N ieuws- Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n TEN HALVE GEKEERD. No. 68. DINSDAG I DECEMBER 1925. 4le Jaarg. sSlfm Buitenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dingdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. We gaan vooruit. We wezen er al zoovele malen op, dat het werk van den vrede vordert, langzaam maarzeker. We hebben er lang naar uitgezien, naar de eerste werkelijke vredes teekenen. Wanneer we ze dan zien, telkens als we een nieuw plantje zien opschieten, wel, dan worden we met vreugde vervuld en we wijzen het elkaar aan „Zie je het wel, kijk, het werk van den vrede groeit Er zijn zoovele van die vreug dewekkende stekjes opgekomen in Europa, en ver daarbuiten, den laatsten tijd. Maar deze week belooft toch al heel voorspoedig te zijn. Daar is in de eerste plaats de ontruiming van Keulen door de bezettingstroepen. De gezantenraad heett hierbij ten opzichte van Duitschland een tegemoetkomende houding aan genomen. Het lijdt geen twijfel, of de geest van Locarno heeft ook hier zijn zegenenden invloed doen gelden. Verder zal de Rijn landbezetting op verschillende punten verzacht worden. En dit alles valt weer tezamen met de onderteekening van het veel be sproken en geestdriftig toege juichte verdrag van Locarno. Door deze onderteekening wordt een geheel nieuwe era ingeluid. Want door dit verdrag werd, sterker dan door eenige vroegere overeenkomst, de ernstige vre deswil der naties tot uiting ge bracht. Door Duitschland's goed keuring van het Locarneesche verdrag, zal een einde worden gemaakt aan de laatste onzeker heid omtrent het welslagen van deze onderneming. Maar tevens is daarmede beslist over Duitsch land's toetreding tot den Volken bond Waardoor verschillende moeilijke kwesties zijn overge bracht van het stekelige terrein der diplomatie, naar dat van den Volkenbond. Er is nog meer. Ook uit Amerika komt bemoe digend nieuws. President Coo- lidge heeft verklaard, dat aan Europa geen leeningen moeten worden verstrekt, welker op brengst zou moeten dienen voor het in stand houden van groote legers en vloten. Zeker, daar spreekt de practische Yankee uit, die eerst zijn oude vorderingen betaald wil zien, voordat men daar in Europa misschien weer met vechten begint, met geleend geld, waardoor de kans op terug betaling nog veel geringer wordt. Maar hoe dan ook de bedoeling van die waarschuwing mag zijn, voor Europa zit er inderdaad een les en een waarschuwing in. En die luidt: „Maak vrede, arbeid en betaal je schulden". Maar behalve dezen practischen wenk, heeft pres. Coolidge met de grootste stelligheid te kennen gegeven, dat hij voorstander is van Amerika's toetreding tot het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. De president kon zich niets voorstellen, waarbij Amerika zijnerzijds zoo weinig verplichtingen op zich zou nemen, en dat toch van zoo groote waarde voor de wereld zou blijken te zijn. Vooral het moreele effect zou- groot zijn, omdat daarmee openlijk zou worden bekend ge maakt, dat het machtige Amerika zich schaarde aan de zijde van het beschavingsproces, waardoor een nieuwe geest in het leven zou worden geroepen. Nog een veelbelovend vredesstekje dus. Want is dit niet een stap in de richting van den weg, die, wel licht met een omweg, toch zeker uitloopt te Genève, in het Palais des Nations? Zoo rijgen zich voor den waar nemer, die met een onmisbaar en onverwoestbaar idealisme en geloof in de uiteindelijke over winning van 't goede in den mensch, de ontwikkeling van het groote wereldhuishouden gade slaat, de verschillende bemoedi gende verschijnselen aaneen tot een hechten vredesketen. Het wordt een opgang naar den vrede. Natuurlijk, er zijn dissonanten. Het ten top gedreven fascisme in Italië, dat massamoord op Eogelsche VertaliDg. (10 Toen volgden een paar weker, die Nancy geheel noodig had, om zich voor haar vertrek gereed te maken en den laatsten avond vóór haar vertrek wandelde ze nog eenmaal arm in arm met Richard langs de bekende wegen. »Het leven is toeh hard,» zuchtte het meisje. >Ik zie erg tegen morgen op. Het was li< f van uw moeder, Richard, mij dat deeltje met Tennyson's gedichten te geven; zt vertelde me boe go daarvan gebruik gemaakt had oui haar toestemming te verwerven. Maar het meisje uit dat gedicht werd niet onder vreemden gezon den, ver weg van haar tamilie. Ik weet, dat ik me vreeselijk eenzaam zal gevoelen en den hal ven nacht zal liggen schreieo.» »Neen, neen, Nanciebel, dat zult ge nietge zult een veel plezie riger leven hebben dan hier.» >Zoüder u,« zei ze verwijtend. >Nu ja, maar bedenk eens, ge guit in alle genoegens van m'n DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 rcgeis 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. andersdenkenden, dolzinnige ver nietiging van have en goed van alles wat anti-fascistisch is, ver krachting van de meest elemen taire begrippen omtrent parlemen taire vormen en rechtvaardig be stuur tolereert, dat heldendaden als het afranselen en mishandelen van een armzaligen communist door een twintig fascisten toe juicht, het is een felle wanklank. Maar dit gaat voorbij, zooals alle kwaad voorbijgaat, vernietigd als het wordt door eigen kracht. De vrede zal toch komen. Zij, die gelooven, haasten niet. Russische toestanden. Van de eigenaardige manieren, waarop de Sowjet regeering het Russische volk „opvoedt", hebben we reeds vele staaltjes gehoord. Aan deze merkwaardige verza meling paedagogische staaltjes is dezer dagen een heel zeldzaam exemplaar toegevoegd. Want waar andere landen trachten, het alcoholverbruik zooveel mogelijk te beperken, daar heeft men juist onlangs in Rusland de gelegen heid weer opengesteld, om wodka te koopen van 40 pCt. sterkte, terwijl vóór dien, sedert de re volutie, het percentage gesteld was op 30 pCt. Dit feit heeft door heel het Moscovitische rijk een ware uitbarsting van dronke mansvreugde ten gevolge gehad. De menschen stonden in lange rijen voor de winkels, waar ze hun sterke wodka konden koopen. En het kwam herhaaldelijk voor, dat een liefhebber, bij het ver iaten van den winkel, de kurk van de flescli trok en onder luide toejuichingen den inhoud naar binnen goot. Op den eersten dag van den verkoop der sterke wodka was de beschikbare hoeveelheid overal reeds vóór den avond uit verkocht. Tal van excessen zijn voorgekomen en de politie heelt de handen overvol gehad. Elk oogenblik kwam het voor, dat dronken lieden de tramwagens bestormden en zooveel misbaar maakten, dat ze met geweld moes ten worden verwijderd. Wanneer we dit alles beschou- nichtjes deeleD, zonder haar mic- deraangenameplichteu te hebben, zooals Fransch en Duitsch en muziek leeren.» »Ik geloot, dat Bristol een nare stad is om in te wonen.» »Welneen, het is een van de mooiste steden van Engeland. Daarbij ligt het huig ran mijn com geheel buiten. Wacht maar tot ik eens over kom, dan zal ik u al het moois uit de omgeving wel laten zien.» »Het kan me ook eigenlijk niets schelen,» zei ze. Richard, ik heb een zak-almanak gekregen en daarin zal ik met roode inkt al de dagen aanteekenen, die gfj te Bristol denkt te komen, en 's avonds zal ik vóór ik ga slapen, altyd den atgeloopen dag door schrappen en deuken, dat die onze scheiding weer korter maakt.» »Deuk er om Nancy, dat go me eiken dag schrijft en dan eens per week de blaadjes overzendt, dat denk ik ook te doen en dan krijgen we een volledig dagboek. Ik wil niet ontkennen, dat ge u de eerste dagen wel wat eenzaam zult voelen, maar dat zal wel gauw overgaan en dan moet ge maar denken aan 't geluk ais we elkan der wederzien.» »Gij hebt gemakkelijk praten, wen, gaan we ons willekeurig afvragen, hoe het komt, dat de sowjet-regeering een dergelijk besluit kou nemen. Men zou juist van de sowjet-regeertng een tegenovergestelden maatregel ver wachten. Want werd de wodka niet altijd uitgekreten als het Tsaristische middel, om de be volking te misleiden err dom te houden Lenin heeft eens in het openbaar verklaard, dat men den verkoop van wodka aan de boe ren moest verbieden. Zelfs werd dronkenschap dikwijls aangeno men als het motief, om iemand uit de partij te stooten. Officieel wordt dan ook als verontschul diging aangegeven, dat alle po gingen om tot een wodka-verbod te komen, strandden op den tegenstand van de boerenverkoo- pers van Samogon, een eigen- gebrouwde soort wodka. Deze samogon moest veel schadelijker zijn, dan wodka en tevens de graanvoorraden doen slinken. En men stelt het nu voor, aisof de terugkeer van de wodka het mid del ig, om de samogon te be strijden. Het wil ons toch voor komen, dat hier het middel wel erger is dan de kwaal. Het gaat toch niet aan, om het volk tot dronkenschap te voeren, alleen om de graanvoorraden zooveel mogelijk te sparen en daardoor graan voor export beschikbaar te kunnen stellen. Want de boeren zijn n.l. ook onwillig, om hun graan te verkoopen aan de sowjet- agenten, wanneer zij niet iets zien, dat zij voor hun geld kunnen koopen. En daar er groot ge brek is aan fabrikaten, texielpro- ducten, enz. enz., zoodat de boer dus niet weet wat hij eigenlijk met zijn geld moet doen, hoopt men, dat de wodka de leemte zal vullen, die het gebrek aan fabrikaten beeft doen ontstaan. Eigenaardige volksopvoedende manieren. Men kan nooit weten. De Fransche corr. van de Temps te Weenen meldt een overeenkomst tusschen ex-kroon prins Wilhelm en Rupprechtvan Richard, gij zfjt een man en hebt een opgewekt karakrer Den volgftideu morgen aan 't station, toen ze op 't punt was tc vertrekken, gevoelde Nancy zich nog veel zenuwachtiger. Ze zei haast geen enkel woord. Richard zorgde dat ze een coupé alleen kreeg en drukte den conducteur op 't hart deze voor haar open te houden, maar ze scheen er niet eens op te letten. Nancy's oudste broer had haar naar 't station gebracht, maar zij bemoeide zich meer met een paar vrienden, die er toevallig waren. Naarmate het uur van vertrek naderde werd Nancy hoe langcr hoe gedrukter; haar lippen beef den en ze durfde niet te spreken uit vrees van te gaan schreier, Toen ze in den trein zat kuste Richard haar en ze drukte hem stilzwijgend de hand het laatst wat hij van haar zag, waren een paar met tranen gevulde ooger, die hem weemoedig nastaarden. Ze wuifde nog eenmaal met haar zakdoek en Nanciebel was vertrokken. HOOFDSTUK IV. Hoe eenzaam scheen Richard het stadje nadat Nancy vertrokken was Hij was zoo gewend met Beieren, dat in Augustus 1924 gesloten zou zijn en hekend is onder den naam van „Convention de Mondsee". Volgens deze conventie zou Rupprecht van alle aanspraken op den Duitschen Keizerstroon afzien in ruii voor de toezegging van den kroonprins, dat deze zoodra hij den troon van Duitsch land bestijgt, het Koninkrijk Bei eren zal herstellen met Rupprecht als koning met alle prerogatieven aan het koningschap verbonden. Het verdrag bepaalt voorts, dat aartshertog Albrecht van alle aan spraken op den Oostenrijkschen kroon afziet, voor het geval deze tot Hongaarsch koning wordt uitgeroepen De ex-kroonprins zegt hem in ruil daarvoor zijn algeheelen steun toe. Begrafenis Koningin Alexandra. Bij de eindplechtigheid ter eere van de nagedachtenis van de Koningin-Moeder Alexandra, ge houden in de Albert Memorial Kapel in Windsor Castle waren tegenwoordig de Koning, de Ko ningin, de Koninklijke Familie alsmede de Koningin van Dene marken, Noorwegen, Prins Olaf en andere buitenlandsche perso nen van Koninklijken bloede. Duitschland en het verdrag van Locarno. Gelijk te verwachten was, is de Locarno-wet met groote meer derheid door den Duitschen Rijks dag aangenomen, te weten met 291 tegen 174 stemmen, bij 3 onthoudingen. Moderne beschaving Kolonel Zarifopoulos, de vroe gere chef der politie te Saloniki en kolonel Drakatos, die Maan dag door den krijgsraad te Athene ter dood zijn voroordeeld, werden Donderdag opgehangen. Er waren meer dan 30,000 toeschouwers. De executie door ophanging is door deze regeering ingesteld en dit waren de eerste terecht stellingen op deze wijze. baar te wandeleu langs de rivier en door de velden, dal haast aan elk plekji een herinueriDg aau haar was verbondeD. Soms trad hij den winkel van Emmet en Marlon binnen om zich haar voor te stellen in haar oude omgeving en op een goeden morgen kwam haar zusier Kate hem tegemoet met een geopenden brief in de hand. Ze hsd hem dien ochtend van Nancy ontvangen, die met schrijven gewacht bad tot zege- wend zou zijn aan haar nieuwe omgeving. Het was een lange brief en men kon zien dat ze haar best op het schrift had gedaan. Richard verwachtte reeds dat Nancy zich zou beklagen, dat ze nu zoo ver weg was van allen die haar liet hadden, dat ze al verlangde weer bij hen te zijn, enz., maar tot zijn verbazing vond hij niets daar van. Integendeel, ze vertelde van de mooie pastorie, de prachtige iurichting van het huis, dat er een bel geluid werd als men zich moest gaan kleeden voor het middagmaal, dat de twee dochters van mijnbeer Henningham zeer vriendelijk voor haar waren en dat zelfs de huishoudster haar met ODtzag behandelde. Ze was mst eigen rijtuig van het station afge haald en alles leek haar even mooi. De groote tuin der pastorie stond in verband met het park van lord Spsflr-tori en de tamilie van den geestelijke had daar steeds vrijen toegaug. Als nu de meisjes 's mor gens aan hun lessen waren, dwaal de Nancy daar rond, voornamelijk in ae groote broeikassen, waar de chef-tuinman, een Schot, haarde Latijnsehe namen der planten leerde en haar botanische keönis ook op allerlei manier vermeer derde. Dat alles las R'cbard met belangstelling, maar hetbevreemd- de hem, dat ze geen enkele maal over hem zelf sprak. Hij dankte Kate voor de lectuur en wandelde toen langzaam en peinzend naar huis. Aan het eind vsn de volgende week ontving hjj echter een brief van geheel anderen inhoud. Daarin was geen sprake van al het mooi3 uit haar omgeving, maar alleen van haar verlangen naar hem, naar haar oud8 omgeving. Ze herdacht de gelukkige uren, die ze samen hadden doorgebracht, de heerlijke wandelingen langs de rivier, en nu was dat alles voorbij 1 Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1