Jk 66) Nieuws- en Advertentieblad" voor Zee u wsch - VI aan deren TEN HALVE GEKEERD. No. 58. DINSDAG 27 OCTOBER 1925. 41e Jaarg. ftjAjs Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. 3LMm 1 f'V»' 1 3®j fin I Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Voor bestuurders run coöperaties. Het officiëele orgaan van den Nederl. Zuivelbor.d schrijft het volgende Een der nieuwigheden, welke de herziene wet op de coöpera tieve vereenigingen ons gebracht heeft, is neergelegd in art. 31 dezer wet, waarin het volgende bepaald wordt Art. 31. (1) Iedere bestuurder is tegenover de coöperatieve ver- eeniging aansprakelijk wegens tekortkomingen bij de vervulling der hein opgedragen taak. (2) Indien eene tekortkoming betreft een aangelegenheid, welke behoort tot den werkkring van meer dan één bestuurder, zijn deze allen deswege hoofdelijk voor het geheel aansprakelijk niet aansprakelijk is echter hij, die bewijst, dat de tekortkoming aan hem niet te wijten is en dat hij zoo spoedig mogelijk de in zijn bereik liggende maatregelen heeft genomen om de gevolgen daarvan af te wenden. (3) Voor de toepassing van het voorgaand lid wordt de be stuurder geacht kennis te hebben gekregen van al datgene, wat hem bij een richtige waarneming zijner betrekking niet onbekend ge bleven zou zijn. Dit artikel schijnt bij de be stuurders van enkele coöperatieve vereenigingen eenige ongerustheid te hebben verwekt met het oog op de verantwoordelijkheid, die zij nu ais zoodanig dragen. Ons hieromtrent om advies gevraagd, hebben wij als onze meening te kennen gegeven, dat deze verantwoordelijkheid niet zooveel grooter is dan vroeger, daar toen de aansprakelijkheid van een bestuurslid tegenover zijn vereeniging toch ook bestond, al stond dit niet in de wet. Wij kunnen het ons tenminste niet anders voorstellen, of een goed bestuurslid eener coöperatieve vereeniging moet dit altijd zoo hebben gevoeld. Overigens kan men wel aannemen, dat „tekort- koming" hier in den ruimen zin moet worden opgevat en wij be schouwen het zoo, dat de wet gever hier hoofdzakelijk het oog heeft gehad op verrichtingen in strijd met de belangen der ver eeniging. De hoofdelijke aansprakelijk heid voor het gezamelijke werk van méér dan één bestuurder (sub 2) bestond vroeger niet en hiermede wordt ongetwijfeld den last der bestuursleden verzwaard. Een bestuurslid, dat echter bij het nemen van een besluit, dat tegen het belang der vereeniging zou zijn, heeft tegengestemd of hierbij niet tegenwoordig was, kan zich aan de aansprakelijkheid hiervan onttrekken door te bewijzen, dat hij tot de totstandkoming van dit besluit niet medegewerkt heeft en het komt er dus op aan dat voor goede notulen wordt gezorgd. Overigens moet hij de binnen zijn bereik liggende maatregelen nemen om de gevolgen van zoo'n besluit af te wenden. Hoe dit kon gebeuren, zal elk geval op zichzelf moeten uitwijzen. Bij dit alles vergete men niet, dat de wetten worden gemaakt voor de kwaadwillenden en niet voor de_ goedwillenden en wij gelooven* dat het in de praktijk zoo'n vaart niet loopen zal met deze bepaling. Wel zal het de activiteit der bestuursleden prik kelen en zal het voor elk hunner een aansporing zijn om zich goed rekenschap te geven welke be sluiten er genomen worden en hoe ze genomen worden. Voor de werkelijk actieve bestuurders heeft dit geen bezwaar daar mag aangenomen worden dat zij zich rekenschap ook tevoren reeds voldoende gaven en voor degenen die gewoon zijn roosje maar wat te laten zorgen, heeft het zijn goede zijde, dat er nu werkelijk de noodige oplettendheid van hen wordt gevraagd. Zoo ook met betrekking tot sub 3 van het artikel. Hierin wordt nauwgezette aandacht der bestuursleden geëischt van alles wat hun als zoodanig schriftelijk zoowel als mondeling wordt Engelsche Vertaling. (1 Een zachte, fyne sneeuw dwar relde naer in de stille «traten vbd de Engeliche stad Stradford aan de Atod. De twee persoDen die daar dicht naa»t elkander gearund door de buitan wykeu liepen, merk ten daar echter niet Teel van, zoo druk waren za in gesprek en zoo goed waren ze er tegen de koude ingestopt. De een was een flink gebouwd jonkman van on geveer drie ol vier en twintig jaar, met blond haar en openhar tige oogen de andere een jonga dame van middelbare lengte met een zacht, lief gezichtje, dat haast schuil ging onder den grooten hoed eu achter de dikke boa. Het jonge mensch scheen iets met klem te betoogen en toen bij had uitge praat, antwoordde het meisje «Ach Richard, ik begryp heel goed, dat gij dit alles zegt om mij moed te geven, als ik den een of' anderen dag uw moeder zal ontmoeten. >Ik ben juist ran plan haar van arond de geheele geschiede nis te vertellen,* »0 neen Richard riep ze angstig, »doe dat niet. Het is veel beter dat wij elkander voor goed vaarwel zeggen en dan zal ik Inter wel probeeren met kalmte aan dezen tijd terug te deuken, want wy zijn toch gelukkig ge weest, niet waar »Wel Nancy, hoe kunt ge nu toch zoo praten 1 Ik weet wel, dat we veel moeilijkheden zullen te overwinnen hebben, maar daarom behoeven we de zaak niet op te geven. Gy zijt ook niets moedig n doet alsof ik een vermomde prins was en mijn moeder u in de gevangenis zou laten werpen zoodra ze van onze verhoudiug hoorde. Ge moet verstandigei zijn. De weduwe en de zoon van een officier zijn geen personen om zoo tegen op te zien.* Al pratende waren ze bij Nan- c'.ebel's woning aangekomen. Het was een kleine nette winkel waar schrijfbehoeften, galanterieën, enz. verkocht werden en die aao Nan cy's oudsten broer toebehoorde, maar waarover zij het beheer roerde. «Richard,vroeg het meisje zacht, »wat zou uw moeder wel zeggen, als ze my achter de toon- DRUKKER-U1TGEVER 4 Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. medegedeeld en vooral ten aan zien van rapporten e.d. mag worden aangenomen dat aan den inhoud hiervan meer aandacht zal worden geschonken dan tot nogtoe hier en daar wel eens het geval was. Ook hiervoor geldt echter weer, wat we boven zeiden, voor een bestuurslid dat zijn plicht tegen over de vereeniging behoorlijk vervulde, brengt het geen ver andering en voor degenen die gewoon waren, „het wel te ge looven" eischt het wat meer op lettenheid. Hebben zij er dat niet voor over dan zijn zij nu niet, inaar waren ook vroeger niet op hun plaats en dienen zij plaats te maken voor anderen. Onze totaalindruk van het ar tikel is, dat het wel wat ten goede maar niets ten kwade zal uitwerken, ook voor de bestuurs leden persoonlijk niet, mits zij hun taak met den noodigen ernst opvatten en dat moeten wij toch bij voorbaat aannemen. In elk geval is er o.i. absoluut geen reden om beangstigd te worden voor de consequenties welke het bestuurslidmaatschappij eener coöperatieve zuivelfabriek b.v. nu zoude medebrengen, en moeten wij sterk afraden hetgeen een bestuur eener fabriek over woog, n.l. om zich aan de ver plichtingen van art. 31 te ont trekken door de coöperatieve vereeniging om te zetten in een naamlooze vennootschap. In de eerste plaats zou men hiermede ten aanzien van de zaak zelf niets opschieten, omdat in de in voor bereiding zijnde wijziging van het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennootschappen wordt voorgesteld, daarin de aan sprakelijkheid der bestuursleden eener N.V. op geheel dezelfde wijze te regelen als thans bij de coöperatieve vereenigingen het geval is. Eb naar alle waar schijnlijkheid wordt dit zoo aan genomen. Maar bovendien zou men hiermede de goede vereeni- gingsvorm eener coöperatie, die het meest geschikt is voor een bedrijf dat voor en door de boeren bauk zag staan om de klanten te helpen.* »Ze zou zeggen, dat ga er heel lief uitziet,* antwoordde bij la chend, »en sis ze u verder leerde, kennen, zou ze zeggen, dat ge even goed als lief zijt, even har telijk alt verstandig.* «Ach,* zuchtte Nancy, gij denkt dat ze mij met uw oogen zal aanzien, maar ik weet wel beter «Mijn moeder is een goede vrouw. Ik heb u laatst eens ver teld, dat Tennyson haar lievelings schrijver is, en die dichter zegt dat een goed hart beter is dan adellijk bloed. Ze kan nu toonen dat ze het daarmee eens is.« «Dat is alles goed en wel cin te lezen, maar in het werkelijke leven «Gy soudt iemand z'n geduld doen verliezen,* riep Richard knorrig uit en liet haar srrn los. «En ik heb de eer u een goe den avond te wenschen, mijnheer Kiugston,* antwoordde het meisj trotsch. Ze liep als een boleedigde vorstin op haar woning toe, maar Richard snelde haar achterna, legde z'n hand op haar schouder eu zei smeekend «Nancy «Neen, 't is beter dat we er een eind aan maken. Gy weet dat ik ouzo verhouding eigenlyk nooit ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag-voormiddag 11 ure. moet worden geëxploiteerd, heb ben verlaten voor een rechtsvorm, waarin gemakkelijk anderen dan de meest belanghebbenden de boeren-melkleyeranciers het heft in handen krijgen en welke ook uit anderen hoofde bezwaren oplevert voor de gezamenlijke uitoefening van een bedrijf waarbij het niet om de winst van het kapitaal maar in de eerste plaats om de belangen der leden-leve ranciers gaat. Ten slotte mogen wij er hierbij op wijzen, dat het bestuur eener coöperatieve zuivelfabriek aan merkelijk in zijn taak gesteund wordt, wanneer de fabriek is aan gesloten bij de organisatie van coöperatieve zuivelfabrieken en het van de instellingen dezer organisatie een ruim gebruik maakt. Het kan dan op elk ge bied en zoo vaak het dit wenscht de onpartijdige voorlichting ont vangen welke het noodig heeft. Vooral geeft het een belangrijken steun voor bestuur en directeur eener fabriek, wanneer gebruik wordt gemaakt van de adminis tratieve controle, welke voor de georganiseerde Tabrieken overal van bondswege kan worden ver kregen. Het verdrag niet België. Het dagelijksch bestuur der Alg. R. K. Werkg. Vereen, heeft uit leden van deze vereeniging een commissie samengesteld ter bestudeering van het tractaat NederlandBelgië. Woensdagavond hebben ten stadhuize te Dordrecht, onder voorzitterschap van den burge meester, eenige ingezetenen ver gaderd ter bespreking van het tractaat tnsschen Nederland en België. Het resultaat was een oprichting van een afdeeling van het comité van actie. Omtrent het onderhoud dat de prins De Ligne, de Belgische gezant in Den Haag Zaterdag heeft gehad met den heer Van- dervelde, met betrekking tot de ratificatie van het tractaat Neder land—België, verneemt de „Tel.", dat de Belgische regeering een heb goedgekeurd. Laat mij de achting voor mij zelf nu niet verliezen en laat het voor goed uit- zijn «Nancy, Nancy, draaf nu niet zoo door.* Hij greep haar bij den arm, maar ze rukte zich los en barstte in een hartstochtelijk snikken uit met de handen voor het gelaat en gebogen hootd. Natuurlijk trok hij haar dadelijk naar zich toe. «Nancy, maak me nu niet on gelukkig, ik kau je niet zien schreien.* «Ach, er is toeh niets aan te doen, dat weet ik van 't begiu af. We hebben al zoo dikwijls on- eeuigheid gehad en passen in 't geheel Diet bij elkaar. Daarom is 't ook maar beter dat we scheiden, al valt ons dit hard «Kom, kom, Nauciebel,* zei hij ttoostend, «zie nu alles niet van den donkersten kant. Ik wilde nu juist van avond met m'n moeder spreken en dus moet ge me niet van streek maken. Zij is zoo goed voor my, dat ze alles voor mij zal willen doen. Eo daar bij is ze mij ook een kleine ver goeding schuldig, want toen m'n vader stierf en de oude vrouw zoo gaarne had, dat ik by haar kwam tot gezelschap daar ze het lange Memorie van Toelichting zal publiceeren, inhoudende de motieven, waarop het verzoek tot ratificatie aan de volksvertegen- woordiging, steunt. Deze uiteenzetting za! de pun ten, waaromtrent de Nederland- sche regeering bedenkingen zou kunnen hebben, nader behandelen. Het ratificatie-ontwerp zal de volgende maand in de Belgische Kamer behandeld worden. Luchtlijn Zierikzee -Rotterdam Naar aanleiding van een bericht in de bladen, deelt de Z. N. de volgende bijzonderheden mee Zooals algemeen bekend is wordt getracht een snellere ver binding te krijgen met Rosendaal, aldus aansluitend op 't Noord- Brabantsche spoorwegnet, voor welk plan reeds verschillende gemeenteraden op het eiland Schouwen en ook daarbuiten, subsidie verleenden aan het comté, dat bovenvermeld dofil voor oogen stelt. In het begin van den zomer kwam men te Zierikzee in contact met de Kon. Luchtvaart-Mij., bij wie Zierikzee van uit de hoogte goed bekend is, daar vliegtuigen geregeld iederen dag over die plaats koers zetten naar Engeland. De K. L. M. verklaarde zich bereid een vliegdienst te organi- seeren, welke een dienst zou onderhouden van Zierikzee op Rotterdam, mits men haar een geschikt landingsterrein zou aan bieden, hetwelk aan door de K. L. M. gestelde eischen zou moeten voldoen. Een comité werd bij elkaar geroepen, teneinde een dergelijk groot en grootsch plan in studie te nemen. De kosten van zulk een landingsterrein bedragen de niet geringe som van 2 a 3 ton, hetgeen voorshands de struikelblok v-oo eenzaam had op het oude landgoed, heb ik dadelijk mijn studies te Baford opgegeven om aan haar wensch te voldoen. Ge loof maar, dat dit geen geringe opoffering voor me was daAr had ik een opgewekt leven met studenten van mijn leeftijd en hier is men als 't ware levend begra ven, bijna niemand om mee om te gaan en zoowat niets te doen. Daarom zal ze het ook wel plezierig vinden als ik haar voor stel, hoe gezellig wij het zullen hebben als een derde persoon de stille omgeving komtopvroolijken. En kijk me nu eens aan, droog uw tranen spoedig af en wees tegen mij nu weer eens even lief als anders.* Ze deed wat haar gevraagd werd en zei: «Wat is het ook eigenlijk dwaas om te kibbelen, nu gij op 't punt zijt zulk een gowichtigen stap te doen. Wie weet hoe weinige uren we nog samen zullen doorbrenger. Eo hoe zult gij me meedee^eu wat uw moeder gezegd heeft O, ik ben zoo angstig als ik er aan denk Soms lig ik er den geheelen nacht aan te denkeu, hoe ge het aan zult vangen, wat ze zal antwoorden en of ze erg boo3 op me zal zyn. Natuurlijk zal ze denken, dat alles mijn schuld is, want ze weet niet dat gij Wordt vervolgd). Daar we dit Feuilleton een paar weken geleden begonnen en sinds nog geen vervolg gaven, beginnen we dit thans opnieu w, om het geheugen onzer lezers ter wille te zijn. (Red.) AXELSCHE 1 F-.fc A f wX COURANT i

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1