Arbeid PU ROL Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. wattenzeven zijn uiterst moeilijk te verkrijgen. Wat de melk met een vetge halte lager dan 2,75 pCt. betreft, is een kleine achteraitgang te bespeuren. Dit vindt zijn ver klaring in de weinige zorg, die over het algemeen aan het vee besteed wordt en wel in de eerste plaats aan het zeer ongeregelde melken, vooral gedurende de zomermaanden, waardoor de melktijden zeer ongelijk zijn, verder aan het voorkomen van zeer veel kleine bedrijfjes, met één of twee koeien. Een andere factor, die in som mige gedeelten van de provincie ook van veel invloed is, is de gewoonte om gedurende de ge- heele lactatieperiode driemaal per dag te melken, waardoor de morgenmelk gewoonlijk een zeer laag vetgehalte heeft. Overwogen is de wenschelijk- heid om aan te dringen op twee maal melken per dag. In overleg met den Rijkszuivelconsulent is hierop evenwel niet ingegaan, omdat in Zeeland goede melkers (sters) zeer schaarsch zijn en door het drie keer per dag melken de kans op het ontstaan van uier gebreken aanmerkelijk verminderd wordt. Melk van uierziek vee werd niet aangetroffen. Een paar maal werd melk van zeer afwijkende samenstelling bemonsterd. Het eene geval betrof meng- melk, welke in alle opzichten aanwijzing gaf op watertoevoeging. Het stalmonster kwam echter in samenstelling geheel overeen met de melk, zooals die verkocht werd. Bovendien deed zich het eigenaardige verschijnsel voor, dat niet alleen de mengmelk, maar ook de melk van elke koe af zonderlijk die afwijking vertoonde. Op grond daarvan is toen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het vee, het voedsel, enz., waarbij werd vastgesteld, dat de oorzaak zat in ondervoeding van het vee, dat door den boer ge dwongen werd zeer schimmelig katoenpittenmeel te eten. Nadat vporgeschreven was welk en hoeveel voedsel de beesten moest gegeven worden, trad ver betering in, zoodat na ongeveer een maand de melk weer van normale samenstelling was, terwijl bovendien de melkgift per dag gestegen was van pl.m. 20 Liter tot bijna 60 Liter. Het tweede geval heeft betrek king op de avondmelk. die, niet tegenstaande er op vrij geregelde tijden werd gemolken, alle tee kenen vertoonde van ontrooming of vermenging met ondermelk. Ook hier kwam het weidemonster geheel in samenstelling overeen met het verkoopmonster, terwijl de melk van alle koeien afzonder lijk onderzocht hetzelfde ver schijnsel vertoonde, n.l. aanwij zing op ontrooming. Er werd een nauwkeurig ohder- zoek ingesteld, waarbij aange nomen moest worden, dat ge noemde afwijking veroorzaakt werd door het grazen in een weide op zeer zilten bodem en het drinken van zeer brak water, gevolg van langdurige droogte. Nadat het een poos geregend had, was de afwijking na verloop van eenige weken geheel ver dwenen. Het vervalschen der melk met water wordt steeds minder, men probeerde het nu evenwel langs een anderen weg, n.l. door ont rooming of vermenging met onder- melk. Tegen een 8-tal van deze vervalschers werd prcces-verbaal opgemaakt. In één geval bedroeg de toevoeging van ondermelk niet minder dan 45 pCt. Karnemelk. In de karnemelk trad aanmerkelijk verbetering in. Tegen een verkooper die goede karnemelk van een zuivelinrich- ting betrok, maar deze aan zijn afnemers verkocht na ze met een goed kwantum (40 pCt.) water te hebben vermengd, werd proces verbaal opgemaakt. Met een zuivelinrichting, die uitsluitend karnemelk voor vee voeder afleverde, werd overeen gekomen, dat voor zieken in het vervolg speciaal karnemelk uit den karnton zou worden afgetapt vóór met het toevoegen van spoeling een aanvang werd ge maakt. Alcoholhoudende dranken. Het onderzoek gaf geen aanleiding tot aanmerkingen. Consumptie-ijs. Over het al gemeen kan gezegd worden, dat er tegenwoordig meer zorg aan het product besteed wordt dan vroeger. Zooveel mogelijk wordt er op gewezen, dat het noodig is de pap zoo spoedig mogelijk na het koken te koelen en te vrie zen en om geen restanten te verwerken. Een groote bron van infectie zijn de metalen vormpjes waarin ijswafeltjes wor den afgestreken. Deze liggen dikwijls uren aan de lucht bloot gesteld in een stoffige omgeving. Het verdient aanbeveling het ge bruik van deze instrumentjes te verbieden nu de bekertjes van biscuit steeds meer ingang vinden. Vijf monsters wijnazijn vol deden niet aan de gestelde eischen en bleken bij onderzoek geen wijnazijn te zijn. Een partij (60 Liter) als zoo danig geleverd, werd aan den leverancier terug gezonden, van de overige partijen werd de ver koop als gekleurde azijn toege staan. Op grond van de door de keurmeesters ingebrachte mons- ers, werden 7 partijen azijn (870 Liter) naar de leveranciers terug gezonden. Ter plaatse werden 199 Liter afgekeurd. Brood en Koek. Bij hun in specties werden door de keur meesters 14148 brooden gewogen en 483 bemonsterd. Tweemaal moest Aanmerking gemaakt worden op het bakken van brood van afwijkend schaal- gewicht (1000 gram). Tegeneen bakker, die reeds vroeger een waarschuwing had ontvangen, werd proces-verbaal opgemaakt. Een bakker die klachten had ontvangen van zijn klanten over de kwaliteit van zijn brood, riep de hulp van den Dienst in. Bij onderzoek bleek, dat de man, die in hoofdzaak loonbrood bakte, verzuimd had, de ingeleverde tarwe te controleeren vóór deze naar den molen ging. Bij het malen was het den molenaar opgevallen, dat het graan niet zuiver was. Het ongebuild tarwebrood gaf weinig aanleiding tot opmer kingen. Wegens het niet op de voor geschreven wijze vervoeren van brood, werd 21-maal proces-ver baal opgemaakt. Tweemaal werd in een bakkerij een bakker aangetroffen, die het deeg bewerkte en lijdende was aan een huidziekte aan handen en armen. Beiden werd aange zegd zóólang een knecht te nemen voor de bereiding van het deeg, tot de aandoening genezen was. Tegen één van deze bakkers, die hieraan niet wilde voldoen, werd proces-verbaal opgemaakt. Behalve brood werden nog onderzocht 64 monsters koek. Een monster koekjes dat aan leiding zou gegeven hebben tot ziekteverschijnselen werd onder zocht, doch er kon niets abnor maals in gevonden worden. Ingezonden Mededeelingen. Handenarbeid geeft vssk ruw», beschadigde en leslijk uiteiende werkhanden. Deie worden echter weer spoedig gaaf en zacht door VacaUre Eerst* Kamer. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer, heeft Zaterdag, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer De Waal Malefijt, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard, den heer H. Amelink te Utrecht. Fokker Amerikaanscli burger. Volgens het Amerikaansche luchtvaartblad „Aviation" zal de vliegtuigbouwer A. H. Q. Fokker zich binnenkort voor goed in Amerika vestigen om daar als directeur op te treden van een nieuwe vliegtuigfabriek. Het artikel wijst er op dat de heer Fokker in zijn werk in Hol land zeer beperkt werd door de geographische en politieke toe standen van Nederland en Europa in 't algemeen en tijdens zijn ver blijf in Amerika tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikkelings mogelijkheden van het vliegtuig in de Vereenigde Staten onbe grensd zijn. Vandaar dat hij zich thans voor goed in Amerika wil vestigen en zich als Amerikaansch burger wil laten naturaliseeren AXEL, 20 September 1025. Hedenmiddag had alhier in „Het Gulden Vlies" ten overstaan van Notaris Dregmans en ten verzoeke van het Bestuur van den polder Beoosten- en Bewes- tenblij (Dijkgraaf de heer P. Vael) de openbare verpachting plaats van grazing en visscherij in per- ceelen. Ie de grazing van de Groote Plaat te Axel, nabij Drie Schou wen, in 12 perceelen, toegewezen als volgt le perceel 7 gemeten 101 roe den voor f 400 aan P. C. de Putter. 3e 7 gem. 71 r. voor f350 aan G. Faas. 5e 9 gem. 276 r. voor f 290 aan Jan de Visser. 7e 4 gem 282 r. voor f282 aan C. den Hamer. 9e 5 gem. 236 r. voor f170 aan Jac. de Ruijter. j 11e 4 gem. 192 r. voor f180 aan S. Wijna. Deze perceelen liggen alle links van den rijweg. 2e 4 gem. 71 r. voor f180 aan F. W. Dieleman. 4e 3 gem. 259 r. voor f 190 aan G. Faas. 6e 10 gem. 286 r. voor f380 aan Jac. de Ruijter. 8e 10 gem. 192 r. voor f500 aan A. C. IJsebaert Az. 10e 15 gem. 148 r. voor f550 aan Herm. Scheele. 12e 6 gem. 114 r. voor f320 aan S. Wijna. Deze perceelen liggen rechts van den rijweg. 13e perceel de grazing op het Noord, gedeelte Sasdijk voor f 20 aan P. de Feijter. 14e overig gedeelte Sasdijk voor f 20 aan B IJsebaert Az. 15e grazing plaat nabij de Sas sing voor f 200 aan De Coninck. 16e grazing Smitschorre voor f9 aan B. IJsebaert Az. 17e grazing Kinderdijk voor f 45 aan C. van Bendegem. 18e grazing West. Liniedijk voor f 630 aan B IJsebaert Az. 19e grazing Lange weg van af E. Suij tot E. Valent voor f 10 aan E. Suij. 20e grazing dijk le verkorting van Beoostenblij Bez. tot Benoor den voor f4 aan P. de Vos. 21e grazing weg van de le naar de 2e verkorting voor f 5 aan Cam. Buijsse. 22e, 2e verkorting tot Fort Ferdinandus voor f 4 aan dezelfde. 23e, 2e verkorting voorf4«an dezelfde. 24e dijk van Kijkuit tot Abs- dale voor f9 aan P. Vael. 25e de gewezen zeedijk voor f45 aan B. L. IJsebaert. 26e De visscherij op de Kleine Kreek voorf 340aanjan WolfertLz. 27e visscherij leiding van Con coursterrein tot Moerspui-polder voor f 40 aan dezelfde. 28e visscherij Kreek Waterlei ding (Gat van St. Jacques) voor f 30 aan Jan den Hamer. 29e. visacherij nabij St. Jaques en andere kreken in die nabijheid f60 aan J. J. de Lozanne. De pachten duren van 1 Nov. 1925 tot 1 Nov, 1931. Zaterdagavond is tijdens een kort onweder de bliksem geslagen in een woning te Cadzand, zonder echter brand te veroorzaken. De lamp, benevens een spiegel en andere voorwerpen werden ver nield. Vrijdagavond wilde de heer D. uit Vlissingen vanaf de ponton uit Breskens nog op de reeds vertrekkende Prov, boot springen. i Hij had echter den afstand te kort berekend en viel in de Haven. Toegeschoten hulp bracht hem gelukkig weer op het droge. „Midd. Crt." Sportnieuws. Het eerste elftal van de V. V. Axel speelde Zondagmiddag alhier een vriendschappelijken wedstrijd tegen H. V. V. van Hulst. Kort na den aanvang wist Hulst reeds te doelpunten, waarna Axel in de meerderheid kwam en voor de rust nog gelijk maakte (1 1). Ook in de tweede helft waren de Oranjemannen meerendeels in den aanval, doch de Hulstersche doel verdediger weerde zichkrar.ig. Ten slotte moest hij echter zwich ten voor een fraaien kopbal van den Axelschen linksbuiten. Met een 21 overwinning voor Axel brak ten slotte het einde aan. Beide elftallen telden invallers, terwijl Axel voor de rust met 10 man speelde. De LandbouwteateoHStellIng t* Axel. Zooals reeds vroeger is gemeld, is door de afd. Axel derZeeuw- sche Landbouwmaatschappij be sloten om in 1926 een kring tentoonstelling te houden. In eene dezer dagen gehouden vergadering van de Vereeniging van Zeeuw- sche Fokkers van het zware Trekpaard (de V. V. Z. F.) werd beslóten daaraan medewerking te verleenen, met het gevolg, dat het bestuur dezer vereeniging j.l. Zaterdag besloot haar terrein (het concoursterrein) voor de ten toonstelling gratis beschikbaar te stellen met de bijbehoorende ge bouwen en daarenboven f 500 aan te bieden om in het reserve fonds te storten van de tentoon stelling. Onnoodig te zeggen, dat dit aanbod door de afd. Axel der Z. L. M. dankbaar werd aanvaard en alzoo besloten werd de ten toonstelling op dat terrein te houden. Hiermede is tevens uitgemaakt, dat de tentoonstelling te Axel zal worden gehouden. Waar hier omtrent nog geen zekerheid be stond en pogingen waren aange wend om die tentoonstelling te Terneuzen te houden, zal zeker ook door onze ingezetenen met groote instemming worden kennis genomen van dit bericht. De atand ran het frnit. In een in de „St. Crt." opge nomen overzicht van den stand van het fruit op 17 dezer wordt meegedeeld De regen is aan de ontwikke ling van het fruit, vooral van de appelen, ten goede gekomen de vruchten groeien voor zoover zij gezond zijn goed uit. Er komen echter veel vruchten voor, welke aan wormstekigheid lijden dientengevolge valt zeer veel fruit af. Van de appelen beloven de goudreinetten over het' algemeen een goeden oogst, terwijl de bellefleurs en andere soorten zure appelen slecht geladen zijn. De zoete appelen zijn vrij goed ge laden. Behalve in Noord- en Zuid-Holland, waar deze matig is, kan de stand der appelen vrij goed genoemd worden. De stand der peren is algemeen zeer slecht. De druiven staan in het West- land zeer goed en naderen ook elders dezen stand. Vrijdag is de 46-jarige W. B., sedert 1 Jan. 1893 gemeentebode te Barneveld op de W.C. ten gemeentehuize aldaar doodge- vonden. Een revolver lag naast het lijk. De overledene was tevens boek houder der gemeente-gasfabriek en secretaris-boekh. der Spoor wegmaatschap^ „De Veluwe". Voor f20,000 aan bloembollen gestolen. Donderdagavond is de heer H. van Leeuwen, bloemist te Noord- wijkerhout, bij wien eenige nach- ten achtereen in een bollenschuur was ingebroken, er in geslaagd, toen de dieven weer een nachtelijk bezoek brachten, hen te betrappen. De politie heeft thans een inval gedaan ten huize van den wethou der P. L. J. M. te Noordwijkerhout, op wiens zolder een groote partij zakken, gevuld met bloembollen, werden aangetroffen, van deze inbraak afkomstig. Werd aanvan kelijk het gestolene geschat op een bedrag fusschen zes- en acht duizend gulden, nader is komen vast te staan, dat het gestolene een bedrag van ongeveer 20 duizend gulden vertegenwoordigt. De bollen zijn voor een zeer groot deel op verschillende veilingen in Zuid-Holland verkocht. De wethouder heeft bekend deze bollen te hebben gekochthij is voorloopig in het arrestantenlokaal te Noordwijk opgesloten. In verband met deze diefstallen is ook gearresteerd zekere D. Deze ontkent. „N. R. Crt." Onderzeeboot gezenken. Uit New-York meldt men De onderzeeboot S 51 is ge zonken na in aanvaring te zijn geweest met het stoomschip City of Rome. De aanvaring had Vrijdagavond te half acht plaats op 20 mijl ten oosten van Rock Island. Zeven en dertig personen van den onderzeeër zijn, naar gemeld wordt, verdronken. Drie konden er door het stoomschip worden gered. Een misplaatste grap De gezagvoerder van de „Be- rengaria" ontving op tweehonderd mill van New-York, toen bet schip op weg was Daar Southamp ton, een draadloos bericht van het New-Yorkache kantoor der maatschappij, dat er een helsche machine aan boord van het schip was geplaatst dat met inbegrip van de bemanning bijna 1700 opvarenden had en dat deze machine te 4.50 's middags (tijd van het schip) zou ontploffen. De mededeeling werd kort na het ontbyt ontvangen, en den heelen morgen en middag werd er in het schip gezocht en ieder pak nagekeken, maar aonder resultaat. Iutusschen gelastte de kapitein een buitengewon* oefe ning met de reddingsbooten om half vijf. Daar op ongeveer 22 mijl van New-York de gewone oefening met de booten bad plaats gehad, waren de passagiers be nieuwd de reden te weten van deze tweede oefening. Er werd toen gezegd, dat de kapitein ontevreden was over het feit, dat sommige passagiers niet hadden deelgenomen aan de eer ste oefening Er zijn n.l. altijd reizigers, die zóó vaak den Oceaan oversteken, dat zij niet eens meer by de oefening met de booten verschijnen. A.lle booten waren klaar om gestreken te worden en de oudste marconist stond gereed om het S.O.S.-sein te geven. Om zich er van te ver gewissen, cat alle passagiers de oefening eijwoonden, gingen de scheepsofficieren in alle hutten kykeu weldra waren alle pas sagiers en leden der bemanning op hun post, terwyl de stewards rondgingen om te kyken ot alle zwemgordels goed bevestigd wa ren. De passagiers schenen die dergelijke voorbereiding nogal amusant te vinden, maar de in gewijden niet, daar zjj wisten, dat er binnen enkele minuten een vreesslyke ontploffing kon zijD. Haar er gebeurde niets en de boot zette ongehinderd de reis voort. Namens den kapitein werd meegedeeld, dat hjj zeer voldaan was over de opkomst De waarschuwing was gezonden naar aanleiding van het ont- vaugen van een anoniemen briet door het kantoor te New-York. Van 1 31 Augustus 1925. Graauw. Geboorten. 2. Alphonsius Eduarüus, z. van Jacobus Elias en Amelia Boussen. 5. Nathalie Marie, d. van Johannes Franciscus Steijaert en Marie Emelie Buijsse. 20. Bertha Apolonia, d. van Leonardus Petrus Biddelo en Martha Maria van Den deren. 27. Maria Stephania, d. van Desiré Jacobus Strijdonk en Romania Maria Lossie. 30-60-90 ct.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2