Nieuws- en Advertentieblad ^sifil i voor Zeeuwsch- VI aan «leren TEN HALVE GEKEERD. No. 61. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. .fejk j Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Begrafenis Prof Koessingh. Maandag had op de Nederl. Herv. begraafplaats te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. K. H. Roessingh, in leven hoogleeraar in de theologische faculteit der Rijksuniversiteit te Leiden. Vooraf had in de Retnon- strantsche Kerk een rouwdienst plaats, uitgaande van de theolo gische studenten en van de jon geren (V.C.S.B. en V.C.J B.), die in prof. R. hun leidsman zagen op godsdienstig gebied. De lijkkist werd met kransen gedekt naar het kerkgebouw ge dragen, dat geheel met deelne mende belangstellenden, waar onder vertegenwoordigers van curatoren, de senaat, de theolo gische faculteit, het collegeum van het L.S.C., den Bond van Leidsche Studenten, en de Ver- eeniging van Vrouwelijke Stu denten, de Raad van Bestuur van de Remonstrantsche Broederschap en andere corporatiën, benevens bijzondere personen, hoogleera ren, studenten, predikanten en vrienden en vereerders, waarbij ook een aantal vrouwen. Prof. dr. G. H. Heering, hoog leeraar van het Seminarium der Remonstrantsche Broederschap en vriend van den overledene, leidde den dienst. De hoogleeraar ging daarbij uit van twee woorden van den overledene zelf, het vorige jaar geschreven: „De ure komt onverwacht misschien of lang voorzien. Wilt gij een Christen zijn, zoo bereid u, door al uw dagen aan God de eer te geven, die hem alleen toekomt en Hem te vertrouwen, Hem alleen." God eeren dat is het met God durven wagen, straks in ons kantoor, op onze school, achter onze studieboeken, in onze huis kamer, in smart en blijdschap, in de eenzaamheid en in de ge meenschap. God eeren dat is de daad. De groote radicale daad van een menschenleven. De ure komt aldus spr. Niemand, ook Roessingh niet, heeft gedacht, dat zij zoo spoedig komen zou. Maar hij wistzij komt en.... hij was bereid. Door zijn groote gaven kwam hij te staan op zijn verantwoorde lijken post, aan 't roer. Hij week niet en was altijd gereed, zonder zich rust te gunnen. Hij spaarde zich zelf niet. Hebben wij hem wel genoeg gespaard vroeg spr. R. was de gids en vraagbaak der theologie. Zijn groote ge leerdheid lééfde, èn omdat hij midden in de wereld stond, èn omdat in zijn studie een groot stuk van zijn roeping stakaan God de eer te geven in wijsbe geerte en cultuur, die God alleen toekomt. Maar daartoe moet men beide grondig kennen, aan haar waarde en waarheid de volle maat geven. Geen snelle oplos singen, geen goedkoope synthese. Daarom hard werken, hard stu- deeren. Ons geweten dringt ons, de eer aan God eischt het. En hij gaf het voorbeeld. Doch niet alleen verstand leggen tusschen Christendom en cultuur; ook afstand bewaren. Wij zoeken Gods waarheid en God is heilig. Nooit heeft mij het ideaal van den harmonieusen mensch kunnen bekoren, zoo schreef hij kort voor zijn dood. Roessingh vroeg, volgens spr om de sterke bewogenheid van het leven, dat aangegrepen wordt eenerzijds door de heiligheid Gods, anderzijds door de on heiligheid van de wereld, va-i ons profane leven, de bewogen heid, waaruit eindelijk losbreekt de bevrijdende daad, die het waagt met God en zich stort in de branding om te redden, wat er te redden valt, en zoo de eigen ziel metéén. En toch aldus ging spr voort wie R. leerde kennen, werd getroffen door zijn kalmte In die kalmte lag een gave der natuur, maar ook de strakke lijn van het gespannen leven, gericht op God. Tegelijk de kalmte der bereidheid, der gehoorzaamheid En eindelijk ook de kalmte van het Koninkrijk der Hemelen, dat niet alleen op komst is en in Eugeliche Vertaling. (4 >Mag ik haai bij u brengen, oioeder?* drong by aan. »Zou dat verstandig zijn, Ri chard Zouden we dan niet da delijk voor een voldongen feit staan Zou dat een openlijk en gagement niet noodig maken terwijl het misschien later blykt, dat het slechts een voorbijgaaude genegenheid geweest is. Heb ge duld, m'n jongen deuk eerst nog eens na, misschien zoudt ge door een overijlden stap uw geheele toekomst bederven. Uw oom Alexander heeft dikwijls gevraagd of ge te Sjanghai bij hem kwaamt, en hoewel ik er 7reeselijk tegen op zou zien u voor eenige maanden te misseD, zou het misschien in de gegeven omstandigheden wel verstandig zyn dit aanbod aan te nemen. Ge zoudt dan door die scheiding uw hart kunnen be proeven en zien of het een wer kelijke genegenheid is, die u aan het meisje hechtals ge later flotdektet, dat ge u vergist hadt, dan zou het kwaad niet meer ta herstellen zijn. Ik spreek zoo voor uw eigen bestwil en niet uit voor oordeel het is niet om haar rnaal- sehappelijkeu stand dat ik bezwaar maak, maar omdat ik denk dat het een voorbijgaande jeugdige opwelling i». Gaat ge echter eenige maandeD naar uw oom in Indië dan kunt gij beiden in dien tus- seheutyd uw liefde toetsen.* »Als ge die voorwaarde stel moeder, dan neem ik haar aan maar eerst moet ge Nancy leerea kennen. Eerst dan zult ge kunnen oordeelen. Laat me haar by u brengen Nog aarzelde de oude dame maar toen Richard haar hand greep en haar zoo smeekend aan zag, kon ze niet langer weerstand bieden. >Nu, goed dan,* zei ze. Hy kuste haar. »Gy zyt toch wel het liefste moedertje ter wereld. En als gi en Nancy nu op vriendschappelij ken voet geraakt, zult ge me niet weg willen zenden, maar eveu verlangend zijn als ik om hasr op Woodend te brengen. Hoe ge zellig zal dat voor u zyn, moeder Ik zal haar zeggen dat ze morgen kennis met u komt maken. Eu dan noet gy haar maar vriendelijk wording, maar ook in stilte en volkomenheid verheven is boven „de aarde", de kalmte van het volledig Godsvertrouwen. Gods ridder is Roessingh en Gods kind tegelijk. God alleen is groot en machtig. Hij zal het doen. De ondoorgrondelijkheid van God stond sterk voor zijn geest, maar tegelijk beleed hij „Zijn liefde ïeb ik in Christus verstaan en dat is mijn blijdschap." Hieruit ontsprong die innerlijke vrijheid, waardoor R., ondanks zijn gesloten natuur, zich zoo geheel kon geven. Dat Gods dienst is naar het woord van Harnach „eeuwig leven midden in den tijd", hij leefde het ons voor, aldus spr. Vandaar zijn kracht en zijn zachtheid, zijn stugheid en zijn teerheid. Van daar het geheim van zijn invloed. Een stem Gods is verklonken, zuchtte de redenaar. Roessingh zou zt^gen Zwijg over mij, zie over mij heen naar Christus, naar God. Wij weten het, hij was de mensch, die streed met zich zelf en hunkerde riaar de volmaakt heid, die hij thans naar ons ge loof tegemoet treedt, zeide spr. Wij danken God, dat Hij men- schen groot maakt en dat Hij ons dezen grooten mensch gaf, die ons zoo klein voelde. Wel groot moet de droefheid zijn in zijn gezin, maar groot ook de dankbaarheid, dat de droefheid zoo innig, zoo zuiver, zoo hoog mag zijn. Hier is een zegen Gods, die blijven zal, die de kracht zal zijn van zijn vrouw en van zijn ouders en de heilige erfenis van zijn kinderen. Roes singh ging heen, maar tegelijk gaat hij voor ons'uit, duidelijker dan ooit. En zijn stem zullen we hooren van uit de stilfb, ernstiger, dringender nog dan voorheen. Zich tot de jongeren richtende zeide spr.gij zult het niet ver geten voor u het meest heeft R. gewerkt. Aan u het meest heeft hij zich gegeven, geheel en zon der reserve, voor u het meest zijn krachten gebruikt. Een groot en ontvangen en niet al te scherp op alles letten. Ais ge maar eerst in haar donkere oogeu kijkt, z&l alles wel goed gaan HOOFDSTUK II. De Voorstelling. Overgelukkig en stralend van zelfvertrouwen ging Richard den volgenden dagNauciebel tegemoet om haar het goede nieuws mea te deelen. Het had den ganschen nacht gesneeuwd maar nu was het een heldere dag en het schit terende, zonnige winterlandschap was geheel in overeenstemming met Richard's stemming. Vroolijk volgde hij de rivier tot aan de kerk, waaruit zachte toneu tot hem doordrongen van het koor, dat zich oefende verdtr was alles stil. Tot nog toe was Richard altijd verheugd geweest in 't vooruitzicht z'n meisje te zien, maar nu overkwam hem opeens een pynlyk gevoel, dat hem nieuw was en plotseling schoot hem de gedachte door het hoofd, dat z'u moeder haar met geheel andere blikken zou beschouwen als hijzelf. Toen hy haar in de verte zag naderen betrapte by er zich op dat hij haar met een onderzoeken den blik gadesloeg. Terwyl hij anderi z'n hart roeide kloppen ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. kostbaar offer is u gebracht. God heeft in dezen tijd tot u gesproken. Speciaal tot u door dezen mensch en zijn woord. Aanvaardt de heilige verplich tingen, die deze boodschap u opleggen. Maakt u haar waardig door uw levenstaak groot te zien, geeft God de eer, waagt het met Hem, eerst met de daad, met de radicale daad van een menschen leven. Wanneer deze gelofte too eindigde spr. uit onze droef heid oprijst, dan zien wij midden in dat donkere, smartelijke raad sel iets lichten van Gods hei lige bedoeling. Dan zwijgt het verdriet en het gemis in stil vertrouwen en stillen dar.kde Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd 1 Met stille aandacht werd dit vrome woord aangehoord. Na afloop der plechtigheid ver trok de lijkstoet naar de begraaf plaats, door velen gevolgd. De kist werd door studenten-leer lingen van den doode naar het graf gedragen, waar kransen en bloemen haar dekten. Nadat zij in de groeve was gedaald, werden levende bloemen in het graf gestrooid, maar ge sproken werd er, naar het ver langen van den overledene zelf, niet. Alleen dankte een der familieleden voor de laatste eer den overledene-bewezen. „Avp." üe Stamboekkeuringen. De Zeeuwsch-Vlaamsche paar denfokkers, die Dinsdag jl. naar Goes gingen, om de vergadering van de afd. Zeeland van het „Stamboek v. h. Nederlandsche Trekpaard" bij te wonen, hebben succes van hun werk gehad. Op de agenda stond o.a. een voorstel van het bestuur om eind November een centrale hengsten- keuring te houden en ook om de contributie van f3 op f 5 te bren gen. Met deze voorstellen was men als hij een stipje van de grijze japon ot den grooten hoed en de lange boa in 't gezicht kreeg, keek hij nu alleen met aandacht of haar uiterlijk wel een beschaatd meisje verried, hoe haar gang en ha»r houdmg was, hoe ze gekleed was, enz. Hij was boos op zichzelf, dat hij haar niet hartelyker te gemoet kwam en waarschijnlijk merkte ze z'u ongewocen blik op, ten minste, ze kwam slechts aar zelend nader en gaf hem verlegen hasr hand. »Ge ziet Richard, dat ik me aan de afspraak gehouden heb,* begon ze, »al weet ik vooruit wel, wat uw moeder gezegd zal hebben, maar daarom zal het mij ook geen groote teleurstelling zijn.* Wat klonk baar stem lief en welluidend I Neen, geen nood, z'n moeder zou dadelijk ingeno men zijn met haar. Wat kwam het er op aan, welke handschoenen ze droeg, welke ja pon ze aanhad, wanneer die zachte stem zoo vriendelijk klonk en die mooie oogen zoo vragend opzagen, »Ge hebt het healemaal mis, Nancy,* zei hy lachend, »moeder vindt bet goed, dat ik u by haar breng. Ik heb u vooruit wel ge zegd, dat alles goed zou afloopen. Natuurlijk het in den kring Axel allesbehalve eens. Vandaar dat Zaterdag alhier een voorvergadering werd gehou den, waarin .deze zaken nader werden besproken. Deze vergadering werd geleid door den heer Ph. J. van Dixhoorn, die erop wees, dat hij als afge vaardigde met nog een paar andere heeren uit Z.-Vl. te zwak stond om op de vergadering te Goes iets te bereiken en daarom pleitte hij voor een druk bezoek uit Z.-V1. aan Goes, ten einde door meerderheid van stemmen invloed op de besluiten uit te oefenen. Allereerst wenschte dhr. Van Dixhoorn dan van de aanwezigen te vernemen, hoe men over een centraie najaarskeuring van heng sten dacht en wat de meening was omtrent de contributiever- hooging. Verschillende personen lieten zich tegen de najaarskeuring hoo ren en ook tegen contributiever- hooging. Waarvan de lOOhengsten uit de afd. Zeeland een 70-tal alleen uit deze streek staan inge schreven, meende men, dat met de meening dezer leden ook re kening moet worden gehouden. Ook was men huivering voor een samenwerking van het stam boek met de Z. L. M., daar dit geen zin heeft, zoolang de Prov. Regelingscommissie bestaat en het niet noodig is om die den nek om te draaien. Men achtte het voor barig om reeds nu de Reg. Comm. te passeeren. Een stem ging op om, wanneer eventueel een najaarskeuring moest doorgaan, deze in Zeeuwsch Vlaanderen te houden, daar de meeste hengsten in Z.-Vl. staan. In hoofdzaak- sprak men zich echter uit tegen een keuring in November, waarop de voorzitter aandrong om dan de vergadering te Goes bij te wonen en dan door zijn stem daarvan te getuigen. Eenparig was men ock tegen contributieverhooging, zoolang de Reg. Comm. nog keuringen hield en door het Rijk werd gesteund. In bespreking kwam ook nog de wenschelijkheid van beroep op den uitslag der keuring, door »Wat ii natuurlijk, Richard vroeg ze, toen ze zag dat hij aar zelde. »Natuurlyk moet ge geen on mogelijkheden verwachten, meen de ik »Richard, waarom zegt ge me de waarheid Diet? Ik begrijp best, dat uw moeder verdrietig en teleurgesteld is, door wat ge haar verteld hebt, en hoewel ze er in toegestemd heelt, mij bij haar te brengen, ging dit toch niet van harie en ze deed het alleen ona u genoegen te doen. Ge weet dat ze in haar hart altijd tegeu ons huwelijk zal zijn, al g'eft ze ook voor den vorm haar 1 toestemming. Waarom zult ge haar dus nog meer verdriet aan- j doeu Ik denk er nog juist zoo over als gisteren. Laten we de zaak niet verder doorzetten. We kunnen toch vrienden blijven voor altyd en dan doen we niemand verdriet.* »Eu dat zegt ge my, nu ik juist op weg ben ons doel te bereiken zei hy verwijtend. »Ik dacht dat ge meer van me hieldt, Nancy Wordt vervolgdJ,

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1