Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VIaanderen TEN HALVE GEKEERD. No. 62 DINSDAG 10 NOVEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Parlementair Weekoverzicht In het midden van de vorige week is de Tweede Kamer aan gevangen met de groote politieke beschouwingen, welke jaarlijks worden gehouden bij de debatten over de Staatsbegrooting. In het jaar, waarin na gehouden verkie zingen een nieuw ministerie is opgetreden, heeft zulk een debat bijzondere beteekenis. Er is dan gelegenheid voor de verschillende partijleiders, uiteen te zetten, hoe zij tegenover het nieuwe kabinet zullen staan. Als gewoonlijk, was eerst de oppositie aan het woord. De nieuwe leider der sociaal-demo craten opende de debatten met een uitvoerige en krachtige rede, waarin wij van de coalitie en het ministerie weinig goeds te hooren kregen. De sociaal-democraten zijn nog steeds van meening, dat dit ministerie niet op de juiste wijze is gevormd en in strijd is met den uit de verkiezingen ge bleken volkswil. En de heer Marchant sloot zich er later op den dag bij aan met het betoog, dat de meerderheid der kiezers zich van den heer Colijn hadden afgewend. Aan de hand van vee4 cijfermateriaal zette Ir. Alberda uiteen, dat de meerderheid van stemmen van de coalitie bij de verkiezingen nog slechts gering was geweest en dat de winst geheel aan de zijde der demo cratische partijen was. Inzonder heid van de sociaal-democraten en verder ook eenigszins van de vrijzinnig-democraten. Dat do heeren Albarda en Marchant van de daden van het ministerie wei nig goeds verwachten, spreekt van zelf. Het begin is trouwens voor hen al zeer onaangenaam. De bioscoopwet, de voorgenomen intrekking der verdedigingsbelas ting, de houding der Regeering tegenover de ambtenaren enz., dit alles stemt hen tot ontevre denheid. Ten aanzien van dit laat ste punt kregen wij van den heer Marchant weder te hooren, dat Engelsche Vertaling. Dadelijk schoten haar de tranen in de oogen. »Ach Richard, gij denkt ook, dat alle zwarigheid uit den weg geruimd is en ik weet wel beter.» »Gij zijt onredelijk Nancy na tuurlijk kunt ge niet verwachten, dat m'n moeder er dadelyk niet zoo mee ingenomen zal zijn het •preekt van zelf, dat ze bezwaar maakt, want ze weet niet, hoe veel wij van elkander houden. Daarom is het voor ons beider geluk, dat ze een tijdelijke schei ding heelt voorgesteld, we kunnen dan zien of onze genegenheid duurzaam is. Ze wil dat ik zes maanden naar m'noom in Indië ga »Naar Indië riep Nancy ver schrikt. »Ja, maar ik ben er zeker van, dat ze er wel anders over zal denken, als ze u eenmaal gezien heeft. Daarom kindlief, moet ga trachten een goeden indruk te maken en ge zult ook niet zenuw- IkQbtig zijn, als ge eerst maar ge- de Regeering zich van de moei lijkheden steeds zoo goedkoop mogelijk wil afmaken. Met be trekking van zijn oneenigheid met den heer Colijn betoogde de vrij zinnig democratische leider, dat het door hem in den minister uit gesproken wantrouwen alleen den politieken persoon van den lieer Colijn betrof, niet particulier. Overigens critiseerde hij opnieuw zeer scherp de wijze, waarop de vorige en de tegenwoordige Re geeringen tegenover de ambte naren zijn opgetreden. De voorgenomen intrekking van de Verdedigingsbelasting ontmoet te natuurlijk bij deze beide afge vaardigden ernstig bezwaar. Waar om, vroegen zij, worden zeer zware lasten op het volk gelegd en wordt zoodra er eenige ver ademing komt, deze gelegenheid aangegrepen om den last van de meest kapitaalkrachtigen belang rijk te verlichten en slechts wei nig voor de minder bedeelden. Het beroep op de noodzakelijke kapitaalvorming kan toch zeker niet alles verdedigen en zeer zeker niet in een tijd, waarin het ka pitaal weer in ongekende hoe veelheden aanwezig is, gelijk thans, mede in verband met den grooten bloei der Indische culturen het geval blijkt. Minder scherp staat uiteraard de heer Dresselhuys tegenover het Kabinet. Zeker, hij acht het verband tusschen de partijen van rechts nog steeds zeer gering en hij vindt het een stoute onderne ming, op dezen grondslag de co alitie voort te zetten. Maar hij zei uitdrukkelijk toe, dat de Vrijheidsbonders niet in beginsel vijandig tegenover het ministerie zullen staan, doch elke daad op zichzelf zullen beoor- deelen. Wanneer het ministerie dus slechts gematigd, d.i. al te anti-liberaal optreedt, en niet komt met al te veel bioscoop wetten enz., dan zal men in vele zaken op den steun van de partij kunnen rekenen. Dhr. Dresselhuis wenscht alleen dat de Regeering nog meer de staats-socialistische politiek den rug toe zal keeren. zien hebt, wat een lieve, vriende lijke vrouw m'n moeder is. Ge moet u maar netjes kleeden ec vooral niet aDgstig zijn »Richard,< zei ze aarzelend en toch een beetje trotscb, vindt ge het eigenlijk wel aardig, dat ik op Woodend zou komen, alleen om bekeken te worden »Dat is volstrekt niet het geval. Gij gaat kennis maken met m'n moeder en gij zult haar welkom zijn. Ik hoop dus,* voegde by er langzaam bij, »d»t gij van uw kant ook vriendelijk ruit zijn en geen vijandige houding zult aan nemen. Als gij gaat met de be doeling u aangenaam te maken, dan zal alles best in orde komen.» »Ik zal gaan, Richard, om u plezier te doen, maar ik vrees, dat ik erg verlegen zal ziju. Uw moeder zal me stijf vinden en denken, dat ik geen goede ma nieren heb, Gjj begiijpt niet, dat ik in een zeer moeilijke positie zal zijD, ze kent me in 't geheel niet en ik wordt haar nu op eens als aanstaande schoondochter voor gesteld. Gij denkt, dat het niets is, maar ik vindt het vreeselijk omdat ik weet boe ze in haar hart er over denkt. Ze zal me een onbeschaamd indringerig wezen ▼iudeD,zonder fijn gevoel of goede En uitvoerig betoogde hij, dat niemand meer voor de arbeiders heeft gedaan, dan juist de liberale partij. Tot de oppositie mag men ook den heer Lingbeek rekenen. Hij is krachtiger figuur dan ds. Ker sten en handiger debater en het is te voorzien, dat de Regeering van hem meer moeilijkheden zal ondervinden. Ds Lingbeek wil van een samengaan met Rome niets weten, hij wil ons land weder maken tot een protestant- sche natie met een bevoorrechte Staatskerk, aangezien, volgens hem, het aantal protestanten toch altijd nog grooter is dan het aantal Roomsch-Katholieken. De handhaving van de coalitie is hem een doorn in het oog. Of de heer Braat de Regeering zal steunen valt moeilijk te zeg gen. Deze afgevaardigde is alleen voor de meest behoudende. Slechts voor landbouwzaken wil hij geld hebben, overigens moet zooveel mogelijk bezuiniging wor den betracht. En met die ambte naren is het een schandaal, die krijgen steeds meer tractement en ook de pensioenen zijn veel te hoog. De ambtenarenleiders zou den volgens dezen afgevaardigde den Minister veel te slim afzijn. De week werd besloten door den heer van der Tempel, die een korte en zakelijke rede hield over de werkloosheidsbestrijding, inzonderheid werkverruiming. Hij drong aan op de stichting van speciale bureaux. Vrijdag heeft de Kamer aller eerst een lange rij eenvoudige wetsontwerpen en conclusiën be handeld. Slechts bij ééne con clusie werd een uitvoerig debat gevoerd, 't Betrof weder eene oude herinnering aan de crisis jaren, n.l. het geval van een handelaar, die belangrijke schade heett geleden doordien in 1917 een partij aan hem toebehoorende zeep in beslag werd genomen. Velen in de Kamer gevoelden de onbillijkheid van deze handeling, vooral doordien wel was ge bleken, dat men hier te doen had met een bona fide handelaar opvoeding.* «Wel Nanciebel, wat draaft ge door »En wanneer moet het gebeuren, Richard »Morgenmiddag heeft m'n moe der gezegd. Ik zal u dan met het rijtuig komen halen.* »Toch niet aan huis?* »Waarom niet «Dan zien alle mensehen het,» zei ze met neergeslagen oogen. «Welnu, wat komter dat op aan, iedereen mag het zien. Als men Nancy Marlon naar Woodend ziet rijden, kan men z'n hart eens aan praten ophalen.» Maar Nancy bleef zich verzetten en wilde hem ergens tegemoet komen. «Neen kind, dat gaat nu niet,» zei Richard. «Ge zoudt dan door de sneeuw moeten loopen en uw laarsjes zouden vuil worden als het dooide. Gij moet er netjes uitzien by deze eerste ontmoeting, trouwens dat doet ge altijd.» «Ik begryp u Richard, wat zou uw moeder ook zeggen, als ik met beslijkte schoenen bij haar kwam Kom me dan maar halen.» «Om drie uur, is dat goed «Heel goed, en nu moet ik weer naar huis. Ach Richard, ik wilde dat het al voorb\j was,* zei Nancy, en geen ketting-handelaar. De heer Duys critiseerde naar aan leiding hiervan zeer sterk het beleid van den toenmaligen Mi nister Van IJsselstein, wat echter naar de opvatting van den Voor zitter niet geoorloofd was, daar toch de oud-Minister zich hier niet kon verdedigen. En de hee ren Oud en Dresselhuys wezen er op, dat, al moge er formeel juist zijn gehandeld, er toch een onbillijkheid is begaan, zoodat het verleenen van schadevergoe ding billijk is. Maar de heeren De Wilde en Beumer oordeelden met Minister Colijn, dat de on billijkheid niet was aangetoond. De Kamer was verdeeld en met 38 tegen 33 stemmen kon men niet tot eene beslissing komen, zoodat de volgende week moet worden overgestemd. Ten aan zien van eene schadevergoeding aan de Coöperatieve Veevoeder fabriek Zeeland en West-Brabant te Goes was Minister Colijn meer tegemoetkomend. Omtrent deze kwestie zei Z.E. een nader onder zoek toe, zoodat dit werd aange houden. ,Avp.' Onze Marine. In de verschenen Mem. van Antw. inzake de begrooting van Marine worden de volgende be schouwingen gegeven over de taak en organisatie onzer Marine. Ten aanzien van de vloot in Indië is de Regeering van oor deel, dat hoe onzeker de ont wikkeling van de toestanden in gindsche gewesten zich moge doen aanzien, noch de financiëele draagkracht van Nederland, noch die van Indië toelaten, de zee macht op breeder grondslag te vestigen. De zeemacht zal dien tengevolge beperkt moeten blijven tot datgene, wat onmisbaar is voor de vervulling van onze inter nationale verplichtingen uit een oogpunt van neutraliteitshandha- ving en lidmaatschap van den Volkenbond. De weermacht zal tevens moeten zorgen voor rust en orde in den Archipel. Een scheepsmacht samengesteld uit een kern van onderzeebooten Waarschijnlijk dacht Richard's moeder er erenzoo over, toen hij haar meedeelde, dal ze het meisje kon verwachten. Wel had ze zich voorgenomen vriendelijk te zijn eugeen vooroordeel telatengelden, als het bleek, dat R-chard's uit verkorene was, zooals hij haar beschreef, maar toch kou ze zich niet geheel met z'n keuze ver- eecigeo. Toch wilde ze voor haar zoon alles doen wat ze vermocht eu het meisje zoo hartelijk moge lijk ontvangen, maar niettegen staande deze goede voornemens en de zachte wenken die Nancy van Richard bad ontvaugen, was den volgenden dag de ontmoeting der twee vrouwen toch zeer ge- dwoDgen. Richard merkte daar in z'n opgewondenheid niets van en was druk en spraakzaam. Wel stelde het hem eeDigszius teleur, dat z'n moeder zoo vormelijk bleef en Nancy ook als juffrouw Marlon aansprak, maar toch zag hij de werkelijke koelheid der ontmoe ting niet. Hy vertelde aan z'n moeder kleine aardigheden van Nancy, als om door iets grappigs de stijfheid van 't gesprek weg te nemen, maar toen hij zag, dat Nancy en z'n moeder toch niet uit de plooi kwamen, zette bjj 't gesprek voort over algemeece esteund door kruisers, torpedo jagers en vliegtuigen is voor het vervullen van genoemde taak aan gewezen. Betreffende de reorganisatie van de vloot in Nederland wordt medegedeeld, dat de taak der zeemacht bestaat in het handha ven der neutraliteit in de terri toriale wateren, terwijl in geval van oorlog, steun verleend moet worden aan de landmacht, in hoofdzaak afsluiten en versper ren van zeegaten en riviermonden. Het bezit van onderzeebooten zal den vijand dwingen tot groote krachtsinspanning en dit wapen zal bij de verdediging van het zeefront zorgen voor hetoffensieve element. Voor haar eigenlijke functie moet de vloot in hoofdzaak be staan uit onderzeebooten, mijnen- leggers en enkele pantserbooten. Met onze toch reeds beperkte middelen is het uitgesloten dat verkenning en krachtige gevechts actie tot op zeer grooten afstand van de kust met watervliegtuigen zou kunnen worden doorgezet bovendien zou onder onze om standigheden het nut van zulke handelingen niet evenredig zijn aan de daartoe vereischte krachts ontwikkeling. Het is veel meer aangewezen alle kracht der lucht macht te concentreeren op het oogenblik der landing. Hiervoor zijn landvliegtuigen het best ge schikt, zoodat daartoe in de oorlogsformatie der marine geen watervliegtuigen behooren voor te komen. De vredestaak der marine bestaat naast vorming van eigen personeel, in hoofdzaak in het verzorgen van de eerste opleiding van personeel met het oog op de behoefte der maritieme verdedi ging van Ned.-Indië, voor zoover dat uit Nederland moet worden verkregen. Voorts omvat de vredestaak het uitoefenen van politietoezicht op de Noordzee- visscherij en het vlagvertoon. Voor dit laatste kan nog ver scheidene jaren worden beschikt over de aanwezige pantserschepen. De organisatie van den marine- onderwerpen. Een klein voorval deed duidelijk uitkomen van welk een verschillend standpunt moeder en zoon de zaak beoordeelden. Toen Nanciebel de zitkamer bin nentrad, droDg Richard er op aan dat se hoed en mantel af zou leggen, dau zou het er weer op lijken, alsot ze heeiemaal thuis was, en nadat ze aan z'n verzoek voldaan had, geleidde bij haar naar een klein uitgebouwd ge deelte der kamer, dat z'n moeder als boudoir gebruikte. Het wss een allergezelligst hoekje met een doorloopendedivau aan drie zijden, terwijl een welvoorzien boeken kastje tegen den muur hing eu net breede raam een heerlijk uit zicht gaf over den uitgestrekten tuin, waar op't oogenblik tal van musschen gretig de broodkruimels uit de sneeuw oppikte, die daar door de vriendelijke huisvrouw waren uiteestrooid. Richard had gehoopt dat Nancy dadelijk naast z'n moeder zou gaan zitten, maar deze wees het meisje een plaats tegenover haar aan, waar Nancy stil en verlegen bleef zitten, terwijl Richard z'n best deed het gesprek gaande te houden, Wordt vervolgd CHE tr*ï<S]

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1