PU ROL ëStes. Bij Ruwe Schrale Huid Landbouw. Recütszaken. de calamiteuze polders of water schappen verzocht. Daartegen bestaat bij Ged Staten, voor zoover art. 93 be treft, geen* bezwaar behoudens enkele wijzigingen en aanvul lingen. Het komt hun n.l. juister voor, dat de uitsluiting voor de benoe ming tot deskundigen niet alleen wordt uitgebreid tot de eigenaren, vruchtgebruikers, erfpachters, huurders en beheerders van gronden, gelegen in de bijdra gende polders of waterschappen, zooals door het bovengenoemd bestuur door een invoeging in alinea 2 van art. 93 wordt voor gesteld, maar ook tot de voor zitters, leden en ambtenaren van het bestuur van die polders. Bij invoeging van de nieuwe alinea's in dit artikel, waardoor de pachtwaarde in het vervolg door Ged. Staten zal moeten worden vastgesteld, zal deze niet meer uitsluitend afhankelijk zijn van de schatting der deskundigen en mitsdien op billijker wijze worden bepaald. Belanghebbenden zullen voort aan in de gelegenheid worden gesteld bezwaren tegen deze schatting bij Ged. Staten in te dienenbovendien zal van dit besluit beroep openstaan op de Kroon. Tengevolge van de gevraagde invoeging zou binnen de tien jaren, indien sinds de laatste schatting bijzondere omstandig heden zich hebben voorgedaan, welke op de opbrengst der gron den van invloed zijn, een nieuwe schatting kunnen plaats hebben. Thans kan een nieuwe tus- schentijdsche schatting alleen plaats hebben in geval van dijks- doorbraak. Door deze invoeging zal echter de stabiliteit van de dijksge- schotheffing grootendeels verloren gaan, zoodat deze wijziging naar de meening van Ged. Staten te ver gaat. Wel komt het hun voor dat de termijn korter zou kunnen zijn. Zij achten het daarom wensche- lijk, dat de pachtswaarde inplaats van om de tien jaren in overeen stemming met den duur der meeste verpachtingen in Zeeland, om de zeven jaren kan worden herzien. Ged. Staten van Zeeland deelen aan de Prov. Staten mede, dat zij zich evenals de commissarissen Van de P. Z. E. M. kunnen ver eenigen met een ontwerp-over- eenkomst met de P. N. E. M. (Prov. Noord-Brabantsche Elec- triciteitsmaatschappij). Voor de voorziening van de Noordgroep der provincie (Tho- len, St. Philipsland en Schouwen en Duiveland), zal te Nieuw- Vossemeer de stroom van de P. N. E. M. worden betrokken. Het benoodigde kapitaal voor de electrificatie van genoemde eilan den is begroot op f 1.040.000. Voor wat betreft deze groep stellen Ged. Staten voor hen te machtigen de P. Z. E. M. op te dragen een contract aan te gaan en zoo spoedig mogelijk garantie overeenkomsten af te sluiten met de gemeenten. Wat betreft de Middengroep (Zuid- en Noord-Beveland) zal het overneem station komen op een nader met de P. N. E. M. vast te stellen plaats. De kosten worden voor deze groep op een kapitaal van f 1.160.000 geraamd. Ook voor deze groep stellen Ged. Staten voor overeen komsten aan te gaan. Er zal f2.500.000 ter beschik king van de P. Z. E. M. moeten worden gesteld. Ged. Staten meenen dat het aandeelenkapitaal moet worden teruggebracht tot f 1.000.000 en het benoodigde kapitaal van f 2.500.000 door eene leening moet worden gevonden. AXEL, 17 November 1925. Zaterdagavond is in den Buiten weg alhier bij W. Heijnsdijk iemand door een opgeschoven raam gekropen en heeft daar ongeveer f 10 gestolen. De dief schijnt goed met verschillende omstandigheden op de hoogte te fijn geweest en zoo ook. dat man en vrouw gewoonlijk tusschen 7 en 9 uur 's Zaterdagsavonds uit gingen voor boodschappen, enz. Het is een brutaal stukje ge weest, want op dien tijd is daar nogal verkeer en ook staat er vlak bij een gaslantaarn. De politie doet nog onderzoek in deze duistere zaak, die voor de betrokkenen reden tot velerlei gissingen geeft. Zondag 1.1. vierde Mej M. de Rijke haar zilveren jubileum als onderwijzeres aan de R. K. bewaarschool alhier. Hoewel ze'r feest slechts huise lijk wilde vieren hadden toch rappe handen van oud-leerlingen er voor gezord dat 't toch aan de aandacht der kerkgangers niet zou ontsnappen. 's Zaterdags avonds gauw 'n „eereboog" in elkaar getimmerd, rozen gemaakt en in alle stilte de bewaarschool met guirlandes en bloemkronen gesierd. En 's Zondags 's morgens om 5 uur reeds de laatste hand aan de versiering gelegd. Voorwaar een heele prestatie bij'n vriestempe- ratuurtje Na de hoogmis zei 'n kleine, vlugge meid 'n toepasselijk versje en bood 'n bloemenruiker aan. De kleine was ook onder den indrukWie zou dat niet, als men als goed driejarige in tegen woordigheid van vreemden moet optreden. Velen kwamen de jubilaresse gelukwenschen en menig stoffe lijk aandenken werd als hulde blijk aangeboden. De Zeereerw. Heer Pastoor, bood haar in ge sloten couvert 't door de zelatri- cen der Kindsheid ingezamelde aan. In gezelligen familiekring werd verder den avond doorgebracht. (Zei) Diefstal. Te Sluiskil is Vrijdagavond laat op vier plaatsen inbraak gepleegd en gestolen. Dat de buit niet groot was, lag meer aan de omstandigheden dan aan den wil van de(n) dader(s). Het eerst is het station in Coegorspolder bezocht, waar een ruit werd ingedrukt en op het kantoor uit een lessenaar, die opengebroken werd, f 2 genomen. Vervolgens werd bij J. van der Linden een rijwiel ingepikt en daarnaast bij den barbier Van Doeselaar ingebroken, waar scheermessen en eetwaren werden vermist. In het café van E. Fer- mont werd een blauwtje geloo- pen, want in de lade was slechts eeuig klein geld ter waarde van ruim een gulden gelaten. Toen de politie te Sluiskil nachtdienst deed, wist men te vertellen, dat er juist een wiel rijder op een koersfiets zonder licht de brug gepasseerd was, maar daarmede had men den dief nog niet in handen. Telefoondienst Sluiskil. Bij de vaststelling van de ge- meentebegrooting is ook uitge trokken een post van f 300 voor uitbreiding van den dienst van het telefoonkantoor tot de uren van openstelling van dat te Ter Neuzen, terwijl er ook des nachts gelegenheid zal zijn om aan een adres in de kom van Ter Neuzen een geneeskundige te ontbieden. „Tern. Crt." Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de Donderdag gehouden vergadering was ingekomen een verzoek van poslduivenhouders, om de onlangs vastgestelde be paling waarbij het uitvliegen van duiven, behalve voor wedstrijden, verboden wordt, te vernietigen en te vervangen door eene be paling waarbij het beoefenen der duivensport mogelijk blijft. Dit verzoek werd gesteund door adnaesiebetuigingen van 363 in gezetenen en een adres van den Bond van Politieambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren. Dhr. Colsen bestreed het voorstel van Burg. en Weth. om het verzoek voor kennisge ving aan te nemen, en wenschte een bepaling waarbij het uitvlie gen van duiven mogelijk blijft, indien daartegen door anderen geen bezwaar wordt gemaakt. De voorzitter had liever de werking der verordening afgewacht en gaf te kennen, dat het niet de be doeling was die naar de letter uit te voeren. Dhr. D. Scheele viel daarin bij. De heer Hame link bestreed het stelsel om in de politieverordening een bepa ling op te nemen en die niet te handhaven. Dhr. Freriks meende na de vorige vergadering te hebben ingezien, dat de bepaling te streng is en verklaarde zich ook voor een wijziging in den geest van dhr. Colsen. Ten slotte werd de ingevoerde bepa ling met 7 tegen 6 stemmen in getrokken en werden de leden die daaromtrent een denkbeeld hebben uitgenoodigd, dit schrif telijk in te zenden bij Burg. en Weth. die dan een nieuwe be paling zullen ontwerpen die te gemoetkomt aan de beoefenaars der duivensport, doch aan on gebreideld duivenhouden, tot overlast van anderen, paal en perk kan stellen. In de bestaande vacature werd benoemd tot lid der commissie van toezicht op het Lager On derwijs voor Sluiskil-Driewegen dhr. J J. Kaan. Overeenkomstig verzoek van dhr. Colsen zullen Burg. en Weth. een oproeping doen van deelnemers voor vervolgonderwijs aldaar. Tot leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs werden herbenoemd de heeren D. Daane Bolier en C. Wind van Merkesteijn, terwijl in plaats van den heer Th. A. van Pienbroek, die ontslag heeft ge vraagd werd benoemd dhr. P. Thijssen. Goedkeuring werd verleend aan van wege Domeinen aan te leg gen rioleerings- en bestratings- werken. Goedgekeurd werd een overeenkomst van de P. Z. E. M. voor electrische straatverlichting aan den Baandijk en gewijzigd de overeenkomst betreffende die te Driewegen. Bij de behandeling der ge- meentebegrooting klaagde dhr. Hamelink over het langzame werken van Burg. en Weth. en evenzeer, dat de wethouders het verdedigen van de voorstellen hunner afdeeling steeds aan den voorzitter overlaten, waarachter zij zich kunnen verschuilen. Ook dhr. Geelhoedt was van oordeel, dat er te langzaam gewerkt wordt. Dhr. Colsen is van meening, dat Burg. en Weth. te weinig reke ning houden met het Katholieke deel der bevolking van Sluiskil en maande zijn fractiegenoot aan, maar niet steeds in te gaan op alles wat Burg. en Weth. voorzetten. Dhr. D. Scheele ver dedigde de houding der wethou ders indien zij het verdedigen der voorstellen aan den voorzit ter willen overlaten acht hij dat geen bezwaar. Het uitblijven der afwikkeling van verschillende zaken kan ook aan oorzaken buiten hun wil te danken zijn. Dhr. Van Riet gispte de houding der linkerzijde, in de gevallen, dat men wantoestanden door goede maatregelen wil vervangen, maatregelen die de z.g. liberale vrijheid aanranden. De heeren van links verstaan te weinig de Christelijke beginselen, die het rechtsche volksdeel in hun stre ven leiden, Hij bepleitte beter toezicht bij het bouwen. Dhr. Van Dijke acht maatregelen noo dig tegen de verwildering der jeugd. Dhr. Freriks gaf te ken nen, te trachten zich omtrent de toestanden en voorstellen een oordeel te vormen. Vooralsnog heeft hij geen aanleiding tot wan trouwen ten opzichte der voor stellen van Burg. en Weth. De heeren De Jager en Van Aken verdedigen tegenover de heeren Hamelink en Geelhoedt hunne houding, terwijl ook de voorzit ter de verschillende sprekers beantwoorde. Tegenover dhr. Van Dijke gaf hij ie kennen, dat, al moet steeds worden gestreefd naar een goede opvoeding der jeugd, naar zijn oordeel de toe stand te dezer plaatse niet van dien aard is, dat deze bijzondere maatregelen noodig maken en hij vertrouwt, dat zij die daarvooi zijn aangewezen, hun plicht doen Burg. en Weth. zijn zich niet bewust tegenover de Katholieken van Sluiskil anders te staan, dan tegenover andere burgers, doch ook voor hen bestaan de wetten, die moeten worden toegepast. Uitvoerig werd nog besproken over een voorstel van Burg. en Weth. om hun collega te mach tigen tot het instellen van een onderzoek naar de exploitatie mogelijkheid van een centrale slachtplaats ten behoeve van enkele collega's, die daartoe niet in de gelegenheid zijn. Het voorstel werd krachtig bestreden door dhr. Colsen, gesteund door de heeren Geelhoedt en Scheele, die van meening waren, dat de gemeente zich hierin niet behoeft te mengen indien particulier ini tiatief er zelf in voorziet. De voorzitter wees er op, dat thans nog niet bekend is welke eischen het Koninklijk besluit aan de slachtplaatsen zal stellen en dat het alzoo de slagers nog wel zou kunnen tegenvallen het ieder voor zich te doen. Dhr. Hame link meende, dat het toch geen bezwaar was een onderzoek in te stellen. Met 7 tegen 6 stem men werd het voorstel van Burg. en Weth. verworpen en is alzoo een centrale slachtplaats voor het ooger.blik van den baan. Door den voorzitter werd in antwoord op een vraag meege deeld, dat Burg. en Weth. zullen overwegen of van wege de gem. iets kan gedaan wordeu voor uit breiding der inrichting voor dak- loozen, in verband met te ver wachten uitzetting van wanbe talers, bij de Woningbouwver- eeniging. Aan Burg. en Weth. werd een crediet verleend voor uitbreiding van het gemeentepersoneel met een vakman straatmaker. Door Burg. en Weth. was als memorie uitgetrokken een post voor vernieuwing van straten. Dit gaf ook nog tot uitvoerige bespreking aanleiding. Burg en Weth. hebben kennis gegeven van hun voornemen tot het ver beteren van een aantal straten, waarmede echter naar hun mee ning niet zal kunnen worden begonnen voor 1928, aangezien eerst gas- en waterleiding be hoort te zijn aangelegd. De kosten moeten h. i. worden ge dekt door geldleening. Verschil lende leden betoogden het daar omtrent niet eens te zijn. Alleen bepaald nieuwe aanleg kan door leening worden gedekt, doch de vernieuwing van een straat, waarvan de oorspronkelijke lee ning nog niet is afgelost mag h. i. niet opnieuw door leening worden gedekt, doch behoort uit de gewone middelen te ge schieden. De subsidie aan de vereeni- ging „Hulpbetoon door Samen werking" werd verhoogd tot f 200, terwijl werd bepaald dat ook over het loopende jaar f 100 meer zal worden uitgekeerd. Het muziekgezelschap „De ver- eenigde werklieden", dat tot nu toe f 200 subsidie ontving zal nu bovendien ook een uitkeering genieten van f40 per te geven openbaar concert in de gemeente. Aan het slot der vergadering werd mededeeling gedaan van de onderhandelingen, die door het gemeentebestuur zijn gevoerd met het Departement van Finan ciën voor overneming der gron den behoort hebbende tot de voormalige kustbatterij. Deze zijn door schatters der gemeente geschat op f 15000. Door schat ters van het Departement is ech ter blijkens kennisgeving geschat f 60000. Besloten werd te ken nen te geven, dat de gemeente bereid is de gronden over te nemen voor f 15000. Nog wer den door Burg. en Weth. uit genoodigd om te zien naar een terrein voor het bergen van vuil. Tern. Crt. Door het „Groene Kruis" te Zaamslag is tot ziekenver pleegster benoemd mej. Meijer te Schiedam. Op de vragen van den heer Braat betreffende de pachtprijzen in den Dijckmeesterpolder te Hoek, heeft minister Colijn ge antwoord, dat het hem bekend is dat de huurders van gronden in den Dijckmeesterpolder wegens door hen bij openbare verpach ting uitgeloofde hooge pacht prijzen, financieel slechte jaren hebben gemaakt. De minister meent echter hier aan niet tegemoet te mogen komen door aan de tegenwoor dige pachters met het ontblooten der schoof 1926 tegen billijke huursommen hun perceelen weder uit de hand te verhuren. Wel echter overweegt de min. een billijke pachtsomverminde ring over het laatste huurjaar aan de pachters te verleenen. Bij Kon. besluit is aan den heer mr. J. H. van Bel, op zijn verzoek, met ingang van 16 Nov. 1925 eervol ontslag verleend als vice-president der rechtbank te Middelburg, met dankbetuiging voor de in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. Bij een ander Kon. besluit is de heer mr. Van Bel benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Dat de tramlijn Knocke— Cadzand zal gelegd worden, is thans zeker, meldt „Zelandia", daar reeds met den bouw eener nieuwe brug over het Uitwate ringskanaal (Passageule) is aan gevangen. De lijn zal te Retran- chement aansluiten met de lijn Sluis Retranchement Cadzand Nieuw vliet—Groede—Breskens. Ingezonden Mededeelingen. van Handen y en Gelaat Doos30-60-90ck Onze kippen. Met deze koude, natte dagen, moeten we onze aandacht ook aan het kippenhok wijden. Het algemeen geloof immers wil dat door guur weer bij de kippen het snot bevorderd wordt. Na tuurlijk worden hiertegen tal van middelen aangegeven, maar het meest bekende schijnt toch te zijn, dat men door het zachte voer een beetje fenegriek mengt. En verder moeten we om nog andere redenen het kippenhok eens goed in het oog houden. Immers er zijn maar weinig boe ren, die kippen houden voor de luxe. In het landbouwbedrijf moet alles zijn rente onbrengen, zooals trouwens in iedere andere goed geordende onderneming. Daarom moeten we nu eens kijken, hoe de jonge kippen, die in het voorjaar geboren zijn, zich van hare plichten kwijten. Want nu is langzamerhand het tijdstip aangebroken, dat zij met den leg moeten beginnen. Men moet dus trachten na te gaan wie zich van haar plicht kwijt en wie niet. De hoenders die geen lust toonen om te leggen moeten we van de hand zien te doen. Of, als men geen hoop heeft dat de leg vooreerst zal beginnen en het beestje dus een schadepostje belooft te worden, men gebruikt het dier voor eigen consumptie. Arrond. Rechtbank te Riddelburg Zitting van 13 Nov. 1925. De volgende vonnissen werden uitgesproken P. P. d. K., oud 33 j., werk man te Ossenuse, is wegens diet- stal veroordeeld tot j 25 boete of 25 dagen hecht. J. oud 44 j., werkman te Boschkapelle, is wegens overtre ding der Leerplichtwet, met be vestiging van het vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecht. A. J. B., oud 48 j kleermaker te Ossenisse, is wegens het koopen van ^eenig .voorwerp, dat van diefstal afkomstig is, veroordeeld tot f 25 boete ot 25 dagen hecht. S. M. E., oud 47 j., slaapsteê- boudster te Ter Neuzen, is wegens overtreding der Drankwet, met vernietiging van 't vonnis van den kantonrechter, veroordeeld party

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2