Een dierenbende gearresteerd. Te Eindhoven werd Vrijdag bij de recherche aangifte gedaan van diefstal van een partij lood gepleegd ten Dadeele van de gasfa briek. Een onderzoek werd in gesteld bij een opkooper, waar de rechercheur een persoon aantrof, die een bedrag van f 78 in ontvangst nam voor geleverde goederen. Natuurlijk werd de verkooper uitgenoodigd mede te gaan naar het politiebureau, waar hij verklaarde het lood te heb ben gekocht van vier personen voor 35. Deze werden ook gearresteerd. Uit het verhoor bleek, dat de politie een goede vangst had gedaan en dat door enkele van deze personen was ingebroken in een sigarenkiosk op het Stationsplein alhier en in de sigareutabriek en in de gros sierderij van de fa. Sol De Vries. In verband met deze uit lating werden nog drie personen gearresteerd, waarvan twee ter zake van diefstal en één ter zake van het verbergen van ge stolen goederen. De geheele dievenbende bestaat uit negen personen, die den laatsten tyd c-indhoven onveilig hebben ge maakt. Niet mals. Te Rotterdam heeft een vecht partij plaats gehad tusschen vreemde zeelieden. Een Esth- landsche scheepstimmerman heeft daarbij ZÜD landgenoot O. een stoker, met een mes over den slaap gesneden. Daarna beeft de dader van «en onbe kend gebleven omstander een harde klap gekregeD, waardoor hij drie tanden verloor en zijn onderlip bijna afgescheurd werd. De scheepstimmerman is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen eD de stoker ter plaatse door een verpleger van den geneeskundigen dienst ver bonden. Een niiicum. De heer J. Gerritsen te Win schoten slaagde Vrijdag voor het examen M. O. Wiskunde K 1 op 18-jarigen leeftyd. In Juni j.l. deed hy eindexa men H. B. S. De verradeiyke knoop. In den nacht van 21 op 22 November werd bij flen horloge maker P. H. te Aalten, ingebro ken en voor een som van f 1500 aan horloges, goud- en zilver werken gestolen. Vingerafdruk ken werden werden direct door de politie genomen. Thans heeft men in de grensplaats Bocholt den vermoedelijken dader, den stukadoor H. M., gearresteerd. De man was pas uit de gevan genis ontslagen. Het feit kwam aan het licht door vingerafdruk ken die met de zijne overeen komen, doch bovenal doordien men op de plaats van het mis drijf een knoop vond, die aan 's mans broek ontbrak. De knoop droeg denzeltden firma-naam als de andere knoopen, dio de man aan zjjn kleeding had. Verstikking door kolendamp. Toen de schipper M. v. D. uit Poortugaal zyn knecht wilde wekken, om uit te varen, op de motorboot „Onderneming" te Dordrecht, steeg dezen by het openen van de kajuitsdeur een hevige kolendamp tegen. Hy vond zijn knecht, den 15- jarigea C. J. v, d. E, uit Rot» met Verstoppirg of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijr. Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2