Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen TEN HALVE GEKEERD. No. 63. VRIJDAG J3 NOVEMBER 11125. 4le Jaars. J. C. VINK - Axel. Ret Uerheersvraagsfuh. FEUILLETON. Binnenland. 11 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Als men een courant opneemt, wordt het oog dadelijk getroffen door het groot aantal verkeers ongevallen, dat overal plaatsvindt. Elkeen wil een oorzaak voor het kwaad aanwijzen. Het ongeluk kigste van de zaak is het feit, dat iedere weggebruiker een andere categorie weggebruikers steeds de schuld wil geven, en niet begint met de hand in eigen boezem te steken. De voetganger noemt de auto's, motoren en rijwielen de oorzaak, de autorijders zoeken enkel bij voetgangers, wielrijders en karre- voerders de schuld. Hierdoor is de goede verstand houding tusschen de verschillende groepen, welke een strikte eisch is voor een goed verkeer, ten eenenmale bedorven. Het gevolg is, dat zij elkanders rechten niet meer eerbiedigen, soms zelfs elkander doelbewust gaan hinde ren. Hierdoor wordt het ontstaan van verkeersongevallen sterk in de hand gewerkt. Ware nu het verkeer niet zoo plotseling op een dergelijke wijze uitgebreid, als in de laatste jaren het geval is, de gevolgen zouden nog wel te overzien zijn geweest. De wegen hebben echter den plotselingen overgang niet mee kunnen maken. Het ziet er verder niet naar uit, dat zij spoedig in een toestand zullen gebracht worden, dat zij eenigszins zullen voldoen aan de eischen van het moderne verkeer. Dit wil niet zeggen, dat zij enkel moeten voldoen aan de eischen van het z.g. snelverkeer, doch dat zij zoodanig, gebouwd dienen te zijn, dat iedere categorie wegge bruikers er zich op kan bewegen, zonder direct een andere soort te hinderen. Uit bovenstaande blijkt dus dat niet een categorie van weggebrui kers de schuld draagt aan de toename van het aantal verkeers ongevallen, maar dat een samen loop van omstandigheden dit be werkstelligt, en wel le door het zich niet houden Engelsche Vertaling. (6 Toevalligerwijze sprak hy ook over de manier, waarop s'n meisje het haar droeg en zonder er bij te denken streek hij meteen paar vingers een lok van haar voorhoofd weg. Maar wat schrikte hij, toen z'n moeder eensklaps »Richard riep, op zoo verbaasden en veront waardigden toon, alsot hij de grootste onwelvoeglijkheid had hegaaD, en nn bagreep hij ook, met hoe verschillend oog hy en z'n moeder het jonge meisje be schouwden. Ze was volstrekt nog niet de toekomstige schoondochter die als lid der familie behandeld werd, maar slechts een bezoekster, die met inachtneming der vormen moest worden bejegend. Wat de arme Nancy betreft, ze was ver schrikkelijk verlegen over het voorgevallene natuurlijk, als ze vooruit z'n bedoeling begrepen had, dan zou ze het hem wel verhin derd hebben, en wat zou mevrouw Kingston nu wel van haardenken Richard had een gevoel alsof aan de regels van den weg, veelal door onbekendheid ermede 2e door het negeeren van el kanders rechten op den weg, door de ontstane animositeit 3e door de onvoldoendheid der wegen om het moderne verkeer te kunnen herbergen. De laatste oorzaak is het moei lijkst weg te nemen, door de hooge kosten, en dit kan alleen door de regeering gedaan worden. Maar de twee andere oorzaken zijn wel weg te nemen, door aan alle weggebruikers te leeren, waaraan zij zich op den weg hebben te houden, en verder een instituut te scheppen, dat toezicht houdt, dat die regels worden in acht genomen. Hierin kan de onderwijzer de komende generatie van wegge bruikers bereiken, terwijl de pers de tegenwoordige weggebruikers kan leeren. Niet als tot nu toe, alleen door de Kampioen-', het orgaan van den ijverigen A. N. W. B., doch iedere courant heeft in deze een taak te vervullen. Wenschelijk was het voorts, een instituut te vormen, dat overal aanwezig is om toezicht te houden op de naleving der regels van den weg. Dit zou moeten zijn een oordeelkundige politie die in staat is overal tegelijk als het ware aanwezig te zijn, die zich dus snel zcu moeten kunnen ver plaatsen, b.v. door auto's en mo toren. Maar eenieder weet, dat daarvoor in onze schatkist geen geld beschikbaar zou zijn. Gelukkig, dat particulier initia tief in deze redding wil brengen. In bijna alle provincies hebben enkele personen de zaak aangevat en een vereeniging gevormd, die ten doel heeft op gezette tijden practisch overal het verkeer te controleeren. Het is in de practijk gebleken, dat zoodra deze maat regel algemeene bekendheid heeft gekregen zij zeer preventief werkt, doordat men dan zich rekenschap gaat geven van de mogelijkheid, dat de Verkeerspolitie ieder oogen blik kan verschijnen, en van een gepleegde overtreding nota nemen. hij een grooten flater had begaan en hij was zoo slecht op z'b gemak dat het geruimen tyd duurde oer hij weer in z'n gewone stemming was. Z'd moeder deed echter haar best om NaDcy weer op dreef te helpen en was over 't geheel vriendelijk genoeg tegen het meisje al kon ze zich ook niet tot har telijkheid dwiDgen. Geen woord werd echter gerept over het eigenlijk doel van het becoek, al dachten ze alle drie daar het meest aan en toeD Nancy afscheid nam, volgde er ook geen verdere uitnoodiging. Toch was Richard tevreden, dat men nu kennis had gemaakt en opgewekt zei hij tot het meisje»Ziet ge nu wel, dat het volstrekt niet noodig was, zoo tegen dat bezoek op te zien »0 Richard, praat er niet van, ik verga van schaamte!* «Waarom vroeg hij verwon derd. »Ik dacht dat alles juist best van stapel was geloopen. Alleen toen ik iets van uw haar zei, dat beviel moeder niet »Dat niet alleen, maar toen ge mij vroeg, of ik m'n handschoenen had, zei ik by vergissing »ja Helste.* Ge hebt er met op geler, maar uw moeder wel, ik had wel door den grond willen zinken, ADVERTENT1ÊN van 1 lot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tof Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Ook in Zeeland is zoo'n ver eeniging opgericht en dank zij de voortvarendheid van notaris Pilaar te Goes en dokter Honde link te Krabbendijke, resp. voor zitter en secretarisjJer Zeeuwsche Vereeniging zijn op Schouwen, Tholen, Walcheren, Zuid-Beve land en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen afdeelingen gevormd, die ieder hun eigen bestuur hebben. Reeds meermalen wezen we erop, dat ook deze streek voor een wegeninspectie vruchtbaar terrein zou zijn, want ook hier is het snelverkeer verbazend toe genomen en levert het verkeer op de wegen gevaar op. Van verscheidene kanten werd dit trouwens betoogd, tot enkele heeren het initiatief namen tot het uitschrijven van een vergade ring van automobilisten. Deze vergadering nu had gis teren alhier in „Het Gulden Vlies" plaats onder voorzitterschap van den heer Hondelink vnd-, die op de taak der vereeniging wees, waarna de heer W. F. van Mee- rendonk, distr.-comm. der Rijks- veldwacht te Middelburg eenige inlichtingen gaf omtrent de in spectie. De voorzitter der prov. vereen., de heer J. Pilaar, was wegens ambtsbezigheden verhin derd tegenwoordig te zijn. Er was een voldoend aantal personen aanwezig om een af- deeling te stichten, terwijl een twaalftal heeren zich aanmeldden als lid en een bestuur hadden te vormen van 3 personen. Het lag voor de hand hiertoe de personen te benoemen, die het initiatief hadden genomen voor deze ver gadering. Het waren de heeren A. Wolfert, te Hoek, H. A. A. baron Collotd'EscuryteKloosterzandeen J. A. van Lierop, te Hulst, die resp. als voorzitter, secretaris en pen ningmeester zullen functioneeren. Tijdens de besprekingen werd opgemerkt, dat eenerzijds een Rijkswegeninspectie beter zou zijn, doch anderzijds weer niet, omdat dan het gemoedelijke plaats zou maken voor het ambtelijke en daardoor ook het opvoedend «Welnu, wat komt er dat op a»D, het is immers natuurlijk, dat we elkaar zoo familiaar behau- delen.* «Ja, maar ik was toch een vreemde voor haar, al geef ik toe dat ze vriendelijk genoeg was.* «Ge zult spoedig genoeg goede vrienden met haar worden, dat weet ik zeker.* Nanciebel schudde haar hoofd. «Een vrouw ziet misschien scherper Richard, en ik weet zeker, dat, als ze ooit haar toe-" stemming geeft, het alleen om uwentwil zal zijn.* «Nancy «Ja zeker, ik wil wedden, da ze op het oogen blik zit te schreien en wenschte, dat ge me nooit gezien bad.* «Ge maakt u eeD geheel ver keerde voorstelling en als ik haar van avond gesproken heb, zal ik u morgen wel eens vertellen, wat ze gezegd heelt.* Nancy wilde een eindje buiten Stratford uit het rytuig stappeD en verder te voet naar huis gaan, maar Richard wilde er niets van hooren en reed tot voor hsar woning, waar hy afscheid nam tot den volgenden dag. Maar toen hij zoo alleen in de schemsring naar Woodend terug karakter der inspectie's zou ver loren gaan. Want het is niet te doen om processen te krijgen, maar het doel is, dat de men- schen op den verkeersweg elkaar zullen begrijpen en medewerken tot een ongehinderd verkeer. Zoo wordt ook in tijden van oogst en bietencampagne wel door de vingers gezien, dat het minder gemakkelijk is om met de zwaar geladen wagens te manceuvreeren. De inspectie be staat dus in het rondrijden op tijden, dat het meeste verkeer verwacht wordt op de wegen. Ontmoet men nu een auto, motor, vrachtwagen, rijtuig of rijwiel, waarvan de bestuurder verkeerd uitwijkt, of op andere wijze het verkeer belemmert, dan wordt zoo'n man gewaarschuwd en blijkt dat dikwijls noodig te zijn voor denzelfden persoon, dan zal ook wel eens een proces-verbaal volgen, want de inspectie wordt gehouden door een Rijksveld wachter in burger costuum, die door den Minister niet alleen bevoegd is om inspectie te hou den, maar ook om te verbali seeren. Wanneer men nu weet, dat voortaan zoo'n inspectie weke lijks wordt gehouden, dan zal er wel al vast rekening mee worden gehouden door de verbruikers van den weg, die reeds daardoor elkaar prachtig in de hand werken. We behoeven dus niet verder te wijzen op het nut van de jonge vereeniging en vooral auto mobilisten zullen dat toejuichen. Maar we zouden hun willen toe roepen, steunt dan ook die ver eeniging en wordt lid, want 12 man is te weinig. Hoe meer leden, hoe gemakkelijker de uit voering. Het kost een contri butie- van 5 ets. per week en overigens hebt u geen andere verplichting, dan een keer of vier per jaar uw auto beschik baar te stellen om eens een tochtje van enkele uren door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te maken met een Rijksveldwach ter, die natuurlijk ter zake spe ciaal kundig is en van zijn be reed, bestormden hem allerlei bezwarende gedachten. Hij kon zich niet ontveinzen dat het be zoek niet zoo hartelijk was ge weest, als hij zich had vooreesteld en allerlei kleinigheden bewezen, dat zijn moeder nog volstrekt niet wenschte op vertrou welijken roet met Nancy te komen. Aan tafel 's middags roerden ze als bij afspraak het onderwerp niet aan, te meer, daar Thomas, de oude knecht, bediende, maar daarna volgde Richard z'n moeder naar het salon en zich vertrou welijk naast haar zettend, vroeg hij: «Weina moeder, wat zegt ge van haar De oude dame aarzelde «Wat zal ik u zeggen, jongenlief Ik wil niet onvriendelijk of voorin genomen zyn, maar ge kuDt u toch wel voorstellen, dat het voor mij een groote teleurstelling is, nu ge een meisje buiten onzen kring mij tot schoondochter wilt geven. En daarby had ik al zoo veel luchtkasteelen voor uw toe komst gebouwd 1 Maar ik zal doeD wat recht is, al kost het me veel. Indien ge dit meisje uw woord hebt gegeven moet ge het ook houden, ik zou niet willeD, dat ge weer vry waart, ten koste van een onbillijke daad, ook al vindingen rapport inzendt naar het hoofdbestuur. Natuurlijk kan een bestuurder tijdens die inspectie ook tastbaar aantoonen, welke prachtige wegen er hier nog liggen en oak zijn metgezel wijzen op de techniek van het autobesturen aan zijn metgezel, den politieman, die daar door een heel anderen kijk op zoo'n automobilist krijgt en voor zeker zachter in zijn oordeel zal worden, waar hij vroeger mis schien dacht sommige overtre dingen aan opzet of onverschillig heid te moeten wijten. Kortom, er is geen enkele schaduwzijde te vinden aan een zoodanige wegeninspectie en we zijn overtuigd, dat daardoor het verkeersvraagstuk voor een groot deel zal zijn opgelost. Hulde daarom aan de mannen die de hand aan den ploeg sloegen. Mlnisterscrlsis. In de gehouden vergadering der Tweede Kamer is het amen dement-Kersten -tot schrappen der gelden voor een gezantschap bij de Paus, aangenomen met 52-42 stemmen. Minister Colijn legde een ver klaring af, behelzende dat de vier katholieke ministers in verband met de aanname van het betrok ken amendement hun ontslag bij H.M. de Koningin zullen indienen. De behandeling der begrooting leek spr. in verband met de ont slag-aanvrage der Ministers en met de verklaring van de leider der R.-K. fractie in de zitting, ondoenlijk. De voorzitter schorste daarop de zitting. De vier ministers die hun ont slag hebben aangeboden zijn de minister van Oorlog: J. M. J. H. Lambooy de minister van Arbeid, H. en N.mr. D. A. P. N. Kooien de minister van Waterstaatir. M. C. E. Bongaertsde minister van Koloniën: Ch.J. I. N. Weiter. wenschte ik nog zoo innig, dat ge uw genegenheid elders ge plaatst had.* «O moeder, ik weet zeker, dat ge vau haar zult houden, als ge haar meer leert kennen en dan zult ge ook wel vrede hebben met m'n keus. Ze neett toch zeker een gunstigen indruk op u ge maakt, Ze is zoo lief en be scheiden en heeft zulke zachte oogen «O, ik heb niets op baar uiterlijk aön to merken, ik wil ook wel gelooven dat ze een goed meisje 13 maar ik wilde wel dat ze wat meer manieren bad.* «O, dat zal ze spoedig aanlee- ren. Het is ook natuurlijk dat ze wat ÜDks in haar bewegingen was, ouder deze byzoudere om standigheden.* «Het is me alles nog zoo vreemd Richard, ik moet nog aan het denkbeeld wennen. Ook kan ik in zulk een gewichtige aangele genheid niet op m'n eigen ver antwoordelijkheid handelen. Ik zal naar uw oom Karei te Bristol schrijven, misschien komt hy dan wel eens over.* Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1