PUROL Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. l)e Kabinetscrisis De Katholieke Kamerfractie heeft ontkennend geantwoord op de vraag van den heer Marchant inzake vorming van een parle mentair kabinet, aangezien geen noodzakelijkheid ziet om met de soc.-dem. arbeidersparti samen te werken. Het margarinebesluit. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat margarine aan de volgende eischen moet voldoen a. het vetgehalte mag niet lager zijn dan 80 pet., het vochtgehalte niet hooger dan 16 pet.; b. conserveermiddelen, andere dan keukenzout en benzoëzuur of benzoëzure zouten mogen niet aanwezig zijn de totale hoeveel heid benzoëzure verbindingen aanwezig, mag niet meer bedra^ gen dan 0,2 pet. c. voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen mogen niet aanwezig zijn d. zij mag niet ranzig, schim melig of op andere wijze bedor ven of abnormaal van geur of smaak zijn. Indien bij margarine nevens het woord „margarine" de aanduiding „melange" wordt gebezigd, moet bovendien de hoeveelheid boter- vet, in 5 g. van het uitgesmolten en gefiltreerde vet van de mar garine aanwezig, een nieuw Kirschnergetal aanwijzen van ten minste 3 g. Wynkoop uit do party. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Amsterdamsehe afdeeling der communistische partij met groote meerderheid besloten het presi dium te verzoeken den heer D. Wijnkoop als lid der partij te royeeren. Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertablettenonmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL. 1 December 1925. Het kon met de jaarlijksche veemarkt alhier wel niet slechter getroffen zijn, wat het weer be treft. Nadat de dieren een meer of minder langen weg hadden afgelegd door de sneeuw, die zoo dik lag, dat alleen aangren zende dijken of slooten aangaven, dat men nog op den weg was, kwamen ze hier aan, en nauwe lijks stonden ze aan de lijn of opnieuw dwarrelden vlokken rond hun oorepi. Tegen den mid dag werd het weer beter. En zoo gingen de keuringen dan door en kwam er allengs meer belangstelling onder de kooplie den, ofschoon er weinig koop lustigen waren en alzoo de han del slapjes bleef. Er waren in totaal aagevoerd 10 paarden, 89 stuks rund vee en 36 varkens. De bekroningen bestaande in zilveren en bronzen medailles, werden toegekend als volgt Voor het schoonste paard le prijs A. C. IJsebaert, 2e J. de Feijter Sz. en 3e H. de Regt van Neuzen. Voor het schoonste merrieveu len van 1—2 jaar, le prijs P. Dieleman, 2e J. de Feijter Sz. Hengstveulen beneden 1 jaar, le prijs A. C. IJsebaert; merie- veulens beneden 1 jaar, le prijs J. de Feijter Sz. Tweejarige hengsten, le prijs A. C. IJsebaert. Voor de schoonste kalfdragende koe, le prijs Aug. Schelleman, 2e idem. Kalfdragende vaarzen, le prijs L. van Hoeve, 2e J. de Feijter Sz. 2-jarige runders, le prijs J. de Feijter Sz., 2e Aug. Schelleman. Hokkelingen. le prijs J. de Feijter Sz. Voor de vetste os een prijs van f 10 aan Jac. Verstraten Pz. slager, en een zelfde prijs aan H. Verstraten Pz., slager, voor het vetste rund. Voor het vetste varken een prijs van f 5 aan B. Blankert, slager. De inzenders bij wier namen geen woonplaats staat, wonen te Axel. Zaterdag hield de afdeeling „Hulst en omstreken" van de Vereeniging ter bevordering der Pluimveehouderij alhier bij dhr. De Lozanne haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Iz. de Feijter, die zijn spijt uitdrukte, dat de vergadering niet drukker bezocht was, aangezien de vereeniging toch op vooruit gang kan wijzen. In 1924 was de aanvoer 453 316 eieren en in 1925 738.294. Uit de rekening bieek een ontvangst van f 770.93, tegen f725.39 aan uitgaven. De contri butie bleef bepaald op f 2,50 Met alg. stemmen werd herkozen ais lid van het Hoofdbestuur de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, die echter verhinderd was de vergadering bij te wonen. Door den secretaris dhr. O. Steijsert werd een uitvoerig jaarverslag uitgebracht, waarvoor deze den dank der leden oogstte. Getracht zal worden om ook op Koewacht, Zuiddorpe, Overslag en Westdorpe aansluiting te krij gen voor deze vereeniging, om alzoo de eiermarkt nog hooger op te voeren en zoo mogelijk een belangrijke veiling te Axel te krijgen. In kleinen kring hield „de Herleving* Zaterdagavond bij mej. de wed. Gilijamse haar jaar vergadering. Het bestuur twij felde zelfs eerst, of men niet een 2e oproeping zou doen, doch daar de leden hierin geen nut zagen, omdat het wegblijven der leden hier juist een bewijs van vertrouwen is, waar het vroeger jaren wel eens anders ging, werd de agenda afgewerkt. De boeken waren onderzocht door een com missie bestaande uit J. C. Slijpen, B. Seghers en M. van Doeselaar, die tot goedkeuring adviseerden. De ontvangsten waren globaal f 2400, tegen ruim f 2340 aan uitgaven. Tevens behoort bij het goed slot nog een depositie-be wijs van Van Heel ad f 33. Blijkens mededeeling van den secretaris waren dit jaar 135 ton kolen aangekocht, terwijl er 134 leden zijn. Men was van mee ning, dat door de leden evenwel meer kolen aangevraagd konden worden. Als bestuursleden werden her kozen de heeren P. van Dijken (voorzitter) A. P. Butler en Adr. de Visser. Bij de omvraag werd in over weging gegeven om voortaan een algemeen jaarlijksch overzicht te geven en ook om bij wijze van proef de jaarvergadering te doen plaats hebben met de opgave van kolen, ten einde een beter bezoek op de vergadering te krijgen. Inderdaad verdient het bestuur voor zijn bemoeiingen een betere belangstelling. Met intrekking van de ver plaatsing naar Amsterdam is mej. K. M. van Houte alhier, als kan toorbediende le klasse bij de posterijen met 1 Dec. verplaatst naar Maassluis. De besteller der posterijen J. F. van Dorsselaer is van af heden verplaatst van Axel naar Lamswaarde. De installatie van den nieuwen Burgemeester van Hulst. De inwoners van Hulst hebben zich de laatste dagen beijverd om de stad in feestdos te steken met het oog op de installatie van den heer B. Truffino als Burgemeester dier gemeente. Alom zijn versieringen aange bracht en vooral de verschillende bekende oude poorten in de stad zijn in eerepoorten herschapen, terwijl algemeen gevlagd werd. Te half tien werd de nieuwe burgervader verwelkomd aan de grens der gemeente bij Tivoli en werd een optocht gevormd, om den heer Truffino naar het stad huis te begeleidek. In de buitengewone raadszit ting, welke te 10 uur plaats vond, werd de nieuwe burgemeester, door den wethouder, en waarne mend burgemeester, den heer Verwilghen, geïnstalleerd. Hierbij werden de gebruikelijke toespraken gehouden. Vervolgens werd een toespraak gehouden door den Burgemeester tot de honderden, die voor de pui van het stadhuis in de sneeuw stonden. Het was eenerzijds treurig om aan te zien en ander zijds verheffend, zoo vol moed de bewoners waren om het feest door te zetten, want de fraaie versieringen, de eere rijtuigen, de praalwagens, kinderoptochten, enz alles was ingesneeuwd. Het was een en al tegenslag, zoodat de lichtstoet, de verlichting en het vuurwerk noodzakelijk moesten worden uitgesteld. De heer F. M. Eggermont van St. Jansteen is met 1 Dec. benoemd als surnumerair der dir. belastingen en acc. te 's Graven- hage. Vrijdagmorgen, is de land- bouwschuur van den heer D. Dieleman, wonende in den Pau- linapolder te Biervliet, totaal af gebrand. Geheel de wintervoor raad aan graan, stroo en hooi en vele landbouwgereedschappen en werktuigen zijn een prooi der vlammen geworden, 't Vee is met groote moeite gered, behalve een kalf, dat in de vlammen is om gekomen. Naar wij vernemen, was behalve de schuur niets ver zekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog geheel in het duister M. Crt. De Commissaris de Konin gin in Zeeland deelt in een cir culaire aan de burgemeesters mee, dat het hem, raadzaam is voor gekomen, om uniformiteit te bren gen in de bewapening van de bezoldigde gemeente-veldwach ters. Dientengevolge wordt art. van de betrokken Instructie ge wijzigd als volgt „De veldwachters zijn in het bezit van de volgende wapenen lo. een klewang of sabel2o. een gummi-wapenstok3o. een revolver (model Rijksveldwacht) 4o. een stel handboeien. „De burgemeester bepaalt, welke wapenen de veldwachter in dienst zal dragen." Heffingen tolgeld. In het antwoord van Ged. St. op het Algemeen verslag van de afdeelingen van de vergadering van Prov. Staten betreffende het in de jongste zomerzitting be handelde voorstel van de leden van Prov. Staten, de heeren Ph. J. van Dixhoorn en M. W Koster, ter zake van de beëindiging der in dit gewest nog bestaande con cessies tot tolheffing verklaarden Ged.' Staten zich bereid, tot af schaffing van tollen zooveel mo gelijk mede te werken en voor stellen aan te bieden, zoodra de gelegenheid zich zou voordoen. Teneinde aan deze toezegging uitvoering te geven, hebben G. St. tot hen, die, hetzij krachtens door de Koningin verleende con cessie, hetzij krachtens gemeen telijke belastingverordening, tol rechten uitoefenen, een schrijven gericht, waarin Ged. Staten me dedeeling verzochten of men be reid was tot afkoop van den tol, naar de regelen door Prov. St. tot nu toe daarbij» toegepast, mede te werken. Van alle betrokkenen zijn thans de antwoorden op dat schrijven ingekomen. Er blijkt uit, dat wel in het algemeen zekere medewer king van de eerstbelanghebben- den waarschijnlijk te wachten is, maar dat min of meer ernstige bezwaren niettemin hier en daar zijn gerezen. Het is Ged. Staten alzoo op dit oogenblik nog niet mogelijk, eenig positief voorstel aan te biedenzij zijn evenwel voor nemens, het overleg voort te zetten en Prov. Staten voorstellen te doen toekomen, zoodra ten aanzien van eenige heffing over eenstemming zal kunnen verkre gen worden. Ged. Staten verzoeken Prov. Staten alzoo hen voor diligent te willen houden. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft Nov. 1925. Binnenlandsche brieven. Raad van Arbeid, Middelburg. Buitenlandsche briefkaarten. Niermans C. Hotel Centraal, Brussel. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts te het gewenscht alle per post is verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Schrale lippen en ruwe huid Doos 30 -60 90ct.Tube ÖOct Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag wer den overeenkomstig den eisch, de navolgende personen veroordeeld wegens het berijden van een rij wiel waarop niet een belasting plaatje op de voorgeschreven wijze was bevestigd A. D., 32 j., handelaar, Ter nenzen f5 of 3 d. h.J. B. R 34 j., timmerman, Hulst, f 10 of 5 d. h. Diefstal. Te Poortvliet (Thoien) is, ter wijl de bewoners in een aan grenzende kamer zaten, door in sluiping een bedrag van 1400 ont vreemd. De politie is er nog niet in geslaagd den dader te vinden. Doodgebloed. De 37-j»rige bankwerker P. C. T. te Rotterdam werd op weg naar zyn werk door een auto bus aangereden. Hij kreeg een diepe snede in den hals. De slagader werd geraakt en eenige minuten later was hy tengevolge van bloedverlies overleden. Mooie commensalen Vyf Duitscherstwee mannen, twee vrouwen en een kiud, die sinds eenigen tyd in den kost waren bij een weduwe te Nij megen, hebben haar woning verlaten met medenemiug van aan de weduwe toebehoorende gouden sieraden, bontwerk, tafel zilver en twee rijksdaalders Bij Kleef is het stelletje dat per auto was vertrokken, aangehou den. Het meerendeel der gestolen sieraden was nog in bun bezit en werd in beslag genomen en met de Duitschers Daar Nijmegen teruggebracht. Zij hadden ook nog drie weken huurschuld. Uitspraak zaak Muylwyk. De Vierde Kamer der Amster damsehe Rechtbank veroordeelde haden Muylwyk beschuldigd van den misdaad op den Overtoom te Amsterdam in 1915 tot6jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden preventieve hecht. De rechtbank te Amsterdam heeft in haar vonnis overwogen dat niet bewezen was de ten laste gelegde moord en diefstal, doch heeft hem schuldig bevon- d«u aan zware iichameljjxe mis handeling den dood tengevolge hebbende en aan diefstal. Mits dien legde de rechtbank hem de hiervoven vermelde straf op. Bij het lossen van een kolensehuit in de haven te Breda brak door, tot heden nog onbe kende oorzaak een scheepsgiek (mast) met bet gevolg dat de 70-jarige werkman Cas er met het hoofd onder kwam en gedood werd. Een klooster afgebrand. Een zeer zware brand heeft in het dorpje Venray gewoed. Terwyl de paters van het klooster der Franciscanen in de kerk hun avondofficie baden, be merkte de chauffeur en inzit tenden van een autobus, die daar paiseerde, dat er op ver dachte wijze rook uit het kloos ter kwam. Onmiddellijk waarschuwden zij de paters die dadelijk naar de aangeduide plaats in de bi bliotheek snelden. Inderdaad stond die kamer reeds in lichte laaie. De braod- waer werd onmiddellijk gewaar schuwd, terwijl ook de paters hun bast deden met alle moge- lyke ten dienste staande mid delen het vuur te blusschen. Hier viel echter niet aan te denken. Weldra was het groot ste gpdeelte van het klooster een vlammenzee. Met de geriüge brandbluschmiddeien, waarover de Veuroysche brandweer be schikt, bleek al spoedig, dat men niet veel tegen den vuurgloed kon uitrichten. Daarom werd de brandweer uit Venlo te hulp geroepen, die na eenigen tijd ter plaatse ver scheen, evenals bluschmiddelen van verschillende omliggende dorpen. Men kon evenwel ook gezamelyk wegens gebrek aan water niet veel uitrichten. Weldra bereikten de vlammen de kerk, en kort daarop ook den toren. Er was niets meer tegen te doen. De vuurzee had het geheele complex aangetast en na eenigen tyd stortte de toren, die wel eeD hoogoplaaiende flam bouw geleek, ter aarde. Deze kwam boven op het kerkorgel neer. Het geheele klooster, de kerk, en de toren gingen in de vlam men op. De paters slaagden er nog in het Allerheiligste benevens eenige waardevolle stukken en boeken te redden. De Storm. De directie van de N. V. van der Schuyt Stoombootreedery heeft direct, nadat de tijding van het vergaan van de Nyverheid I haar bereikte, naar verschillende zijden getelefoneerd ot nog hier ot daar leden van de bemanning waren aangebracht. Van Urk, waar men nog onbekend was met de ramp, werd later telefonisch bericht, dat de geheele vloot uit zou gaan als er kans bestond, dat de mannen nog in het want waren. De berichten uit Elburg waren echter te dien opzichte te pessi mistisch. De directie wilde toch nog een poging doen en een boot charte ren, maar op de IJssel en te Kampen was geen voor dat weer zeewaardige boot aanwezig en te Zwolle kon wegens het hooge water niet geschut worden. Donderdagmorgen hall zeven vertrok de sleepboot Eendracht met aan boord de vertegenwoor digers van de reedery en een zwager van den omgekomen ka pitein over het Zwarte Water naar de Zuiderzee. Onder Schokland werd eeD met turi geladen tjalk uitSommelsdijk aangetroffen, die het roer ver speeld had. Dit schip werd om half acht te Kampen binnenge bracht. Tusschen het Roggebot en Elburg lag een schip met avery voor anker, dat later door een sleepboot in de richting van de Lemmer werd gesleept. Al kruisende werd om 11 uur een klomp «pgevischt, die later aan het snijwerk werd herkend als een van de klompen van kapitein Slot. Na dit spoor werd recht in den wiüd opgevaren in de hoop iD die richting hel wrak van de Nijverheid te vinden. Doch zonder succes. Alle visschers werden gepraaid of zij ook eenig spoor hadden ontdekt. De Volendam 84 zocht zijn netten. Om ruim 12 uur werd gepraaid het motorjacht van de vi§scheryinspectie met opzichter Kastens, van Hoorn. Hy was Woensdag uit Elburg vertrokken, maar door hevigen storm gedwongen terug te keeren. Thans had hy de Harderwijk 39 op sleeptouw. Deze schuit had ook de netteD verloren. Werden deze gevonden, dan kon schipper Peeters daaruit de plaats consta- teeren waar de Ny verheid lag. Volgens opzichter Kastens waren te flarderwyk vyf en te Elburg zeven schepen met avery biunen- geloopen,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2