V rouwen PUROL Binnenland. Landbouw. Zoo oordeelde de districts- sowjet van Oeralsk het noodig de geheele familie Romanof te fusileeren. In den nacht van 16 op 17 Juli 1918 werd dit vonnis voltrokken. Keizer, keizerin en kinderen werden doodgeschoten." Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag 18 Sept. hield jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, als voor zitter de volgende rede, door de Kamerleden staande aangehoord Geachte Medeleden Op voordracht der Kamer door H. M. de Koningin tot het voor zitterschap geroepen, acht ik mij allereerst verplicht het uit te spreken, hoezeer ik het mij ge schonken bewijs van vertrouwen op prijs stel. Mijne gedachten gaan thans terug naar den tijd, dat ik twintig jaren geleden als lid dezer Kamer werd toegelaten. Veel is er sedert dien in de Kamer veranderd. De werkwijze der Kamer is aanmerkelijk ge wijzigd. Tientallen van leden kwamen en gingen heen. Zes voorzitters leidden achtereenvol gens de beraadslagingen. Onder het vele goede dat blee is er een verschijnsel, waarop ik de aandacht wil vestigen. Ik denk aan den steun en het ver trouwen, die den voorzitter der Kamer bij het volbrengen zijner taak door zijne medeleden worden geschonken. Daardoor ook waren die voorzitters in staat aan de Kamer de zoo hooggewaardeerde leiding te geven, die van hen allen uitging. Ik ben er van overtuigd in Uw aller naam te spreken, wanneer ik van deze plaats meer in het bijzonder hulde breng aan de voortreffelijke wijze, waarop de in Augustus j 1. afgetreden Kamer voorzitter zijne taak heeft vervuld. Gedurende den tijd, dat ik in verschillende hoedanigheid het voorrecht had aan den arbeid dezer Kamer deel te nemen, had ik volop gelegenheid de waarde te leeren kennen van de nood zakelijkheid ieder het zijne te geven en zich in den gedachten gang van een ieder te verplaatsen. Het zal mijn ernstig streven zijn, als voorzitter der Kamer onpar tijdig te zijn en inzicht en op vattingen van allen naar waarde te schatten. Ik meen er op te mogen rekenen, dat ik bij het vervullen mijner taak niet tever- geefs een beroep zal doen op Uwen steun en Uwe medewerking. Ik verwacht dien steun en die medewerking zoowel van de leden der Kamer die niet voor het eerst aan onze beraadslagingen gaan deelnemen, als van hen die, in de plaats getreden van niet her kozen leden, door ijver aanvullen, wat zij aan ervaring missen. Mogen deze laatsten op het voet spoor van hunne voorgangers, wier arbeid in het algemeen be lang ik gaarne huldigend herdenk, zich weten aan te passen aan de voor hen nieuwe omgeving Met den wensch, dat onder Gods zegen onze gemeenschappe lijke arbeid moge strekken tot heil van het Vaderland, verklaar ik het voorzitterschap dezer Kamer te hebben aanvaard. De passages betreffende zijn ambtsvoorganger alsmede het einde der rede van den voor zitter worden met applaus be antwoord. Regeling van werkzaamheden. Medegedeeld wordt, dat de Centrale sectie "voorstelt, dat het afdeelingsonderzoek van de be- grootingshoofdstukken c.a. zal aanvangen op 29 Sept. a.s. De heer K. ter Laan (s.-d.) wenscht het wetsontwerp tot ont wapening, ingediend door de soc.-dem. fractie eveneens op de agenda te plaatsen. De voorzitter zal later een voorstel dienaangaande doen. De heer Albarda (s.-d.) acht den tijd van een week voor het béstudeeren der begrooting wel wat kort. Spr. wil het afdeelings onderzoek Donderdag 1 October doen aanvangen. De voorzitter wil de traditie, de begrooting voor Kerstmis af te handelen, in eere houden. Spr. handhaaft den datum van 29 Sept. De heer Beumer (a.-r.) onder steunt het denkbeeld van den heer Albarda. Het voorstel-Albarda wordt verworpen met 45 tegen 37 st. De voorzitter stelt voor, tegen Dinsdag 13 Oct. a.s, 1 uur des middags, in openbare behandeling eenige wetsontwerpen aan de orde te stellen o.m. de Bioscoopwet De heer Kleerekoper (s,-d vraagt verlof de Regeering te interpelleeren over de steunver lening aan Borculode heer Vliegen (s.-d.) over de afgraving van de St. Pietersberg; de heer Lovlnk (c.-h.) over de wijziging van het Duitsche tarief, waarbi Nederlandsche belangen gemoeid zijn. Hierover zal nader worden beslist* in de eerstvolgende ver gadering. liet JubileiDifeest ran A ui ster da» Ter gedegenheid van het 650- jarig jubileum van Amsterdam ontving het gemeentebestuur een zeer groot aantal gelukwenschen, waaronder een van H. M. de Koningin-Moeder aan den burge meester, luidende „lk voel mi gedrongen op dezen gedenk waardigen en heugelijken dag U het Gemeentebestuur en de Bur gerij van Amsterdam mijne meest oprechte en bijzondere geluk wenschen te betuigen met de bede, dat de hoofdstad, wier wel en wee mij zoo ter harte gaan, voortdurend moge toenemen in bloei en welvaart, Emma", als mede een van den Poolschen gezant. Huldiging mr. Troelstra. Zaterdag is te 's Gravenhage het Demonstratief Congres van het N.V.V. en de S.D.A.P. aange vangen, waaraan tevens de hul diging van mr. P. J. Troelstra was verbonden. Het tooneel was versierd met tal van vaandels en emblemen, alsmede met een groot aantal bloemstukken, waarin de roode dahlia overheerschend was. Er waren elf honderd afge vaardigden aanwezig. Nadat men staande de Interna tionale had gezongen, ging het presidium over aan den heer J. H. Schaper. Deze heette allen hartelijk welkom, nu men den man ging huldigen die heel zijn leven heeft gewijd aan den strijd voor de arbeidende klasse. De heer Troelstra werd met zijn familie de zaal binnengeleid, onder enthousiasme van de ver gaderden. De heer Schaper sprak den heer Troelstra toe en herdacht de verdiensten van den onlangs over leden heer H. H. van Kol. De heer Troelstra heeft zeer vele teleurstellingen ondervonden hij bleef echter standvastig, werkte door. Thans ontvangt hij daarvoor onze bewondering, onze dank baarheid, onze vriendschap, zei spr. Namens allen dankte spr. den heer Troeistra voor wat hij in een kwarteeuw voor het volk heeft gedaan (applaus). De federatie Amsterdam bood een album aan met de handtee- keningen der leden van de S.D.A.P te Amsterdam. Met vele bloem stukken werd nog aangeboden een ets van Hindeloopenniamens het overheidspersoneel en een geschenk van de mijnwerkers. De heer Vliegen, voorzitter van de S.D.A.P., bracht hulde aan den heer Troelstra en wenschte hem een gelukkigen ouden dag, welke hij ten volle heeft verdiend. De heer R. Stenhuis, voorzitter N.V.V., sprak vervolgens den heer Troelstra toe. Spr. wenschte den heer Troeistra een langjarige ge zondheid, opdat hij het laatste zou kunnen geven aan de Neder landsche arbeiders dat hij nog te geven heeft: zijn mémoires. De heer Troelstra wendde zich tot zijn opvolger als voorzitter van de Kamerfractie en verklaarde de keuze van den heer Albarda met onverdeelde instemming te hebben ontvangen. Spr.'s gevoel is dat van innige dankbaarheid voor het hem ge schonken vertrouwen, de liefde en toegenegenheid, aan vele zijden betoond, voor den moreelen steun die spr. in zijn werken steeds heeft geschraagd. Spr. dankt voor dit alles. Spr. dringt er op aan dat er een eensgezind en sterk streven van alle elementen in de arbei dersbeweging zij. 's Avonds is mr. P. J. Troelstra gehuldigd door een stoet van leden van de S.D.A.P. en het N.V.V., waarbij verscheidene muziek corpsen. Voor het huis van den heer Troelstra wees een groote roode lamp den wegop het balcon stond de voormalige leider der S.D.A.P. met zijn gezin en eenige vrienden. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. verlieten hier den stoet en stelden zich voor de woning op, om de betoogers te laten voorbijtrekken, wat anderhalf uur duurde. Ingozondtn M«d«dselingen en Meisjes Er is geen deugde lijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 et. AXEL, 22 September 1925. Voor de lichting 1926 zijn uit deze gemeente 11 dienstplichtigen aangewezen, nl. degenen die de navolgende nummers hebben ge trokken bij de laatste loting4, 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 18 en 22. De daartusschen gelegen nummers waren vrij wegens broe derdienst. Betrekkelijk plotseling ont lastte zich Zaterdagavond boven onze gemeente een zwaar onweer, gepaard met hevigen regen. Alles liep evenwel gelukkig af zonder andere onheilen, dan dat hier en daar de toch al reeds ver gevulde regenbakken en zinkputten het water niet konden bergen en op verschillende plaatsen water werd uitgedragen. Het onweer bleef lang in de omgeving hangen en dat het ook elders zwaar weer was bleek uit de felle bliksemstralen, maar ook uit een eensklaps rood verlichte lucht in het Noord-oosten onzer gemeente. Het scheen een groote brand, doch op tamelijken afstand. Later vernamen we, dat de landbouwschuur van den heer A. Stallaert was getroffen en daarin 8 paarden en 2 veulens, benevens 2 stieren verbrand waren, behalve nog de oogst, gereedschappen, machines en wat er in een landbouwschuur aanwezig is. Door gunstige windrichting en hulp der brandspuit wist men de nabijstaande gebouwen te behouden. Op Zaamsl2g en ook andere dorpen ontstond er vrij wat sto ring op het electrisch net, zoodat men hier en daar in het duister werd gezet. Dat heeft men nu weer niet met gaslicht. In de Donderdag gehouden vergadering .van den gemeente raad van Ter Neuzen werd aan genomen het voorstel van B. en W. om school A te verbouwen voor gymnastieklokaal en vesti ging van het politiebureau. Mede werd aangenomen het voorstel tot aankoop van den Staat der Nederlanden van eenige straten met daarop geplante bo'omen, voor den prijs van f410. De steunregeling voor werk- loozen, wordt in zijn tegenwoor- digen vorm bestendigd tot 1 Mei a.s. Door Burg. en Weth. was voorgesteld de uitkeeringen met 25 pCt. te verminderen. Besloten werd tot een leening voor kasgeld tot een bedrag van f35 000. De rekening over 1924 werd vastgesteld zooals die is aangeboden. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijziging der con cessievoorwaarden voor de elec- trische verlichting, waarvan in de vorige vergadering nog enkele junten voor nader onderzoek waren aangehouden, onderwierp dhr. Hamelink de omtrent den meterhuur gegeven inlichtingen aan critiek, en noemde de cijfers misleidend, omdat omtrent aan koop van meters slechts facturen waren overgelegd tot Mei 1922 en men er van den laatsten tijd zou behooren te hebben. De heer Van Riet verdedigde zich, tegen de door den heer Hamelink in de vorige vergade ring tot hem gerichte beschuldi ging dat hij zich over deze kwestie slechts eenzijdig zou hebben laten inlichten, zei dat de heer Hamelink zelf niet op de hoogte is, en las ten bewijze daarvan een brief voor van den administrateur der centrale, den heer Van der Lubbe, waarbij deze omtrent enkele door den heer Hamelink als daden van willekeur gesignaleerde feiten verklaart dat deze liegt, en aanbiedt voor ieder feit f 500 in de gemeentekas te storten indien de heer Hamelink die kan bewijzen. Het voorlezen van dezen brief verwekte in den raad groote be roering. De heer Van Driel achtte -het ontoelaatbaar, dat de voorzitter zoo iets toestond, en noemde nu openlijk, de daden van den administrateur der een trale die hij als willekeur be schouwt. De heer Verlinde was van meening dat dit te ver gaand was en betuigde zijn spijt over zijn stem die hij in de vorige vergadering voor handhaving van de voorgestelde aansluitkosten had overgebracht, nu hem ge bleken was dat iemand voor 2 eindjes draad van 6 M. f20 had moeten betalen. De heer Hamelink verkreeg hevig verontwaardigd het woord en beklaagde zich in heftige be woordingen dat een raadslid zijn ambt misbruikt om hier de per soonlijke veten van iemand uit de burgerij tegenover een medelid te luchten. Hij noemde dit de daad van een schoft. Zelf heeft hij bij de herhaalde behande lingen van deze zaak alle per soonlijkheden buiten het debat gehouden. Op de zaak zelf wenschte hij thans niet in te gaan. Om bewijzen bij te bren gen moet hij van zijn zegslieden verlof hebben en men weet dat velen, uit vrees voor schade nu eenmaal niet voor den dag durven komen. Het raadslid Van Riet, dat bij de behandeling van deze kwestie steeds gebleken is de spreektrompet te zijn van den administrateur, heeft ook thans weer blijk gegeven van zijn on kunde en zich laten verleiden tot het bewijzen van een zeer te laken dienst aan dien administrateur. De heer Colsen stelde eene motie voor waarbij de raad zijn verontwaardiging uitsprak over de gemeene handelingen van den heer Van Riet in deze zaak, doch trok op verzoek van den heer Geelhoedt en den voorzitter die motie in. De heer Geelhoedt achtte het, nu een en anderover deze kwestie naar voren was gekomen geraden de behandeling nader aan te houden en meende dat de raad nu niet meer in de juiste stemming was, om die zaak verder te behandelen. Nadat de voorzitter nog in het kort had betoogd, dat Burg. en Weth. gaarne hun voorstel zouden hebben verdedigd, besloot de raad met algemeene stemmen tot aanhouding. De heer Van Riet bracht ter sprake de onaangename woorden die in den gemeenteraad van Axel zijn geuit aan het adres van Ter Neuzens gemeentebestuur en me- dedeelingen omtrent een in den raad bestaande strooming, terwijl de raad in het geheel niet in de gelegenheid geweest is zich uit te spreken. Hij zou het ook be jammeren indien Axel de onder handelingen afbrak zonder dat de raad zich kon uitspreken. De voorzitter noemde de in den raad van Axel gegeven voorstelling van zaken niet geheel juist, al is het dat Burg. en Weth. hun collega's van die gemeente buiten hun wil wat lang op antwoord hebben moeten laten wachten. Men wist daar, dat dezerzijds ook van andere zijde een aanbod werd ingewacht. Er is na aan Axel antwoord gegeven en Eurg. en Weth. hopen binnenkort in de gelegenheid te zijn den raad een uitspraak te laten doen. Door den heer Colsen werden enkele vragen gesteld omtrent electrische straatverlichting te Sluiskil, welke door den voorz. bevredigend werden gegeven. „M. Crt." Te Amsterdam slaagde voor het examen politic-diploma o.m. de heer J. Warrens te Westdorpe. Vrijdag is zekere d. F., wonende te Sluis, terwijl hij met zijn rijwiel langs de trambaan reed, door de stoomtram Breskens- Maldeghem gegrepen. Bewuste loos en met een zware hoofd wonde werd hij door inmiddels toegeschoten landarbeiders opge nomen en naar zijn woning ver voerd. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid van het slacht offer te wijten. M. Crt. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde alhier voor de seriewedstrijden Axel II tegen Z. E. C. van Terneuzen. Na spannenden strijd eindigde deze match met gelijk spel (3—3). Rust 21 voor Z. E. C. Axel's eerste elftal was Zondag op bezoek bij H. V. V. te Hulst. Met den sterken wind in den rug ondernamen de Oranjemannen direct een serie fraaie aanvallen, meestal besloten met harde scho ten. Vrij spoedig had Axel dan ook een 20 voorsprong, terwijl H. V. V. slechts sporadisch over de helft van het veld kwam. Goed verdedigingsspel van Hulst en pech bij Axel waren oorzaak dat voor de rust geen meerdere doelpunten werden gemaakt. In de tweede helft was H. V. V. aanvankelijk veel sterker, welk overwicht zij ook in een tweetal punten uifdrukte. Het spel ge raakte daarna meer verdeeld, doch doelpunten bleven uit, zoo dat met den stand 2—2 het einde werd aangekondigd. Het geloof en het landbonw- bedr(Jf. Op een gehouden bestuurs vergadering van den kring Hulst van den N. C. B. waren met het bestuur en het hoofdbestuurslid ook tegenwoordig de voorzitters der afdeelingen Axel, Westdorpe en Koewacht. Besloten werd met algemeene stemmen om als boerenbonds- afdeelingen geen deel te nemen aan een tentoonstelling door de afdeeling Axel van de Z. L. M. te organiseeren tegelijk met de jaarlijks te houden algemeene vergadering van deze Mij. Overwogen wordt het denk beeld om met financieelen steun van het hoofdbestuur van den Boerenbond in den kring Hulst in 1927 een uitgebreide landbouw tentoonstelling te organiseeren bij gelegenheid van de 25-jarige herdenking der oprichting van de eerste boerenbondsafdeeling in Z. VI. O. D. Besprekingen werden gevoerd tot het meer uitbreiden van den coöperatieven aankoop van land- bouwbenoodigdheden, zoo ook om te geraken tot centralisatie van den aankoop van kunstmest stoffen, waartoe de afdeelingen Hulst, St. Jansteen en Terhole bereids zullen overgaan. (Zei.) Tengevolge van het natte weer valt de aardappeloogst tegen. Waar algemeen werd gerekend op een flinke opbrengst, blijkt dat groote hoeveelheden gerot zijn of niet tot ontwikkeling zijn gekomen. Voorkoming van ongelukken. Landbouwers en landarbeiders kunnen, ter voorkoming van ongevallen, niet genoeg tot voor zichtigheid worden aangemaand bij het verrichten van de werk zaamheden, verbonden aan de bediening van landbouwmachines en werktuigen. Hoe beter elkeen bekend is met de gevaren, hoe meer men zich daartegen kan wapenen. Het is daarom, dat wij gaarne voldoen aan het verzoek van het Bestuur der Onderlinge Bedrijfs vereniging „Land- en Tuinbouw- belang", gevestigd te 's Graven hage, om het volgende te plaatsenf

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2