is voor het buitengewone plan. Om kans van slagen te hebben is besloten een audiëntie aan te vragen bij den minister van wa terstaat, teneinde zijn medewer king te verzoeken bij de totstand koming van een luchtvaartverbin ding Zierikzee—Rotterdam. Een ernstige waarschuwing. Het is den directeur van het Informatiebureau van de Neder- landsche Vereeniging „Landver huizing" naar van die zijde wordt medegedeeld gebleken, dat door een Cauadeesche maat schappij aangeboden wordt om boerengezinnen, welke beschikken over minstens f 1250 boven de reiskosten, te plaatsen op boer derijen in Canada. Aan allen, die emigratie naar Canada overwegen, wordt drin gend ontraden op die aanbieding of welke andere ook, in 'te gaan alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen "bij genoemd Infor matiebureau, gevestigd Bezuiden- houtsche Weg 97 te 's Gravenhage. AXEL, 87 October 1925. Zaterdagvoormiddag had alhier aan den Buthdijk een ernstig ongeval plaats. Een tweetal aan elkaar gekoppelde wagens, be laden met vlas, kwamen van de Sassing gereden, toen een vracht auto van de P. Z. E M. kwam aangereden. De geleider van den tweeden vlaswagen kon dit echter zien, noch hooren wegens het geraas dezer wagens en nu wilde het toeval, dat die geleider juist tusschen uit de wagens ging, toen de auto passeerde. Zoo min de jongen tijd kreeg om te wijken, zoo min had ook de hevig ver raste chauffeur de gelegenheid om te stoppen of te wijken, zoo dat de jongen werd neergesmakt en onder de wielen van de tamelijk zware auto terecht kwam. Hevig gewond werd hij opge nomen en met de auto bij dokter Bom alhier voor eerste hulp binnengebracht. Behalve een gapende hoofdwonde, had de jongen het rechter onderbeen gebroken en een gecompliceerde voetfractuur bekomen. Nadat de eerste verbanden, waren gelegd, werd de ongelukkige weer met een auto naar het ziekenhuis te Hulst gebracht voor verdere verpleging. Het was zekere Vonk, oud 17 jaar en wonende te Hei kant, gemeente St. Jansteen. Naar we vernemen is zijn toe stand op 't oogenblik niet gunstig te noemen. Te Westdorpe is een af- deeling opgericht van „den R.-K. Jongens Boerenstand", een ver eeniging van landbouwerszoons. De aanleiding daartoe was een propagandavergadering door het Bestuur dezer vereeniging met het personeel der Landbouw school te Hulst en enkele geeste lijken. Een twaalftal jongens traden toe, terwijl het bestuur werd gevormd door E. Baeke, G. van Acker, J. van Acker en R. van Acker. Inzonderheid werd gewezen op het nut van de landbouwcursussen en reeds zal de jeugdige vereeni ging haar medewerking verleeneu aan de aardappelcollecte voorde missiehuizen. Woensdagavond was di trambeambte C. de Bock, wo nende bij het emplacement van de tram te Ter Neuzen, met 2 anderen bezig met het rangeeren van tankwaggons, Zijn vrouw bevond zich op dat tijdstip in den groententuin benedendijks, met hun bijna 2 jarig zoontje bij zich. Op een gegeven oogenblik is het kind op den dijk geklommen, vermoedelijk om bij vader te zijn. De drie mannen, die duwende achter den tankwagen liepen, bemerkten pas toen het te laat was, dat het kind zich op de rails tusschen den aangeduwden en een stilstaanden tankwagen be vond, en konden toen niet meer voorkomen dat het met het hoofd tusschen de buffers terecht kwam, met het noodlottig gevolg dat het onmiddellijk gedood werd. Pe smart der ouders, dje hun kind moesten zien verongelukken zonder hulp te kunnen bieden, laat zich beter denken dan be schrijven. Tern. Crt. Met ingang van 23 dezer is de chef brugwachter J. H. Pieters te Terneuzen, bevorderd tot sluismeester te Sas van Gent. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging „De Kunstkring" om voor het geven van een concert en een volksuitvoering gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der kopschool, dit toegestaan onder toevoeging der voorwaarde dat, indien te eeniger tijd de administratie der rijksbelastingen dit lokaal als gevolg van dat gebruik zou aanslaan in de per- soneele belasting, die belasting komt ten laste van de vereeni- gingen die er gebruik van maken. Verschillende verzoeken om afwijking van de Bouwverorde ning werden ingewilligd en goed gekeurd een overeenkomst met de P.Z E M. voor het verzorgen van de electrische straatverlichting in de buurtschap Driewegen. Aan de Z L. M. werden voor een tuinbouwcursus en aan den Slagershond voor een slagers cursus gratis verlichte en ver warmde lokalen ten gebruike afgestaan. Gewijzigd werd de Algemeene Politieverordening, door in de bepalingen omtrent motorvoer tuigen ook op te nemen het verbod van het in voor personen vervoer bestemde voertuigen voor handen te hebben losse tabou- retten enz., en werd ook voor de bebouwde kom verboden het houden van uitvliegend pluimge dierte anders dan in hokken. Van dit laatste verbod zullen B en W. voor het houden van wed strijden ontheffing kunnen ver- leenen. Vastgesteld werd een wijziging der gemeentebegrooting, in ver band met de noodig geachte ver hooging met f 3000 voor steun- uitkeering aan werkloozen, terwijl werden verleend ontheffingen we gens schoolgeld en hondenbelas ting. hen groot deel der zitting ging weer heen met de voortgezette behandeling der wijziging van de concessievoorwaarden voor de electrische verlichting in de kom, lie de vorige vergadering onder eenige beroering was geëindigd. De heer Hamelink nam het woord „schoft" dat hij den heer van Riet had toegevoegd naar aanleiding van het voorlezen van een voor •tem beleedigenden brief van den heer L. J. van der Lubbe terug, en wijzigde dit, dat genoemd medelid eeifloopjongetje was voor genoemden administrateur der centrale. Onder welke verhoudin gen de behandeling dezer kwestie gekomen is, werd gekenschetst door de klacht van den heer Verlinde, dat de administrateur de leden die blijk geven niet zonder meer te willen ingaan op de eischen der Industrieele Maat schappij, doch er in het belang der gemeente een andere ziens wijze op na houden, tegenover derden op minne wijze beleedigt en door het slijk tracht te sleuren, en dat zelfs door hem doodsbe dreigingen zijn geuit. Door den voorzitter werd, namens B en W. dergelijk op treden afgekeurd, doch betoogd, dat men zich daardoor niet van de zakelijke overeenkomst met de Industrieele Maatschappij moet laten afleiden. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. tot handhaving van de meterhuur aangenomen, het college nam over het voorstel van den heer Verlinde dat bij geschillen betrokken par tijen zich zullen kunnen beroepen op B» en W., terwijl ook werd aangenomen een voorstel van den heer Colsen tot instelling eener raadscommissie tot het onderzoek r.aar de feiten van willekeur die hier door den heer Hamelink zijn genoemd. Tot leden dier com missie werden benoemd de h.h. D. van Aken, wethouder, C. Ver linde en H. J. Colsen. ,M. Crt." De plannen, om te Hoek een tehuis voor ouden van dagen te stichten, zijn opgegeven, en worden de giften in geld, die destijds door de inwoners tot dat doel zijn geschonken, aan de on- derscheidene personen terugge- geven. De heer P. A. Jens, arts te Vlissingen, vroeger te Axel, is door Burg. en Weth. van Am sterdam benoemd tol controleerend geneesheer van den Gemeentelij ken gezondheidsdienst aldaar. Uit St. Jansteen. Vrijdag hield de Raad dezer gemeente vergadering onder voor zitterschap van den heer C. Yse- baert, burgemeester. Afwezig was dhr. Ferket. Na lezing der notulen trachtte dhr. De Potter zich te verdedigen, omdat de voorzitter in de vorige vergadering, bij afwezigheid van dhr. De Potter aanmerking op diens rapport inzake de rekening der bijz. scholen gemaakt had. De Voorz. gaf daarvoor echter geen gelegenheid, aangezien het ging over de vraag of de notulen goed waren weergegeven en niet over den aard van het gesprokene. Bij de ingekomen stukken be hoorde proces-verbaal van kas opname. Ln kas was f 15619,65 en bij het gem. electr. bedrijf f241,61. Van Gcd. Staten was bericht, dat zij hunne goedkeuring ont hielden aan het besluit om f 300 beschikbaar te stellen voor de ramp van Borculo, enz. Het be sluit werd daarop ingetrokken. Op het verzoek van Em. de Rechter e.a. om een paar lan taarns in hun buurt werd nog niet ingegaan, omdat daar pas een lantaarn was geplaatst. Over het verzoek van de Vereen. „Moederschapszorg" te Heerlen om f 25 subsidie staakten de stemmen. De Voorz meende, dat die vereen, genoeg subsidie krijgt van het Rijk. Van dhr. Eggermont, hoofd der school te Heikant was een verzoek om het herhalingsonderwijs te reorganiseeren volgens ingediend ontwerp. Het verschil met de huidige regeling komt hoofdzake lijk hierop neer, dat de vergoeding was f 100, plus f25 voor vuur en licht en f20 voor den leider. Deze bepaalt nu zelf het school geld en int dat ook zelf. Adres sant zou nu het schoolgeld op 50 en 25 ct. per maand willen bepalen en dit van gemeentewege doen innen, terwijl hij het loon wil bepaald zien op f 150 per uur met f 25 meer voor het hoofd. De Voorz. zei dat het verschil klein is en er tot dusver nooit klachten over gekomen z.jn, zoo dat hij geen redenen vond om het te veranderen. De oude rege ling blijft alzoo gehandhaafd. Het bestuur v. h. R.-K. kerkbe stuur vroeg een blijvende subsi die van f 600 voor de bewaar school. De Voorz. zei, dat ze die tot heden kregen, maar het elk jaar opnieuw moesten vragen. Spr, stelde roor om die subsidie te verleenen tot wederopzegging. Dhr. De Potter was daar niet tegen, als het onderwijs goed is, maar de commissie van toezicht daarop acht hij, afgezien van de waardigheid der personen, te zwak voor hun taak. Het onder wijs gaat hem boven alies, maar het moet goed zijn. Dhr. Vael steunde het idee van den Voorz. waartoe ook besloten werd. Het Bestuur der R.-K. Middelb. Handelschool te Hulst vroeg meei -ubsidie wegens het tekort in kas. De Voorz. zei, dat ze nu f 200 Krijgen en wil dat handhaven. Dhr. De Potter zei vroeger wel eens sceptisch tegenover dk- school gestaan te hebben, maar is veranderd. De school is voor de streek van groot belang en als de vijf kinderen, die nu uit 't Steen naar die school gaan, na2r de H. B. S. te Terneuzen gingen, zou het de gemeente misschien f1500 kosten. Hij wil daarom de subsidie verdubbelen- tut f 400. Het voorstel werd niet gesteund, Van de R.-K. landbouwvereen. „Ons belang" was een tweeledig i verzoek ingekomen. Ie. Om aan Th. de Winne toe te staan, dat zijn electrische meter in de schuur mocht blijven, aangezien deze geheel van steen was en geen gevaarlijke plaats biedt. De meter was daar ge plaatst op deskundig advies en zou nu weer weg moeten, wijl die plaats is afgekeurd. Adres sant vroeg of de gemeente de kosten van verplaatsing voor haar rekening nam, óf dat de meter blijft staan en hij die afsluit door houten kast, öf dat hij zelf een lichtmotor aanschaft. 2e. betreffende C. L. Ringoot te Driedijk, die aansluiting vroeg op het electrisch net, en zelf de palen moest bekostigen. Dit achtte men onbillijk, daar men spoedig meer aansluiting ver wachtte en die dan ook zou ren- deeren, terwijl Ringoot ook een motor wil plaatsen. De Voorz. zei dat het verzoek van De Winne bij B. en W. was afgedaan. De meter kan blijven staan. Maar om Ringoot aan te sluiten, dat geeft meer bezwaar. Men wil wel aansluiten onder garantie, en als de gelegenheid zich voordoet, dat ia elders ook gebeurd, maar meer aansluitingen zijn hier niet te verwachten. Dhr. De Potter vroeg of er nooit afwijking van garantie was toegestaan, want dan zou Ringoot natuurlijk evenveel recht hebben. De Voorz. Van recht is geen sprake. Het is wel eens gebeurd, dat B. en W. een besluit namen, dat later bleek niet goed te zijn geweest, maar daarom behoeft men geen tweede fout te maken. Dhr. Martinet vindt een garantie van f 110 nogal hoog. Kan dat niet lager? vroeg hij. Het is toch jammer dat zoo iemand niet van de electr. kan profiteeren, omdat hij afgelegen woont, terwijl hij toch ook zijn belasting moet opbrengen. De secretaris gaf hierop als directeur van het G E. B. in lichtingen, waaruit bleek, dat het verbruik hoogstens f45 kon op brengen, terwijl het de gemeente veel meer zou kosten. Dhr. De Buck wees erop, dat Van Ackker wel voor f 200 ga rantie moest storten. Op het verzoek werd afwijzend beschikt. Van den Inspecteur der Volks gezondheid te Breda was een rapport ingekomen, omtrent 10 genomen watermonsters, waarvan er 9 fecaalbacteriën bevatten. Dat van dhr. Martinet werd goed bevonden. Dhr. De Potter wees nog op Tholen, waar men een karrevracht ijzer haalde uit zuiver water. De Voorz. ging op dit punt niet nader in, omdat er voor Dinsdag 27 October een spoed- eischende vergadering is belegd, waarbij een commissie uit het Z.-Vl. Waterleiding-comité tegen woordig zal zijn en een definitief besluit zal genomen worden. Omtrent het zgn. ziekenhuisje werd met 6 tegen 4 st. van de h.h. Van Helsland, Vael, Vergauwe en Martinet besloten om het onderhands te verkoopen. (Wordt vervolgd). De vorige week is in onze gemeente het circus Westfalia aangekomen en gaf Zaterdag, Zondag en Maandag schitterende uitvoeringen. Den eersten avond was het bezoek niet druk, doch de volgende dagen was de tent eivol en kon het publiek genieten van het luisterrijke programma, dat schitterend werd uitgevoerd. Zoowel de prestatie's van den dresseur, als die van de jeugdige kunstrijderes en den schoolrijdi.r genoten krachtig applaus, terwijl geschaterd werd om de dolle grappen van Franz. Ook over de schoolvoorstelling, waarbij de onderwijzers als ge leider tegenwoordig waren, was men zeer voldaan. De schoolkwestie te St Jansteen. Onze Steensche correspon dent schrijft ons Bij Kon. besluit van 29 Sep tember is ongegrond verklaard het beroep van den Gemeenteraad (of liever van de helft 1) op de Kroon, omdat Ged. Staten d.d. 8 Mei 1925 hun goedkeuring onthielden aan het Raadsbesluit (alweer de helft 1) om de o. 1. school te Heikant op te heffen, teneinde deze ter beschikking te stellen van het R.K. Kerkbestuur. Een mooi resultaat is alzoo bereikt door degenen, die pro testeerden tegen de drijverij om, kost wat kost, die school op Hei kant onder de macht der geeste lijkheid te brengen, zooals op zoovele plaatsen is geschied. Als we naar dien datum van 29 September zien, dan is het 'toch te verwonderen, dat op 23 October hiervan nog niets in de Raadszitting werd medegedeeld, terwijl het den volgenden ochtend (24 Oct) of misschien reeds denzelfden dag aan de Zelandia „van officiëele zijde" werd mede gedeeld 1 Misschien dat de neder laag minder prettig op hun maag viel. Maar er komt nog iets bij. Er wordt gezegd, dat onze gemeente nu nog duurder uit zal zijn, want nu zal de Raad verplicht worden een school te bouwen voor het R -K. Kerkbestuur. Eilieve, wie verplichten de Raad daartoe en wie zijn het dan, die de gemeente op kosten jagen De school op Heikant is toch goed genoeg. De leiding is toch bij een R.-K. hoofd en het onder wijs toch absoluut niet onchrfs- telijk of onroomsch We zijn benieuwd of de gees telijkheid het zóó ver zal drijven om zulke zware offers van de gemeente te vergen, zoodat de belastingen in plaats van lager weer hooger zullen worden. We hopen echter, dat ze wijzer zullen zijn. Ze hebben geprobeerd door de wettelijke macht in het gelijk gesteld te worden. Welnu, dat ze nu hun ongelijk bekennen en berusten in het besluit, dat toch door een Christelijke Regeering is genomen en dus allerminst aan de liberaliteit van het hoogste bewind kan worden geweten. Sportnieuws. De Zondag alhier gespeelde voetbalwedstrijd tusschen Axel I en Stavast van Middelburg (3e klas N. V. B.) is geëindigd met een zware nederlaag voor de Middelburgers, van wier spel men- hier meer verwacht had. Het feit dat Stavast den geheelen wedstrijd met 10 man speelde, kan niet als verontschuldiging gelden, daar haar spel over alle liniën zwakker bleek dan dat der Oranjemannen, die trouwens ook beneden hun gewonen vorm met 2 invallers speelden. Bij de rust was de stand 2—2. Deze vier doelpunten werden alle op min of meer gelukkige wijze gemaakt na oogenblikken van zwak spel in beider verdediging. Onmiddellijk na de rust maakte Axel er 3—2 van en daarna werd het spoedig een spelletje van kat en muis met de Middelburgers, die behoudens enkele vrij onge vaarlijke aanvallen, weinig meer presteerden. Weinig moeite kostte het Axel dan ook om nog vier doelpunten te maken en ten slotte met 7—2 te winnen. Holland—Denemarken 4—S. Zondag is in het stadion te Amsterdam de landenwedstrijd Holland—Denemarken gespeeld, bijgewoond door ruim 30000 be langstellenden. Waren gedurende de eerste helft de Denen bijna voortdurend in de meerderheid, toch wist Tap even vóór de rust het Oranje-team de leiding te geven door een fraai schot, waar na de rust inging met 1—0. Na de rust was de toestand wat ver anderd en kwam het Hollandsche elftal in de meerderheid, waarvan Baer van Slangenburgh wist te profiteeren door het 2e en 3e doelpunt te maken, beide nage noeg binnen 5 minuten na de rust. Na een prachtigen aanval der Denen wist Nillson met een fraaien kopbal te doelpunten, waardoor de stand werd 3—1. Nadat het spel eenigen tijd snel op en neer is gegaan, wist Bui tenweg uit een vliegensvlugge tol

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2