GEZOCST EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - Vlaanderen No. 46. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. n Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Volkenbond. In de Vrijdag gehouden ver- gade'ring van den Volkenbond bracht de Nederlandsche gedele geerde, Jhr. Loudon, hulde aan den Raad en alle Volkenbonds organen, en, als vertegenwoor diger eener oude koloniale mo gendheid, speciaal aan de man- datencommissie. De heer Loudon stelde het inwerking treden van eenige amendementen vast, doch betreurde dat de voornaamste niet voldoende ratificaties erlangen en dat er voor de Raadsverkiezing nog geen regelen vastgelegd zijn. Wat het Protocol betreft zoo bleef de teleurstelling niet uit, maar het is niet dood, het slui mert slechts. Het is beter het te laten rusten dan het op te kalefateren. Zijn huidige vorm is niet onontbeerlijk, zijn assen- tiëele beginselen blijven. Zonder de poging van verleden jaar zou den de thans gevoerde onder handelingen tusschen de bij de stabilisatie van den vrede meest belanghebbende mogendheden niet geopend zijn. De mogend heden zijn er door aangespoord conflicten op vreedzame wijze op te lossen. Ook de moreele ont wapening is er door bevorderd. Dit zij voldoende, in afwachting dat ter verzekering van den we reldvrede gewestelijke belangen en algemeen belang samensmelten. Ook zonder te raken aan het Protocol behoeft het werk niet stil te liggen. Zweden heeft reeds een interessant voorstel gedaan, maar ook de beperking der bewapening moet aan de orde blijven. De voorbereiding der ontwapeningsconfe rentie mag onder geen voor wendsel verwaarloosd worden. De voorbereiding zal langen tijd vergen. Een speciaal permanent organisme ware daarom onont beerlijk. De derde commissie zou de samenstelling daarvan kunnen bestudeeren. Nieuwe denkbeelden omtrent het probleem der ont wapening treden naar voren. Daarnaast is ook het belangrijke (12 »Ik heb hem gezegd, dat ik «enigen tyd over zijn voorstel moest denkeu. Mr. Burgess ging weg met vijf pond in zijn zak, die ik hem al vast op hand gegeven heb. Ik ben echter bang, dat ik hem niet om zal kunnen koopen. Mijne tamelijke onzekere vooruit zichten niet in aanmerking geno men, ben ik te arm, om er aan te denken.* »Dat is niets,* zei Agatha De- -vereux met een opgewekt lachje. >Het is gelukkig voor ons beiden, Mr. Wyllie, dat we elkander zoo goed verstaan. Philip moet toege geven worden in zijn gril om, het koste wat het moge, verborgen teblyven. Sluit een overeenkomst met dien man, dien Burgess, en ik zal u een cheque geven voor het bedrag. Ge zult het mij terug betalen, wanneer ge in het bezit komt van het vermogen, dat Philip niet scbynt te begeeren.* »Ik zal doen wat ik kan en Burgess zien over te halen, het Jand te verlaten, dan kunnen wij economische probleem aan de orde gesteld. Er is dus genoeg werk voor den Volkenbond en allerminst aanleiding tot ontmoe diging. Al ligt de winst ook veelal op het gebied der impon- derabillia, deze zijn toch over wegende elementen der mensche- lijke handelingen. De heer Loudon eindigde met vertrouwen uit te spreken in het groote werk van Wilson. Of de sceptici het erkennen of niet, de Volkenbond leeft, zijn invloed groeit. Hij diende daarop een voorstel in, om, gezien het belang van het terstond voorbereiden van een algemeen program voor de be perking der bewapening teneinde te zijnertijd een algemeene confe rentie bijeen te roepen, den Raad van den Volkenbond te verzoeken, in het bijzonder om te komen tot het scheppen van een organisme, belast met het ontwerpen van dit program. Paul Boncour, de Fransche gedelegeerde, heeft in zijn rede in de Assemblée gewezen op de continuïteit in het streven van den Volkenbond ten opzichte van de Veiligheid en de ontwapening. Hij nam er acte van, dat het Protocol nog niet is geratificeerd, doch deed opmerken, dat de onderhandelingen over afzonder lijke pacten gaande zijn. Boncour toonde aan, hoe de pacten, waarover thans onder handeld wordt, door de groote beginselen, welke in het Protocol zijn vervat, worden bezield, zoo dat de gewestelijke pacten ons, wanneer zij zich vermenigvuldi gen, zich in het algemeen Veilig heidspact zullen oplossen. In het slot zijner rede zeide Boncour, dat de Volkenbond zich niet moet losmaken van zijn taak, die bestaat in het voorbereiden van een coördinatie der afzonder lijke pacten, van hun toepassing onder het stelsel der arbitrage en van de ontwapeningsconferentie die op het tot stand brengen der algemeene veiligheid zal volgen. Uit de rede door Motta, den bet veiligste onze plannen uit werken.* »Er komen menschen,* zei Mrs. Devereux, daar zij iemand op de trap hoorde. »Ge zult mij den uitslag van uw onderhoud met Burgess wel mededeelen, niet waar »Zeker. Door uw edelmoedig aanbod is de zaak zoo goed als beklonken.* Toen de knecht nieuwe bezoe kers aankondigde, waren beiden druk in gesprek over onverschil lige zaken. Dien avond schreef Agatha De vereux een briefje aan Miss Ha milton, haar verzoekende, hare nasporingen naar het verblyf van Philip Sherwood te staken, daar ze de zekerheid had verkregen dat hij overleden was. Zoolang ze van Philip verwij derd blijft, kan hare bekendheid met de wijze, waarop ik hen van elkander gescheiden heb, mij geen kwaad doen,* dacht de weduwe »Eu ze zullen niet licht iets over elkander hooren, indien ik er ten minste wat aan doen kan.* »Ik zou wel eens willen weten waarom Mrs. Devereux de naspo ringen wil doen staken, welke ze naar Dr. Sherwood in bet werk Zwitserschen gedelegeerde, blijkt dat Zwitserland trouw blijft aan de groote beginselen van het Protocol van 1924 en dat het, voor zoover het zich zelf betreft, edurende het afgeloopen jaar, onder de stuwkracht dezer be ginselen, zijn buitenlandsche poli tiek sterk heeft doordrongen van het groote beginsel der verplichte arbitrage. Hij voegde er aan toe, dat het Haagsche Hof het positiefste werk in de geschiedenis van het inter nationaal recht iszijn grootste wensch is dat de Ver. Staten er eens toe zullen treden. Hij ein digde met te zeggen dat de Zwitsersche regeering geneigd is haar adhaesie met de verplichte jurisdictie van het Hof van Inter nationale Justitie voor een periode van tien jaar te vernieuwen, van het oogenblik af waarop de eerste periode van vijf jaar zal zijn af geloopen. Hij hoopte dat de andere staten, die de verplichte jurisdictie aanvaardden, hetzelfde zullen doen. Skrzynski, de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, zeide, dat al werd het Protocol ver worpen, toch moet worden ver klaard dat het niettemin de dui delijkste uiting blijft van den geest van den Volkenbond. Het gaat er slechts om de methoden te vinden, die het mogelijk maken het doel te bereiken. Elke re geering moet tot een gemeen schappelijk streven bijdragen. De Chineesche gedelegeerde heeft de aandacht der Assemblée gevestigd op het verzoek van China strekkende tot herziening van de verdragen, v/elke zijn be trekkingen met andere mogend heden regelen. Hij sprak tegen dat de jongste beweging in China haar oorsprong in vreemdelingen haat zou vinden, en verzocht de Assemblée behulpzaam te zijn bij het zich bevrijden van het juk, waaronder het gebukt gaat De Noorsche gedelegeerde ver klaarde dat het Protocol eenige ongerustheid in Noorwegen heeft gewekt, vooral wegens de ver heelt gesteld,* zei Frances Gardner tot haar trouwen helperen bond genoot Andrew Pryce, een reeds bejaard man, met een schrander uiterlijk. Andrew Pryce had de opdracht gekregen Philip Sherwood te zoe ken. Aan zijn ij*er en voortvarend heid had het niet gelegen, dat hij tot dusver nog niet in zijn pogin gen was geslaagd en het ergerde hem niet weinig, thans de zaak te moeten opgeven. »Ze is misschien werkelijk over tuigd van Mr. Sherwood^'s dood, of ze heeft zelt een spoor gevonden en meent dus, onze diensten niet meer noodig te heb ben,* antwoordde hy. Frances keek op. »Daar had ik nog niet aan ge dacht,* zeide zij. »'t Is heel goed mogelyk. Gelijk ik u reeds vroeger gezegd heb, zou Mrs. Devereux het verschrikkelijk vinden, mij haar vertrouwen te hebben ge schonken, indien ze bij toeval mijn waren naam en geschiedenis ge waar werd.* Juist,* zei Pryce. »Ik houd het er voor, dat Mr. Devereux wel verre van dokter Sherwood voor dood te houden, integendeel tijdingen van hem heeft, welke zy voor u verborgen weuseht te ^lichting om aan de sancties deel te nemen. Noorwegen ech ter sympathiseert ten volle met de beginselen. Frankrijk Dnltscliland. Aristide Briand, de huidige -ransche minister van Buiten- andsche Zaken, is volgens Iswols- ki die immers slechts beoogde de bedoelingen van de Russische oorlogspartijen aan het Tsarenhof door te drijven „een dier practische staatslieden" geworden, die dansten naar het pijpen van den Russischen ambassadeur. Dinsdag heeft Briand getoond, dat hij is teruggekeerd van de dwalingen zijns weegs. Ir. een interview met den vertegenwoor diger van den Duitschen sociaal- democratischen berichtendienst heeft hij onder meer gezegd „Ik wil vrede tusschen Duitschland en Frankrijk. Mijn geheele politiek heeft thans geen ander en meer verheven doel. Ik zou heel gaarne zien, dat men dit in Duitschland goed begrijpt, want het lot van geheel Europa hangt er van af of wij elkaar naderen of niet." „Ik wil vrede met Duitschland." Dat is inderdaad een toon, welke, zonder nevengeluiden, zonder „maren" en „echters" tot dusver nog niet is vernomen. De te Londen gehouden voor bereidende conferentie, in welke door de juridische adviseurs der Departementen van Buitenland sche Zaken van Engeland, Frank rijk, België en Duitschland, uit sluitend de technische quaesties van liet door Duitschland aange boden veiligheidsverdrag zijn be sproken, is verleden week Vrijdag avond geëindigd. En er is de tot oordeelen bevoegden in de verschillende landen hebben dit verzekerd een bevredigend resultaat bereikt. De afwijkingen tusschen den Duitschen gedele geerde eiv de overige vertegen woordigers waren ook dit is in confesso en geen bedenksel van een onverantwoordelijk be richtgever waren heel wat minder scherp dan werd verwacht. houden.* »Hoe komt ge op die gedachte »Mr. Basil Wyllie kent u, g> loof ik, alt Miss Gardner, niet waar »Ja. Hij kent mij onder mijn beide namen, hoewel ik nooit over mijn beroep tot hem gesproken heb. Nu „»Ik heb Mr. Wyllie en Mrs. Devereux in den laatsten tijd dik wijls in elkanders gezelschap ge zien. Het is zeer waarschijnlijk, dat ze van hem vernomen heeft, wie ge eigenlijk zijt en dat ze zich daarom voor u in acht neemt.* »Ge meent dus, dat ze samen pogingen in het werk stelleD, om Philip Sherwood te vinden »Ot hem te beletten te ver schijnen, wat misschien meer met hunne bedoelingen overeen komt. Naar mijn oordeel kunnen wij niet beter doen, dan een wakend oog te houden op Mr. Wyllie en Mrs. Devereux, zoo wij de verbiyfplaats van den dokter willen ontdekken. Moet ik,« ging hij op halt knorrigen toon voort, »het onderzoek er aan geven, juist nu bet belangrijk beloott te zullen worden »Gaer mee voort,* sprak Francee op vasten toon. >Laten we zien, in hoeverre uw veronderstelling waarheid berat, Tracht dokter Stresemann, de Duitsche Rijks minister van Buitenlandsche Za ken, zal thans worden genood tot een samenkomst met zijn ambt- genooten. Men wil weten, dat bij het bezoek, dat Painlevé, Briand en Chamberlain Dinsdag uit Ge- nève brachten aan Baldwin, die vertoeft te Aix-les-Bains, de tekst van de officieele uitnoodiging reeds is opgesteld en er wordt, niet geheel op losse gronden, ondersteld, dat de uiterst belang rijke conferentie einde September of begin October zal plaats hebben te Lausanne. Voor den vredeszin pleit ook, dat de Fransche regeering offici eel heeft deelgenomen aan het te Parijs gehouden Congres van vredes-vereenigingen, en, zooals Löbe, de voorzitter van den Duit schen Rijksdag, die dat Congres bijwoonde, heeft vastgelegd, niet langer aarzelt, in het openbaar sympathie te betuigen, met de pacifistische beweging. Minister president Painlevé ontving Löbe en zijn mede-gedelegeerde Koch, den leider der Duitsche demo craten, en verzekerde hun, dat de Fransche regeering het garantie verdrag gaarne spoedig zal zien tot stand komen. Het woord is thans aan Duitsch land en afgewacht zal dienen te worden of dit met eenigen spoed zal antwoorden op de uitnoodiging voor de beslissende samenkomst. Heel waarschijnlijk lijkt dit niet. De Rijksregeering, die, nu de Rijksdag op reces is, niet te Berlijn is, zal eerst willen hooren het rapport van dr. Gaus, haar juri disch adviseur, die Dinsdagavond uit Londen terugkeerde te Berlijn. Reeds sedert geruimen tijd zijn er geen berichten van eenig aan belang gekomen uit Oostenrijk, dat kalmpjes, doch gestaag op weg is, zich te herstellen van de vreeselijke wonden, het door en na den wereldoorlog toegebracht. Dinsdag werd uit Genève bericht, dat de financiëele Volkenbonds commissie een spoedige opheffing dercontrole van mr.Zimmerman op het geldelijk beheer van de Vol- Sherwood te vinden voor mij, zonder op Mrs. Devereux' belangen te letteD.* Andrew Pryce verliet meteen tevreden gezicht het bureau. Van dien tijd af verdubbelde hij zijn pogingen om zyn onderzoek tot een goed einde te brengen, maar Basil Wyllie en Mrs. Devereux, wier gangen hij onophoudelijk liet bespieden, waren te zeer op hun hoede om iets van Philip Sherwood's verblijfplaats te ver raden. Op zekeren warmen dag in Augustus bevond Frances zich op haar kantoor, toen Basil Wyllie wetd aangediend. Zij ontving hem koeltjes. Hy scheen er zich echter niet aan te storen en nam plaats in een der leuningstoelen, welke voor de be zoekers gereed stonden. »Wat kan ik voor u doen, Mr. Wyllie vroeg Frances na eenige alledaagsche opmerkingen. »Ge kunt oneindig veel voor mij doen,* zei hij met beduidiDg. »Doch als ge meent, met welk doel ik vandaag hier kom, dan moet ik u zeggen, dat ik er geen heb, behalve u een bezoek te brengen.* Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1