#v2 ié. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 53. VRIJDAG 9 OCTOBER !925. 4ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ■V r Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adver'tentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorrniddag 11 ure. Zitting van 6 Oct. 1925. Tegenwoordig alle leden. Voor zitter de heer F. Blok, burge meester; secretaris dhr. J. L. J. Maris. Na opening met gebed stelt de Voorz. aan de orde de agenda. 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 21 Juli en 27 Aug. worden goedgekeurd, behoudens een op merking van dhr. Dieleman, die zegt in de laatst gehouden ver gadering niet gesproken te hebben van het bestuur der Geref. kerk, maar van den Kerkeraad, daar deze kerk door den Kerkeraad wordt bestuurd. De Voorz. stemde daarin toe en zeide dit te zullen veranderen. 2. Ingekomen stnkken en mededeelingen. a. Bericht van Ged. Staten in zake ontvangst der verordening voor huurauto's, enz. b. Idem in zake goedkeuring verkoop woning F 9. c. Schrijven van het gemeente bestuur van Terneuzen aan Burg. en Weth. van Axel aangaande de concessie-aanvraag voor levering van gas. Dit schrijven luidt aldus d. Verzoek Van de bewoners van den Oudenweg. Adressanten, wonende aan het gedeelte van den Oudenweg, dat loopt van af de gebr. Den Hamer tot de Beoostenblijsche straat, geven te kennen, dat zij veel ongerief ondervinden van het nietbestrate gedeelte, tusschen den straatweg en hunne woningen, ook wijl daar de rioleering on voldoende functioneert en het in het natte seizoen voortdurend een ware slijkboel is. Zij verzoeken daarom om verharding van dat gedeelte van den weg, waardoor die toestand verholpen zal zijn. Dhr. 't Gilde merkt op, dat hij, vóór dit adres is ingekomen reeds een paar malen de aandacht had gevestigd op den slechten toe- Stand van dien weg en er schijn baar nooit een onderzoek naar ingesteld is. Dit heeft spr. een beetje gegriefd, te meer, daar een der wethouders toch goed met dien toestand op de hoogte moet zijn en ook een onderzoek was toegezegd. Spr. zou willen, dat als hij in 't vervolg een ernstige klacht indient, men dan een onder zoek in zal stellen. De Voorz. zegt, dat dit dpor drukke bezigheden niet gebeurd is en tot heden nog niet. Men kan niet overal tegelijk zijn, maar thans zal men dit doen en zal de weg met oude materialen in orde gebracht worden. e. Verzoek van J. C. Fokker., Adressant, Rijksveldwachter ge stationeerd te Axel-Kijkuit heeft een woning van de gemeente in huur en vraagt in verband met <Je tijdsomstandigheden verminde ring van woninghuur, omdat zijn woning ver buiten de kom der gemeente ligt en men alzoo van alle gemakken en voordeelen, die de kombewoners genieten, is uit gesloten en de woning niet kan vergeleken worden met woningen binnen de kom gelegen. In verband met de mindere inkomsten die Fokker heeft, stellen B. en W. voor om de huur van f200 te brengen op f175. Op een vraag van dhr. Weijns antwoordt de Voorz., dat de jaar wedde van Fokker minstens 10 pCt. minder is geworden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. f. Rentabiliteitsrekening van de uitbreiding van het gasnet naar Vaartwijk, Magrette, Spui, Schapenbout en Sassing. Door den Directeur der gem. gasfabriek is de volgende raming gemaakt Voor buisleiding, muntgaslei- ding, leiding en meters, regula teur, enz. zal noodig zijn een kapitaal van f 68.000, dat aan 5 pCt. rente per jaar kost f 3400. Aflos (in 40 jaar) 1700. Afschrijving en onder houd 2 pCt. 1360. Samen f 6460. Het gasverbruik wordt geschat op 73.468 M'. pjus 6 pCt. gas- verlies, is 78000 M*., waarvoor 260.000 K G. kolen noodig zijn, kostende ad f 15 per 1000 K.G., is per jaar f 3900, verminderd met de opbrengst van bijproducten als cokes en teer, ad f 1400, blijven nog f2500 noodig. De totale uitgaven zijn dus per jaar Voor aanleg, enz. f 6460. Voor exploitatie 2500. Samen f 8960. De inkomsten worden geraamd als volgtVan de 223 aansluitbare perceelen 80 pCt., is 178 aansluitingen, geraamd op 306 M'. voor licht- en kookgas is 178 X 306 Ms. 54.468 M®. gas, ad 13.5 ct. per M®geeft f 7353. Motorgas 3000 M®. 300. Kachelgas 1000 M3. 80. Straatverl. 15000 M®. 1500. Inkomsten Uitgaven Samen f 9233. f 9233. 8960. Winst f 273. Rekent men hierbij nog 80 pCt. van de 30 aansluitbare woningen, welke onder de gemeente Zaam- slag (Spui) behooren, dan komt men tot een winst van f 874,62. Hieruit blijkt duidelijk aldus schrijft de Directeur welk groot voordeel er uit voortvloeit, indien zooveel mogelijk woningen wor den aangesloten. Op de 178 aan sluitingen zien wij een voordeelig saldo van f273,18, bij meer aan sluiting van 24 woningen op het zelfde buizennet stijgt het voor- deelige saldo tot f 874,62. In Axel zijn meer dan 90% woningen aangesloten, en blijkt hieruit ook duidelijk, nu deze berékening is gebaseerd op 80% aansluitingen, dat alles naar den veiligen kant is berekend. Het mag ook niet vergeten worden, dat door deze aansluiting de finan- cieele resultaten aan het geheele bedrijf worden verbeterd, zoodat, al was op deze rentabiliteitsre kening geen voordeelig saldo, alleen al door de verhoogde gas- aflevering de kostprijs zoude verminderen. Het zoo hoog mo gelijk opvoeren van. den nmzet is evenals elders ook hier het meest doeltreffende middel, om de finan- cieele resultaten te verbeteren. Zooals blijkt uit het laatste raadsverslag willen eenige heeren afwachten, of de electriciteit in de bovenbedoelde wijken ge bracht wordt. Hier moet ik even opmerken, dat eerst de heer Streefkerk en later ook de heer v. d. Hegge Zijnen als electrici- teitsdeskundigen hebbenverklaard dat de buitenwijken, indien deze als op zich zelf staande gedeelten behandeld worden, deze nimmer rendabel zouden zijn. Nu het blijkt, dat bij aansluiting van de gasfabriek deze gedeelten wel rendabel worden, en bovendien om gas is gevraagd, zoude het onverdedigbaar zijn, indien het gas er niet komt, en wel de electriciteit. Hierdoor schept men allerminst gezonde toestanden. Wie om gas hebben gevraagd, zullen om gas blijven vragen het zoude op die ingezetenen den indruk maken van meten met twee maten. Dat het gas zeer zeker meer kans heeft in deze buitenwijken winst op te leveren dan de elec- triJteit moge hieruit blijken, dat in Axel in de twee maanden Juli en Augustus, dus maanden, waarin nagenoeg geen licht wordt gebruikt, alleen aan muntgas f 4000.00 zal binnen komen. Het lichtverbruik van deze 400- muntaansluitingen zal in deze twee maanden nagenoeg nihil zijn. B. en W. adviseeren om de beslissing over dit plan voorloo- pig aan te houden, daar wegens het vergevorderd jaargetijde de gasvoorziening dezen winter toch niet meer tot stand kan komen. Intusschen kan een beslissing bekend zijn inzake de electrificatie van de gemeente en het definitief antwoord van de gemeente Ter- neuzen, betreffende onze conces sie-aanvrage voor gaslevering in dig gemeente. Dhr. 't Gilde bevalt echter die gang van zaken niet Hij ver trouwt wel, dat B. en W. de zaak een of anderen keer zullen be handelen, maar spr. heeft den indruk, dat men het op de lange baan zal schuiven. Spr. wil daar straks meer van zeggen. Dhr. P. de Feijter kan zich ook niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om uit te stellen, daar de motieven van uitstel z.i. allen grond missen. Het is nu juist de tijd om de handen aan 't werk te slaan. In strijd met de meening van B. en W. acht sg r de tijd juist gunstig om de men- schen van gas te voorzien. In Januari, als de meeste werke loosheid heerscht, kan begonnen worden, dan hebben de menschen met het voorjaar kookgas en kan er alzoo productief werk gemaakt worden. En wat Terneuzen aan gaat, is spr. van meening, dat men daar al lang genoeg een loopje met Axel genomen heeft. De Voorz. komt er tegen op, als men denkt, dat B. en W. die zaak op de lange baan willen schuiven. Maar hun advies tot uitstel geven zij uit de overtui ging, dat het werkelijk beter is, om een beteren tijd af te wachten. Dhr. Dieleman zegt, dat nu uit de rekening blijkt, dat de uit breiding van het gasnet met winst geschieden kan en spr. gelooft wel, dat we op die reke ning aan kunnen. Bij de bere kening voor het electrisch bedrijf is altijd gezegd, dat de buiten wijken verlies opleveren en nu zien we hiér, dat ze aan onze gasfabriek winst zouden geven. Dan zou spr. daarop willen voort gaan. Hij vertrouwt ook wel, dat B. en W. de zaak zullen aanpakken, maar gelooft, dat men liever wacht op de electriciteit. En daar is spr. tegen. D. w. z. niet tegen de'electriciteit op zich zelf, maar ertegen, dat het bedrijf van de P. Z. E. M.,vóór moet gaan. Spr. staat op het stand punt, dat ons eigen bedrijf voor moet gaan. Dhr. Oggel wil even opmerken, dat in de winst ook begrepen is de uitgaaf van f 1500 voor straat verlichting, die de gemeente moet betalen. Dat is dus een adder onder het gras. Dhr. Dieleman De straatver lichting voor de kom kost f 5000, en dus is dan f 1500 voor de buitenwijken niet te veel. En moge er dan geen winst zijn, spr. gelooft toch, dat het rendeert. Dhr. P. de Feijter zegt, dat als er gas is in de buitenwijken, men toch ook de f450 uitspaart, die de lantaarns nu in die wijken kosten. Dhr. Van Dixhoorn hoort, dat dhr. Dieleman zei, dat de buiten wijken altijd verlies geven voor de electriciteit. Dat zou dan komen door de verre leiding, maar dat is met gas ook zoo. Dat is een argument, dat geen hout snijdt. Zie maar naar Ter neuzen, hoe men daar de kans berekent. Er wordt wel gezegd, dat ze ons met een kluitje in 't riet sturen, maar dat gelooft spr. niet. Hij is van meening, dat men daar eerst berekent, wat het best is, en daarom gaat spr. mede met het voorstel van B. en W. om ook eerst eens af te zien, wat gebeuren zal. Dhr. Dieleman: Waarom is het noodig te wachten, als men toch met dezelfde buisleiding ook Terneuzen kan helpen? De Voorz. was eerst voorne mens om deze zaak te behandelen bij de begrooting voor de gas fabriek, doch nu de besprekingen zoo ver gevorderd zijn, acht hij het beter dit punt maar direct af te handelen en geeft dan het woord aan dhr. 't Gilde, die erop terug wilde komen. Dhr. 't Gilde dan zegt, dat de Voorz. eens heeft gezegdstel toch meer vertrouwen in B. en W. Nu, dat heeft hij wel, maar toch staat hij aan de zijde van dhr. De Feijter, die met de uitbreiding liever niet wil wachten op Ter neuzen. Hij stelt daarom de volgende motie voor: „De Raad der gemeente Axel, in vergadering bijeen op 6 Oct. 1925, gezien het ingekomen adres van buitenbewoners van Magrette, enz. en de dringende behoefte aan betere verlichting voor deze buiten bewoners, waarbij komt het groote nut dat gas meebrengt voor kook gelegenheid, gezien de exploitatierekening van den Directeur der gemeente lijke gasfabriek, waarbij rentabi liteit a! aanstonds wordt verze kerd, maar waarvan toch als vaststaand beschouwd mag wor den dat deze in een zeer nabije toekomst zal worden verkregen, besluit het gasnet der gemeente lijke gasfabriek uit te breiden naar de genoemde buitenwijken en met deze uitbreidingswerk zaamheden zoo spoedig mogelijk een aanvang te nemen, en gaat over tot de orde van den dag". De Voorz.U wil dus uit lokken een besluit om direct aan de uitbreiding te beginnen Spr. wil toch aanraden om in dezen voorzichtig te zijn en liever een poosje uittestellen. Want neem aan, als de Hooge Raad ons straks in 't gelijk stelt, en we verplicht zijn om het contract mert de P. Z. E. M. te teekenen, wat zal er dan op Spui komen van electrische aansluiting, als er eenmaal gas is Dhr. P. de Feijter wil wel niet dadelijk door een motie het mes op de keel zetten maar toch zou hij gaarne zien, dat er met het voorjaar ook buiten gas was. De electriciteit zal daar altijd een bezwaar zijn en er is meer be hoefte aan gas dan aan electri citeit. Dhr. Kruysse is ook sterk voor uitbreiding van de gasfabriek, maar wil toch vragen, zou er nu geen electrisch licht komen, als er eenmaal gas buiten is, óf wilden B, en W. geen gas bren gen, als er electriciteit is Want de voorstelling van den Voorz. daaromtrent is onjuist. Volgens het contract zijn we verplicht om electrische leiding te brengen, waar dit mogelijk is. Als we dus het gasnet uitbreiden is toch electrisch licht niet uitgesloten? Waarom zou men dan uitstellen Of is misschien de berekening nog globaal en nog niet heele- maal precies ?m De Voorz.De berekening is vrijwel juist. Dhr. KruijsseDan is er ook geen reden om te wachten. Dhr. Oggel merkt op, dat dhr. P. de Feijter zei, dat volgens wijlen dhr. Van der Hegge Zijnen electriciteit naast gas kan bestaan. Maar toch zou het een verlies voor de gemeente zijn, als we beide leidingen naar buiten hadden. Z.i. kan naar buiten maar in één richting gewerkt worden, óf met gas, of met electriciteit. En daar moeten we rekening mee houden. Het is zooals dhr. Kruijsse zegt, straks kunnen we verplicht worden om electr. aansluiting te brengen en als er dan gas is, dan wordt dat een schadepost. Spr. vindt het gevaarlijk om "nu al te be- slissen. Dhr. Van de CasteelDhr. Oggel zegt„als er electriciteit is, dan komt er geen gas." Maar waarom niet? Dhr. Kruijsse Daar wou ik juist op wijzen. Als er eenmaal gas is, dan komt straks de electriciteit toch i maar niet omgekeerd. SEE] fft Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Naar aanleiding van Uw nevenver- meld schrijven deelen wij U mede dat wij Uw College tot onzen spijt nog geen afdoend antwoord kunnen geven over bovengenoemde zaak. Toen WÜ U hij schrijven van 12 Maart 1925 mededeelden dat wij binnen een maand wel de gegevens der firma waarmede wij in onderhan deling waren, zouden hebben ont vangen, konden wij dit doen, daar men dit ons had toegezegd. Nu is evenwel de Directeur der onderneming ernstig ziek geweest, hij is nog steeds niet geheel hersteld en dit is de reden der vertraging. Van onze zijde is eenige malen èn mon deling èn schriftelijk aangedrongen op afdoening der zaken, doch steeds vroeg men uitstel in verband met de boven meegedeelde omstandigheid. Wanneer nu de gegevens in ons bezit zullen zijn, weten wij nog niet. Uw College zal dan ook nog wat geduld moeten hebben. In elk geval heeft Uw voorstel nog steeds onze volle aandacht en als alle voorstel len binnen zijn, zullen wij ernstig overwegen, welk plan voor onze gemeente het meest is aan te bevelen. Ten slotte moeten wij U opmerken dat wij het betreuren dat Uw voor zitter in de Openbare Raadsverga dering enkele scherpe opmerkingen aan ons adres gemaakt heeft, zonder eerst eens bij ons te informeeren. naar de reden van uitstel. Dergelijke uitlatingen lijkenons niet bevorderlijk voor een goede samenwerking. Wij twijfelen er niet aan ofU zult thans ons uitstel billijken en dit aan Uwen Raad mededeelen. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, (get.) J. J. DE JAGER, L. B. (get.) B. I. ZONNEVIJLLE, Secr.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1