Rheuinatiek )irm Sanaj Hoestsiropen Landbouw. blijft richtsnoer voor Bestuur en Wetgeving. Waarschijnlijk zal dus da Staatsloterij wel verdwij nen en de Zondagswet, zou die komen Geeft de economische en finan- cieele toestand in vele opzichten, zooals wij boven aantoonden, reden tot verheuging, toch is die toestand nog niet zoodanig, dat in de komende wetgevende peri ode belangrijke maatregelen kun nen verwacht worden, voor zoo ver deze belangrijke offers van de schatkist zouden vergen. Ver eenvoudiging, inkrimping en soberheid zal het parool zijn voor de Staatsbemoeiing. Dit vage denkbeeld wordt nader uitgewerkt in de zinsneden over het houden van de onderwijs uitgaven binnen redelijke grenzen en het streven om geleidelijk te geraken tot verlaging der militaire uitgaven. Aan de pacificatie maatregelen op onderwijsgebied en het behoud der weermacht zal daarbij echter niet geraakt worden. Of de wijziging van de regeling der schoolgeldheffing daarmede in verband staat, blijkt uit de Troonrede niet. Anders is dit ten opzichte van Oorlog en Marine, die zeker ook ter bezuiniging tot één Departement van Landsverdedi ging zullen vereenigd worden Onder reserve echter, dat de Zeemacht, voor zoover noodig, naar het Departement van Kolo niën zal overgaan. De Indische vloot zal dus wel van de Nederlandsche gescheiden worden. In een langen zin wordt met zoovele woorden te kennen ge geven, dat aan daadwerkelijke ontwapening niet gedacht wordt. Wat de sociale maatregelen betreft wordt herziening der wet geving voor de derde maal sinds 1923 in uitzicht gesteld en in voering der Ziekteverzekering evenals in 1923. Overigens is het programma ditmaal uitgebreiderDoorvoe ring der Arbeidswet 1919 naar mate de economische toestanden dit mogelijk makeninvoering der Ziektewet met behoud van wat de maatschappij op dit ge bied reeds zelve tot stand bracht wettelijke regeling van het col lectief arbeidscontractmaatrege len tot uitbreiding van werkge legenheid. Omzichtig beleid blijft noodzakelijkde lijn van het verleden zal geleidelijk worden doorgetrokken. Al te hard is de Regeering dus niet van plan van stapel te loopen. De bemoeiing met Volkshuis vesting zal naar wij uit de be treffende zinsnede meenen te moeten lezen, streng beperkt worden binnen de grenzen der Woningwet. Bouw met Over heidssteun zal dus wel tot de uitzonderingen gaan behooren. Aan 's Lands overzeesche ge westen worden slechts enkele regeltjes gewijd, zooals bij de afwezigheid van den Minister van Koloniën begrijpelijk is. De na druk wordt gelegd op de zede lijke roeping en de behoefte aan kapitaal, dat echter de belangen der bevolking niet mag bena- deelen. In de gewone tirade over de buitenlandsche betrekkingen, wordt met geen woord gerept over het Tractaat met België. Natuurlijk blijven vele vragen en wenschen. Tot de eerste be hooren de quaesties V2n de Vloot wet en het Belgisch tractaat. Van de tweede categorie noemen wij hiervoelbare belastingver laging wet op de N.V.wijzi ging van burgerlijk en strafrecht in overeenstemming met de eischen der moderne wetenschap vereenvoudiging en verbeterde inrichting der Sta^tsbegrooting daadwerkelijke bezuiniging, leder kan dit lijstje ad libitum aan vullen. Nieuwe perspectieven mist men ten eenenmale in deze Troonrede. Een der belangrijkste punten is wel de toezegging dat de ver betering der wegen ter hand zal worden genomen. Met „een korte en duidelijke conclusie" kunnen wij dus zeg gen de zaak wordt op denzelfden voet voortgezet en belangrijke gebeurtenissen staan ons niet te wachten. Stuurman Colijn wenscht het Schip van Staat bij den wind in den ouden koers te sturen. In de Eerste Kamerzitting van Woensdag deelde de voor zitter mede, dat de heer De Waal Malefijt ontslag heeft genomen als lid der Kamer. Spr. merkte op, dat met den heer Malefijt een verdienstelijk lid de Kamer verlaat. We zullen hem, aldus spr., voortaan missen, in het bijzonder wanneer Indische aangelegen heden aan de orde zijn. De heer Malefijt had sinds 1917 zitting in deze Kamer en heeft bovendien in verschillende andere functies het vaderland uitmuntend gediend. Spr. zei den heer De Waal Malefijt dank voor wat hij in de Kamer verrichtte en merkte op, dat de Kamerleden dezen oud-collega steeds met achting zullen herdenken. De rede van den voorzitter werd met applaus door de leden beantwoord. Als voorzitter voor de Tweede Kamer werden voorgedragen de heeren Ruys de Beerenbrouck, Th. J. H. de Visser en Schaper. Donderdag heeft de Koningin benoemd totvoorzitterderTweede Kamer, voor het nieuwe zitting jaar jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, die voorzitter van den ministerraad en minister van binnenlandsche zaken en land bouw was in het vorige kabinet. De heer Ruijs de Beerenbrouck is kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin. N. R. Crt. Weldadigheidspostzegels. Omstreeks Kerstmis zullen weer weldadigheidspostzegels worden uitgegeven. De Minister van Einnenland- sche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de opbrengst daar van zal komen ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind in 't alge meen, echter met uitzondering van den arbeid, vallende onder het begrip „zuigelingen-verzor ging"- Ingezonden Mededeelingen. en Spierpijn. Een genezende en pijnstillende werking verkrijgt men door Buisje 75 et. (Mijnhardt) AXEL, 18 September 1925. Voor de arbeiderswoning F 9, dat vanwege het Gemeentebestuur bij inschrijving te koop was ge steld, waren 3 biljetten inge komen, n.l. van J. A. Lensen f 205, L. C. Rinn f 301 en A. P. Freekenhorst f385. Aan laatst genoemde is de koop toegewezen. Gisteren viel op de Sassing alhier een landbouwersknecht van St. Jansteen zoodanig van een voer vlas, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Hij werd in het ruim van een schip gelegd, waar hij weldra bijkwam, doch nu en dan ijlende taal sprak. Ofschoon de jongeling meende zijn werk te kunnen hervatten, schreef de dokter rust voor en gaf toestemming om hem eerst na een uur van absolute rust naar huis te doen vervoeren, wat ook geschiedde. Dinsdag geraakte een vijf jarig knaapje van M. Witte in een rioolput en zou zeker ge smoord zijn, indien geen spoedige hulp aanwezig was geweest. Op het hevig geschreeuw kwam men toegesneld, zoodat hij nog tijdig gered werd. Bij Kon. besluit is het maximum aantal vergunningen voor verkoop van sterken drank in het klein met ingang van 1 Januari 1926 voor Zaamslag vast gesteld op 5 en voor Hoek op 1 per 375 inwoners. Uit de Millloenen-nota. Blijkens de memorie van toe lichting op de Waterstaatsbegroo- ting 1926 wordt de post „uit breiding havens te Terneuzen" voor memorie genoteerd. Door het overlijden van den directeur der N.V. Nolson's Havenbedrijf is een onzekere toestand ontstaan, waardoor het gewenscht is ten deze een afwachtende houding aan te nemen De toren van de Ned. Herv. Kerk te IJzendijke begint scheef te staan. De herstellingskosten worden geraamd op f 14.350. Voorgesteld wordt daarvoor f 5000 toe te staan in het geheel en voor dit jaar f 3000. Te Terneuzen bedroeg de collecte voor den nood ten gevolge van de stormramp f 2993,79. Te Graauw heeft een land bouwersknecht, zekere D. J. S., bij een vechtpartij zijn tegenstan der een oor afgebeten. Hij is gehoord door den Officier van Justitie te Middelburg en na ver hoor overgebracht naar het Huis van Bewaring. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6—12 Sept. in de provincie Zeeland bedroeg Buiktyphus Hoek 1, IJzendijke 1, Wemeldinge 1. Roodvonk: Oostkapelle 2. DiphtheritisVlissingen 2. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de le helft van de maand September: Binnenlandsche briefkaarten. 1. Lippens Florent, Axel. Buitenlandsche briefkaarten. 2. Embden Henri van, Ausey bij Montreal. 3. Spincich A., ss. Maasdam, Vigo. 4. Spincich A., s.s. Maasdam, Spanje. 5. Spincich A., s.s. Maasdam, Spanje. 6. Spincich A., s.s. Maasdam, Spanje. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts te het gewenscht alle per post is verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Loop der bcTolkiag. Gedurende de maand Aagaatns zijn in de gemeente Axel Ingekomen Jozef Maria de Maat, zonder, Spui O 1, van Roosendaal Nispen. David Leendert Caljouw, bouw kundig opzichter, Noordstraat B 61, van Zierikzee. Leendert Moerland, gasfitter, Noordstraat B61van Steenbergen. Hendrikus de Roos en echtgen., winkelier en electricien, Noord straat B 84, van Terneuzen. Willem Hoogstraate, landb. knecht, Smitschorre Q 40, van Kruiningen. Elisabeth R. Eggermont,dienstb. Walstraat C 32, van Koewacht. Johan J. Federman en gezin, electricien, Sluiskil P 40e, van Terneuzen. Jan J. H. Smolenaars en gezin, verlofhouder, Sluiskil P 39a, van Terneuzen. Anthonie de Putter en gezir, landb., Spui N 66, van Zaamslag. Christina R. Casteels, dienstb., Buitenweg H 19, van Westdorpe. Jan Ausema, zonder, Markt C 45, van Hengelo. Alphonse P. de Neve, chauffeur, Sluiskil P 40a, van Ixelles. Joseph Seghers en gezin, ar beider, Kijkuit K 54, van Clinge. Alma D. van Dorst, dienstb., Walstraat C 31, van Hulst. Sara Verpoorte, dienstb., West straat D 53, van Terneuzen Johannes Pieter v. d. Staal en gezin, gasfitter, Julianastraat E 135, van Nijkerk. Maria Overdulve, zonder, Kijkuit K 43, van Terneuzen. Cornelis Griep en echtgen., gem.-veldwachter, Julianastraat E 100, van Rilland-Bath. Eduardus J. van Driessche en echtgen., bankw., Julianastraat E 111, van Hontenisse. Maria Elizabeth Grootenboer, zonder, Julianastraat E 146, van Oud-Beijerland. Anna Maria de Brouwer,dienstb. Buitenweg H 24, van St. Amands- berg Francois Corn. Scheele en echt gen., commissionair, Molenstraat B 38, van Terneuzen. Cornelis A. Hoogstraate, arbei der, Spui N 91, van Kruiningen. Jozias Koster en gezin, landb Singelweg J lli, van Zaamslag. Vertrokken: Cornelia Lindenberg, dienstb., Koestraat D 98, naar Ierseke. Sara Haartsen, naaister, Noord straat B 45, naar Groede. Joseph A. Goossens, mil. politie, Kanaalkade A 82, naar Ede. Camille Eduard Aerens, veld arb., Armendijk H 51, naar Zaam slag. Gerrit Stolk, marechaussée, Buthdijk J 16, naar Strijbeek, gemeente Ginneken. Willem Simon Buijze, landb. knecht, Schapenbout O 39, naar Terneuzen. Eduardus A. van Kruijssen, machinist Z. V. T. M., Oudenweg I 36e, naar Westdorpe. Maria Ph. van Santberghen, dienstb., Stationstr. G 44, naar Terneuzen. Edmondus J. Schelleman en echtgen., koopman, Spui N 85, naar Zaamslag. Levinus Dieleman, timmerman, Oudenweg I 1, naar Zaamslag. Krina H. van Broekhoven, dienstb., Julianastraat E 123, naar Breda. Arthur J. Michielsen. scholier, Kanaal K 29, naar Huijbergen. Janna Johanna Faas, dienstb., Spui N 103, naar Terneuzen. De Ferryboot. Door den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, was aan den voor zitter der Kamer te Middelburg het verzoek gericht een conferen tie te houden, inzake de wensche- lijkheid, om er bij de regeering op aan te dringen, het inrichten van de aanlegplaatsen voor de ferryboot te Breskens en te Vlis singen te bespoedigen. Volgens een voorstel van het bureau der Kamer te Middelburg aan die Kamer heeft deze conferentie op 20 Augustus j.l. plaats gehad en bleek uit de bespreking, dat de vorige Minister van Waterstaat had toegezegd, de kosten dier verbetering voor rekening van het Rijk te nemen. De uitvoering van die werken zal echter veel tijd kosten. Zooals het zich thans laat aanzien zal de toestand in Breskens eerst op het einde van 1927 in overeenstemming zijn gebracht met de eischen van het verkeer, terwijl er nog geen idee van is, op welk tijdstip ook in Vlissingen de werkzaamheden tot een goed einde zullen zijn ge bracht. De door de Provincie bestelde ferryboot zal echter reeds over ongeveer een jaar in de vaart kunnen worden gebracht. Al wordt er nu op gerekend.dat de ferryboot ook bij de tegen woordige inrichting der aanleg plaatsen zal kunnen worden ge bruikt, het zal dan toch behelpen blijven, te meer waar de tegen woordige pontons en bruggen allerminst geschikt zijn voorzwaar beladen vrachtauto's. Het wordt derhalve wenschelijk geacht, bij de regeering met kracht aan te dringen om de werkzaamheden tot verbetering van die aanleg plaatsen zooveel mogelijk te be spoedigen. Waar bij een en ander zoowel de belangen van de Zeeuwsche eilanden als die van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn betrokken, werd het wenschelijk geacht bij de regeering, ter be reiking van dit doel een gezamen lijke actie te voeren van beide Kamers, om de verbetering met spoed te verkrijgen. Het bureau stelt dan ook voor tot zulk een gezamenlijke actie te besluiten. De commissie voor het Ver keerswezen uit de Kamer gaat geheel en al met het voorstel mede, doch een der leden «cht het verkieselijker, dat de besturen van beide Kamers ter zake een bezoek aan den Minister van Waterstaat brachten en mocht dit bezoek onverhoopt geen gunstig resultaat opleveren, zou hij willen trachten een der Kamerleden den Minister over de zaak te doen interpelleeren. Een ander lid wijst er op, dat volgens den vorigen Minister, voor produc tieve uitgaven mag worden ge leend. Bedoelde uitgaven zijn z.i. buiten kijf onder de produc tieve te rangschikken. Z.i. is uitstel van het werk dan ook ongemotiveerd. De tegenwoor dige toestand te Vlissingen is al onmogelijk voor gewone auto's, laat staan voor zwaar beladen, groote en minder handelbare vrachtauto's. Certificaten ran aorsprong. In verband met het in werking treden voor Nederland van de conventie tot vereenvoudiging van de douaneformaliteiten, is door de regeering bepaald, dat in het vervolg certificaten van oorsprong en andere dergelijke documenten, alleen door de Ka mers van Koophandel zullen worden afgegeven. De bij bedoelde conventie aan gesloten landen zijn thans, be halve Nederland ookDenemar ken, Italië, Oostenrijk, België, Engeland, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en Perzië, terwijl Duitsch- land op 30 October aanst. zal toetreden. voor Kinderen Predikbeurten te Axel. Zondag 20 September 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. Q. P. A.Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97. ure Ds. A. Thielen, van Maasland. Nam. 2'/j Dezelfde. Des avonds te 6 ure spreekt Ds. P. van Dijk van Zaamslag in het Zondag schoollokaal te Kijkuit. Geref. Gemeente. Voorm. 97» ure Leeskerk. Nam. 27. Leeskerk. Bij het aftreden van dr. P. van Hoek als directeur generaal van den landbouw, is de vervulling van deze betrekking voorloopig aangehouden. Op hetoogenblik wordt het advies van de ver schillende landbouworganisaties ingewonnen over de vraag, of het directeur-generaalschap in de toekomst zal worden gehand haafd. Nadat de adviezen zijn ingekomen, zal een beslissing worden genomen. De afgetreden directeur-generaal is op verzoek van den tocnmaligen minister van binnenlandsche zaken en landbouw bereid gevonden tegen een honorarium van f 2000 het departement met zijn adviezen te blijven ter zijde staan. Voor 1926 wordt f800 meer aangevraagd voor ééne rijks studiebeurs ten behoeve van de Landbouwhoogeschool, waardoor het aanvankelijk voor die hooge- school ingestelde drietal beurzen weder beschikbaar komt. Het aantal consulenten is ver minderd tot 48, tegen 49 in 1925, als gevolg van het aan den rijks- pluimveeteeltconsulent op diens verzoek verleende eervol ontslag op 1 Maart 1925. In zijne plaats is benoemd een adjunct-rijks- pluimveeteeltconsulent, waardoor het aantal dezer titularissen van 2 op 3 is gebracht, Mijnhardf's 3orsihonlng<iroop I 0.60 Mijnhardt's Thljmslroop I 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). I 1,75 Bli Aooth«k«ra m Drogist*»

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2