Bibliotheek. Arbeidersontwikkeling. gesloten. Dames- en Meisjesmaniels. gen Waschvronw La Mode fle Deinam. Ruwe, Schrale Handen geneest men met P U ROL Gevatte Koude r"8"™ Sanapirin Meisjes PU ROL Bekendmakingen. Advertentiën. MARTINUS A. DIELEMAN. Opening der Chr. Volksbibliotheek Het KANTOOR van ondergeteekende is aan staande ZATERDAG na 12 uurwegens sterf geval Notaris DREGMANS. Opnieuw ontvangen VISSER-KOOLE. Terstond gevraagd: (Nieuw Modeblad) J. C. VINK, Boekhandel, Axel, AXEL, 16 October 1925. Zooals bekend, bestaat het plan, dat namens het Ned. Volk een huldeblijk zal worden aan geboden aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van het zilveren huwelijk in Februari 1926. We zijn gemachtigd te melden, dat morgen met goedkeuring van den Burgemeester alhier daartoe in deze gemeente zal worden gecollecteerd door de Padvinders In het geiyk gesteld. Met belangstelling zullen de ingezetenen onzer gemeente zeker vernemen, dat de gemeenteraad in haar beroep bij de Kroon tegen de beslissing van Gedepu teerde Staten inzake het overeen gekomen contract met de Prov. Zeeuwsche Electriciteits-AAaat- schappij (de P. Z. E. M.) en den Raad van State in het gelijk is gesteld. Van het Departement van Wa terstaat is bij het gemeentebestuur alhier een schrijven ingekomen, dat o. m. het volgende inhoudt „Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz., hebben op advies van Onzen Minister van Waterstaat, goedgevonden en ver staan: le met v e r n i e t i g i n g van het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de tusschen den Gemeenteraad van Axel en de P. Z. E. M. gesloten overeen komst voor levering van electri- schen stroom, te verklaren, dat dit r a a d s b e s 1 u i t d e goedkeuring van Gede puteerde Staten niet behoeft 2e voor zoover het bestreden besluit steunt op art. 3 van de aan de Naaml. Venn. Prov. Z. Electr. Mij. verleende vergunning, te verklaren, dat hier niet aanwezig is een geschil, dat door Ons, gehoord den Raad van State, afd. Geschillen van Bestuur, kan worden beslist. Onze Minister is belast met de uitvoering van dit Besluit, waar van afschrift verzonden aan den Raad van State. Het Loo, 6 Oct. 1925. (get.) Wilhelmina". Ter verduidelijking hebben we eenige woorden gespatieerd. Axel heeft dus het pleit ge- gewonnen. Maar wat nu Zullen nu Ged. St. erin berusten en Axel zich gauw van electriciteit voor zien, of zal het nog eens a long way worden. Bij sommigen be staat de meening, dat Gedep. St. niettegenstaande dit besluit toch de P. Z. E. M. kunnen be letten om stroom aan Axel te leveren. In dat geval was het maar 't best, dat spoedig beslist werd tot ontbinding van het contract en de P. Z. E. M. vlug de zaak in eigen beheer ter hand nam. We wachten af. Door wijlen M. A- Diele- man Pz., onlangs te Axel over leden, is gelegageerd, vrij van successierechten aan de Geref. Kerk van Axel f 2000aan de Diaconie van die kerk f 3000 aan de Vrije Universiteit te Am sterdam f 500 en aan de Theol. School te Kampen f 500. (Stand.) Dinsdag overleed te Hoek de heer J. M. Dregmans in den ouderdom van 58 jaren. Reeds geruimen tijd was de overledene lijdende aan een ongeneeslijke ziekte en de laatste weken gaven blijk, dat het werkzame leven van den secretaris spoedig zou zijn gesloopt. Zooals bekend, was de heer Dregmans vroeger alhier ambtenaar ter secretarie, en is hij daarna in 1896 te Hoek als gemeentesecretaris benoemd, welk ambt hij ruim 28 jaren met lust vervulde. Dat zijn administratieve kennis op prijs gesteld werd, bleek o.m. ook daaruit, dat hij door verschillende polderbesturen werd aangezocht voor het ambt van ontvanger-griffier en ook gem.- ontvanger werd, zoodat hij ook die betrekkingen, benevens ver schillende andere functie's, jaren lang heeft vervuld, tot voldoening van wie hem van noode hadden En dat waren er velen, want de heer Dregmans was de algemeene vraagbaak te Hoek. Ook vooral daardoor, dat hij voorkomend en minzaam voor ieder bereikbaar was, zonder aanzien des persoons een eigenschap welke als het ware in de familienaam ligt op gesloten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft het circus Libot alhier zijn tent opgeslagen en zal eenige vertooningen geven. Naar wat we ervan hoorden en ook naar de ervaring van vroeger is te verwachten, dat een mooi programma zal gegeven worden, n.l. spannende afwisselingen. Woensdagmiddag vertrok een geladen sleepschip, dat voor de kade aan de Axelsche Sassing suikerbieten had geladen met be stemming voor Sas van Gent, naar deze plaats Even voor Sluis kil geraakte het schip aan den grond met een dusdanig gevolg, dat het omkantelde en een groote hoeveelheid suikerbieten verloren ging- De schipper bevond zich aan het roer, terwijl diens vrouw in het z.g. vooronder werkzaamheden verrichtte. De schipper, die geen oogenblik de tegenwoordigheid van geest verloor, slaagde erin zijn echtgenoote bijtijds te grijpen en haar al zwemmende op het droge te brengen. Het schip ligt midden in het kanaal, zoodat de scheepvaart uitermate wordt be lemmerd. „M. Crt." Ingezonden Mededeelingen. Te 's-Gravenhage slaagde voor surnumerair der Directe Belastingen en Accijnzen de heer F. M. Eggermont van St. Jansteen. Te Zuiddorpe is weer een muziekvereeniging opgericht en wel met 30 leden, terwijl ook verscheidene donateurs toetraden. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben te Sas van Gent dieven door inbraak toegang weten te krijgen in de woning van den heer J. H. B. Puylaert, geneesheer aldaar e:i een belang rijke hoeveelheid tafelzilver, kle dingstukken en wat hun van waarde leek, meegenomen. De politie doet onderzoek. Te Breskens vond een vrouw het rijwiel van haar zoon staande nabij haar woning aan den Nolletjesdijk, terwijl ze niet anders dacht dan dat de jongen reeds lang naar zijn werk was. Niet weinig schrok ze, toen ze op korten afstand het lijk van den 21-jarigen jongen ?ag, voor over liggend met een revolver daar naast. Men vraagt zich af, of aan een ongeluk of aan opzet gedacht moet worden. Door Gedep. Staten is de opening der gewone zitting van de Staten van Zeeland vastgesteld op Dinsdag 1 Dec. a s des nam. te half 8 uur en ligt het in de bedoeling deze op Maandag 21 Dec. d.a.v. voort te zetten. Het Belgisch Tractaat. Te Ter Neuzen trad Woensdag voor een volle zaal op de heer ir. J. C- Rarnaer, oud-inspecteur- generaal van 's Rijks Waterstaat te 's Gravenhage, met een voor dracht over het verdrag met België, dat hij een ramp voor ons land noemde. Ofschoon in dat verdrag ver schillende bepalingen staan, die voor ons land zeer nadeeligzijn, had spr. het voornamelijk over de bepalingen, welke betrekking hebben op de Schelde en welke voor de polderbesturen van Zeeuwsch-Vlaanderen en andere aan de Schelde grenzende pol ders van het grootste" gewicht zijn. De heer Rarnaer stelde in de eerste plaats voorop, dat hij voor deze zaak optrad, niet omdat anderen dat niet veel beter zou den kunnen, d&n hij gezien ook zijn leeftijd maar omdat er geen andere krachten voor te vinden zijn. Deels zijn de inge nieurs, wier kenrris in deze on schatbare diensten konden be wijzen overleden, deels zijn ze nog in dienst van het Rijk en voor de laatsten is het natuurlijk heel bezwaarlijk als ambtenaren tegen de Regeering op te treden. Plaatsgebrek belet ons heden uitvoerig verslag te geven van deze interessante lezing, doch we kunnen ons verheugen in het resultaat, dat velen teekenden op het request, dat zich verzette tegen aanneming van het tractaat en op wijziging aandrong. Van verschil lende zijden werd aangevoerd, dat terwijl de adresbeweging tegen de annexatieplannen nog versch in het geheugen liggen, men een krachtige actie tegen het tractaat zou moeten voeren. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Sportnieuws. Zeeuwsch-Vlaamsche Voetbalbond. Zondag jl. 11 dezer werd ten lokale van ,'s Lands Welvaren" van Mej. Wed. G. Gilijamse te Axel een vergadering gehouden van afgevaardigden van de Zeeuwsch-Vlaamsche voetbalver- eenigingen, onder voorzitterschap van den heer J. F. van Heuckelom te Hulst. De opkomst was alleszins be vredigend, wanneer men nagaat, dat afgevaardigden aanwezig waren van Axel, Hulst, Kapelle- brug en Sas van Gent, terwijl Westdorpe zich door den heer Nevejan van Sas van Gent even eens deed vertegenwoordigen. Het doel der bijeenkomst was het oprichten van een Zeeuwsch- Vlaamscher. Voetbalbond en het organiseeren van competitiewed strijden. Nadat door den voor zitter de noodzakelijkheid daarvan was onder oogen gebracht, gaven zich als lid van den Bond op V. V. Axel te Axel, R. K. V. V. H. V. V., Hulst, V. V. Oranje, Sas van Gent en R. K. V. V. Grensstrijders, Kapellebrug, ter wijl V. 1. O. S., Philippine, Ter Neuzen II, Ter Neuzen en Juliana te IJzendijke adhaesie betuigden met het plan en naar alle waar schijnlijkheid eveneens zullen toetreden. Na het voorlezen der ingekomen stukken, in verband met een op de oprichting betrekking hebbende circulaire, werd overgegaan tot het benoemen van een voorloopig bestuur, hetwelk slechts zal aan blijven tot vermoedelijk Januari a. s., als wanneer de statuten en reglementen zullen worden vast gesteld. Tot voorzitter werd bij accla matie gekozen de heer J. F. van Heuckelom, terwijl verder tot secretaris-competitieleider en pen ningmeester werden benoemd, resp. de heeren C. van Duyse, te Kapellebrug enj. D. Freekenhorst te Axel. Tot leden van de com missie tot samenstellen der sta tuten en reglementen werden benoemd de heeren C. van Duyse, L Fassaert en Freekenhorst, die verklaarden tegen Januari met hunne werkzaamheden te zullen gereed zijn. Besloten werd, mede met het oog op de bietencampagne, waar door „Oranje" verschillende harer spelers moet missen, met de competitie een aanvang te nemen begin December a.s. Intusschen zuilen echter vriendschappelijke wedstrijden tusschen de clubs onderling kunnen worden gespeeld Wat betreft de contributie werd besloten te doen betalen per spelend lid, terwijl bij de goed keuring der statuten zal worden bepaald tot welk bedrag deze contributie zal worden vastgesteld. Mede met het oog op de finan- ciëele moeilijkheden der voetbal- vereenigingen in Zeeuwsch Vlaan deren zal deze zoo laag mogelij worden gesteld. Nadat van de rondvraag door enkele aanwezigen was gebrui gemaakt, sloot de voorzitter, n:i een opwekkend woord tot du toegetreden vereenigingen en tevens den wensch uitdrukkendt dat de overige voetbalvereenigin- gen zich eveneens zouden aan sluiten, deze geanimeerde ver gadering. Wisselkoersen. Brussel 11,32. Parijs 11,13 Londen 12,047a- New-York 2,487a Heden nam de Heere tot Zich, na een langdurig, maar geduldig gedragen lijden, onzen geliefden Echt genoot en Vader, Den Heer JOHANNES MARTINUS DREGMANS, Oud-Secretaris en Ontvanger der gemeente Hoek, in deri ouderdom van 58 jaren. In onze diepe smart is het ons tot een rijke ver troosting te weten, dat hij heenging in de volle ver zekerdheid des geloofs en thans juicht met de ge meente der verlosten voor den troon. Mevr. Wed. J. DREGMANS- van Vessem. M. H. J DREGMANS. P. DREGMANS en Verloofde. J. L. DREGMANS en Verloofde. J. DREGMANS. J. K. DREGMANS. Hoek, 13 October 1925. De teraardebestelling zal plaats hebben te Hoek, op Zaterdag 17 October 1925, n.m. 2 uur. Verzoeke geen bloemen. Heden overleed in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Broeder, Zwa ger en Oom, De Heer JOHANNES MARTINUS DREGMANS. Zijn leven was Christus en sterven gewin. Namens de Familie, J. A. DREGMANS. J P. DREGMANS-Oggel. P. MULDER—Dregmans. Ds. J. M. MULDER. J. DREGMANS. K. OGGEL—Dregmans. E. C OGGEL. A. DE PUTTER - Dregmans P. DE PUTTER en Kinderen. Axel, 13 October 1925. Hiermede betuigen wjj onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder, Uit aller naam, Wed. P. DIELEMAN— De Bruijne. Axel, October 1925. op ZATERDAG 17 OCTOBER, nam 272- 4- ure. Het leesgeld bedraagt voortaan 7 cent per week en per boek. DE COMMISSIE. Bij het weder opensteilen der Bibliotheek worden al onze boeken teruggevraagd, die nog achtergebleven zijn. DE COMMISSIE. .Bibliotheek Geopend vanaf Zaterdag 2- 3 uur. HET BESTUUR. Aanbevelend, voor Maandag of Dinsdag. Mlag-aziju „Transvaal" DEKKER VERMEULEN. met Hollandsck Bijvoegsel. Het modeblad voor beschaafde kringen. Nieuwste nummers voorhanden. Kies- en Aangezichtspijn, Influenza, Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Buisje 75 ct. (Mijnhardtl Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. Zondag 18 October 1925. Voorm. 9'/i ure Ds. G P. A.Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 ure Ds. Maas (van Kloosterzande). Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat zij die wenschen deel te nemen aan den te houden avondcursus zich daartoe kunnen aanmelden bij het hoofd der o. I. school vóór of op 24 October aanstaande. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2