ói Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen TEN HALVE GEKEERD. No. 52. DINSDAÖ 6 OCTOBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTlEN van I tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Slechte voorspellingen De Fransche premier heeft aan een medewerker van de Revue hebdomadaire" als zijn stellige, doch wel zeer ontmoedigende meening meegedeeld, dat er bin nen zes of acht jaar een nieuwe oorlog zal uitbreken. .Wanneer in zes jaar de wereldvrede, en voornamelijk de vrede in Europa, niet definitief is bevestigd, dan zullen wij ons tekortschieten en het bankroet van den geest des vredes moeten erkennen en ons op het ergste dienen voor te bereiden. Het gaat om het alter natief Volkenbond of oorlog. Er is een derde keuzebolsje wisme. Maar is bolsjewisme iets anders dan een andere vorm van oorlog? Wie zou er meer profi- teeren van het bankroet onzer democratieën in de organisatie van den vrede dan de Interna tionale van Lenin Ik weiger te geloöven, dat de oorlog een on vermijdelijke en ongeneeslijke ziekte is. In miin oogen is vrede niets anders dan de afwezigheid van den oorlog en daarom moet, zoo lang oorlog mogelijk blijft, de weg daartoe worden versperd". Sir Arthur Conan Doyle, de beroemde schepper van de Sher lock Holmes-figuur, de veelschrij vende medicus, die vooral door zijn eerste reconstructies van Scotland Yardverhalen zoo heel velen heeft geboeid, heeft het nog een haartje erger gemaakt. Hij beweert aanwijzingen te heb ben ontvangen, volgens welke de verschrikkingen van den jongsten wereldoorlog, de vreeselijke in- fluenza-plaag van 1918, het bolsje wisme, enzoovoort nog slechts het voorspel zijn. Een grootere ramp zal over de wereld komen, voorafgegaan door wervelstormen, aardbevingen, enzoovoort tenzij een gebaar van berouw van alle menschen ons de noodlottige ramp bespaart. Weinig succes. Inderdaad, men schijnt den weg naar den vrede niet te kunnen Engelsche Vertaling. (1 Ecd zachte, fyn« meeuw dwar relde neer in de stille straten van het Engelsehe stadje Stratford aan de Avon. De twee personen dis daar dicht naast elkander gearmd door de buitenwyken liepen, merkten daar echter niet veel van, zoo druk waren ze in gesprek en zoo goed waren ze er tegen de koude ingestopt. De een was een flink gebouwd jonkman van on geveer drie ot vier en twintig jaar, met blond haar en openhartige oogen de andere een jonge dame van middelbare lengte, met een zacht, lief gezichtje, dat haast schuil ging onder den grooten hoed en achter de dikke boa. Hel jonge men8ch scheen iets met klem ta betoogen en toen hij had uitge praat, antwoordde het meisje »Acb Richard, ik begrijp heel goed, dat gij dit alles zegt om mij moed te geven, als ik den een ot anderen dag uw moeder zal ontmoeten. »Ik ben juist van plan haar de vinden. Niet iedereen kan maar zoo aanstonds vatten hetgeen er te Genève is bedisseld. Zelfs de journalisten, die de vergaderingen van den Volken bond bijwonen en gelijk wel vanzelf spreekt, worden slechts de allerbeste verslaggevers naar die bijeenkomst gezonden blijken maar èl te dikwijls het spoor bijster. De besprekingen werden gevoerd met een stort vloed van woorden om niets te zeggenbehalve dan door de nog niet zoo geheel en al door de hooge deftigheid getrempeerde afgevaardigden van de voormalig neutrale landen vooral Neder land, Zweden en Spanje die, net als thuis, het kind bij den naam noemen en dingen zeggen, die hout snijden, doch niet door dringen tot de hersenen van de diplomalenvoorzoover die aanwezig zijn. Het kan dan ook den profaan niet verbazen, dat de Volkenbond hoe goed ook bedoeld zoo weinig vertrouwen heeft. Er is geruimen tijd .officiëel" vergaderd en geredeneerd, doch tot handelingen of daden kwam men niet. Eerst sprong Engeland tegen de bocht in, toen het ontwape- ningsvraagstuk en het facultatieve protocol betreffende de verplichte jurisdictie van het Internationale gerechtshof ter sprake kwamen. En wel is Herriot's drieëenheid veiligheid, arbitrage, ontwapening als Volkenbonds-ideaal in stand gehouden, doch hetMosoelvraag- stuk is nog niet opgelost en wederom uitgesteld. Men zou zoo zeggen, dat wan neer twee landen de arbitrage inroepen van een lichaam, dat het geschil op onpartijdige wijze uit de wereld kan helpen, beide de uitspraak van dit lichaam voetstoots hebben te aanvaarden. Engeland als Volkenbondslid en Turkije, hoewel nog geen lid, voor deze materie volkomen ge lijkgerechtigd. Edoch Turkije weigerde te beloven, dat het de uitspraak van het Haagsche Ge rechtshof over de uitlegging van geheele geschiedenis te vertellen.* »0 neen Richard risp ze ang stig, »doe dat Diet. Het is veel beter dat wij elkander voor goed vaarwel zeggen en dan zal ik later wel leeren met kalmte aan dezen tijd terug te denken, want wij zyn toch gelukkig geweest, nietwaar »Wel Nancy, hoe kunt ge nu toch zoo praten 1 Ik weet wel dat we zeel moeilijkheden zullen te overwinnen hebben, maar daarom beboeren we de zaak niet op te geren. Gij zijt ook niets moedig en doet alsot ik een vermomde prins was en myn moeder u in de gevangenis zou laten werpen zoodra ze van onze verhouding hoorde. Gij moet verstandiger zyn. De weduwe en de zoon van een officier zijn geen personen om zoo tegen op te zien.* Al pratende waren ze bij Nanciebel's woning aangekomen. Het was een kleine nette winkel waar schry fbehoeften, galanterieën enz. vei kocht werden en die aan Nancy's oudsten broer toebehoor de, maar waarover zij het beheer voerde. Richard,* vroeg het meisje zacht, »wat zou uw moeder wel zeggen, als ze my achter de toon bank zag staan om de klanten te helpen, art. 3 van het vredesverdrag van Lausanne in zake de competentie van den Volkenbond te aanvaar den, waarop ook Engeland zijn vroegere belofte om een eventueel Raadsbesluit te eerbiedigen, in trok. De voornaamste vragen, in verband met dit over stag gaan aan het Internationaal hof voor gelegd, zijnIs voor het Raads besluit in zake de Mosoel-quaestie eenstemmigheid noodig, dan wel kan het worden genomen met meerderheid van stemmen en Is Turkije verplicht zich neer te leggen bij de beslissing van den Volkenbondsraad. De stand van het vraagstuk is dus verwarder dan ooit, hetgeen echter niet is te wijten aan den Volkenbondsraad, doch aan den onduidelijken tekst van het vredes verdrag van Lausanne en de op zettelijke dubbelzinnigheid van verscheidene Turksche verkla ringen. De clausule van het Tractaat van Lausanne waarom het hier gaat, luidt: „In geval er geen overeenstemming (over de grensregeling) wordt bereikt tusschen de twee regeeringen, zal het geschil worden verwezen naar den Raad van den „Volkenbond". Engeland en Turkije hebben de bepalingen van dat vredesverdrag niet aanvaard en zullen dus een heel slecht voorbeeld geven en groote afbreuk doer, aan het gezag van den Volkenbond indien zij blijven weigeren, zich neer te leggen bij de arbitrale uitspraak. Het valt van hieruit niet te beoordealen in hoever de Turken zich hebben schuldig gemaakt aan het verdrijven van Chaldeeuwsch Assyrische Christenen uit de dorpen benoorden de voorloopige demarcatie-lijn, de zoogenaamde Linie van Brussel, maar het ge beurde is een harde les voor hen, die hopen op de zegepraal van arbitrage. De stryd in Marokko. Volgens de jongste Fransche, berichten over den oorlog in Marokko bereidt men zich voor op een winterveldtocht. Welis waar staat de regentijd voor de »Ze zou zeggeD, dat gij er heel lief uitziet,* antwoordde hij la chend, »cd als zij u verder leerde kennen, zou ze zeggeD, dat gij even goed als lief zyit, even har telijk als verstandig.* Ach,* zuchtte Nancy, »gydenkt dat se mij met uw oogen zal aan zien, maar ik weet wei beter.* »Mijn moeder is een goede vrouw. Ik heb u laatst eens ver teld, dat Tennyson haar lievtlings schry ver is en dia dichter zegt dat een goed hart beter is dan adellijk bloed ze kan nu toonen dat ze het daarmee eens is.« >Dat is alles goed en wel om te lezen, maar in het werkelijke leven »Gij zoudt iemand z'n geduld doen verliezen,* riep Richard knorrig uit en liet haar arm los. »Eu ik heb de eer u goeden avond te weDscheD, mijuheer Kring8ton,« antwoordde het meisje trotscb. Ze liep als een beleedigae vorstin om haar wouiDg toe, maar Richard snelde haarachterna,legde z'n hand op haar schouder en zei smeekend »Nancy »Neen, 'tis beter dat we er een eind aan maken. Gij weet dat ik onze verhouding eigeniyk nooit heb goedgekeurd. Laat my de achting voor mij zelt nu niet deur, doch in den wereldoorlog is wel in ongunstiger omstandig heden doorgevochten. De Fran sche pioniers zijn thans bezig, nieuwe wegen en paden aan te leggen en maarschalk Pétain hoopt in December zijn front te hebben gestabiliseerd en er dan duchtig op los te slaan. In de eerste fase van hun krijgsverrichtingen, welke 11 September feitelijk zijn begonnen, hebben de Franschen nagenoeg het geheele terrein heroverd, dat zij in den voorzomer verloren. Zal er worden doorgevochten? Het Fransche parlement komt deze maand bijeen en de regee ring zal dan stellig harde noten te kraken krijgen. Immers men is zoowel op het platteland als te Parijs zelf bijster weinig inge nomen met het telkens weer zenden van versterkingen. Een heel slechte indruk is gemaakt en veel angst bij de ouders ge wekt door de bepaling, dat de miliciens, die naar Marokko moeten vertrekken, zullen worden aangewezen door het lot. Vrij willigers gaan natuurlijk voor en even vanzelfsprekend zijn oor logsweezen en dergelijken vrij gesteld doch er zal één letter uit het alfabet worden gekozen en allen wier naam begint met die letter gaan: ten doode gewijd. Veel erger zijn de Spaansche troepen er aan toe. Den 7 Sept. zijn ze geland bij Sebadillade Riffïsten bestoken hen overdag met handgranaten dus van korten afstand en braceleeren hen 's nachts. Droevig is het, in het communiqué te lezen, dat naboringen naar drinkwater vruch teloos zijn gebleven, er twee distilleertoestellen zullen worden gezonden om van zeewater na genoeg smakeloos drinkwater te maken. Pas veertien dagen later komt de intendance op het denk beeld die toestellen te zullen zenden. Primo de Rivera reist al maar op en neer tusschen Madrid en Alhucemas en zendt al maar S.O.S.-radiogrammen aan Pétain; doch zal deze in dit terrein kunnen zorgen voor een verliezen en laat het voor goed uit zijn.* »Nancy, Nancy, draaf nu niet zoo door.* Hij greep haar bij den arm, maar zo rukte zich los en barstte in een hartstochtelijk mik ken uit, met de handen voor het geiaaten gebogenhootd.Natuurlijk trok bij haar dadelyk iiatkoozend Daar zich toe. »Nancy, maak me nu niet on gelukkig, ik kan je niet zien schreien.* »Aeh, er is toch niets aan te doen, dat wist ik van 't begin af. We hebben al zoo dikwijls on- eenigheid gehad en passen in 't geheel niet by elkaar. Daarom is 't ook maar beter dat we seheiden, al valt ons dit hard.* »Kom, kom, Nanciebal,* zei hij troostend, >zie nu alles niet van den donkersteD kaut. Ik wilde nu juist van avond met m'n moeder spreken en dus moet gij me niet vau streek maken. Zij is zoo goed voor mij, dat ze alles voor mij zal willen doen. En daarbij is ze mij ook een kleine vergoedingschuldig, want toen m'n vader stiert en de oude vrouw zoo gaarne had, dat ik bij haar kwam tot gezelschap daar ze het zoo eenzaam had op het oude landgoed, heb ik dadelyk na'n studies te Baford opgegeven afleiding, zoodat de Spaansche landingstroepen wat lucht krijgen en niet langer als het ware ge vangen zitten op de onherberg zame kust Heel hun terrein winst in goed veertien dagen is slechts even anderhalve kilometer Uit België. Men schrijft uit Antwerpen aan de „Avp." Op het oogenblik spreekt men te Brussel algemeen over de „Zaak Joset". Een heel vuil affaireke, naar het schijnt. Zie hier waar het over gaat. Mijn heer Joset is als directeur van den pers- en publiciteitsdienst werkzaam aan 't ministerie van Spoorwegen. Hij is tevens ook Hooger Koninklijk Commissaris in Luxemburg, correspondent aan een zestal dagbladen en uitgever van een tijdschrift over toerisme, „Chez nous" genaamd. Een ondernemend man dus, die weet, waar Abraham den mosterd haalt. En dat, wanneer juist Vandervelde alle hens aan dek roept, om de Conventie van Washington te ratificeeren. Het is echter gebleken, dat de heer Joset „Chez nous" uitgeeft op staatskosten. Hij redeneerde, dat hij met dat blaadje reclame maakte voor „mooi-België" en dat dus de regeering het maar goed moest vinden, dat er 160.000 francs uit de schatkist aan besteed werd. Naar het schijnt waren de heeren ministers Tschoffen, Helle- putte, Jaspar en Theunis hem aitijd zeer genegen en hem ook altijd zeer indachtig. Uit dank baarheid daarvoor plaatste hij hun portretten achtereenvolgens in „Cliez nous". Zonder twijfel zal het Gerecht zich met het geval bemoeien. Een administratief onderzoek heeft de bezwarende feiten reeds aan het daglicht gebracht. Er schijnen echter nog meer zulke postjes gesloten te zijn. Wie zal het deksel durven oplichten. Over 't algemeen kennen de ministers hun pappenheimers goed, maar zij vreezen de bureaucratie, die ook te Brussel, evenals vroeger om aan haar wensch te voldoen. Geloof maar, dat dit geen geringe opoffering voor me wasdhür een opgewekt laven aset studenten van mijn leeftijd en hier is men als 't ware levend begraveD, bijna niemand om mee om te gaan en zoowat niets te doen. Daarom zal ze het ook wel plezierig vinden als ik haar voor stel, hoe gezellig wy het zullen hebben als een derde persoon de stille omgeving komt opvroolijken. En kijk me nu eens aan, droog uw tranen spoedig af en wees tegen mij du weer eens even lief als anders.* Ze deed wat haar gevraagd werd en zei: »Wat is het ook eigenlijk dwaas om te kibbelen, nu gy op 'tpunt zijt zulk een gewichtigen stap te doen. Wie weet hoe weinige uren we nog samen zullen door brengen. En hoe zult gij mij mede- deelen wat uw moeder gezegd heeft O, ik ben zoo angstig als ik er aan denk 1 Soms lig ik er den geheeien nacht aan te denken, hoe ge het aan zult vangen, wat ze zal antwoorden en ot ze erg boos op me zal zijn. Natuurlyk zal ze denken, dat alles myn schuld is, want ze weet niet dat gij Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1