Nieuws- en Advertentieblad r voor Zeeuwse li - Vlaanderen No. 54. DINSDAG J3 OCTOBER 1925. 41 e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. (f%Tj m m Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Zitting van 6 Oct. 1925. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester; secretaris dhr. J. L. J. Maris. II. 3. Ingekomen stukken en mededeellngen. g. Verzoek van Ged Staten om een nieuw ontwerp-besluit vast te stellen van den Ligger der Wegen en Voetpaden, be treffende den Oudenweg, aange zien het besluit slechts 14 dagen, in plaats van een maand heeft ter visie gelegen en ook om te schrijven de gemeente Axel, in plaats van „de gemeente". Z. h. s. wordt aan dit verzoek voldaan. li. Proces-verbaal van kasop name bij den wild. Gemeente- Ontvanger op 29 September. Er bleek in kas te zijn aan kontanten f 5532,51, gedane voor schotten f 7595,68, saldo post rekening f 1269,29, saldo Van Heel en Co. f 500. Alzoo totaal in kas f14897,48. Dit bedrag te verminderen met f 13452,50 die de gemeente nog schuldig is, wordt het saldo f 1444,98, wat overeen kwam met de getoonde gelden en bescheiden. De inkomsten bedroegen over 1925 tot heden f 107,557,34, de uitgaven f 126,574,15. i. Mededeeling van B. en W. dat de woning F 9 (Oudewijk) bij openbare inschrijving f 385 heeft opgebracht. j. Idejn dat het voorstel van dhr. Van Dixhoorn om ten be hoeve van het geteisterde Borculo en andere plaatsen, voor gezamen lijke rekening van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen huizen te bouwen, is overwogen, doch het College meent, dat dit plan niet voldoende gesteund zal worden. k. Idem dat een klacht is in gekomen bij den Min. van Arbeid, over de noodwoningen op het zgn. Plaatje en Z.Exc. daaromtrent advies heeft gevraagd. B. en W. hebben daarop geantwoord, dat de bewoners zijn aangeschreven, dat zij vóór 1 Maart 1926 die woningen moeten verlaten, daar deze na dien daturn worden af gebroken. De Voorz. zegt, dat de bewuste brief een onleesbare handteekè- ning droeg er stond o.a. in, dat men meende, dat de woningen 5 jaar moesten blijven staan en ook eenige gegevens omtrent de woning van Adr. Vinke. De Voorz. zegt, allerlei ellende met die woningen meegemaakt te hebben en nu moet het maar uit zijn. Dhr. WeijnsDan zijn die menschen, die tot nu toe goed koop woonden, dus de dupe van dien schrijver? Spr. vindt dat droevig en gelooft niet, dat men op die wijze werkt in het belang van den werkenden stand. 1. Verzoek van de Kath.Mid- delb. School te Hulst om subsidie. Het Bestuur dezer school geeft te kennen, dat het in 1924 reeds voor een tekort stond van f 3064,97 en ook 1925, ondanks allerlei bezuiniging, met een tekort zal sluiten dat dit tekort ontstond door te veel beperking van de subsidies door de omliggende gemeenten en te weinig steun van Rijk en Provincie, dat een groot belang voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou verlo ren gaan, indien deze onderwijs inrichting moest worden opge heven, dat 3 leerlingen uit deze ge meente ter school gaan en deze bij overgang naar de H. B. S. volgens de wet een veel grootere bijdrage zouden eischen, dat zij f 150 per leerling vragen, d.i. voor 1926 een subsidie van f450. Bij dit schrijven is overgelegd een rekening, die sluit met f31672.02 aan uitgaven en f27710.95 aan ontvangsten. De begrooting beloopt f 33000. De Voorz. wil dit verzoek in handen stellen van B. en W., daar het te laat is ingekomen voor deze vergadering. Dhr. 't Gilde zou maar willen beslissen evenals het vorig jaar. Het standpunt van den Raad daar omtrent kan bekend geacht worden De Voorz. acht het beter dit punt eerst met de wethouders te bespreken. Alzoo wordt besloten. in. De Voorz. zegt, dat ook van het Bestuur van den Noord polder een schrijven is ingekomen, meldende, dat deze behoudens rechten van derden vergunning verleenen tot het verharden van den Singelweg met keien, onder voorwaarde, dat dit gedeelte bij de gemeente in onderhoud blijft. Aangezien de polder bij dien weg geen belang heeft, en de kosten een geringe som bedragen, is het Bestuur van den Noordpolder niet genegen om jaarlijks voor onderhoud bij te dragen Wordt voor kennisgeving aan genomen. 3. Benoemen gascomml^sic. Wegens periodieke aftreding moest deze commissie opnieuw worden benoemd. Na stemming werden de h.h. Baert en J. de Feijter met 8 en P. de Feijtcr met 7 stemmen herkozen als lid dier commissie. Dhr. 't Gilde kreeg resp. 2 en 3, dhr. Dieleman 1 stem. 4. Salarisregeling, benoeming en gr-tifieatle gemeente- opzichter. De Voorz. zegt, dat B. en W. van meening zijn dat de salaris regeling van den gemeente-op zichter dient te worden herzien en daar deze ambtenaar bijna een jaar op proef is geweest en dus over de vaste benoeming zal worden beslist, dienen zij het volgende drie-ledige voorstel in a. de salarisregeling van den Gemeente-Opzichter, vastgesteld bij Raadsbesluit, d d. 14 October 1924, zoodanig te herzien, dat het salaris van dien functionnaris wordt bepaald op f2000 met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, ingaande 1 Januari 1926. b. de tegenwoordige function naris, de heer P. C. Filius die bij Raadsbesluit, d.d. 18 Nov. 1924 voor één jaar tijdelijk is benoemd, definitief te benoemen, aangezien deze persoon, gedu rende dit jaar voldoende blijk heeft gegeven, volkomen voor zijne taak berekend te zijn, en deze benoeming te doen ingaan met 1 Januari 1926. c. deze functionnaris, in ver band met de vele buitengewone werkzaamheden, gedurende dit jaar, eene gratificatie te verleenen van f 200. Het College meent dit met gerustheid te kunnen tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar adviseeren aangezien het salaris gedurende dit jaar van dezen tijdelijken ambtenaar niet in even redigheid is geweest met de vele verantwoordelijke werkzaamhe den, zooals het aankoopen van, materialen, enz. Dhr. Van de Casteel gelooft, dat we een goeden opzichter hebben en zou daarom geen gratificatie willen geven, maar direct het volle salaris, zooals dat nu wordt voorgesteld. Dhr. 't Gilde zegt dat hij met verwondering kennis genomen heeft van de behandeling van dit punt in een afdeeling tot onderzoek van de begrooting, waar gezegd is, dat het salaris van f 2000 te hoog is. Het ge volg van een dergelijke saiari- eering moet toch zijn, dat we den wantoestand .weer terug krijgen, dat de man teekeningetjes voor anderen gaat maken, die hij dan zelf beoordeelen moet. Spr. zou zich schamen, voor zoo'n uitdrukking. Een ambtenaar, wien duizenden guldens door de handen gaan, zou men een salaris willen geven, dat nog minder is dan dat van een putjesschepper in Amster dam. Spr. heeft nog overwogen om iets verder te gaan dan B. en W., met het salaris, maar aangezien hij daar geen steun van verwacht, zal hij het voorstel van B. en W. steunen. Alleen zou hij het ook noodig vinden, dat men den gemeente opzichter ook voor dit jaar het salaris gaf, dat voor 1926 wordt voorgesteld, en geen fooi geven. De Voorz. 't Gaat eerst over het salaris, dat nu van f 2000 tot f 2400 wordt voorgesteld. Dhr. Brert zegt wel niet gezegd te hebben, dat f2000 te veel was, maar achtte dat toch genoeg en gelooft ook wel dat men het er voor doen kan. Hij vindt f 2000 een mooi salaris Dhr. Weijns is verwonderd, dat dhr. 't Gilde het heeft over men schen, die in de afdeeling hun meening uitspraken, terwijl hij zelf op het appèl ontbrak. Dhr. Dieleman kan ook slechts gedeeltelijk meegaan met B. en VV. Hij kan er zich mee vereeni gen, dat de man het druk heeft gehad en dat hij dan f 2000 krijgt. Maar zonder verhooging. Spr. staat op het standpunt van dhr. Baert en acht dat voor Axel een mooi salarisvoor Amsterdam is het natuurlijk anders. Maar als we die verhooging in uitzicht stellen, dan komen we achter bij de andere ambtenaren hier. Die menschen moesten wachten, tot om verhooging werd gevraagd Dhr. Baert deelt nog mede, dat in het besproken rapport ook is medegedeeld, dat f 2000 voldoende was, gezien de tijdsomstandig heden. Dhr. 't Gilde zal er weinig meer van zeggen. Maar het spijt hem dat dhr. Dieleman, die nogal eens voor democratisch versleten wordt, zoo terugkrabbelt naar de dagen van Olim. En wat het verwijt van dhr. Weijns betreft, dat spr. een ab~ sentist zou zijn, dat is verschrik kelijk. Ik ben nog nooit op een vergadering afwezig geweest, dan die ééne keer, dat ik het speet me genoeg niet kQn. Ik zou me schamen, dat iemand te ver wijten. Dat is het toppunt. De Voorz. brengt het voorstel a in stemming, dat wordt aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de h.h. J. de Feijter, Van ADVERTENT1EN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. de Casteel, 't Gilde, Oggel, Kruijs- se en Van Dixhoorn tegen de h.h. P. de Feijter, Beert, Weijns en Dieleman. i* zoek is ingekomen van dhr. A. Het voorstel tot benoeming vanV^'t Gilde om een strook bouwgrond den heer Filius wordt aangenomen met 9 stemmen. Twee briefjes zijn blanco. Omtrent het voorstel tot het het verleenen van een gratificatie zegt dhr. Van de Casteel, dat hij f400 zou willen geven, in plaats van f 200. Dhr. Dieleman is het niet eens met die gratificatie. Er wordt ge zegd, dat die man het druk had, nu ja, druk werk is gezond. Bo vendien wordt dan onderscheid gemaakt. Wie het werk uitvoeren krijgen niets extra en wie met zijn hoofd de plannen maakt wel. Spr. meent dat elk, die op zijn post is, zijn loon verdient, al is dat misschien weer niet demo cratisch van me. De Voorz. licht toe, dat B. en W. dit voorstel deden, omdat de bestrating dit jaar een buitenge woon werk is geweest. Als dhr. Dieleman wist, wat er gebeurd is, zou hij anders spreken. Spr. weet b.v. dat er menschen waren, die tevergeefs tot den opzichter zeiden inzake aanneming en leve rantie doet het maar zoo, dan krijgt U zooveel fooi. Dat is te prijzen en daardoor weten we, dat dhr. Filius zich niet laat om- koopen, wat toch voor de ge meente veel waard is. Dhr. DielemanDat eischen we toch ook die verantwoording en plichtsbetrachting rust toch op elk ambtenaar? Misschien zijn er wel ambtenaren die dezelfde verantwoording hebben met klei ner salaris. De Voorz. gelooft niet, dat de arbeidskrachten van den gem.- opzichter beantwoorden aan een salaris yan f 1800 en daarom wordt een gratificatie voorgesteld. Dhr. Van Dixhoorn is het eens met B. en W., ofschoon er wel iets zit in 't gezegde van dhr Dieleman, waar hij het ook mee eens is. 't Is een plicht dat men de taak, waarvoor men staat, volbrengt. Maar hier is het iets anders. De man is benoemd op proef voor één jaar en heeft dus ook maar een proefsalaris ge noten en daarom is spr. voor gratificatie. Het werk is dit jaar buitengewoon geweest en het is accuraat uitgevoerd onder zijn leiding Daarom willen we iets meer geven. Dhr. Oggel wijst naar aanlei ding van hetgeen dhr. Dieleman zeide over plannen en uitvoeren op het verschil voor den op zichter tusschen kleine en groote werken, wat voor de werklieden hetzelfde is. Deze doen ieder voor zich evenveel werk op een groot werk, doch met meer per sonen, maar de opzichter staat voor een groot werk evengoed alleen en heeft dan de leiding over veel menschen en veel meer verantwoording. Dhr. Dieleman vindt dat er een onbillijkheid in schuilt tegenover de andere ambtenaren. Als b.v. de gemeente-ontvanger niet met de kas wegloopt, geven we toch ook geen gratificatie Spr. acht dat stelsel verkeerd. De Voorz. brengt het voorstel c van B. en W. in stemming, omdat het voorstel-van de Casteel niet voldoende gesteund wordt. Het wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, van de h.h. Dieleman en Weijns, 5. Verzoeken aankoop honvr- grond. De Voorz. zegt, dat een ver te koopen naast zijn woning, ter breedte van 5 M., uitloopend op een punt en totaal groot 35 M*. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan op de bekende voor waarden en tevens, dat die grond ten genoege van B. en W. wordt afgebakendt Dhr. 't Gilde vraagt of hij in verband met de weeke gesteldheid van den bodem daar ontheffing krijgt van de verplichting om dien grond binnen een jaar te be bouwen. De Voorz. erkent dien toestand, daar ook bij Keizer (het aangren zend perceel) de muur heelemaal verzakt. Door dhr. J. S. J. Wijna wordt verzocht om een perceel groot 120 M' te koopen in het tweede bouwplan, het verlengde van de Prins Hendrikstraat, ad f3. Beide verzoeken worden z. h. s. ingewilligd. Dhr. A. P. Freekenhorst ver zoekt tot aankoop van een strook grond breed 1 M. en lang 5.50 M. langs het door hem gekochte per ceel F 9. Adressant wil dit per ceel afbreken en een nieuwe woning bouwen. B. en W. stellen voor dien grond a f 3.50 per M. te verkoopen. Dhr. Van de Casteel vindt die prijs te hoog. De man heeft dit huisje voor een flinken prijs ge kocht van de gemeente, gaat het afbreken, heeft beschrijvingskos- ten en nu nog eens f3,50 van de meterdat vindt hij te veel. Spr. zou het gratis willen geven. Dit voorstel wordt echter niet gesteund en alzoo wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. 6. Prijsregeling voor venvar- mings- en iudustriegas. Om voor verwarmings- en in- dustriegas (inclusief voor bakkers) een nieuw tarief vast te stellen teneinde het verbruik voor die doeleinden te bevorderen, voor namelijk ook voor bakkers, die met deze tarieven, gevoegelijk hun oven op deze manier kunnen verwarmen, stellen B. en W. voor om die tarieven vast te stellen als volgt Voor industriegas (tevens voor bakkers) 1-100 M». 101—200 201-400 401—600 601 en meer 10 ct. 8 7 6 per Ms. Voor kachelgas 1—100 M8. 8 ct. per Ms. 101-150., 7 151 en meer 6 Dhr. DielemanWordt het lichtgas niet verlaagd De Voorz.Neen, dat blijft voorloopig nog zoo. Spr. kan geen toezegging doen, maar ver moedt toch, dat ook voor lichtgas in 1926 een prijsverlaging voor gesteld zal worden. 7. Geldleening. De Voorz. zegt, dat nu de straten in het nieuwe gedeelte in zooverre voltooid zijn, en de straat in het 2e exploitatieplan aangewezen is (welke zoo spoe dig mogelijk gelegd moet worden), kan worden overgegaan om daar voor eene geldleening te sluiten. Was aanvankelijk de raming AXELSC M M tl An#. W l 1 I KI-I -4 i- nn-«ev/\-, n m AM f) 9

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1