iwii r Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VIaan dere No. 56. DINSDAG 20 OCTOBER 1925. 41e Jaarg. sS n J. C. V INK - Axel. Raads verslag. ^ÊOÊmÊ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag li ure. Zitting van 6 Oct. 1925. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester; secretaris dhr. J. L. J. Maris. IV. Begonnen wordt met de uit gaven. Hoofdstuk I, vroegere diensten f 10.000. Voor het eerst geraamd om betalingen te kunnen doen over den vorigen dienst, o.a. bij drager. in de kosten van de H. B. S. te Terneuzen, enz. II. Algemeen beheer. Dhr. P. de Feijter zegt dat het hem vreemd voorkomt, dat het salaris van den burgemeester (f 3400) lager is dan dat van den secretaris (f 3800). Het moet iets pijnlijks zijn voor den burge meester om als hoofd minder salaris te hebben, dan zijn onder geschikte. Hij zou die bedragen gelijk willen maken. De Voorz. zegt dat die salari- eering zoo is geregeld door Ged. Staten. Dhr. Oggel bevestigd dit en zegt, dat ook vroeger reeds ge tracht is om het bedrag van den secretaris gelijk te maken aan dat van den burgemeester, doch dit wordt niet toegestaan door Ged. Staten. Dhr. P. de Feijter zou dan het salaris van den burgemeester willen verhoogen met f400, dat is toch niet zoo'n groot bedrag voor Axel. Dhr. Weijns is het geheel en al eens met dhr. De Feijter. Men zegt wel, de burgemeester heeft minder werk, maar hij heeft toch groote verantwoording. Dhr. Van de Casteel vindt, dat die heeren gauw veranderd z jn van gedachten, want voor dt.n gem.-opzichter vonden ze ver hooging niet goed, omdat het ander personeel dan ook verhoogd moet worden. Dat begrijp ik ni^t. Dhr. 't Gilde zegt ook, dat de heeren inconsequent zijn. Dhr. Weijns wilde zooeven de men- schen met een boterham met margarine naar huis sturen en nu wil hij den Voorz. verhoogen, die toch nog niet zoo slecht gesitu eerd is. Dhr. P. de Feijter stelt voor om het salaris van den burgemeester met f 400 te verhoogen. Dhr. Dieleman is niet tegen gelijkstelling dier salarissen. Maar hij herinnert eraan, dat bij de benoeming van den secretaris deze heeft verklaard, het voor minder te willen doen. Dat dit salaris hooger is, is dus geen fout van den Raad, maar van Ged. Staten en die fout moeten wij niet goedmaken, te minder, daar toch het salaris van den burgemeester toch nog zoo hoog "is, dat hij werkelijk geen marga rine behoeft te eten. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat als het burgemeesterschap als een ambt wordt beschouwd is het wat anders. Vroeger werd een burgemeester beschouwd als een hoogwaardigheidsbekleeder en was deze met een klein salaris tevreden. Maar als hij is de le ambtenaar, dan kan gezegd wor den, dit eischen we van U en is hij ook weer verantwoording schuldig In dat geval dient men met het salaris rekening te hou den. Hij vindt echter het beste, om het maar met de loopende regeling te houden. De Voorz. zegt, dat van hem nog niks te eischen is en brengt het voorstel-de' Feijter in stem ming. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h.h. P. de Feijter, Van de Casteel, 't Gilde, J. de Feijter en Weijns. Tegen de h.h. Dieleman, Oggel, Kruysse, Koster, Baert en Van Dixhoorn. Jaarwedde ontvanger f 1300, presentiegeld raadsleden (f 2,50 per zitting) f412,50, jaarwedde Cornelisse f 1965, De Smidt f 1635, Olijslager f575, Oosting (buiten bode) f 120. Kantoorbehoeften, vracht en port f 700. Druk- en^bindwerk f 1000. Onderhoud gemeentehuis f 300, meubilair f 100, licht en vuur f 300, abonnementen f 100, archief f 100, advertentiën f225. Bij dezen post merkt dhr. Van de Casteel op, dat dit duurder schijnt voor de gemeente, dan voor particulieren. De Voorz. zegt dit niet te weten, maar dat de post is geraamd volgens contract met den uitgever van de „Axelsche Courant". (We zijn gaarne bereid den heer Van de Casteel desgewenscht hier omtrent „meer licht" te ver schaffen. Red.) Reiskosten f 225, telefoon f 200, ambt Burg. Stand (J. Cornelisse) f270, huisnummering f150, om roeper (Platteeuw) f20. Bijdragen pensioen gem ambt. f 1977. Idem inkoop pens. f205. Vergoeding kantoor gemeente ontvanger f 100. Kosten vergaderingen f100. Toeslag pensioenen f708. Totaal hoofdstuk 11 f20799. III. Openbare Veiligheid. Oosting, veldwachter f 1600, Griep id. f1300, kleeding f250, reisgeld, enz. f200, belooning en premie brandweer f300, brand- bluschmiddelen f 450, brandspuit huis f 110, straatverlichting buiten de kom f492, lantaarnontsteker Sassing f 110, Schapenbout, Ma- g.ette, Steenovens, Kijkuiten Fort ieder f50, hofstede De Maat, Hamelink, Vaartwijk en Ronde- putten f 33, binnen f 3600, onder houd lantaarns f 908. Pensioenen en verzekering amb tenaren f715. Laatste aflos leening motor- brandspuit f 325. Vergoeding woninghuur veld wachter f 200. Burgerwacht f300. Voor dezen post vraagt dhr. 't Gilde hoofdelijke stemming. Voor stemmen de h.h. Oggel, Koster, Weijns, Beert, Dieleman, J. en P. de Feijter; tegen de h-h. Kruysse, Van Dixhoorn, 't Gilde en Van de Casteel. Met 7—4 stemmen aangenomen. Gratificatie marechausseé's f 90- Schietbaan f100. Dhr. 't Gilde vraagt of de ge meente wettelijk verplicht is, om die schietbaan te onderhouden. De Voorz.We hebben die verplichtiging op ons genomen, toen de schietvereemging „Prins Maurits" ontbonden is. Dhr. 't Gilde is er tegen, want het is gebleken, dat de schiet- vereeniging niet levensvatbaar is. Dhr. Oggel merkt op, dat toen de vereemging „Prins Maurits" toestemming van het Rijk kreeg om de schietbaan aan te leggen, heeft de gemeente zich garant moeten verxlaren, dat de gemeente voor het onderhoud zou zorgen, als die vereemging eventueel ont bonden werd- Bovendien moeten ook de burgerwachten de gelegen heid hebben om op die baan te komen oefenen, zoodat de ge meente zoo niet een wettelijke, dan toch een contractuëele ver plichting heeft om voor het onder houd van de schietbaan te zorgen. De post wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen van de h.h. Van de Casteel, 't Gilde en Van Dixhoorn. Toeslag 40 pCt. pensioenen Olijslager, Wed. Hottinga en A. van der Welle, resp. f206,80, f 73,60 en f 2,80. Rijwiel veldwachter f40 Totaal hoofdstuk lil f11409. IV. Volksgezondheid. Gezondheidscommissie f114, bestrijding besmettelijke ziekten f200, Warenwet f750, subsidie „Groene Kruis" f 1000. Jaarwedde afslager van visch (Platteeuw) f20. Totaal hoofdstuk IV f2136. V. Volkshuisvesting. Rente en aflos noodwoningen f796, annuïteiten „Volkshuisves ting" f 12784, voorschotten voor idem f 6800. Totaal hoofdst. V f20380. VI. Openbare werken. Jaarwedde Filius f2000, IJze- baart f1251, Sorber f1251, te benoemen werkman f1147. De te benoemen gemeente werkman zal in de plaats komen van Freekenhorst, die wegens gezondheidsredenen met 1 Jan. aanst. zijn pensioen zal vragen. Dhr. 't Gilde vraagt naar aan leiding daarvan of het waar is, dat Jonkman zijn ontslag krijgt als grafdelver, wegens te hoogen leeftijd. De Voorz. bevestigt dat, daar 70 jaar de leeftijdsgrens is, dat personeel in gemeentedienst mag wezen. Dhr. 't Gilde vernam, dat deze wegens te weinig dienstjaren niet voor pensioen in aanmerking komt, terwijl hij er toch voor ingekort is op zijn loon. Afge zien, dat er iets tegen is orn iemand nog op 65-jarigen leeftijd te benoemen is het toch onbillijk, dat men daar pensioengelden voor stort met de wetenschap, dat hij nooit pensioen zal krijgen. Als er niets aan te doen is, zou spr. hem toch de gestorte premiën terug willen geven. De Voorz. Er is 31/3 pCt. van f 300 gedurende 3 jaar voor ge stort. Dhr. OggelJa, maar dat is niet in de gemeentekas gestort, maar in het rijkspensioenfonds. De Voorz.De Raad zou kun nen besluiten om hem het gestorte terug te geven Alzoo wordt be sloten. Onderhoud gebouwen f 640, straten f 3000, wegen en voetpa den f 1225, plantsoen f 125, pom pen en riolen f1175, klokkenist (Butler) f 85. Begraafplaatsf 440, grafdelver (Freekenhorst) f 500. Dhr. Dieleman kan zich met dezen laatsten post vereenigen, als er dan geregeld iemand op de begraafplaats is en deze netjes onderhouden wordt. De Voorz.Met die bedoeling wordt ook Freekenhorst benoemd, nl. dat hij de begraafplaats steeds netjes zal houden. Kan hij dat niet, dan heeft hij ook geen recht op vaste aanstelling. Dhr. P. de Feijter zegt met ge- noegen gezien te hebben, dat er ook een post is uitgetrokken (f 270) voor een automatisch begraaf toestel. Gemeentereiniging. Nieuwe vuilniswagen f 1600, ophalen asch en vuilnis f 1400, onderhoud ge- I reedschappen f 300. Opgemerkt wordt door dhr. J. de Feijter, dat die wagen toch bijzonder duur is, is dat we noodig? De gemeente besteedt Beerruiming het ophalen toch onder voorwaar de, dat de menschen met goed materiaal werken. De Voorz.Maar als ze het niet hebben, wat doet ge dan Maar misschien kost die wagen wel minder. Dhr. van de CasteelIs het voor een vrachtauto Verzekering ongevallen en pen sioen f 1375, Rente en aflos geld- leeningen, enz. f 11788. Vergoe ding hond f100 f750. Dhr. Dieleman vraagt of de tijd nog niet gekomen is, dat ook menschen buiten deze gemeente kunnen geholpen worden. De Voorz.Daarvoor zouden de kosten te hoog loopen. Ook dhr. Oggel zegt, dat zulks wel op f10 per put zou komen. Totaal van hoofdst. VI f 30,250. Vil. Lasten enz. van eigen dommen niet voor openbaren dienst bestemd f 755. Vin. 2. Openbaar lager onderwijs. Jaarwedde der heeren Van Houte f3050, Dijkwel f2844, Hoi f2392, Schieman f 1870, Pieterse f 1663 en mej. Abrahamse f 1380. Onderhoud onderwijzerswoning f215. Dhr. Dieleman merkt op, dat voor het verven dier woning het vorig jaar f340 was uitgetrokken en vraagt hoe komt die post nu weer zoo hoog? De Voorz.Dat schilderwerk is toen niet uitgevoerd en zal gedeeltelijk nog moeten gebeuren, waarvan de kosten in dezen post zijn begrepen Onderhoud school f430, leer middelen f660, licht, vuur en schoonmaken f 1500, pensioen storting ambtenaren, enz. f1155. Rente en aflos f 1260. Totaal hoofdstuk Vlü, 2 f18672. Vlll 3. Vervolgonderwijs f 4,23 7. Bijzonder lager onderwijs. Voor boventallige onderwijzers aan de Chr. school, Nieuwstraat, 42190. Vergoeding drie Bijz. scholen f8150. Totaal 7 f 10,525. VIII 11. Subsidie bewaar school j A. van Hoeve f400. 12. Onderwijskosten, niet vallende onder de voorgaande. Dhr. 't Gilde zegt, dat in deze afd. ook behoorde een post voor schoolfeesten of schoolreisjes. Hij ziet daarvoor niets uitgetrokken. En toch komt dit in andere scholen veel voor. Hij zou willen, dat zulks hier ook gebeurde, het is zeer nuttig; zoo vinden de kinderen b.v. in den Dierentuin te Antwerpen een schat van ajn- schouwingsonderwijs. Spr. stelt voor, voor de 4 scholen f400 daarvoor te beschikken. Dhr. P. de Feijter merkt op, dat die reisjes meestal van de ouders uitgaan, want er wordt voor ingelegd. Het voorstel-'t Gilde vindt geen steun Kosten plaatselijk schooltoezicht f 176. Deze post is met f 100 verhoogd, mits het geld diene voor presentiegeld der commissie leden. Dhr. Baert merkt op, dat die commissie meer werk heeft dan wel gedacht wordt. Hij zou daarom het meerdere aan den secretaris willen geven, doch maakt er geen voorstel van.' Dhr. 't Gilde is er tegen, omdat in die commissie geen arbeider is benoemd. Het voorstel tot verhooging wordt aangenomen met 6 tegen 5 st. van de h.h. Dieleman, van de Casteel, 't Gilde, J. de Feijter en van Dixhoorn. Commissie tot wering school verzuim f 175. Vergoeding schoeisel enz. voor kinderen f 700, vervolgonderwijs f500. Totaal 12 f 1450. VIII 13. Subsidie Handels school Hulst f 30, idem Christ, landbouwschool f 200. 15. Subsidie voor Ambachts- belang f500, bijdragen voor ambachtsscholen te Neuzen en Hulst f 1000. 16 Subs. Concordia f300. Hoofdst. IX 1. Belooning aan doctoren f 800, verloskundige (C. T. Moerdijk) f750, kosten 5 krankzinnigen f 3287. Subsidie Burgerl. Armbestuur f9000, pensioneering ambtenaren f266. Totaal 1 f 14104. IX §2. Werkloozensteun f 500. Dhr. Dieleman zou dezen post op f 1000 willen houden. We staan blind voor de toekomst en mocht het geld niet noodig zijn, dan wordt het ook niet uitge geven. De Voorz. zegt, dat er in 1925 niets voor werkloozensteun is uitgegeven en nu staan B. en W. op het standpunt, dat als het noodig is, er toch wordt geholpen. Het college is er echter niet tegen onf de post te verhoogen tot f 1000. Z. h. s. alzoo besloten. Hoofdst. X. Subsidie afdeeiing „Axel" der Z. L. M. f500. Dhr. 't Gilde voelt daar wel wat voor, ofschoon hij toch f 500 een beetje ongemotiveerd vindt f 300 was voldoende. De land bouwers hebben altijd den mond vol over bezuiniging, maar in de praktijk gaat die meening nogal eens mank. Dhr. Van DixhoornEr is nogal veel dat mank gaat. Dhr. J. de Feijter juicht het van harte toe, dat die post is uitge trokken, omdat daardoor toch onze gemeente blijk geeft met den landbouw mee te leven. Dhr. Oggel is verwonderd, dat deze post nog bestreden wordt. Gezien, dat het eenige moeite gekost heeft, om de tentoonstel ling in Axel te krijgen moesten we het op prijs stellen, dat de landbouwfeesten hier plaats zul len hebben. De post blijft staan op f 500. Subs, geitenvereeniging f 37,50. Hoofdst. XL Subs, tram f940, idem autobus f 100. Dhr. Dieleman zag liever, dat de subsidie voor de autobus verviel. Het is een onderneming van buiten de gemeente, terwijl we iemand in onze gemeente hebben die geen subsidie krijgt en die eveneens den geheelen dag met een bus rijdt en hard voor zijn brood moet werken. De Voorz. merkt op, dat die post niet ziet op personen, maar op den dienst Axel Hulst, in verband met het marktbezoek, >ri\ O I S3SZOaB2SE£ia

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1