ft I Nieiiws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - V 1 a a n d eren TEN HALVE GEKEERD. No. 70 DINSDAG 8 DECEMBER 19 25. 4Ie «laarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Voor het werk van de Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede begint allerwege grooter belang stelling op te komen. De ge dachte van de internationale samenwerking en van een inter nationale rechtsorde, welke deze Vereeniging propageert, wordt blijkbaar levendiger, naar mate de internationale verhoudingen zelve beter worden en de ge noemde gedachte in zich gaan dragen. Het valt ten minste niet te ontkennen, dat een jaar gele den, voor de aanneming van het Protocol van Genève, de animo, welke voor de Ver. Volkenbond en Vrede bestond, veel geringer was, dan zij nu is, sinds dat Protocol werd aangenomen en in Locarno en nu weder te Parijs de Volkenbond getoond heeft te zijn een levende factor van groote beteekenis in de internationale politiek. De belangstelling in Ne derland voor de Volkenbondsge dachte houdt gelijken tred met de resultaten van het instituut van Genèvealsof bereikte resulta ten beslissen over de waarde van een idee Hoe dit zij, de belangstelling is er nu. Op de jaarlijksche algemeene vergadering werd medegedeeld, dat het aantal afdeelingen voort durend stijgende isgelukkig behooren tot de nieuwe afdee lingen ook Amsterdam en Rotter dam, zoodat niet langer kleine plaatsen door haar enthousiaste deelneming in de Volkenbonds- propaganda de voornaamste ste den des lands beschaamd be hoeven te maken. Toch wil de stichting van een afdeeling nog niet zeggen, dat de taak van het Hoofdbestuur en de Propaganda- commissie, door dat bestuur het vorige jaar in het leven geroepen, daarmede voor die plaatsen ten einde is. Zeer dikwijls bestaat er wel een afdeeling in een groote stad, maar gaat de be langstelling der stedelingen in zeer beperkte mate uit naar het werk der vereeniging. Juist hoe meer afdeelingen worden gesticht, des te grooter taak wordt aan hel centrale bestuur op de schou ders gelegd, om nu ook alle aan dacht te wijden aan de wijze waarop in de afdeelingen en daarbuiten daadwerkelijke inte resse, en daarmede steun, voor het werk van Genève te verkrij gen is. De algemeene vergadering heeft zich dan ook voornamelijk bezig gehouden met de propaganda en de middelen, voor de propaganda te bezigen. Een voor-vergade ring, welke zich" uitsluitend met deze vraagstukken had bezigge houden, had reeds eenige richt lijnen vastgesteld, welke door de algemeene vergadering werden goedgekeurd. Ze komen in het kort hierop neerde afdeelingen zullen trachten door studiekringen of anderzins, voor de internatio nale vraagstukken belangstelling te wekken, om door een bestu deering van deze de ontwikke ling der gedachte van interna tionale samenwerking aan te toonen. Voor de afdeelingen, welke dit wenschen, zal in Janu ari a.s. een film beschikbaar ge steld worden, betrekking hebbend op den Volkenbond en bijzonder geschikt om ook aan hen, die Genève tijdens de Assemblée niet bezochten, een klein gedeelte van de beroemde „atmospheer van Genève" mede te deelen. Afzonderlijk moet genoemd worden het verblijdende feit, dat de algemeene vergadering aannam resoluties, waarbij niet alleen de aandacht van het Hoofdbestuur gevestigd wordt op eenige reso luties, door de Unie van Volken- bondsvereenigingen te Warschau aangenomen, doch waarbij ook een directe uitwerking van deze voorzien wordt. De genoemde resoluties, welke de Unie van Volkenbondsvereenigingen op haar Congres in Juli 1925 te Warschau aannam, betreffen het brengen van de Volkenbondsge dachte op de scholen en de Uni- Engelsche Vertaling. (12 Toen Z8 weer naar huil reden, vroeg ze hem op haar onbevangen manier: »Hoe brengt ge de avon den door, Richard »Na het eten, meent ge? Wel, moeder is altyd tevreden, als ze de gedichten van Tennyson maar bij zich heeft, en ik ga dan wat rondloopen, om een sigaar te rooken.» »Hebt ge een billard-kamer?» »Neen.« »Papa moet maken, dat hij een billard-kamer krijgt in ons huis te Londen,ging Florence op beslisten toon voort. »Het is on gezellig, als de heeren alleeu bui tan gaan rooken, ik kan er ook best tegen.» »Hebt ge misschien zelf weleeüs gerookt »Welneen,< zei ze, >maar ik kan een beetje billard spelen en dan kan het mij niet schelen of de heeren rooken. Zeg, kuDt ge goed walsen >Zoo, xoo,« antwoordde by. »Dat beteekent natuurlijk, dat ge het heel goed kent,» zei ze met veel voldoening, »en daar ben ik heel blij om. Iemand die gosd kan vrslsen is altijd veel waard en ik leg al vooruit beslag op u, tegen den tyd dat wa te Londen gaan wonen om me voor uiet-goede dansers te vrijwaren. En deze dageo zullen we op Wood- end het kleed eens opnemen en een toertje probeeren.» Toeo ze thuis kwamen vooden ze Richard's moeder in haar boudoir, en door de vensters zagen ze oom Alexander onophoudelijk het langste pad in den tuin op en near loopen, met kleine, korte stapjes, vooi over gebogen hoofd en zwaaiende armen. »Zal ik oom gaan roepen, Flo rence »0 neen, asjeblieft niet Hij zal van zelf wel binnen komen, als hy zijn voorgeschreven aantal stappen gedaan heeft. Hy zal wel zorgvuldig zyn veertig el hebbeu uitgemeteu en die moet hij dan veertig maal loopen, weet ge maar als ge hem daarin stoort, raakt hy de tel kwijt en dat maakt hem dan natuurlijk boos. Aan boord van 't schip was het erg lastig voor hem, waut dan liepoD altyd matrozen of paaia- versiteiten en leggen ook den nadruk op een doelmatige pro pageering van den Volkenbond door organisaties van onderwijs of wetenschap voor volwassenen. Ook internationale zomercursus sen werden aanbevolen. Dat de Nederlandsche vereeniging deze wenschen van de internationale organisatie niet wenschen wil laten, bewijst, dat de vereeniging voor Volkenbond en Vrede niet van plan is in het nieuwe ver- eenigingsjaar stil te zitten. De algemeene vergadering gaf, zooals gezegd, het beeld van de opkomende belangstelling in het werk van Genève Aan succes behoeft het der Vereeniging dit jaar niet te ontbreken de richt lijnen voor de werkzaamheden zijn uiteengezet, het karakter van de vereeniging als Volkenbondspro- paganda-vereeniging, dus een strikt neutrale, is bevestigd, kor tom zij staat klaar om met or ganisaties en particulieren samen te werken voor de versteviging van de Volkenbondsgedachte. Het eenige, waaraan de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede nog behoefte heeft, is het doorbreken van het besef in alle kringen van ons volk, dat de Volkenbond moet worden voor zoover hij het nog niet is het centrum, waar de internationale politiek op den grondslag van een rechtsorde, gevoerd wordt. Mr. J. L. F. van Essen. De wederkeerigheid in het ver drag met België. Door „Spectator Stupefactus" is bij H. D. Tjeenk Willink en Zn., Haarlem, een brochure uit gegeven, waarvan de strekking ligt in het betoog dat het trac- taat niet op wederkeerigheid be rust, maar op een offer. Uit hetgeen men er van hoorde, neemt de schrijver aan dat er bij het tot stand komen van het ver drag drie phases te onderschei denen zijn. Eerst heeft er een voorspel plaats gehad, waarbij alleen be ginselen ter sprake kwamen. Een afwijzing van territoriale eischen, giers in den weg. Ik hoop, dat in ons buis te Londen een lange gang zal zijn, dan kaD papa z'n bewegingen nemen, zonder dat iemand het behoelt te zien.» Toen oom Alexander binnen kwam, was hij eehter toch uit z'n humeur, hy klaagde over hoofd pijn, maagpyn en stramheid in z'n gewrichten. Later zakte het wat bij en hij verklaarde van plan te zijn den volgenden morgen naar Londen te gaan. Florence zou dan een paar weken te Wood- end blyveü en Richard's moeder was daar zeer uiede ingenomen, d»»r ze reeds bizonder met hot meisje was ingenomen. Daarna liet oom Alexander z'n zuster en Richard beloven om een panr wekeo te Londen z'n gasten te zijn in Arlington-hotel, waar hij zicb voorloopig dacht te vestigen, maar eerst moest hy de' dringendste zaken afdoen. Daarenboven zou het voor Florence veel plezierige) zijn als ze iemand bad, die haar het een en ander van Londen kon laten zien en tante Cilia's raad en hulp zou ze dringend behoeven. Toch aarzelde mevrouw Kingston ze was zoo gewoon aan haar landelijke eenzaamheid, dat ze er tegen op zag, zich in de drukte en het gewoel dier groote maar ruime toezeggingen over andere aangelegenheden. Daarop volgde een groot aan tal besprekingen, waarbij van Hollandsche zijde een schaar eminente mannen in het vuur werden gebracht, die de hoofd punten hebben onderzocht en daarbij gehandicapt waren door de toezeggingen uit het voorspel. Bovendien schijnt in sommige, zelfs hoofdpunten, van hun ad vies te zijn afgeweken. Zij hadden hnn adviezen uit te brengen over de vele kwesties door de Belgen opgeworpen, maar men voerde te veel een verdedigingsoorlog, zonder eigen krijgsplan, zoodat over verschil lende belangrijke aangelegenhe den de belanghebbenden in Hol land, of zelfs de daartoe aange wezen officieele organen, niet of niet tijdig geraadpleegd werden. In het derde stadium moest eenheid worden gebracht in de samenstelling van het ontwerp. Over alles hing een spheer van Belgische agressiviteit en van Hollandsche zijde een soort idea lisme, dat tegenover den vinnigen aanval de vredesbazuinen stak en geen oogenblik er aan heeft ge twijfeld dat de aan België gedane concessies noodig waren uit een oogpunt van hooger altruisme, de volkeren zal moeten regeeren. Wanneer wij ons nu bij voort during moeten blijven afvragen hoe sommige artikelen moeten worden uitgelegd, hoe het komt, dat men aan de zijde der Hol landsche Regeering heeft kunnen gelooven, dat de Wielingenkwestie goed en wel begraven was door de nota-wisseling van 3 April 1925, dan staat ons verstand stil. Als het juist is, dat de Wielingen kwestie acuut aan de orde komt door den text van art. IV 1 en 3, dan moeten wij vreezen, dat onsamenhangend werk gedaan is en dat de personen met de eindredactie belast, niet berekend waren voor hun taak, of niet genoegzaam tijd hebben gehad om alles nauwgezet woord voor woord te overwegen." Vervolgens betoogt de schrijver. stad te begeven. Maar nu begon Florence tegen te spreken en a&e verklaarde kort en bondig, dat ze niet op Woodend wilde blijven, tenzij R'cnard en z'n moeder be loofden daarna met haar naar Londen te gaan. Dit gaf den door slag eu dus werd de zaak tot aller genoegen geschikt. Het verblijf van Florence op Woodend scheen opwekkend op de heele omgeving te werken haar onweerstaanbare vroolykheid, haar goedhartigheid en goed humeur oefenden e-D voortdureuden invloed uit op de stille oude dame die als 't ware herleefde by dit bekoorlyk ge zelschap. Florence's attenties gol- deo voornamelyk Richard's moe der die ze plaagde, liefkoosde en bedierf, terwijl ze het jonge menseh zelf alleen als een goeden kameraad behandelde. Ejds toen het meisje juist de kamer uitgiDg, zei mevrouw King ston tot baar zoun »Het is preci> s alsof een wervelwind door de ka mer gewaaid heelt, eu eeD plot selinge kalmte achterlaat »En toch schijnt ge wel vao haar te houden, moeder.» »Dat doe ik zeker,» antwoordde de weduwe zachtjes. M.sscbien daeht ze er aao, wat het had kuooen zjjo, als Ricbard'i hart dat de opheffing van België's neutraliteit ons den waarborg ont neemt tegen de Fransche intrigues in Belgiëen bespreekt en criti- seert hij uitvoerig de kostenrege- lingen, de gemeenschappelijke commissies, de waterwegen en de verkeersregelingen. In een hoofdstuk over „de geest van het verdrag" merkt de schrij ver dan o.a. het volgende op Na de vorige zeven artikelen zal het hopen wij, den lezer thans meer dan duidelijk zijn, dat er allerwegen aan het verdrag wat hapert, in 't groote en in 't kleine. Wij weten nu eenmaal, dat in het leven der staten als in dat der menschen een groote mond en een vuist veel doen kunnen als men goede bondgenooten heeft. In 1919 heeft het gespannen. Dat weten wij nu pas druppels gewijs. Wij weten ook, dat men vreesde voor een mogelijke be zetting van Maastricht door Bel gische en geallieerde troepen en dat er toen één man is geweest, verguisd en vergeten, die den val van Maastricht zou hebben doen betalen zóó, dat heel de Belgische Patriotards op hun neus zouden hebben gekeken. Het was dit bewustzijn van kracht, dat onze Regeering alle territoriale eischen deed afslaan, waarvoor alleen de woordvoerder den dank der natie kreeg en niet de man achter de schermen die tot dit gebaar in staat had gesteld. Daarna heeft men als goede diplomaten, de gemoederen trach ten te bedaren, door bereidver klaring redelijke eischen té -willen inwilligen. Hierdoor won men twee dingende welwillendheid van alle redelijke menschen en.... tijd. Men had dezen tijd kunnen benutten om het Nederlandsche volk, ja heel de wereld op de hoogte te helpen waarom het ging. Dit is niet gebeurd en nu staan wij voor een merkwaardig ont werp verdrag, dat misschien heel geheimpjes en knusjes aan elkaar gelijmd is met termen van weder keerigheid en commissies van wederkeerigheid, maar waarbij nog vrij was. Opeen goeden avond verklaarde Florence, dat ze nu eens zouden probeeren te walsen. Ze ruimden zoo goed mogelijk alle tatels en stoelen uit de buiskamer en me vrouw Kingston zou een wals op de piano spelen. Hoe lang was het niet geleden, dat ze die had aan geraakt 1 Maar aan Florence kon men niets weigeren. Toen ze een paar rondjes gedanst baddeu. zei het meisje heel genadig, dat baar cavalier haar bij uitstek voldeed en dat ze bepaald op hem rekende als ze later een sieohten danser kwijt wilde wezen. Spoedig genoeg brak de tijd aan, dat men te samen naar Londen zou vertrekken, maar daar het Arlington-hotel bizouder naar ooru Alexander's genoegen wos, had hy nog geen werk gemaakt van een eigen huis. Hy had bet nog zeer volhandig met z'n zaken en dus bleef aan Richard en z'n moeder de taak om Florence bet een en ander var Londen te laten zien. Richard was met deze schikking zeer tevreden, want hij begon hoe langer boe meer het levendige meisje te houden. Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1