GEZOCHT EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch - Vlaanderen. No. 49. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1925. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Keuringsdienst van Waren in Zeeland. FEÜILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het is bekend, dat de Warenwet bij het publiek over het algemeen in geen gunstig blaadje staat. Dit ongunstig oordeel nu, liever vooroordeel, wordt zeker in groote mate opgeheven, als men leest, wat door den Keuringsdienst wordt verricht, al is het dat sommige slachtoffers juist daarom dien dienst verwenschen, omdat zij- zelve niet meer slachtoffers heb ben kunnen maken. Met andere woorden We kunnen ons voor stellen, dat iemand gedupeerd is, die schade oploopt, omdat zijn waren afgekeurd zijn, of nog sterkeromdat hij een verbaal krijgt, maar toch loopt het meestal niet zoo'n vaart, indien overtui gend bewezen wordt, dat men er onschuldig ingeloopen is en van opzet tot levering van be dorven of vervalschte goederen geen sprake is. Daartegenover staat, dat plaatselijk tientallen en provinciaal honderdtallen van menschen dankbaar kunnen zijn, indien ze weten, niet bedrogen te zijn geweest, en j.e goed geld voor slechte waar zouden hebben gegeven, indien de keuring niet had plaats gehad afgezien nog van het bedrag dat men aan dokterskosten, enz. heeft ge spaard, indien de waar schadelijk voor het lichaam was geweest. En dit geldt nog slechts het financiëele nadeel, ofschoon uit gezondheidsoogpunt het nadeel veel grooter had kunnen zijn. Men zou dat heel ver kunnen uitspinnen, doch we achten die gevolgen bekend. Vooral onder de jeugd wordt daarop in scholen en cursussen (hopen we vol doende) gewezen en de leerlingen vertellen het dan wel aan vader of moeder, indien zulks in de praktijk of in het gesprek te pas komt. Toch zijn sommige maatregelen wel wat ver gedreven en laten de geleerden zich wel eens te ver leiden door de theorie, zoodat de betrokkenen, ofschoon van goeden wil, in ernstige moeilijk- (15 Agatha had groota belangstelling in het lot dar mindere volks klasse voorgewond, ton einde in do gelegenheid te sijn net den man, dien zij nog altyd bominde, in aanraking ta konen. Philip had volstrekt goen argwaan en rerheogde zieh zijn nicht weder to ontmoeten. Orer de rodenon, welke hem noopten, zijn fortuin aan Basil Wyllie over to laten, wilde hy oehter niet ipreken. >Oamandigheden waaraan ik nioti kan veranderen, kebben mij bewogen, het loven te kiezen, dat ik thans leid,< zei hij. »Vraag my verder niets, Basil mag oom Robert's ver mogen houden. Ik hoop, dat hy er een goed gebruik van zal maken.* Somtijds zinspeelde zy er op, dat ze ryk was en dat een stand plaats op een rustig, aangenaam gelegen dorp toch verkieslijk voor hem zou zyn, boven een omgeving als waarin hij zich thans bevond. sHier kan ik nu stichten,* heden komen voor hun bedrijf vooral waar dat in het klein wordt uitgeoefend. Maar alle nieuwe wetten brengen moeilijkheden mede en eenmaal daaraan gewend, kent men niet anders en zou men vaak ook niet anders meer willen. Tal van voorbeelden zijn er in het moderne leven, dat men zijn neus zou optrekken, indien vce- dings- of genotmiddelen zouden worden verkocht, bereid of op gediend, zooals dat b.v. 50 jaren geleden gebeurde. En tal van voorbeelden zijn er ook, dat de nieuwere wetten veel verbetering hebben gebracht in ons volks leven. En nu zouden we in veel ge*- vallen kunnen zeggen, dat hoe meer tegenstand er is tegen den keuringsdienst, hoe harder die noodig is. Voldoende blijkt dat uit het Verslag van de bevindingen en handelingen van den Keurings dienst van Waren in het keurings- gebied Goes over het jaar 1924. Dit verslag werd dezer dagen de pers weer toegezonden en, gezien den inhoud, vinden we dat prij zenswaardig. Het is ondoenlijk om die verslagen zoodanig in zijn geheel te verspreiden, dat ieder ze leest en toch is er veel lezens waardig in. Welk middel is er dan beter dan de pers om in dezen behulpzaam te zijn Wij voor ons zien hierin een moreele plicht tegenover het algemeen .belang en daarom brengen we gaarne eenige mededeelingen, voorzoover ons deze belangrijk genoeg voor komen, onder het oog onzer lezers. We kunnen dan de hoofdstuk ken I en 11, handelend over per soneel, inventaris, wettelijke be sluiten, enz. genoegelijk laten schieten. Hoofdstuk UI geeft een overzicht van de verrichte werk zaamheden, dat hoofdzakelijk in cijfers is uitgedrukt. Er zijn 182985 artikelen gekeurd, 8323 winkel-, bakkerij- en vischinspec- ties hadden plaats, waarbij" 574 partijen goed werden afgekeurd. Tengevolge van onderzoekingen in het laboratorium werd 1230 antwoordde hij daD, »en de drukte (SCDer groote stad helpt mij om ta vergeten.* »Te vergeten dacht ze. »Was de herinnering aan franco* Gard nor nog altyd niat uit zijn ge heugen gewiieht?* >1* ar geen hoop dat ge u ooit zult laien overhalen uw eigen naam weer aan te nemén vroeg zy een*. »Neea, Agatha, niet de mieste.* Pryce had du* eindelijk Philip gevonden, hoofdzakelyk door Mr*. Deverenx' gangen te beipiadan. Op zekeren dag wilde het toe val, dat hy Ralph Burga** ont moette, die jniit den dokter weer geld had afgeperst. Opmerkzaam gemaakt door eenige woorden, welke de zeeman zich liet ont vallen, onthaalde hij hem in een naburige herberg en vernam daar, dat dokter Smythe en Philip Sher wood één en dezelfde persoon waren. Andrew Pryce haa*tte zich Frances Gardner van zyn ontdek king op de hoogte te stellen. >Dat nieuws kon nooit op een betere tijd gekomen zijn,* sprak het meisje op een toou, waarin al de innige dankbaarheid van haar hart klonk. Nu vertelde zy Pryce van de keer mondeling en 311 keer schriftelijk gewaarschuwd, terwijl 92 partijen aan de consumptie werden onttrokken. Het aantal processen-verbaal beliep 91, opbrengend f5476,50 aan boeten. In 6 staten is een overzicht gegeven van de inspecties en hare gevolgen; een afzonderlijke staat bevat de samenstelling van melk in de verschillende ge meenten. Aan die staten is het volgende ontleend voor wat betreft Axel Geïnspecteerde bakkerijen 42, gewogen brooden 596, geïnspec teerde winkels 101, monsters alcoholh. drank 50, azijn 76, brood, koek, enz. 471, cacao 407, conserven 55, gedroogde vruchten en groenten 250, granen 375, gelei 63, kaas, boter en marga rine 238, koffie en thee 306, limonades 52, puddings 140, specerijen 385, vetten 39, oliën 26, stroop en honig 63, suiker werken 734, bouillonblokjes 13, vleeschwaren 26, wasch- en poetsmiddelen 422, toiletartikelen 1, versche visch 3, visch 99 en vruchtensappen 9, totaal 4303. Aan de consumptie onttrokken partijen: 18 koeken, 170 stok- visschen, 15 bokkingen, 6 kilo schijfappels, 24 kilo cacao, 120 L. witte azijn, 220 L. bruine azijn, 420 L. witte azijn, 60 L. wijnazijn. Processen-verbaal 2. Onder de onttrokken waren treffen we in totaal aan 666 par tijen, w.o.22 gedroogde appels (69.50 K.G.), 18 azijn (1069 L.), 18 bokking (409), 1 bouillon blokjes (600), 38 cacao (736 50 K.G.), 14 chocoladereepen (2250 stuks), 35 griesmeel (97.5 K.G 43 havermout (140 K.G.), 2 jam (3097 K.G.), 6 kaas (72.6 K.G.), 1 kruidnagels (50 pakjes), 1 ma- cronen (100), 2 olie (90 L.), 1 perzikpitten (70 K.G.), 43 peper (40.6 K.G.), 54 pruimen (418 K.G. 32 pudding (631 pakjes), 1 saf fraan (1850 pakjes), 3 idem (150 K.G.), 5 scharren (104 K.G.), 26 schenkkurken (191), 2 jujubes (790 stuks), een half vat snij- boonen, 1 partij van 730 K.G. verklaring, welke Eustace Bram- iey bad afgelegd en waardoor elke schijn van tenuld van Pbilip werd afgewend. »En te moetan denken,* ging ze voort, »dat dokter Sbarwood al dien tijd in Eestend gewoond heoft, terwyl wy hem overal zochten.* »Ja. Londen is in vela gavellen ■og de veiligste schuilplaats. Ge ziet, Miss, dat ik gelijk had, toen ik rermeedde, dat Mr. Wyllia en Mrs. Devereux den dokter hadden gevonden.* >Ge hadt goed gezien en ik ben u grootan dank schuldig, Pryce. Houdt gij het ervoer, dat hier bekend i*, van welke misdaad dokter Sherwood beschuldigd wordt »Ik gelooi het niet,* antwoordde by. »Beiden wenschea de schuil plaats van den dokter geheim te houden om verschillende redenen. Mr. Wyllie om de ertenis in zyn bezit te krygen, Mr*. Devereux >Wilt ge mij dadelijk naar hem toebrengen vroeg Frances, ter wyl de vreugde haar uit de oogen straalde. >Zeker; ik zal even een rytuig halen. Weet ge wel, Miss, welke dag het vandaag is »Ja. Dezen middag om twaalf snijboonen, 1 stokvisch (170), 3 suikerwerken (60 K.G.), 19 thee (40 K.G.), 1 tarwemeel (150 K.G. 2 vanillesuiker (117 pakjes), 18 vijgen (65 K.G.), 1 zeehaantjes (40 K.G.), 1 zuurkool (75 K.G.), enz., enz. Als we deze partijen samen vatten en moeten bedenken, dat die den weg naar de maag hadden gevolgd, dan is het niet te voor spellen, welke gevolgen dit had kunnen hebben. Doch laten we niet overdrijven en ook de moge lijkheid beseffen, dat er misschien niemand ziek van was geworden, dan nog zou het zonde zijn van het geld, dat voor deze waarde- looze of schadelijke goederen was besteed en dit zou ook een aardig kapitaaltje vormen. Een volgende keer over de algemeene beschouwingen. Joan de Witt driehonderdste geboortedag. Gisteren 24 September was het 300 jaren geleden, dat de be roemde Hollandsche staatsman Joan de Witt te Dordrecht ge boren werd. Te Dordrecht werd deze dag niet onopgemerkt voorbijgegaan en is onder eenige plechtigheid de geboortedag van dezen zoo beroemden Hollander gevierd. Geboren te Dordrecht, zoon vwn Jacob de Witt en Anna van den Corput, bezocht Jan de Witt in zijn geboortestad de groote of illustre school en van 16411645 de Leidsche universiteit. Daarna ondernam hij met zijn broeder Cornelis een reis door Frankrijk en Engeland en promoveerde op 22 Dec. 1645 in de rechten te Angers. Na zijn terugkeer werd hij in 1647 als advocaat voor het Hof van Holland beëedigd en vestigde zich toen reeds te Den Haag, waar hij tot Dec. 1650 als zoodanig werkzaam bleef. Veel hield De Witt zich bezig met wiskundige studiën, waardoor hij als wiskundige groote vermaard heid verwierf. De Witt was een aanhanger van de Gereformeerde uur zijn de drie jaren am, walke er asoatan verstrijken, vóór Basil Wyllie raaht haaft op de artenï». O, thans bastaat er niets meer, hetwelk doktar Sherwood verhin deren kan, openlijk voor den dag: ta komen ons zyn eigendom op te eizehen.* »En hoe eerder wy hem daarvan op de hoogte stellen, hee beter,* zei Pryea. Ze gingen op weg, Frances' gedaehten spoedden zich reeds vooruit naar de plaats der ont moeting. Hoe zou Philip haar ontvangen Het rytuig reed door de nauwe, morsige straten van Shadwell, tot het veor het huis van dokter Smythe stilhield, Frances en haar geleider stapten uit. Drie of vier arme vrouwen zaten in eea vertrek te wachten. »Het is een dringend gevaler is geen tijd te verliezen,* zei Pryce, toen dokter Sherwood de deur van zijn kamer opende om een bezoekster uit te laten. >Maak u Diet zenuwachtig, Miss,* ging hy fluisterend voort. >Ik zal u hier wacbteD.* Fiances volgde Philip Sherwood met knikkende knieën naar binneD. Hy sloot de deur. «Philip, kent ge me niet meer kerk en bleef dit tot zijn dood. Zijn kerkelijke opvatting ademde echter een grooten geest van ver draagzaamheid. Als staatsman fungeerde De Witt sedert zijn benoeming tot pensionaris van Dordrecht op 21 Dec. 1650. De Witt had alle eigenschappen die hem voor dezen moeilijken en omvangrijken post geschikt maak ten. Hij werd herbenoemd in 1658—1663—1668 en in 1660 als opvolger van Cats benoemd tot stadhouder van de leenen en groot-zegelbewaarder. Het volk heeft Jan de Witt in zijn oprechte bedoelingen nooit begrepen. Bij den val van zijn systeem in 1672 kwam aan het' licht hoe gehaat hij was bij de massa, misleid door bedriegelijke pamfletten van zijn jaloersche tegenstanders. Op Zaterdag 20 Augustus 1672 werd hij met zijn broeder Cornelis door de Haag- sche burgerij (niet door het ge peupel) onder aanvoering van den zilversmid'Verhceff en een menigte schutters vermoord ongeveer op dezelfde plaats waar thans zijn standbeeld prijkt. Deze dag blijft een zwarte bladzijde in de ge schiedenis der residentie. De anti-Oranje politiek van Johan de Witt heeft er het noodige toe bijgedragen om zijn popu- lariieit onder de burgerij niet te vergroofën. »Avp." Voornaamste wijzigingen in den postdienst, ingaande 1 October 1925. Porten en rechten (internationaal verkeer.) Brieven in het algemeen internationaal verkeertot20 gram 15 cent, voor elk volgend gewicht van 20 gram 10 cent (ongewijzigd), in het algemeen 'verkeer met België tot 20 gram 121/» cent, voor elk volgend ge wicht van 20 gram 10 cent (on gewijzigd), per zeepost naar Ne- derlandsch-Indië, Suriname en Curasao, zoomede in het grens verkeer met België en Duitsch- landtot 20 gram 10 cent (on gewijzigd), voor elk volgend ge wicht van 20 gram 5 cent (on gewijzigd). Ze had haar sluier opgeslagen •n stond Toor hem. De goedige, vriendelijke uit drukking verdween van Philip's gelaat, Zijn trekkan werden bard en somber, toen hij zijn vroegere verloofde zag. »Frances!« riep hij uit. »I« het welgedaan van u, mij hier te komen opzoeken, na de behande ling, die ge mij jaren geleden aangedaan hebt?* »Wat meent ge vroeg ze, terwijl haar aandoening baar bijna belette te sprekeD. »Wat ik meen? Hebt gy mijn laven niet vernietigd door uw belofte te breken en met een ander ts huwen? Groote Hemel I Kent ge dan geen wroeging, dat ge hier durft komen en my zoo iet3 vragen »Ik gevoel geen wroeging, Phi- lip,* zei zij, een weinig dichter naar hem toe tredende. »Ik ben nog dezelfde Frances Gardner nog even trouw aan myn belofte als op den dag toen we afscheid namen van elkander.* Philip's gelaat vertoonde de grootste verbazing. Wordt vervolgd.) AXELSCHE li COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1