'eSf ttl l^l 1 ri Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - VI aan deren TEN HALVE GEKEERD. No. 6*9. VRIJDAG 4 DECEMBER 1925. J. C. VINK - Axel. 6as en Elefctricileif. FEUILLETON. 41 e Jiiarg. A Dit blad veischijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In verband met het besluit in de jongste raadsvergadering ge nomen, nl. om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is om buiten de P. Z. E. M. om, alhier een eigen electrisch bedrijf te stichten, dat zijn eigen stroom ontwikkelt en exploiteert en wel met als bron onze bestaande gasfabriek, zond de heer E. J. Duetz, gep. majoor der genie, te Utrecht, ons het vol gende schrijven ter opname, over tuigd als hij is, dat het uit econo misch oogpunt gezien, voor een gemeente waar een gasfabriek is, het best en voordeeligst is, om zelf de electrificatie ter hand te nemen, zonder den stroom van elders te betrekken. Waar we meenen, dat dit schrijven geheel belangeloos is en de steller enkel in het alge meen belang adviseert, achten we het niet van nut ontbloot om die zaak onder de aandacht van het publiek te brengen. De Tieer Duetz dan schrijft al dus De electriciteitsvoorziening van uit intercommunale controles is voor buitengemeenten in het al gemeen de meest economische wijze van electrificatie te achten, zij het dan ook, dat het voordeel, verkregen door de massaproduc tie aan een centrale, voor een deel wordt ingeboet tegevolge van de kosten, verbonden aan het transport van stroom over dikwijls groote afstanden. Voor eene gemeente met eigen gasbe drijf is het vorenstaande echter niet aonder meer te aanvaarden. Ten einde voor belangstellende ingezetenen in het licht te plaat sen, wat er gaat gebeuren, wan neer stroom van een z.g over- landsche centrale wordt betrok ken en wel zulks, terwijl er een gemeentelijk gasbedrijf aanwezig is, moge het navolgende dienen Vooraf ga de mededeeling, dat door o. g. in zijne hoedanigheid van technisch-econoom het noo- dige werd verricht, om bij de college's van B. en W. in ver- Engelsche Vertaling. (H Ze durfde in haar nieuwe om geving haar gemoed niet bloot leggen en dus was er ook niemand om haar te troosten. Ze voelde zich schrikkelijk verlaten en lag 's nachts dikwijls uren lang wakker en dan dacht ze aan haar vervlogen geluk. »Arme Nancy,zuchtte Richard met een gevoel van me deleden, »heeft dan niets u kunnen verzoenen met uw nieuwe om geving Intusschen had Richard zelf niet veel gelegenheid om over s'n meisje te treuren, want op een goeden dag kwam plotseling en onverwacht het bericht op Woodend^dat de oom uit Shanghai z'n zaken aan kant had gedaan en van plan was onmiddellijk met z'n aangenomen dochter naar Europa te vertrekken. Hij was van plan zich te Londen te ves tigen, maar daar de allereerste weken na z'n aankomst nog geheel in beslag zouden worden genomen Bidt het afdoen van zaken, riep schillende gemeenten zijn denk beeld ingang te doen vinden om trent den grondslag, waarop de electrificatie in een van overheids wege door gas bestreken gebied, gebaseerd behoort te zijn, t. w bij kleinere gemeenten stroompro- ductie door middel van gasmo- torische beweegkracht. Dit be ginsel, hoe eenvoudig ook, vond voor zooveel bekend van overheidswege nog nergens toe passing, wat wordt toegeschreven aan de omstandigheid, dat alge meen electro-technici in eersten aanleg steeds van advies hadden te dienen. Ondanks hare geweldige groot heid behoort de techniek dienst baar te zijn aan de economie, welke laatste in wezen eenvoud is. Echter onderschikken wenscht men liever dan zich te onder werpen en is het dus psycholo gisch verklaarbaar, dat de over- heidselectriciteit door toedoen van electro technische adviseurs zich onttrok aan de economie, neergelegd in de combinatie gas electriciteit. Wat er in't algemeen op het gebied van electrificatie van overheidswege te aanschou wen valt, komt feitelijk hierop neerde electro-techniek bakende haar eigen weg af, geheel afge wend van het overheidsgas, en maakte daarbij de overheid dienst baar aan zich zelf, ter verwezen lijking van hare aspiratiën, onder het etiketEconomie. Bij een particulier bedrijf ge beurt zoo iets niet, daar staat men niet ambtenaarlijk tegenover de zaak, die men heeft te dienen. Gaslicht staat wat betreft licht sterkte, gemak, hygiëne en vei ligheid, verre achter bij electrisch licht en is het dus een eisch van den tijd, dat tot electrificatie wordt overgegaan. Deze verbetering vraagt een offer; het streven zal er vooral in deze tijden op gericht moeten zijn om dit offer tot de geringste afmetingen terug te brengen. Door nuttig gebruik te maken van een be staande eigen lichtfabriek zal zulks te bereiken zijn. Het standpunt, dat algemeen hij voor dien tyd de gastvrijheid van z'u zuster in voor Florence. Mevrouw Kingston had het meisje vroeger Dooit gezien, daar ze de dochter was van haar broeders overleden vriend in Shanghai, maar dit nam niet weg dat de oude dame zeer blij was, haar broerditgenoegen te kunnen doen. »Richard,« zei ze, met den brief in haar band naar haar zoon gaande, »uw oom Alexander komt met Florence naar Engeland en ze komt bij ons logeeren, terwijl m'n broer z'u zaken te Londen afdoet. Natuurlijk zullen nu alle familieaangelegenheden besproken worden en dan zal ik ook wel moeten spreken over Nancy. »Och moeder,* zei Richard ge- ergerd, »wat gaat dit oom Alexan der aan, hij is toch myn voogd niet.* »Wat oom Karei en ik voor Nancy deden,* ging de oude dame voort, »weet ik zeker dat billijk is en toch ben ik overtuigd dat oom Alexander heel boos zal zijn als hij 't hoortge weet hoe prik kelbaar hij is.< »Hoor eens moeder,* zei Richard vastberaden, >ik zeg nog eens, het gaat hem niet aan en als ik merk, dat hij het u lastig maakt over die zaak, dan krygt hy met van electrische zijde t. o. v. het gasbedrijf wordt ingenomen, brengt in herinnering de histo rische uitdrukking: L' état c'est moi. Immers men is daar van gevoelen, dat dit bedrijf, ten be hoeve van de electriciteit, zich het verlies van lichtgasdebiet heeft te laten welgevallen en ver goeding moet zoeken door ver ruiming van afzet aan gas voor kook- en andere verwarmings doeleinden. Dit standpunt zou gerechtvaardigd zijn, zoo de gas fabriek tot geen prestatie in zake electriciteitsproductie in staat was. Dit laatste inderdaad wel het ge val zijnde, is evenbedoeld stand punt aanvechtbaar. Volgens proefnemingen, ver richt ter vergelijking van de lichD sterkte van gas- met electrisch licht, stelt het verbruik van 1 K. W.U., gemiddeld evenveel licht ter beschikking als dat van 2.3 M8. gas. Dit resultaat stemt bij zonder goed overeen met de ver mindering van 2.25 M'. lichtgas verbruik, waarmede naar het oordeel van den Directeur van het electrificatie-bureau der Ver- eeniging van Nederlandsche ge meenten het verbruik van 1 licht K. W. U. gepaard gaat, als dit in de plaats is getreden van gaslicht. Natuurlijk zal per licht K.W.U., afgegeven door de gas fabriek, ook ongeveer 2.25 AAS vermindering van lichtgasdebiet worden veroorzaakt, doch deze concurrent is als zoodanig toch aannemelijker dart die van buiten Want wat is het geval De kostprijs van gas bestaat uit 2 deelen n.l. een hoofdbe standdeel aan vaste bedrijfskos ten als: rente, aflossing, directie, administratie, bediening, enz., waarvan de grootte afhankelijk is van het debiet en een bijkom stig deel t.w. de kostprijs van 1 M8. z.g. overgas, welk bestandeel onafhankelijk is van het debiet. Het eerstbedoelde vormt het over wegend gedeelte van den gas- prijsdeze voor het tegenwoor dige omstreeks f 0 10 zijnde dan is hiervan f008 aan vaste bedrijfskosten, zoodat de kost- mij te doen. Als hy iets to zeggen heeft, zal ik hem wel te woord staan.* Toen kort daarna oom Alexan der op Woodend aankwam, ver gezeld van een sehooue slanke jonge dame, was hij echter vol strekt Diet strijdlustig gestemd. De lange reis had hem geheel uitgeput en hij klaagde erg over z'n lever. Dit nam echter Diet weg dat hij de koffietafel alle eer aandeed en eeD stevig glas wijn dronk en totn Richard de breede welgedane gestalte van z'n oom beschouwde, maakte hij zich in stilte vroolijk over diens ingebeel de kwalen. Naden maaltijd wilde de oude heer wat op z'n kamer gaan rusten en dus werd Florence aan 't gezelschap van Richard en z'n moeder overgelaten. Het was een zeer levendig, elegant persoontje, die de harten van iedereen stormenderhand innam. »Wel neef,* zei ze, zich tot Richard wendend, »nu zult game zeker al de merkwaardigheden van Stiatford laten zien Hoe ver is het hier vandaan »Een paar mylen ongeveer. Maar we kimnen er heen rijden.* »0, dat is heerlyk,* zei ze. >Zeg maar wanneer bet rytuig prijs van 1 M'. overgas fO.10 f0.08 f0.02 wordt. Omdat de vaste bedrijfskosten onverminderd doorgaan, zal onder uitscha keling van winst per licht K. W.U., verbruikt door voormalige lichtgasverbruikers, door het gas bedrijf 2.25 X f 0. !0 minder wor den ontvangen, waartegenover staat een mindere uitgave van slechts 2.25 X f 0 02 (overgas), alzoo in totaal minder aan ont vangsten 2 25 X f0.08. Per licht-K.W.U., dat in de plaats is getreden van gaslicht, ontstaat er dus een nadeelige factor, waarmede aan eenzijdig- electrisclren kant geen rekening wordt gehouden, als gevolg van het standpunt t.' o. v. gas. Bij stroominkoop wordt de feitelijke, d. i. gemeentelijke lichtprijs der halve zooveel méér dan den in koopsprijs, als die nadeelige factor bedraagt. Bij stroomopwek king aan de gasfabriek wordt de nadeelige factor gunstig beïnvloed, omdat het z.g. gas-K.W.U. tevens als gasverbruiker fungeert. Het is zeer voor de hand lig gend, dat het electrisch licht, 't welk zich ten koste van het gas gaat ontwikkelen, zijn aandeel krijgt in het dragen van de vaste bedrijfskosten, die de gas-exploi- tatie drukken en welke kosten toch onverminderd doorgaan. Uiteraard is zulks op ratioueele wijze te bereiken door het elec trisch licht in de positie van gasafnemer te brengen in dier voege, dat het per nuttig afge geven K.W.U. gemiddeld 1 Ms gas tegen kostprijs gaat gebruiken, in den vorm van brandstof (kracht- gas), ten behoeve van de gas- motorische beweegkracht tot op wekking van stroom. Op die wijze wordt de eigen brandstof- leverancier, het gasbedrijf, niet uitgeschakeld bij de electrificatie en juist daarin ligt een kern van economie, dat men gebruik maakt van ter beschikking staande productie-middelen. Populair en tevens globaal gesproken komt dat tot uitdrukking door eenvoudig te zeggenbij gebruik van gas als brandstof vliegt er a. h. w. vóór isik ga nu met uw moeder naar de huiskamer.* Meteen legde ze vertrouwelijk en natuur lijk de haod van de oude dame op haar arm en leidde haar weg. Een half uur later zat Richard naast z'n vroolijka gezellin, die zeit de leidsels hield, op het Jichte rijtuigje. Het was een schooDe middag. De sneeuw was bijna overal verdwenen en er woei een zacht windje, alsof de lente reeds in aantocht was. »Ik houd dol vau rijden,* zei Florence, vooral door een sireek, die zoo nieuw voor me is als dit Eogelsche landschap.* »0, als ge wilt, kuut u eiken morgen het rijtuig krygen, juf frouw.* »Juffrouw riep ze uit. »Zeg" maar gerust Florence of eigenlyk gewoonweg Floor, zoo word ik altyd genoemd. Ik zal wel Richard of Dick tegen u zeggen »mijnheer* klinkt zoo afgemeten.* »0, ik vind het best,* zei hy, maar onderwijl dacht hy welk een verscffil dit meisje had met Nancy en hij hoopte in stilte dat Kate Marlon hen niet zou zien ais ze door Stratford reden. Met dit oogmerk stalde hij, toen ze in de stad kwamen, het paard by een hotelhouder en vervolgde per licht-K.W.U. 1 M' gas m i n- d e r de lucht in dan bij gebruik van een andere brandstofsoort omdat het gas in hoofdzaak toch betaald moet worden, uit hoofde van die vaste lasten. Indien op de zaak dieper wordt ingegaan, blijkt het voordeel in derdaad nóg grooterdaarbij stelle men zich, zooals t. a. v. Boskoop geschiedde, op eene aannemelijke basis,alsgemiddelde voor eene periode van 15 jaren. Door 10% van de aanschaffings- kosten aan rente en aflossing (annuïteit) jaarlijks ten laste van het productie bedrijf te brengen, komt de installatie ter omzetting van gas in stroom door middel van gasmotorische beweegkracht na verloop van evengenoemd tijdvak vrij van kapitaallast en zal deze alsdan, in verband met den levensduur der gasmo toren c. a. nog eene belangrijke residuwaarde bezitten. Voor Bos koop zou op den aangenomen grondslag en voorts bij stroom inkoop onder gunstige leverings voorwaarden nl. f 80 per K.W. max. jaarbelasting en overigens f 0.03 per aan het onderstation nuttig afgeleverd K.W.U., de gemiddelde productieprijs, zon der brandstof, gelijk worden aan den doorsnee-inkoopsprijs t. w. f0,13. Daarbij grondde men zich op eene begrooting, waarmede van wege het electrificatie-bureau der Vereeniging van Nederland sche gemeenten kon worden in gestemd, terwijl voorts de max. jaarbelasting ten laste van het licht werd gebracht, omdat deze belasting door het licht wordt veroorzaakt. Door het gebruik van gas als brandstof zou evenwel het stelsel gas-electriciteit verre in het voor deel komen door het hoogere gasproductiepeil, dat het vanzelf meebrengt. Weliswaar is daarbij per iicht-K.W-U. f 0,02 aan grond stoffen (kostprijs van 3 K.G. gaskolen, verminderd met de op brengst der nevenproducten cokes, teer, enz.) meer uitgave noodig, doch anderzijds komt er meer- productie te voorschijn, dank zij den tocht te voet. Toen ze voorbij een mode winkel kwameD, zei het meisje »Ik moet hier even zyu, ik wil een paar dingen voor uw moeder koopen om haar zwarte japon wat op te vroolijken. Ze is nog vee! te jong en ziet er nog veel te goed uit om zich zoo donker te kleeden ze zal wel tegen spartelen, maar ik zal het haar wel aanpraten en dan zult ge eens zien ot uw moeder er niet veel beter uitziet.* Ze deed haar inkoopen eu zond ze naar het hotel, waarna hij haar het bezienswaardige van de stad tornde. Ze stelde 07eral levendig belang in en sprak opgewekt en vrijmoedig. In het eerst had Ri chard niet veel lust gehad in dit tochtje, maar haar eenvoud en hartelijkheid woDoen spoedig z'n hart en weldra was het item alsof hij haar oudere broeder was en ze elkaar al jarenlaDg gekend hadden. Wordt vervolgdt. OP DEN WE O. Moet gij op zij gaan voor een ander Döet dit r e c h t s, of gij ramt elkander. Wilt gij wie langzaam lijdt voor bij Doet dit dau aan t ij u linkerzij. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1