Handen PUROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. herkeuring, temeer waar de laatst gehouden keuringen daartoe alle aanleiding gaven. De voorz. wees erop, dat men dan moest aan sturen op wijziging van het Re glement, daar het Stamboek zon der toestemming van het Rijk daartoe de bevoegdheid mist. Alzoo ging deze vergadering uiteen met goede voornemens voor de vergadering te Qoes. En zoools we zeiden, met succes, want met 51 tegen 49 stemmen sprak men zich daar uit tegen een najaarskeuring. Ook werd bepaald om alleen dan een cen trale hengstenkeuring voor het Stamboek te houden, als de Prov. Reg. Comm. daartoe financiëel niet bij machte is. De contributieverhooging werd evenwel z. h. s. aangenomen. Als arbiter werd aangewezen dhr. P. den Ouden, te Rotterdam als jury de h.h. B. C. Puylaert, Sas van Gent en C. A. de Bruijckere te Breskens. De prijzen zouden bestaan uit medailles, daar de kas nog geen geldprijzen toelaat. De teelt van Pootaardappelen in Friesland. In een landbouwstreek als de onze waar de aardappelteelt van veel belang is, zal zeker eenige voorlichting over deze zaak ge waardeerd worden. Te meer waar, zooals men ons schrijft, daarom trent hier nogal onkunde bestaat. We dachten daarom goed te doen met opname van onderstaande regelen, welke ons door den heer J. Bekius, directeur van de Frie- sche Coöp. Handelsvereeniging, werden toegezonden. Reeds tientallen van jaren is Friesland bekend om de uitne mende aardappelvelden, die daar te vinden zijn. Sedert menschen- heugenis komen daar al landbou wers uit den vreemde om er pootaardappelen aan te koopen. Hoe komt het, dat men daar zulke beste aardappelen heeft? Dat zal in de eerste plaats wel liggen aan de geaardheid van den bodem en aan het klimaat. Verder aan de zorg, die veel boeren daar aan de aardappelen besteden. Over klimaat en bodem zullen wij niet uitweiden. Dat ligt buiten de menschelijke macht. De menschelijke zorg dient, om het gewas zoo gezond mogelijk te maken en te houden. De achteruitgang van een aard appelgewas is te wijten aan aller lei ziekten, voornamelijk topbont, krinkel en bladrol. Waar die ziekten zich sterk verspreiden, is het onmogelijk een gewas gezond te houden. Het is gebleken, dat deze ziekten, die meestal onder den gezamenlijken naam „kroes" bekend staan, in Friesland lang zamer van plant tot plant over gaan, dan in andere streken. Daar zijn de ziekten dus beter te keeren. Ze komen er echter ook voor. Wie in den zomer Friesland bereisd, komt meerdere velden tegen, waarin heel wat zieke planten te vinden zijn. Daarnaast echter steeds meer, waarin de zieke planten niet of zoo goed als niet gevonden kunnen worden. Waar geen of heel weinig zieke planten te vinden zijn, vindt men wel open plaatsen. Op 'teene veld meer, dan op 't andere. Op die leege plaatsen nu hebben zieke of ver dachte planten gestaan. Ze zijn er uit gehaald, vóór de keur meesters komen. Want vinden die ze, dan wordt het veld afge keurd. Wie niet aan de keuring doet, behoeft de slechte planten na tuurlijk niet te verwijderen. Hij wordt niet op de vingers gezien. Het uithalen van planten brengt vast minder knollen in de korf en waar 't zieke planten zijn, vooral minder kleine aardappelen. Wie Friesche pootaardappelen koopt, wil natuurlijk de aard appelen, gegroeid aan zieke planten, niet hebben. Aan de knollen zelf kan niemand zien of ze van zieke planten afkomstig zijn. In den zomer, gedurende den groeitijd, vallen de zieke planten op en moeten dan ver wijderd worden. Het nagaan van een heel veld jkost heel wat tijd. Iemand, die als kooper beste velden wil uit- zoeken, moet daarvoor meerdere dagen besteden. Om de koopers te helpen en hun de meeste waarborg te geven, dat de ge kochte waar afkomstig is van velden, waaruit de zieke planten verwijderd zijn, of waarin ze zoo goed als niet voorkwamen, heeft de Friesche Maatschappij van Landbouw in 1903 reeds een keuringsdienst opgericht. Een 36-tal keurmeesters ging dit jaar reeds vanaf 6 Juni de velden in, om deze na te gaan, of ze voor de levering van prima pootgoed in aanmerking konden komen. De controle op de aflevering van de goedgekeurde aardappelen is streng. Levert een boer niet- goedgekeurde voor goedgekeurde af, dan wordt hij voor elke frau duleuze handeling gestraft met f 5000 boete. Door de leverings plicht van alles, wat als poot- aardappel goedgekeurd is, aan de Friesche Coöp. Handelsver. „de Z. P. C." te Leeuwarden, kan gemakkelijk nagegaan worden, wat ieder van elk veld aflevert en zou fraude gauw uitkomen. Buiten Friesland hooren wij wel eer.s spreken van buitengewone hooge keuringskosten. Veel boe ren zouden niet aan de keuring doen, omdat de kosten te hoog zijn. Deze bedragen hier f 5,40 per H.A. Daarvoor werden de C-velden dit jaar tweemaal, de B-velden driemaal en de A-velden meerdere malen bezichtigd. Er zijn een groot aantal kleine per- ceelen. Goed keuren kan geen haastwerk zijn. Wie weet, wat ervoor gebeurt, vindt dit bedrag niet hoog. Per H.L. omgerekend is het bedrag van de keurings kosten al heel gering. Is een hoogere prijs voor de goedgekeurde waar dan billijk? Het uithalen van de zieke planten kost veel tijd (dus geld) en verlies aan opbrengst. De meeste velden, goedgekeurd door de Friesche Mij van Land bouw zijn afkomstig van stam- selectie, eigen werk of.door aan koop van andere leden der Mij. bekomen. De extrakosten aan al dit werk besteed, moeten er uit komen. Het veredelde pootgoed is den verbouwer (kooper) meer waard. De strenge controle komt hem ten goede. Wie de grootere waarde kent, betaalt er ook gaarne iets meer voor. Hoeveel is die meerdere waarde Wij wenschen ons er hier niet over uit te laten, leder kan zich er van overtuigen door naast de ongekeurde waar, de goedgekeur de te planten. Dat is de zuiverste maatstaf. Wel kunnen wij dit zeggen, dat de meest gevraagde soorten van de Friesche Maatschappij van Landbouw, waartoe de Eigenhei mers en de Industrie behooren, op 1 Augustus reeds uitverkocht waren. Alleen door de veel groo tere oogst, dan geschat werd, zal men misschien nog iets van deze soorten kunnen bekomen ter proefneming. Het is een algemeen landbouwbelang voor zaai- en pootgoed het allerbeste te ge bruiken. Onder de gemeente Koe wacht (St. Andries) heerschi sedert een paar weken mond en klauwzeer. Thans zijn 4 koeien, waaronder een stier, ernstig aangetast. Ook onder Boschkapelle is deze ziekte bij een landbouwer uitgebroken. AXEL, 6 November 1925. Aan de tramhalte in de Kerk- dreef alhier viel gisteren een der reizigers uit den tram, doordat hij te vroeg uitstapte. Gelukkig, dat de tram spoedig stil stond, zoodat de man, die een paar meters werd meegesleept, spoedig uit zijn benarde postitie verlost was. Hij kon ongedeerd huis waarts keeren. We dachten dit feit te vermel den, om anderen tot voorzichtig heid aan te sporen en aan te raden om niet uit te stappen uit een voertuig, vóórdat dit stil staat. De kantoorbediende le kl. K. M. van Houte te Axel (post en telegraafkantoor is met ingang i van 16 Nov. a s. verplaatst naar Amsterdam. Men z(J gewaarschuwd. Dat het altijd gevaarlijk is om zijn rijwiel maar losweg buiten tegen een muur of schutting te deponeeren, mocht Zaterdag de vlaskoopman de W. van Koewacht ondervinden. Na de markt alhier was hij huiswaarts gereden, doch, zooals koopmans-gevvoonte is, om ook onderweg nog te probeeren een korreltje op te pikken, was deze bij een café aangeland en had z'n fiets voor de deur gezet bij een paar andere rijwielen. Het was een nieuw rijwiel en dus liep het eenigszins in de gaten, maar dat neemt niet weg, dat men toch al heel veel brutaliteit moet hebben om op een verkeers punt als Drieschouwen 's Zater dags is, zoo'n rijwiel te stelen. En toch is het gebeurd. Een tot heden nog onbekend persoon kwam goedsmoeds op een oude rammelaar aanpeddelen en ver ruilde, alsof het zoo hoorde, zijn oude fiets tegen de bewuste nieuwe en reed er van door. Toen de eigenaar zijn thuisreis wenschte voort te zetten, zat er voor hem niets anders op, dan de politie te waarschuwen en op de „rotkar" naar huis te rijden, in afwachting of hij nog ooit van zijn nieuwe hooren zou. Voor het examen adjunct commies bij de directe belastingen enz. B 1, slaagde de heer G. J. Boonacker te Hulst. Aan de R. H B. S. te Oost burg wordt een cursus verbonden voor machineschrijver., ten be hoeve van hen, die zich daarin wenschen te bekwamen. Op heeterdaad betrapt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd weer ingebroken in het magazijn van de firma Jos. Vinck, grossierderij te St. Jan steen. Ruim elf uur werd eenig gerucht vernomen, waarop de oudste zoon opstond en van uit de luiken het was lichte maan het erf kon overzien. Zijn vermoeden werd bevestigd, toen hij een persoon in den kelder van het magazijn zag gaan, waar verschillende goederen waren op geslagen. Onmiddellijk waar schuwde hij zijn broedersze schoten de kleeren aan en ge wapend met een revolver gingen ze op verkenning uit. Zooals verwacht werd, hadden de dieven onraad bemerkt en stbven ze den kelder uit. Ze waren met tweeën, althans op net erf. Er schijnt nog een uitkijk te zijn geweest, doch die was hem gesmeerd. De eerste de beste liep met zijn lichaam op een draad, toen hij het erf af wilde, viel en werd overmand door den oudsten zoon, die hem bij de keel greep en met behulp van zijn broer de handen bond. De tweede zou intusschen ont vlucht zijn, indien hem geen kogel was nagejaagd, die zoodanig in zijn achterwerk terecht kwam, dat ook hij zich gevangen moest geven. Per auto werden zij daarop naar Hulst vervoerd de een naar de politie en de ander ter ver pleging naar het ziekenhuis. Al spoedig bleken de bandieten bij de politie bekend te zijn. Het waren De Nijs en Gransard (de koperen cent), de hoofdman nen van de beruchte bénde van Stekene, die al verschillende malen onze streken onveilig maakten. Kregen ze verleden jaar een paar maanden gevangenis in België, het is te hopen, dat ze de „heeren" hier een paar jaar vast houden. Want dat ze gevaarlijk zijn, bleek wel uit de „werktuigen" die ze bij zich hadden en waarmee ze een deur en de kelderval gewoon uit de hengsels lichten. De zware kram men, waaraan een ketting over de kelderval was gespannen, waren uit de balken getrokken. Dat ze de hekjes van het erf met een touwtje tegen het dicht slaan hadden vastgebonden, ten einde eventuëele vlucht te ver haasten, had dezen keer niet ge holpen. Om geen spoor te geven, waren de 6choenen uitgetrokken en onder een haag gezet. On danks al die voorbehoedmiddelen, is het dank zij het kranig op treden der gebr. Vinck niet gelukt te ontsnappen. Wie weet, wat ze anders dezen winter nog zou den hebben uitgehaald, want of er een dan twee veldwachters zijn, kan hun natuurlijk niets schelen. Uit St. Jansteen. (Slot van het Raadsverslag). Punt 5. Begrooting Electrisch bedrijf. Deze beloopt in ontvang en uitgaaf f 13568. Dhr. Martinet wenschte niet te spreken over de posten, maar zou gaarne zien, dat aan de kleine werkgevers werd toege staan, dat ze in hunne werk plaats licht maakten uit hun krachtmeter. De Voorz. zou dat onbillijk vinden tegenover anderen, die voor licht meer moeten betalen. Dhr. Martinet ziet dat niet in, want dan kunnen die menscher. doorwerken en verbruiken ook meer stroom. Dhr. Vael't Is toch alleen maar tijdens het werk. De SecretarisDan kan ik als administrateur niet de verantwoor ding op me nemen. Het zou een nadeel zijn als ze in de spertijd gingen draaien om licht te heb ben. En wie zal dat contro leeren Bovendien de boeren zouden het dan ook vragen. En als we nog meer stroom nemen wordt het gevaarlijk We zitten aan het contract gebonden. We zouden b.v. f5 aan stroom ont vangen en f300 boete oploopen. Dhr. Martinet wil er niet op aandringen, als de gemeente er nadeel van had, maar 't zou toch van veel belang zijn als 'tkon. Kunnen we dien spertijd niet af schaffen In Hulst kennen ze dat niet. De Voorz. zegt, dat er al een stapel correspondentie over ge voerd is, maar tevergeefs. Het schijnt niet te kunnen, maar er zijn meer dingen onbillijk in het contract. B v. in Hulst betalen ze 45 en hiei 55 cU per kilowatt, ofschoon dat beloofd is, dat alle tarieven en contracten conform zouden zijn. Hierna werd de begrooting goedgekeurd. Van G. E. Bartz en C. S. van Duynse waren bezwaren inge komen tegen hun aanslag in de belasting. In geheime vergade ring werd besloten dhr. Bartz te brengen van de 16e naar de 25e klasse en het verzoek van dhr. Van Duynse werd afgewezen. Daarna werd de vergadering gesloten. Den daarop volgenden Dinsdag was het weer raadsvergadering. Er moest een gewichtige beslis sing vallen, n.l. of St. Jansteen al of niet zou aansluiten bij de Z.-Vi. waterleiding. Dat was geen kleinigheid, want er was nog nooit iemand van het slechte water dood gegaan en bijna ieder bofte, dat hij zulk lekker water voor niets had en het dus later niet zou koopen. En nu zou de Raad zulke menschen gaan ver plichten Men zag in dat dit niet kon. De heeren mr. P. Dieleman uit Middelburg, ir. Krul en ir. Car rière, welke heeren zoo zachtjes aan in onze streek bekend ge worden zijn, bepleitten het nut nogmaals op goede degelijke gronden en brachten den Raad tot inzicht, dat het toch een al gemeen belang gold. Vooral toen de verplichting zonder meer in dien zin werd gewijzigd, dat als er goed water was, Burg. en Weth. in hoogste Assort onthef fing van de verplichting konden verieenen, was een pak van het hart genomen en konden 6 van de 11 leden het vóór uitspreken bij de stemming. Tegen waren de h.h. De Buck, Ferket, Stevens, Plasschsert en Vonck. Alvorens het waterleidingsbe- sluit was gevallen, werden nog enkele stemmingen gehouden over punten, waaromtrent een vorige vergadering de stemming had gestaakt. Thans was de beslissing weer gemakkelijk, daar de zitting vol tallig was en dhr. Ferket z'n stem deed gelden tegen subsidie voor „Moederschapszorg" te Heer len, vóór de rijwielvergoeding der veldwachters en tegen het voorstel-De Potter inzake trakte mentsvermindering van de ambt. van den Burg. Stand. In dien geest liepen de be sluiten at. Predikbeurten te Axel. Zondag 8 November 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/« ure Ds. O. P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Des avonds te half zes spreekt Ds. Van Dis van Zaamslag in het Zondags schoollokaal te Kijkuit. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. A. Verhage, van Middelburg. Nam. 2 Dezelfde. 'sAv. 6 Dezelfde. Ingezonden Mededeelingen. Als uw handen door een of andere arbeid ruw en bescha digd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met 30-60-90 ct. Arrond. Rechtbank te Middelbui g Zitling van 30 Oct. 1925. De volgende zaken werden behandeld A. J. B., 48 j., kleermaker te Ossenisse, werd ten laste gelegd, dat hij een door diefstal verkregen regenjas van een zekeren De K. heeft gekocht, of als geschenk heeft aangenomen. Eisch f 25 boete of 25 d. h. P. F. d. K., 33 j-, werkman te Ossenisse, werd beklaagd, dat hij op 30 Aug. 1925 te Hengstdijk heeft weggenomen een regenjas toebehoorende aan L. J. Roels. Eisch f 25 boete of 25 d. h. J. E., 44 j., werkman te Bosch kapelle, was door den kanton rechter te Hulst, wegens het doen verrichten van arbeid door een leerplichtig kind (erwten plukken) veroord. tot t 10 boete of 5 d. h. De beklaagde en de ambtenaar van het O. M. waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het von nis van den kantonrechter. S. M. H., 47 j., slaapstede- houdster te Ter Neuzen, was door den kantonrechter te Ter Neuzen, wegens overtreding van de Drank wet veroord. tot 3 d. voorwaarde lijke hecht. De beklaagde en de ambtenaar waren in hooger beroep gegaan. Eisch bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Door het gerechtshof in Den Haag werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen C BK, bakker te Axel door den politie rechter te Middelburg wegens mishandeling van zijn huisvrouw tot 2 weken gev. veroordeeld. Deze straf werd thans door het Hof voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van 2 jaar. Bij de politie te Rotterdam meldde zich een persoon aan, die te Vlissingen den gasmeter in zijn woning openbrak en ledigde, zijn goederen te gelde maakte en alles te Rotterdam verbraste. „M. Crt." De stormschade te Borculo is geschat op f 840.686. De herbouw van Borculo zal op zijn minst anderhalf millioen kosten. Van 1 31 October 1925. AXEL. Huwelijks-Aangiften. 8. Krijn Haak, 26 j. jm. en Santina van Dixhoorn, 28 jd. Qerrit Stolk, 29 j. jm. en Ebrina van Dixhoorn, 25 j. jd. 29. Johannes Robbert van der Straten, 44 j. jm. en Hendrika Tjarks, 57 j.jd. 30. Jan Pieter van Bendegem, 27 j. jm. en Janneke AddanaPreekenhorst,23 j je*

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2