céih - Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- V laan deren. TEN HALVE GEKEERD. No. (50. DINSDAG 3 NOVEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Mia I 5'! i Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De kans op verandering in het Belgisch verdrag. In verband met berichten, o.a. in de „Telegr.", over neigingen in België om tegemoet te komen aan Nederlandsche bedenkingen, geeft de ,N. R. Crt." een be schouwing waarin het volgende voorkomt Het mag allerminst een geheim heeten, dat in belangrijke poli tieke kringen in België 'n zekere welwillendheid heerscht jegens belangrijke Nederlandsche wen- schen in dezen. Men zal niet licht een Belgische regeering be reid vinden, materiëele voordeelen uit het verdrag op te geven. Maar beslissend gevaar tegen het wegvijlen van oneffenheden, die bij ons hevigen aanstoot wekken, zou men ternauwernood ontmoe ten. België zou, wij meenen het te kunnen verzekeren, allicht niet ongeneigd worden gevonden, de wijziging van dingen te dulden die de Belgen niet in het verdrag hebben gebracht om er misbruik van te maken maar die in ons land terecht onrust wekken, omdat in de toekomst misbruik daarvan zou kunnen worden gemaakt. Wij denken daarbij aan de on gelijke behandeling van Neder landsche en Belgische belangen uit een oogpunt van meestbe- gunstigingsrecht, een ongelijkheid, die slechts in het verdrag ge komen schijnt, doordat de Bel gische onderhandelaars zorgvul diger te werk zijn gegaan, dan de onze. Verder aan het gevaar lijk geformuleerde vraagstuk van onze verplichting tot onderhoud van de Schelde, terwijl toch onder de verantwoordelijke menschen in België niemand het onredelijke op dit punt van ons wil verlangen. Ook komt in aanmerking de be paling, die verbiedt, dat de politie op Nederlandsch gebied zich be moeit met zich op doorvaart be vindende schepen, een bepaling, waarvan onze zuidelijke buren ook het voor hen schadelijke karakter inzien. Engeliche Vertaling. (3 In haar woning werd in dien tusschentijd de winkel waargeno men door haai *uster Kate, 's Win ter* kon Nancy ook gemakkelyk gemist worden, daar er dan toch niet veel koopers kwaaien. Het wat voornamelyk in den zomertijd, dat ze veel te doen hadden dan kwamen allerlei vreemdelingen om pbotographiën, pennehouders, albums, lucifersdoosjes, visite boekjes, kortom alles waar maar een atbeelding van Stratford ot de schilderachtige omgeving op stond, om dit als herinnering aan hun reis mee te nemen. Maar in de wintermaanden was bet stil en aelfs haar broertje Jim speelde dan wel eens voor winkelbediende, terwjjl bij in dien tusscheDtijd z'n hart ophaalde aan allerlei rooversromans uit de leesbiblio theek. To6d het middagmaal op Wood- end afgeloopeD was, ging Richard Kingston naar de deur der eet- «asl om die voor i'n moeder te Hiermede zouden geenszins alle gevaren en nadeelen, waarmede liet verdrag dreigt, uit den weg zijn geruimd. Maar wij willen hier slechts het minimum op sommen dat, volgens onze niet uit de lucht gegrepen meening, in België bij een goede behande ling van de zaak wel te bereiken zou zijn. Wij moeten de vrees uitspreken, dat moeilijkheden hier vooral op persoonlijk gebied liggen en dat niet aan Belgische kant. Het prestige van een minister, die een verdrag gesloten heeft, eischt dat van de critiek op dit verdrag zoo weinig mogelijk juist blijkt. In België behandelen nieuwe mannen het geval. Wij willen geen oogen- blik aannemen, dat onze minister van buitenlandsche zaken lands belangen zou opofferen om een peccavi te ontwijken. Maar moei lijk moet het in ieder geval voor hem zijn, van de andere partij het uiterste te verkrijgen, vóór en votum van het parlement of een duidelijke parlementaire dis cussie zijn persoonlijk optreden tegenover de anderen kracht bijzet. Van de neiging aan Belgischen kant om zekere Nederlandsche bezwaren te ondervangen, geeft het bericht in de „Tel." reec^s blijk. Het lijkt echter niet waar schijnlijk, of het procédé van ondervanging, dat men nu schijnt te willen toepassen, krachtig ge noeg is om alles te bereiken wat men, zelfs zonder bij onze zuide lijke buren ernstige ontstemming te wekken, zou kunnen bereiken. Wij willen waarschuwen tegen halve oplossingen. Wij willen hiermede niet zeggen, dat wij nog hopen op een algeheele opheffing van al onze bezwaren tegen het verdrag. Onze waarschuwing gaat slechts tegen een halve oplossinr, die de helft zou zijn van hetgeen er bij het volgen van de beste procedure in Brussel zou kunnen worden bereikt. Uit het bovenstaande blijkt dus voldoende, dat protesteeren nog openen, maar vóór ze de zitkamer binnen trad, zei hij mat neargr slagen oogen en ongewone verle genheid in zijn item »Moeder, ik wilde u een gun*t vragen* by reikte haar het wel bekende groene deeltje van Ten nyson's gadiobton over. »Ik zou gaarne willeD, dat ge deze blad zijde eens met aandacht leest en er over nadacht, ik heb er een teekan bij geset. Wilt ge dat doen «Zeker m'n jongen, als ik u daar genoegen mee doe,« antwoordde za vriendelyk, hoewel z'n verle genheid haar een raadsel war. Zo nam het boek mee, terwijl Richard nog eenigen tijd ïd da eetkamer bleet en peinzend ia het groote haardvuur staarde. Hij overwoog wat z'n moeder wel zou denken, want het vers, dat hij haar had aangewezen, was toe passelijk op z'n eigen toestand en verhaalde evenzot» van een zoor, die een meisje bij z'n moeder bracht als z'n toekomstige vrouw. En dat meisje was eveneens van zeer eenvoudigen stand, maar z'n moeder, haar ziende, werd ge troffen door haar eenvoud en lief talligheid, ze breidde de armen uit eu drukte de uitverkorene van haar zoon aan 't hart. Zou de goedhartige, fyugevoe- meer dan gewenscht is. We moeten hameren op de punten, die ons van nadeel kunnen zijn en deze niet overdreven voor stellen, maar de feiten nemen, zooals ze zijn. Wanneer hooren we in Zeeuwsch-Vlaanderen eens van ernstig en massaal optreden in deze Het Nationaal Comité. Zaterdag heeft te Utrecht de tweede vergadering plaats gehad van het Nationaal Cömité van actie tot wijziging van het verdrag met België, waarbij uit Zeeland tegenwoordig waren de heeren C. Boudewijnse, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden, te Mid delburg, N. J. Harte, secretaris van de K. van K. vo.or Zeeuwsch- Vlaanderen, te Terneuzen en J. Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen. Deze vergadering sprak zich uit voor de volgende beginsel verklaring, waarvan de juistheid in een binnenkort te verschijnen brochpre in het licht zal worden gesteld Bij Koninklijke Boodschap van 28 April 1925 is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp aange boden tot goedkeuring van een verdrag, op 3 April te voren ge sloten tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Neder land en België, ter herziening van tenige bepalingen van dat van 19 April 1839. Ratificatie van dit verdrag naar zijn huidigen inhoud achten wij in strijd met 's lands belang. Het worde niet bekrachtigd dan na ingrijpende wijziging. Wij plaatsen ons bij onze be strijding op zuiver nationaal standpunt, met uitsluiting van elke partijoverweging. Het is ook onze wensch, met België in goede nabuurschap te leven, en dat met de economische moeilijkheden, welke uit de lig ging van België ten opzichte van Nederland voortspruiten, worde rekening gehouden. Wij verzetten er ons niet tegen, lige rnuw, die dat ver* nu la», z'n bedoeling begrijpen Toch schrikte Richard van z'n eigen stoutmoedigheid en zag er reeds tegen op om haar over Nanciebel te «preken. Zou hij nu al Daar binnen gaan en zien walken in druk het lezen ran die dichtregelen op z'n moeder had gemaakt Mis schien was het voorzichtiger, nog wat te wachten. Ze zou toeh eindelijk wel begrijpen waarom hy haar juist dit vers liet lezen Terwijl hy nog besluiteloos voor den haard stond, werd de deur geopend eu z'n moeder trad binnen. Alle moed verliet hem, toen hij haar doodsbleek gelaat eu da aDgstige uitdrukking van haar oogen zag. De oude dame sloot zorgvuldig de deur en langzaam op haar zoon toetredend, vroeg za, hem vast in de oogen ziende »Richard, wie is zij Hij schrikte.Voor alles,* bracht hy haastig uit, »moat ik u zeggen, dat er niets op haar te zeggen s en dat ze waard is dit huis als een dochter te betreden.* Hij had zich voorgenomen dit allereerst te zeggen, maar t'o woorden maakten niet veel indruk. »Wie is zij, Richard herhaalde de weduwe zBcht. H\j vertelde het haar. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. dat ter verbetering van verbin dingen tusschen gedeelten van België onderling van Nederlandsch grondgebied gebruik wordt ge maakt. Antwerpen's bloei getuigt, dat Nederland tot dusver aan de ont wikkeling van zijn havenverkeer geen belemmering in den weg heeft gelegd. Van Nederland mag daarom worden verwacht, dit evenmin in de toekomst te zullen doen. Het verdrag naar zijn huidigen inhoud gaat verder. Het roept onze medewerking in om België kunstmatig te bevoordeelen ten koste van ons eigen land. Verzet hiertegen is Nederland's plicht. De voornaamste bezwaren tegen den huidigen inhoud van het verdrag zijn: 1. Ten aanzien van de Schelde wordt als hoofdbeginsel aange nomen, dat de bevaarbaarheid van den stroom te allen tijde zal moeten beantwoorden aan de eischen, dbor den vooruitgang van den scheepsbouw en de toe neming van de scheepvaart ge steld. Een voorbehoud ter ver zekering van de waterstaatsbe langen van Zeeland wordt niet gemaakt, hoewel te voorzien is, dat bij sterke opdrijving van de eischen van de Antwerpsche scheepvaart deze met levensbe langen van Zeeland in strijd zullen geraken. Temeer trekt dit de aandacht daar, blijkens de toelichtende memorie, in het geval van het kanaal GentTer Neuzen, de commissie van beheer wel ver plicht zal zijn met de belangen der oeverbevolking rekening te houden. De bevoegdheid der Nederlandsch-Belgische commis sie, aan welke het Verdrag het Scheldebeheer opdraagt, is bui tensporig. Zij is gerechtigd tot verleggingen en doorsnijdingen, zelfs landwaarts van de ban- dijken, en het stopzetten van werken ondernomen in het belang der oeververdediging van Zeeland. Verleent de Nederlandsche regee ring hiertoe haar medewerking niet, dan zal een internationaal »Dus een meiijo uit aan winkel,* zuchtte ze. »Neen moeder, dat niet bepaald. De winkel behoort aan haar broer en zij heeft er het bestuur over. Hat is de firma Emmet en Marlon haar broer beeft nog andere zaken, maar houdt de winkel aan ten behoeve van zijn zuster. Maar wat doet er dat eigenlijk toe Zoodra ge nu toestemming tot onze ver loring geeft, behoeft ze zich ver der niets met den winkel te be moeien En wat haar zelt betreft, er is geen liever schepseltje op de wereld dat zult ge zeil moeten toegeven, zoodra ge haar ziet.* »Toeh Richard,* antwoordde z'd moeder op zachteD, maar teleurgestelden toon, »had ik liever gehad dat gij uw vrouw had gekozen uit een familie die ons bekend is en die met ons gelijk staat. Ik heb niets tegen het meisje, dat zou niet recht vaardig zijn, maar ze zal zelf moeten erkennen, dat ze in een vreemden ongewonen toestand komt. Hoe kon ze genoegen nemen in een stil engagement 1* »Moeder,« zei hij, haar beide handen grijpende, »dat was alles mijn schuld. Ik had het u al lang moeten vertellen, maar ik zag er tegen op, Zy zelf trouwens ook, scheidsgerecht beslissen, 't welk tot richtsnoer zal hebben een tekst, die uitsluiled'd met de Bel gische belangen rekening houdt. II. Het Verdrag legt Nederland de verplichting op, de vaargeul in de Westerschelde in een staat te houden, gelijkwaardig aan dien, welke is aangegeven op een kaart, die bij het wetsontwerp niet is overgelegd. Deze rege ling doet ons verantwoordelijk zijn voor een bezwaarlijk er. grillig vaarwater, en legt de Nederlandsche schatkist onbe grensde verplichtingen op. III. De verplichting wordt aan vaard, in de kosten van de toe komstige verbetering van de vaar geul naar Antwerpen een nader tusschen de regeeringen overeen te komen deel te dragen. Bij elke verbetering, die een aan zijn toegang naar zee steeds hooger eischen stellende buitenlandsche haven zal mogen verlangen, zal Nederland voor de keuze staan, hetzij vermoedelijk belangrijke bijdragen in geld toe te zeggen, hetzij het odium op zich te laden eener weigering van of beknib beling op hetgeen in het alge meen reeds als plicht is aanvaard. IV. Het Verdrag bepaalt, dat de Schelde voortdurend vrij zal zijn voor schepen van alle naties, uitgezonderd oorlogsschepen. Volgens de Toelichtende Memo rie evenwel regelt het Verdrag niets omtrent de doorvaart van Belgische oorlogsschepen. Het behoort buiten allen twijfel te worden gesteld, aan welke elders te vinden bepalingen België te dezen aanzien erkent te zijn onderworpen. V. Ontoelaatbaar is de bepa ling, dat vaartuigen, komende van of varende naar Belgische havens tijdens hun doorvaart cp de Schel de nimmer aan eenig onderzoek, welk dan ook, vanwege de Ne derlandsche autoriteiten onder worpen zulien zijn. VI. De regeling betreffende de loodsgelden is kennelijk eenzijdig opgesteld ter vermindering der concurrentie mogelijkheid van Ne derlandsche met Belgische havens. want ze weet niet, hoe goed en lief gij zijt; ze is bang u te ont moeten en heett me herhaaldelijk gezegd, dat ik iets onmogelijks voorstelde, en dat ze geen on- eeDigbeid tusschen moeder en zoon wilde brengen. Nu, ik hoop, dat zoo iets ook niet gebeuren zal, want aan zou ze veel liever een eind aan de zaak makeD.t De moeder zag haar knappen zood oplettend aan. »Richard,« zei ze, »ge weet, dat ik alleen uw geluk beoog m'n eigen gevoel en vooroordeel wil ik geheel ter zijde «teheu als het, uw welzyn geldt. Maar bedenk, dat jongelie den van uw leeftijd heel spoedig zoo iets in 't hoofd hebben al mag het meisje nu geheel zijD, zooals ge haar beschrijft, toch kan het ten langen leste blijken, dat die stap voor u beiden slechts diende en teleurstelling veroor zaakt* «Moeder, als ge eerst maar kenDis met haar maakt,* riep hy uit, vast vertrouwend dat één blik uit Nancy's donkere oogen alle twijfel eu vrees bij z'n moeder zou doen verdwijnen. De weduwe dacht een paar minuten na. Wordt vervolgdji

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1