GEZOCHT EU GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad vvoor Zee uwsc h - VI aan der en No. 50. DINSDAG 29 SEPTEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Het tractaat met België. FEUILLETON. De Keuringsdienst van Waren in Zeeland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer IS Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een gevaar voor Zeeuwsch- Ylaanderen I Reeds zijn enkele lezingen gehouden door den heer ir. J. C. Ramaer in verband met het verdrag met België, speciaal voor zoover dit de Schelde en de daar aangrenzende polders en waterschappen aangaat. Tot heden was daarvoor niet de belang stelling welke werd verwacht en werd van de zijde van het publiek daartegen niet het protest gehoord, dat in deze noodig geacht wordt. Er is zoo'n soort pro en contra. Het pro zou dan beteekenen, dat achter het verdrag een boeman schijnt te staan, bestaande in een dreigement van sommige groote mogendheden om, als de Hollanders niet met het tractaat tevreden zijn, dan maar andere (krassere) maatregelen en stren gere bepalingen, die men dan wel zonder goedkeuring van Nederland zal nemen. En dus voorzichtigheidshalve is het maar het best om deze voorstellen aan te nemen. Het zal met de gevaren, die men in het tractaat ziet, niet zoo'n vaart loopen. Aldus redeneert men ongeveer van de pro-zijde. De contra-mannen zijn echter minder gerust en zien wel degelijk gevaar in aanneming van het verdrag, en vooral voor degenen, die aan de Schelde wonen. We zullen vermoedelijk wel in de gelegenheid zijn om van die bezwaren kennis te nemen, indien de lezingen ook in deze streek worden gehouden, al zou het niet van belang ontbloot zijn, dat bij die lezingen een deskundig voorlichter was van de pro-zijde, opdat men welbedacht zijn oordeel kan vellen en het verwijt niet treft, dat men wellicht éénzijdig ingelicht was. Want de zgn. dreigementen die we daar noem den, zijn maar onderstellingen van ons. Eerlijk gezegd weten we er niets van, want er ligt nog altijd een geheimzinnig waas over de onderhandelingen. (16 .Wat beteekent dit Frances, gij gÜ hebt my een bericht van uw huwelijk latan zenden en mijn geschenken teruggestuurd dat »Die valsehe aankondiging was niet van mij en ik heb uwe ge- sehenkan teruggezonden, Philip, nadat ik dit entrangen kad.c Z« overhandigde hem het strookje papier, hetwelk ze al die jaren zorgvuldig bewaard had en dat zyn eigen huwelijksaankon diging bevatte. .Frances, ik zweer u, dat ik hier niets van weot,« riep hij op heftigen toon, nadat hij bet gelezen had. »Lily FortescueWel, zeis met Wesion getrouwd. We zijn nooit iets meer dan oppervlakkige keunissen geweest. Ik heb nooit iemand liefgehad dan u. Boe ver schrikkelijk, dat we op deze wijze bedrogen moesten worden. Wie zou zoo laag geweest zijn zoo iets te doen .Vraag dat uw nicht Mrs. De- rereuxzij zal n de verklaring En als dat geheime nu niet vast zit aan een mogelijke ministeriëele crisis in ons land, wat mag dan toch wel zóó zwaar wegen, dat er ambtelijk met geen woord wordt gerept over deze zaak, die toch onze nationale eer raakt en zoo treffende overeenkomst heeft met de annexatie-plannen van 1919? Met belangstelling lazen we in dat verband een ingezonden stuk in de „Middelburgsche Courant" van iemand die zich A. B. C. noemt en „een zwakke poging „doet om te voorkomen, dat het „vermaledijde Ned.-Belg. tractaat „ongewijzigd kracht erlangt, om- „dat hij als ingewijde met de „belangen, die er mee gemoeid „zijn en ook als goed Nederlander „met dat tractaat niet kan in stemmen". Deze schrijver meent, dat het gezien de talloos vele aanmer kingen, toch meer dan tijd is, dat door den lasthebber aan zijne 6,999,989 committenten (overige Nederlanders) eens verantwoor ding wordt gedaan omtrent het „hoe" hij zich van zijn taak heeft gekweten. Of mogen zoo vervolgt schr. zijn artikel, dat we hier woordelijk laten volgen - deze daar niet naar vragen Is er zoo iets buitengewoon onbe hoorlijks geschied, dat men het geheim nu nog niet durft open baren Te weerga, het simpel doen van verantwoording aan zijne committenten kan toch geen inter nationale verwikkeling meer ten gevolge hebben Waarop wordt nu toch gewacht? Waarop toch Op etiquette, of fatsoen, op politiek? Óch kom. Heeft Nederland nu nóg niet genoeg doen blijken van zijne nieuwsgierigheid en groote be langstelling in het vraagstuk? Is dit onderwerp nu niet van zoo'n dringenden aard, dat daar voor een extra spoedeischende vergadering kan worden belegd, teneinde die onzekerheid een einde neme Zijn wij dan slechts een schotel linzen waard erva» geven. .Onmogelijk Agatha en ik zijn op den beateu voet met elkander. Ze zou er met toe in staat zyn U .Wat zijt ge toch kortzichtig, Philip 1 Agatha bemint u en een vrouw ala zy laat zich door niets weerhouden, als zy een zeker doel wil bereiken. Wilt gy mij geloo- ven, als ik u vertel, dat Mrs. Devereux zelve mij heeft bekend, die valaehe aankondigingen te hebben opgemaakt, welke ons zooveel verdriet hebben berok kend Ze verhaalde in 't kort, onder onder welke omstandigheden zulks had plaats gehad. .Tot dan toe,* ging ze voort, .heb ik u voor een trouwelooze aangezien, en gemeend dat gij met een andere vrouw gehuwd waart.* Eindelijk begreep Philip de ware toedracht van het gebeurde. .Frances,* hij vatte haar handen in de sijne en trok haar aan zyn borst, .my n lieveling, my n dapper, braai meisje, ik heb u dan weer bij mij 1 Moge de hemel Agatha Devereux vergeven 1 Ze heeft ons leven verwoest. Zonder haar zou ik Engeland nooit veriaten heb ben.* »'t Is nog niet te laat - be gon zij. De inhoud van het tractaat is zoo ongeveer bekend. Een paar zeer ernstige, er mede verband houdende mogelijkheden moge ik hier even naar voren brengen. B.v. lo. Een vreemd of Neder- landsch stoomschip, met een paar typhuslijders aan boord, komt de Schelde opgevaren. Het dek van het schip wordt gewasschen en gespoeld, met water uit de Schelde dushet spoelwater, besmet met eenige typhusbacillen, komt in de Schelde terug. Een oogenblik later komt een beurtschipper uit Neuzen (of een voor Gent bestemd schip) ter hoogte waar het evenbedoeld besmet spoelwater in de Schelde terugkwam, en moet of wil ook zijn dek wasschen en spoelen, hij schept onwetend het even- bedoeld besmette water op het dek van zijn schip enover eenigen iijd is Neuzen besmet! (Of Gent, maar dat kan België blijkbaar niets schelen). 2. Een vreemd schip vaart tusschen Bath en Vlissingen een Nederlandsch schip in den grond, hijscht triomphantelijk nóg een vlag in top en met een glans van genoegen op het gelaat stevent de vreemde kapitein naar buiten de territoriale lijn, zich om de, door zijne daad, in levens gevaar verkeerende Neder landers niet bekommerende, evenmin als om de berokkende materieele schade. Zelfs in die gevallen mag zulk een besmet of aanvarend vreemd schip niet aangehouden wordën, immers om geen enkele reden noch door de crim- mineele, noch door de civiele rechterlijke macht. Nederland heeft zich verkocht en mag lijdelijk toezien. Onze Schelde dus verheven tot vrijbuiters- en zeeschuimers terrein Voor kannibaalsche kustbewoners van Ons Insulinde om van te watertanden. Hoe zullen die ons uitlachen om onze hooge consequentie, als ze straks onzen „Java" zien aan komen. »Ga weet nietviel hij haar heftig in de rede. .Frances, arm kimt, het is te laat 1 Ik kan u niet toestaan, dat gij uw leven met het myne verbindt. Er ligt •en schaduw over.* .Die is verdwenen sei zy, het hoofd opheffende. »Ik spreek nu nist orer hetgeen Agatha gedaan heeftik bedeel iets geheel anders.* .Ik eveneens. Philip, ge syt vrij, de plaats in te nemen, welke u in de samenleving tockemt en het erfdeel op te eisehen, dat uw oom u heeft nagelaten. Het was Eustace Bramley, die Silas Verner in Mexico vermoord heeft. Vóór zijn dood heeft hij zijn schuld bekend.* Philip Sherwood zonk achter over in een stoel. .Hue weet gij dit?* bracht hij er eindelijk uit. .Waar en wan neer hebt ge dit gehoord Ze vertelde hem alles. Een oogenblik werd zyn aandoening hem meester, de terugslag van zijn geduldig gedragen ellende tot deze onuitsprekelijke vreugde was te sterk. Een stuipachtig snikken schokte al zyn leden. .Er waren oogenblikken, dat ik Bramley verdacht,* sprak hij eiodelyk. .Maar ik had geen Neen, heusch, nu breekt mijn klomp. 3o. Tusschen De Paal en Breskens breekt tengevolge van een natuur-evenement een water- keerende polderdijk door, zoodat de polder onder loopt. Binnen den kortst mogelijken tijd zal Nederland, wanneer België het verlangt, de noodige maatregelen moeten treffen en onnoemelijke bedragen moe ten voteeren, om te voorkomen dat dat natuur-evenement verder, misschien, wijziging brenge in een vaargeul. Enz., enz., talrijke dergelijke mogelijkheden schijnen eenvoudig over het hoofd te zijn gezien. Is het toch niet meer dan erg? (behoudens opheldering van het geheim, natuurlijk). En dat alles zonder maar even te herinneren aan die 80 millioen. Arbitrage??..,. Terecht heeft de „Midd. Crt." reeds doen uit komen en ook de heer Ramaer heeft het even belicht, dat de bij het onderhavige tractaat voorge schreven arbitrage eenvoudig een wassen neus is. Ik voeg er aan toe: vermoedelijk om Ons nóg eens bij den neus te nemen. Trouwens arbitrage (recht spraak) is in het algemeen toch uit den booze, althans voorzoo verre de arbiters, of een of meer hunner, geen rechtskun digen zijn. Want ook voor een arbiter zijn rechtskennis en rechtsbegrip eerste ver- eischten. Neen, dat tractaat bevalt mij niets, ten minste tot tijd en wijle het mysterieuse gordijn, waarachter dat geheim zoo ver borgen wordt gehouden, omhoog zal zijn gegaan. Ik sprak over de 6,999,989 (overige) Nederlanders, omdat het tractaat, ofschoon „het stuk" voornamelijk in Zeeland speelt, toch een beslist Nationaal belang raakt. Immers de belastinggelden uit het kille Noorden worden even goed aangewend ten behoeve van het zoele Zuiden, als om gekeerd. Nederland moge in '19 gered bewyzen tegen hem en hy hielp mij te ontiueppen. Wet ik geleden heb, .oor en De mijn veroordeeling voor een misdaad, welke ik uiet bedreven had, is met geen woor den te beschryven. Ik hield my verborgen voor aayn bloedverwen ten, uit vrees det myn schende op hen sou terugrollen, soe ik ontdekt werd. En Bramley is de moordenaer En hy heeft be kend .Je. Uw onsehuid is helder en klaar voor de geheeie wereld,* sei Frenees op innigen toon. .Andrew Pryee, myn helper in myn seken, heeft ew verblijfplaats ontdekt en ik ben met hem hier gekomen, om u het goede nieuws te brengen.* .Dat maakt het mij dubbel welkom.* »En ge suit uw erfenis gaan opeischen, vóór van middag twaalf uur Ge moet dadelijk met ons naar den notaris gaan, anders zal het te laat wezen.* »Ik weet, dat dii de laatste dag is,< antwoordde hij. .Dank zy u, Frances, kan ik thans gerust myn aanspraken doen geiden.* Het onderhoud tusschen Frances en Philip Sherwood had lang geduurdde patiënten in de wacht zijn—geworden uit een uiterst precaire impasse in '25 zal het van den kant in de sloot geraken. Wanneer dit tractaat wordt ge ratificeerd is Nederland er al even erg aan toe als wanneer in '19 de annexatie-plannen erdoor waren gegaan. Het is bijna precies hetzelfdeannexatie of tractaat 1 „Kaaskoppen", zie toch uit je oogen wie er straks zijn zegen geeft aan het tractaat en werpt zoo iemand bij de eerstvolgende verkiezing „eruit", anders zijt ge zelf juist goed genoeg om door de „mijt" verwoest te worden. Dat men met misbruik van macht ons neme, soit, maar dat we ons zelf aan handen en voeten gebonden zouden geven en brengen, dat heeft wijlen Van Speijck ons nooit geleerd. Bloed vloeien Och kom, daar hebben we toch onzen Vredes- bond zeker voor om dat te voor komen Politiek, hooge politiek, zeer hooge politiek, hm. Vredes- bonden, Volkenbonden, Ontwape ningsbonden etq., hm. iemand met een stel gewone hersenen krijgt er de kippen koorts van. ii. Aan de algemeene beschou wingen in het jaarverslag van den keuringsdienst is het volgende ontleend Omtrent het melkonderzoek worden tal van cijfers gegeven. We willen deze niet volgen, doch ons bepalen tot de conclusie, welke wordt getrokken, n.l. dat reinheid van de melk weer iets verbeterde, maar toch nog veel te wenschen overlaat, waarvan als oorzaak wordt genoemd, dat er daar het melkbedrijf meestal bijzaak is te weinig zorg aan besteed wordt. Het zeven van de melk gaat niet goed, doch kamei begonnen ongeduldig te worden en ze vertrok ken teleur- geateld, toen de dokter eindelyk verscheen en hun mededeelde, dat de zaken van groot gewicht hem elders riepen en zij later op den dag moesten terugkomen. .Zoo, is det uw helper, France»,* zei by glimlachend, toen hy An drew Pryee herkende. »En hoe gaat het met de jicht Beter .Heelemaal genezen, mynheer,* antwoordde Pryee. »Om u de waarheid te zeggen, heb ik nooit aan die kwaal geleden. Ik had een voerwend»el noodig om uw hui» te bezoeken en mij te over tuigen, dat gy dokter Sherwood waart. Het rytuig Is gereed. We moeteD dadelijk naar den notaris het i» boog tyd.« .Philip, waarom zijt gij inder tijd naar Spanje gegaan vroeg ze, toen ze naast hem in het rijtuig zat, met haar hand in de zijne. .Om een treurige zaak,* was zijn antwoord. »Ik kan het u thaus wel zeggen. Myn vader woonde in Spanje en werd door myn moeder en my onderhouden. Ais directeur eenei vennootschap had hy zich schuldig gemaakt aan strafbare handelingen en hy was genoodzaakt geworden het land te ontvluchten.* (Slot volgt,) AXELSCHE COU

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1