N9 GEZOCHT EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 48. DINSDAG 22 SEPTEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. net Mekka ran den vrede. Het werk in de smidse van Europa, den Volkenbond, gaat voort. Zooals telken jare na de instelling van het instituut Vol kenbond, worden thans langs den weg van internationale bespreking tal van kwesties opgelost. Niet voor niets heeft Genève daarom den weisprekenden naam van „het Mekka van den Vrede" gekregen. Elk jaar trekken de gedelegeerden als zoovele pel grims naar dat oord van den vrede. En dit jaar gingen er eenigen met looden schoenen, aldus schrijft dr. F. C. in de Avp." Omdat ze moesten komen be kennen, dat hun enthousiaste plannen, belichaamd in het zoo bekende protocol van Genève, dat vrede en veiligheid zou waarborgen en den oorlog uit bannen als een misdadiger, ge faald hadden. Ofschoon het kort geleden ontworpen garantiepact niet officieel op de agenda der besprekingen staat, staan toch alle discussies in het teeken van het pact, daar men gelooft, dat men langs den omweg die ga rantiepact heet, ten slotte het doel van het Geneefsche protocol zal bereiken. Het protocol is dood, leve het protocol, zoo redeneert men in leidende Fran- sche kringen, terwijl men er de aandacht op vestigt, dat de naam „garantiepact" feitelijk een andere naam is voor „protocol". Tot op zekere hoogte is dit waar. Het pact heeft inderdaad eenige van de goede eigenschappen van het protocol, terwijl het de voet angels en klemmen vermijdt. Maar wat er ten slotte van deze nieuwe poging om den oorlog te brandmerken zal terecht komen, is op het oogenblik, nu we pas in het eerste stadium der onder handelingen verkeeren, niet te voorspellen. De huidige bijeen komst van den Volkenbond kan daar slechts eer zijdelings iets toe bijdragen, en 'wel door de omstandigheid, dat de kopstukken O* »Mr. Blank, ecu lid ran de rechtbank, woont hier maar een paar deuren vandaan,* aai Mr«. Bairri. »Zullen we hem laten halen, als hat van zooveel belang is »De vryheid en het laven van •en menseh hangen er vao af,< zai Eustace Bramlaj. >Om 's he mels wil, laat hem dadelijk komen. De dood wacht niet.* Mr. Blank was tkuis en bevond zich weldra in tegenwoordigheid van den zieke. »Ongeveer vier jaren geleden,* zoo begon de stervende zijn ver- haai, »wae ik secretaris by een ryk Amerikaan, Silas E. Venner genaamd. Hij was een zonderling en wij waren bijoa altijd op reis, terwijl we nooit langer dan een paar dagen achtereen op dezelfde plaats vertoefden. In Noorwegen maakte mijn heer kennis met Pnilip Sherwood, een jong dokter die juist van een expeditie naar de Poolstreken was teruggekeerd. Daar zyn gezondheid te wenschen pverliet, haalde Mr. Venner zyn der Europeesche diplomatie, de voornaamste pelgrims naar het Mekka van den vrede, elkaar ontmoeten en in de gelegenheid zijn, op ongedwongen wijze met elkaar van gedachten te wisselen over deze brandende kwestie. Even tevoren waren de juristen van Engeland, Frankrijk en Duitschland te Londen bij elkaar geweest. En na enkele dagen van geanimeerde besprekingen ging men voldaan uiteen. Een gunstig teeken is, dat men in ex-geallieerde kringen er zeer nauwkeurig voor waakt, dat bij Duitschland niet de indruk wordt gewekt, dat men het een tekst voor een pact voorlegt, zooals men het in 1918 over het prikkel draad der draadversperringen heen den tekst van het vredesverdrag voorlegde aannemen of-anders.... Naar men ons van zeer goed ingelichte diplomatieke zijde mededeelt, was de Duitsche jurist, dr. Gaus, vrij ingenomen met den tekst van het ontworpen garantie pact, al waren er enkele belang rijke punten, waartegen hij be denkingen opperde. En er is nu juist één van die punten, dat de ministers van buitenlandsche zaken (Painlevé en Briand be zochten immers tijdens de Volken bondsvergadering met Chamber lain den vacantie-houdenden Baldwin te Aix) zoo levendig bezighoudt. Dat punt is Duitsch- land's standpunt, dat zelfs een z.g. „flagrante" overtreding van de bepalingen der gedemilitairi- seerde zone, krachtens artikel 44 niet automatisch tot oorlog zou mogen leiden, doch aan het oordeel van den Volkenbond zou onderworpen worden. Of en wat er van het pact terecht zal komen, kunnen 'we pas weten, als de ministersconferentie, die waar schijnlijk tusschen 10 en 15 October gehouden wordt, tot een definitief resultaat zal hebben geleid. Te dien opzichte is men in welingelichte politieke kringen vrij optimistisch gestemd. Het valt nl. niet te ontkennen, dat er in Duitschland, ondanks het feit dat Hindenburg president is en nieuwen vriend over hem tegen t^n bahoorlyke vergoeding al* lijfarts op zijn reiian vergezellen. De Amerikaan wai erg opvlie gend vin sard en hit zich dik wijl» giheel door zijn drift be- heenehen. Wi bevonden en» te Vera-Crua in Mexico, teen hy op zikeren dag oui eeu nietige reden twi»t kreeg met dokter Sherwiod en hem woordin toivoegde, welke deze begrijpelykerwyze ten hoog- ite kwalijk aam. Van woorden kwam het tot daden ze werden handgemeen en sleeht» met moeite gelukte het my en een paar be dienden ben te «cheiden. Ikzelf bevond mij de»tijd» in eeD allerbenauwsten toestand. Ik had gespeeld en verloren en een aanzienlijke som, welkemijn mees ter mij had gegeven voor het be talen van rekenmgen, gebruikt om mijn schulden te betalen. Mr. Venner had op den dag van zijn twist met dokter Sherwood den diefstal ontdekt, en dreigde mij met vervolging. Ik was wanhopig. Dien avond, terwyl Mr. Sherwood uit was, sloop ik Daar zyu kamer, en nam uit de medicijnkist, welke hy op rei» altijd bij zich had, een kleine hoeveelheid sterk werkend vergitt, Dit mengde ik in het geneesmiddel hetwelk mijn rnees- ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. de nationalisten veel macht in handen hebben, een sterke stroc- ming bestaat in de richting van het pact en den Volkenbond. En al bestaat er nog verschil van inzicht op fundamenteeie punten tusschen Duitschland en zijn ex- vijanden, een feit is toch, dat de Duitschers ingenomen zijn met de omstandigheid, dat hun plan van een garantiepact op de hoofd punten intact is gebleven. Wel valt Duitschland nog over art. 16 van het Volkenbondsverdrag en wordt daarom zijn toetreding tot den bond vertraagd. Maar het viaagt thans niet meer absolute vrijstelling van het artikel, slechts de verzekering op een of andere wijze vastgelegd dat er in geval van toepassing van art. 16 met Duitschland's uitzon deringspositie ten voile rekening zal worden gehouden. Indien men in dit opzicht tot een com promis kan komen, zai daarmee de tegenkanting der nationalisten ten aanzien van toetreding tot den Bond,grootendeelsontzenuwd zijn. De vooruitzichten voor het pact en daarmede voor den vrede zijn gunstig. Alleen wanneer de ex-geailieerden zou den volharden bij een te eenzijdige interpretatie van het pact, zou men nog op ernstigen Duitschen tegenstand stuiten. De weg naar den vrede is dus nog open. Engeland spelbreker. De commissie van juristen uit de Volkenbondsvergadering heeft een motie aangenomen, betref fende de verplichte arbitrage door het Permanente Hof van Inter nationale Justitie in Den Haag. De motie luidt „De vergadering van den Vol kenbond noodigt den secretaris generaal van den Volkenbond uit, die Staten, die zich voor een zekere periode hebben onder worpen aan de verplichte arbi trage van het Permanente Inter nationale Gerechtshof, welke pe riode eerlang afloopt, en die ge neigd zijn, die verplichting ook verder op zich te nemen, op die ter gewoon wa« avond» na het diner in te nemen. Dokter Sher wood gaf den patiënt op den be stemden tijd zijn draokje in twintig aainateo later wa» de Amerikaan ean lijk. Het geneei- middel werd onderzocht an het vergift gevonden, hetwelk overeen kwam met dat, wat er nog in een fle»eh in dokter Sherwood's me dicijnkist aanwezig was. Het wat bekend, dat hij hooge woorden had gehad met Silas Vomer. Mij verdacht niemand. Sherwood werd beschuldigd van moerd en ter dood veroordeeld. Om mijn oneerlijkheid te bedekken had ik een moord gepleegd en du zou een ander de schuld van mijn tweede misdaad boeten. Dat wat al te verschrikkelijk. Door om- kooperij wist ik te bewerken, dat Pnilip Sherwood op het laatsto oogenblik uit de gevangenis kon ontvlechten. Hy verliet Mexico en wat er verder van hem ge worden is kau ik niet- zeggen. Ik kon Sherwood's onschuld slechts aan het licht brengen door mijn eigen misdaad te bekennen. Daar miste ik den moed toe. Ik keerde naar Engeland terug, ziek naar lichaam en geest, onophou delijk gemarteld door de herin nering aan het verleden, Aan my u maatregelen te wijzen, die voor het vernieuwen van die verplich ting bevorderlijk zijn." Donderdag zijn in de derde commissie van de Volkenbonds vergadering de belangrijke dis cussies over het Spaansche en het Nederlandsche voorstel be treffende de voorbereiding der ontwapeningsconferentie voortge zet. Het scheen dat het Neder landsche voorstel om terstond met de technische voorbereiding te beginnen eenstemmig zou wor den aangenomen, evenals een belangrijke wijziging van de zoo genaamde coördinatie-commissie, welk gewijzigd lichaam dan de voorbereiding ter hand zou nemen. Na de belangrijke redevoeringen van Loudon en den Noor Lange waren nog vele sprekers hun in stemming met deze denkbeelden komen betuigen, waaronder de Deensche oud-minisfer van Oor log, Munch en de Zweedsche socialistische afgevaardigde Eng- berg, maar ook de afgevaardigden van Polen en Japan. In de vorige vergadering had reeds de Fransch- man de Jouvenel van zijn in stemming blijk gegeven. Groot was de verrassing toen plotseling de Engelschman Hurst bezwaar ging maken. Had de Jouvenel alleen de voorwaarde gesteld, dat de conferentie zelf pas bijeen zou komen als de veiligheid verzekerd zou zijn. Hurst ging verder ên verklaarde zich niet te kunnen vereenigen met een voorstel, dat nu reeds den onmiddellijken aan vang der voorbereidingen als ver plicht zou vaststellen. Hij zeide ten hoogste tot een compromis bereid te zijn om den Raad vrij heid te laten liet juiste oogenblik voor dien aanvang vast te stellen. In de tweede commissie uit de Volkenbondsvergadering, onder voorzitterschap van prof. Van Eysinga deelde prof. Francois bij de behandeling van het vraag stuk van de intellectueele samen werking mede, dat de Neder landsche delegatie bericht van de Nederlandsche regeering ont vangen had, dat deze regeering, -die tot dusver vertrouwd had, moidir «liaan openbaarde ik mijn geheim. Ik ben haar eenige zoon en ze smeekte en ij, mij niet man het gerecht over te geveD, zooals ik dikwijls voornemens was, als mijn geweten my geen rust liet. Nu echter is mijn einda daar en ik moet sprekeD. Ik verklaar plech tig, dat Philip Sherwood onschul dig is aan de misdaad, welke bem is jen la*te gelegd.* Frances hield haar gelaat in de handen en liet aan haar tranen den vrijen loop gedurende deze bekentenis. Than» wi»t zij, waarom Philip Sherwood zich op zulk een on verklaarbare wijze schuilhield. Hij, het slachtoffer eener rechter lijke dwaling een ontsnapte misdadiger, ten minste naar het oordeel der wereld, had zich niet dnrven vertoonen, om zijn erfenis te aanvaarden. Vroeg in den ochtend stierf Eustace Bramley. Frances had juist de oneelukkige moeder verlaten, toen Mrs. Baird haar kwam zeggeD, dat er iemand in de gang wachtte, die een ge wichtige mededeeling te doen had. Beneden gekomeD, zag Frances Andrew Pryce, op wieDs gelaat zyu inwendige zelfvoldoening te lezen stond, dat ook zonder eenige bemoeiing harerzijds voldoende onderricht op de scholen over het bestaan en het werk van den Volkenbond zou worden gegeven, thans be sloten heeft, eenige maatregelen te nemen om te verzekeren dat inderdaad op de scholen vol doende aandacht zal worden be steed aan het verstrekken van kennis omtrent den Volkenbond. Deze mededeeling werd met lui den bijval begroet. De moord op de Tsaren-familie. In een door de sowjet uitge geven volkskalender voor 1926 wordt onder het hoofd„De executie van Nicolaas 11" mede- gedeeld „Nicolaas en zijn gezin werden door de tijdelijke regeering ge arresteerd en te Zarskoje Selo in huisarrest gezet. Later werden zij' diep in 't land naar de ge boorteplaats van hun ouden vriend Raspoetin gebracht. Op 4 Aug. 1917 bracht een extra-trein het gezin van den Tsaar en zijn ge zelschap naar Toeman, waarna een stoomschip hen naar Tobolsk voerde. Hier leefde Nicolaas met zijn familie met gevoelens van wraak jegens de boeren en ar beiders van Rusland en maakte hij ook de October-revolutie mede. In den herfst begonnen zich daar om den Tsaar contra-revolution- naire elementen te verzamelen. Er kwamen berichten van een samenzwering, aan het hoofd waarvan de bekende reactionnaire bisschop Hermogeen- stond. De districts-sowjet van Oeralsk be sloot in Februari 1918 de Roma- nofs naar Jekaterinen'ourg te bren gen, waarvoor het al-Russische executieve comité toestemming verleende. „Door het groeien van de contra-revolutionnaire beweging vreesde men, dat Jekaterinenburg door de contra-revolutionnairen zou worden ingenomen Ook merkte men, dat van alle kanten leidende personen in de contra- revolutionnaire beweging naar de stad kwamen. Men wilde den Tsaar bevrijden, vóór de stad door de witten zou zijn ingenomen. »Wel?* vroeg ze, terwijl haar hart sneller begoD te kloppen. >Miss Hamilton, ik heb den dok ter* gevonden,* zei P/yce. Dokter Smythe bewoonde in Shadwell een eenvoudig huis in net midden vau een volkrijke, onaanzienlijke buurt. Eiken dag was op zekere uren zijn wacht kamer vol werklieden, vrouwen met bleeke, afgetobde gezichten en ziekeiyke kinderen, allerlei patiënten uit de arbeidende klasse. Herhaaldelijk gedurende de laatste dagen had de dokter onder zijn bezoekers een oudachtig, fatsoen lijk gekleed man opgemerkt, die beweerde erg door de jicht gekweld te worden. Er was geen spoor van die kwaal by hem te ontdekkeD, en toch vermoedde dokter Smythe, ot lie ver Philip Sherwood, geen be drieger in hem. Andiew Pryce had aldus, met zich als ziek voor te doeD, gelegenheid gehad meer omtrent dokter Sherwood gewaar te wordeD, dan hem op andere wijze mogeiyk zou geweest zijn. Onder andere had hij ook opge merkt, hoe dikwijls de schoone Mrs. Devereux hem bezocht. Wordt vervolgd.) AXELSC

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1