Dames- eo Kiaderkleeding. Ruwe, Schrale Handen geneest men met PUROL Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Ad verten tien. M. DEN ENGELSMAN-ZEGERS. WERKMANSKLEEDING AXEL I - STAVAST I. schepen over de W. Schelde wordt het een Groot-Nederlandsch belang genoemd te streven naar een effening der belangen van de havens Rotterdam en Antwerpen en wordt aangedrongen op amen deering van het verdrag ter zake van a. een door louter billijkheids redenen voorgeschreven beper king van de ten laste van Holland vallende kosten van onderhoud van de Schelde b. het taairegime van de in het tractaat voorziene commissie van beheer c. de wederkeerigheid van begunstiging op het kanalennet, en d. eventueelde aanpassing van de bepalingen inzake de be- loodsing aan den geest van de accoorden betreffende deze mate rie gesloten in 1839 en 1863. Ingezonden Mededeelingen. AXEL, 23 October 1925. Voor een matig, doch belang stellend gehoor trad Dinsdagavond alhier bij dhr. Dieleman Koole op de heer dr. Boesnach, arts te Amsterdam, met een lezing over de Wohlmuth-methode. Spr. be handelde de electriciteit en ver klaarde de beteekenis daarvan voorde geneeskunst, inzonderheid voor persoonlijke hygiëne. De zgn. electro galvanische zwak stroom houdt het lichaam gezond en bevordert de genezing bij ziekte, zei spr., omdat iedere ongesteldheid zoowel geestelijk als lichamelijk een gevolg is van verbreking van evenwicht tus- schen de positieve en negatieve ionen in het lichaam. De galv. stroom in het lichaam vernieuwt de verbruikte levenskracht en zenuw-energie, brengt de ziekte stoffen in den bloedsomloop en bevordert hun uitscheiding en spoort het lichaam aan tot het in werking brengen van alle verde digingsmiddelen. De Wohlmuth- methode is daar om de ziekten te voorkomen en daarom prees de spreker de apparaten, die den zwakstroom leveren en weten schappelijk zoodanig zijn samen gesteld, dat zij voor ieder te ge bruiken zijn. Spr. noemde ver scheidene voorbeelden van zie ken, die door het apparaat ge nezing en levenskracht gekregen hadden. Enkele brochures werden verstrekt, teneinde het gesprokene thuis nog eens te kunnen over wegen. Door wijlen den heer M. A. Dieleman Pzm, onlangs alhier overleden, is ook nog gelegateerd f 500 voor de Geref. Zending op Magelang (Jav*)- Heden werd te Terneuzen in het hotel Centraal door den notaris J. A. Dregmans te Axel, ten verzoeke van P. J. Verhelst en de erven zijner 2e echtgenoote, verkocht Koop 1. Een huis met schuur erf en tuin, te Neuzen in den Bontepolder. Dit werd ingehouden op f 1860. Koop 2. Een partij bouw- en weiland te Neuzen, Seijdlitzpolder, groot 2,55,50 H.A. (5 gemet 220 roe). Kooper werd Iz. Verhelst, landbouwer te Neuzen, voor f 910 per gemet. Door Ged. Staten is aan dan heer P. van Cadzand te Ter Neuzen eervol ontslag verleend als lid der commissie van aanslag voorde inkomstenbelasting, stand plaats Ter Neuzen. Van den Minister van On derwijs, K. en W. is bij het gemeentebestuur van Hulst bericht ingekomen, dat inwilliging van het verzoek, om het minimum aantal leerlingen der openbare school voor het behouden van 2 leerkrachten naast het hoofd te bepalen op 60, volgens de wet niét kan worden toegestaan. Predikbeurten te Axel. Zondag 25 October 1025. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t uie Ds. G. P. A.Ruijscli van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Hengstenkcurlngcn. Voor de Woensdag te Axel gehouden Rijkskeuring van heng sten waren aangegeven 60 stuks, opgekomen 50, goedgekeurd 33, uitgesteld 4 en afgekeurd 13. Goedgekeurd werden onder staande hengsten van de eige naars daar achter genoemd Frits, A. Haak Zaamslag, Fran cois (B) G. Luijk, Neuzen, Nor man (B) H. Govaert, Westdorpe, Gaston, P. B van Hoeve, Axel, Fafnir, Joh. Scheeie, Zaamslag, Majeur du Sartian (B) M. van Fraaijenhove, Axel, Consul, Gebr. Daelman, Westdorpe. Bruno, L. G- Wauters, Assenede, Hans de Laboureur, Wauters vnd., Moustic, Deelman vnd., Carlo, H.V. Eigen Hulp, Neuzen, Balsac, id., Man doer, Stal Van Dixhoorn, Axel, Corban, M. Puylaert, Zuiddorpe, Lector, id., Hippolyte, Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Matador, M. Puylsert, Marquis, R. Rammelo, Philippine, Blesson, F. Dekker, Axel, Brennis, Wed. de Feijter, Axel, Burhuss, Hoop op Zegen Hoek, lngersol, De Toekomst, Axel, Albinaxas, A. Kindt, Phi lippine, Alban, C. J. van Waes, Westdorpe, Don, Abr. Dieleman, Zaamslag, Leon, H. P. Puylaert, Zuiddorpe, Casparol, Hoop op Vooruitgang, Zaamslag, Joubert, id., Deda, Corn. Zegers, Neuzen, Clairon, H. Bonte, Koewacht, Mondain, M. Puylaert, Zuiddorpe, Klaas, B. L. Ysebaert, Axel. Te Hulst waren aangegeven 48 stuks, aangeboden 41, uitge steld 4, afgekeurd 11 en goed gekeurd 26 Goedgekeurd werden Carlo B, Em. Fassaert, Lamsw. Cesar B, idem. Mon Beau B, Wed. Mangnus, Boschkapelle. Avenir B, Hengstver. Kloosterz. Togo, C. Plassciiaert, St. Janst. Drinker, Gebr. Michielsen, Hulst David, idem. Dorus, P. Vael, St. Jansteen. Clairon, idem. Anatole, idem. Nero, idem. invincible, Kegelaer, N.-Namen. Apollon, idem. Robert, Verschueren, Hengstd. Jan, Gebr. v. Campen, Stoppeld. Colomar, Gebr. de Wael, Ossen. Krüger, Gebr. Hoefnagels, Clinge. Hercule, idem. Rocmont, Gebr. Daelman, Westdorpe. Eduard, Gebr. de Maat, Stoppeldijk. Karei, A. Ferket, Boschkapelle. Espoir, de Maat-Lemsen, Stoppeldijk. Sorcier, Freijser, Meerdonck. Mont d'Or, Hermans, Hengstd. Bienvenu, Verdurmen, Hontenisse. Fleuron, Hengstver. Absdale. De dieren waar de letter B bijstaat, zijn goedgekeurd voor het Stamboek. Onder het rundvee van den landbouwer A. P. Geluk te St. Maartensdijk is mond- en klauw zeer geconstateerd. Legaten. De heer I. G. A. N. de Vries, te 's-Gravenhage overleden, heeft de volgende legaten vermaakt, alle vrij van successierechtenj Aan de stichting Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolf- hezen, f20.000; aan het Koningin Emmafonds te 's-Gravenhage. f5000; aan de Vereeniging Het Nederl. Kankerinstituut te Am sterdam, f20.000; aan het Ned. Genootschap tot zedelijke verbe- ring van gevangenen, f5000; aan de Prins Alexander Stichting te Amsterdam, f5000; aan de afd. 's-Gravenhage van de Ver. tot steun van verwaarloosden en gevallenen, f5000; aan de Ver. Doopsgezinde Wijkverpleging te Amsterdam, f5000; aan de Ver eeniging 's Gravenh. Wijkverple ging f5000; aan het Ned. Zen dingsgenootschap te Rotterdam, f5000; aan de Ziekenimichting van het Roode Kruis te 's-Gra- venhage, f 5000. In een bloeddronken bui verkocht eon veehouder te Gaus- terl#ud zijn boerderij; opstalen volledigen inventaris, de kippen incluis, voor 60 000. Later had hy berouw en wilde twee van zijn beste koeien afstaan voor rouwkoop. Daarmede nameu de koopers, twee veehandelaren, geen genoegen, w*arnazij afstand deden van hun kooprechten voor twee bankje» van duizend. „Telg." Door een schoorsteen gevallen. Op het terreiu van de gasfa briek te Amersfoort heelt een ernstig ougeluk plaats gehad, dat wonder boven wonder be trekkelijk goed is afgeloopeu. De Duitscbe scbocrsteenbouwer B. was bezig met werkzaamheden aan een 28 M. hoogen schoorsteen, tosu hij plotseling uitgleed en naar beneden viel, waar hij bewusteloos met een gat in het boofd werd opgenomen. Bij nader onderzoek in het ïiekenhuis bleek dat de man verder geeu ernstige kneuzingen bai opgeioopen, zoo- ciat er voor zijn leven niet ge vreesd behoeft te worden. Gevaariyke snoepery. De anders zoo levenslustige, gezonde, sterke Jan was stil, zag bleek, en lag als versuft ineengedoken in een grooten stoel. Bezorgd stond moeder bij hem, en kreeg op haar vragen geen antwoord. Ze poogde hem op te beuren, en zette hem rei ht over eind, maar hy viel weer terug, als krachteloos. En toen ook vader kwam, meende hij het 't veiligste, den jongen ouder de dekens te steppen en een dokter te laten komen. Deze onderzocht den kleinen patiënten kwam tot de couclusie „Verschijnselen van bedwelming, vs van dronkenschap." „Heeft uw jongen misschien bier gebad of jenever of advocaat ot zooiets „O neen dokter," was bet antwoord; wy geven onze kinderen nooit alcohol." „Maar wat heeft hij dan in de Datsto uren gebruikt V' En toen kwam het tenslotte uit, dat Jan by familie geweest was, en daar e6n zakje lijne bonbons gekregen had, gevuld met rum. en kersen op Franscbe cognac. Hy was eenvoudig dron ken. Het is wel noodig, dat de ouders toezien wat hua kinderen ge bruiken, en dat msn vooral voorzichtig sy met bonbons, die alcohol bevattende kindsren lusten ze graag, maar het is gevaarlijk# snoeperij Toen mej. de Visch uit Bloemendaal dezer dagen in den •xpress-trein Parys-Amsterdam na in den restauratie-wagen het middagmaal gebruikt te hebben, te Brussel in haar compartiment terugkeerde, constateerde zy tot haar schrik, dat haar kofier, die voor een groote som juweelen en geld bevatte, verdwenen was. Onmiddellijk werd de politie van bet Brusselacba station op de hoogte gesteld, die een uit gebreid onderzoek begon, ten gevolge waarvan de express-trein een aanzienlijke vertragingkreeg. Hetonderzoeü leverde niets op. „Msb." Te Velsen is 's nachts om 1 uur bij het hoogovenbedrijf door eer. noodlottige samenloop van omstandigheden een grijper toegeklapt. Drie arbeiders ge raakten bekneld. De pas ge huwde arbeider B. werd direct gedood. Een andere arbeider O. uit Wijk aan Zee overleed eenige uren na het ongeval. Hij liet een vrouw en vier kinderen achter. De derde werkman, ze kere A eveneens gehuwd, werd ernstig gewond, doch kon nog naar een der ziekenhuizen te Haarlem worden vervoerd. Bij het ongeval is niemand anders dan de drie genoemde arheiders tegenwoordig geweest. Het ge beurde juist in schafttijd. De heer H. te Maastricht j vermistte reeds lang telkens hoe- veelheden gedistilleerd, zoodat hij de politie waarschuwde. Zondag stelden zich eenige recherchiuis in de distilleerderij en stokerij verdekt op Daar werd op hee- t.'rdaad betrapt op het stelen van oude genever, zekeie G., die reeds meer dan 6 jaar bij genoemde firma in dienst is. Uit het onder zoek is gebleken, dat behalve medeplichtigen ook helers in deze zaak zijn betrokken en dat in tijd van 6 maanden voor meer dan f 1000 aan spiritualiën gestolen is Op 19 Oct. vernielde een brand te Pontianak Passar-Tenga geheel en Parit-Baroe gedeelte lijk 300 huizen zijn vernield, de schade wordt geraamd op ander half millioen gulden en wordt gedeeltelijk door assurantie ge dekt, waarvan een deel in Hol land de oorzaak is onbekend. Een vreemd sterfgeval. Uit New York wordt gemeld, dat bij een gerechtelijk onderzoek gebleken is, dat mevr. Croxon, die onlangs, 85 jaar oud, overleed onder omstandigheden die aan verhongering deden denken, vier millioen dollar in baar geld en effecten bezat. Zij behoorde tot een der voornaamste families van Brooklyn en was de dochter van den rijken bankier Strar.ham, die tijdens zijn leven een der be kendste Amerikaansche philan tropen was. Een mooie schenking. De heer en mevrouw Hug# Audriesse-Spanjaard hebben voor een notaris een acte gepasseerd, waarbij zij ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van het Bel gische koningspaar aan de pro vinciale commissie tot stichting van studiebeurzen van Brabam een bedrag van 209.000 francs in 5 pCt. aandeelen binneuland- sche leening van België schonken voor het stichten van vijf studie beurzen, ten eiude zonder onder scheid van godsdienst, jonge Belgen van beide geslachten, die in Brussel zijn geboren ot er sedert ten minste tien jaren woon achtig zijn, en die niet over de noodige financiëele middelen beschikken, in de gelegenheid te stellen, hoogera studies te doen aan een universiteit, de mijnen- school te Bergen, het gesticht „Montefiore" te Luik, de univer siteit van den arbeid t# Charleroi ot aan een conservatorium, ot academie van schoone kunsten in België. In den geest der stichters bedoelt dit tonds taaijneen blyk van eeuwigdurende dankbaarheid van een Nederlandich echtpaar voor de gastvrijheid, welke de in België wonende Nederlanders gedurende de regeering van ko- uing Albert en koningin Eliiabeth steads mochten ondervinden. Daarom zal met goedkeuring van de vorstelijke familie het nieuwe tonds den naam dragen van Albert-Eiizabetb-stichting. Ter gelegenheid van het 25- jarige regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina stichtten de heer en mevrouw Hugo Ac- hriesse-Spanjaard een fonds van hetzelfde bedrag dat besteed is, om in België wonende zwakke Nederlanders uaar buiten te sturen, en om behoeftige Neder- landsche jongelingen en meisjes van goeden aanleg zonder onder scheid van godsdienst in de ge legenheid te stellen hun studies te voltooien. „Tel." Verzoek om verlenging der ver gunning, ingevolge art. 38 le lid der Arbeidswet 1912. De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat door A. DIE LEMAN, bakker, wonende alhier (.Kijk uit), VERLENGING DER VERGUN NING is aangevraagd, om tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voor middags, hakkersarbcid te verrichten. Op den 18 November 1925 des voor middags te 10 ure zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Gedurende acht dagen vóór boven- genoemdtn datum kunnen aanvrager en zij, die bezwaren inbrengen, op de Secretarie dezer Gemeei te, van deter zake schrifturen kennis nemen. AXEL, 20 October 1925. De Burgemeester voornoemd, J. M. OGGEL, L. B. Wisselkoersen. Brussel 11,34. Parijs 10,75 Londen 12,04V** New-York 2,48l/j OOSTERSTRAAT E 61. U vindt bij ons ruime keuze in Prachtige moderne STOFFEN voor Japonnen, zooals Fluweel, Gabardine, Serge, Popeiine, ge bloemde wollen Stoffen, ruiten en ook het allernieuwste met randen. Gemoltonneerde en flanellen ONDERGOEDEREN. Vraagt onze prachtkwaliteit Amerikaansch gemoltonneerd. Verder alle soorten DEKENS. Prima kwaliteit gegarandeerd. aan teer Inge pryien. Zie onze Etalages. Al onze goederen zijn geprijsd. Beleefd aanbevelend. De Voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren te Ter Neuzen maakt bekend, dat deze verkiezing (candidaat- stelling) voor de verkiezing van 3 leden voor het Grootbedrijf wegens periodieke aftreding der heeren 1. VAN MELLE, P. A. NEETESON en L. P. M. VAN WAESBERGHE en 3 leden voor iiet Kleinbedrijf wegens perio dieke aftreding der heeren A. 1. CATSMAN, A. VAN 't HOFF en G. STEVENS, zal plaats hebben op Dinsdag 17 Howsmbep 1925» Op den dag der verkiezing kunnen bij den Secretaris der Kamer, ten kantore Lange Kerk straat 11, van des voorin. 9 uur tot des nam. 4 uur candidaten worden opgegeven door indiening van eene verklaring, onderteekend door ten minste vijftien kiezers, die bevoegd zijn deel te nemen aan de verkiezing waarvoor de candidaatsteiling geschiedt en vergezeld van eene schriftelijke mededeeling van den candidaat, dat deze bereid is een candidatuur te aanvaarden. Deze verklaringen bevatten elk den naam van één candidaat. Formulieren van verklaringen zijn van heden af kosteloos voor kiezers verkrijgbaar ter Secretarie der kamer te Ter Neuzen en ter Secretarie van de gemeenten in Zeeuwsch-Viaanderen. De inlevering der verklaring geschiedt psrsoonlijk door een der ondergeteekenden. Ter Neuzen, 22 October 1925. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voornoemd, J. HU1Z1NGA. Zondagmiddag kwart roor 2 (3e klas N.V.B., Middelburg),

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2