Kiespijn Sanapirin Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Belanghebbenden die metter woon hier te lande gevestigd zijn, behoeven geen attestatie de vita meer over te leggen. Tweede Kamer. Het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer in de vacature-Schokking den heer J. Langman te Groninjen in de vacature-Rutgers den heer H. A. Leenstra te Heeren veen in de vacature-Bongasrts den heer P. G. Rutten te Wanssum (Limburg) in de vacature-Kooien den heer G. W. Kampschöer te Monster (Z.-H.) in de vacature-De Geer den heer J. W. H. Rutgers van Rozen burg te Baarn in de vacature-Colijn den heer C. v. d. Heuvel te Nieuw Vennep (Haarlemmermeer). Het 650-Jarig bestaan fan Amsterdam. Zooals reeds is medegedeeld heeft het gemeentebestuur van Amsterdam het voornemen op Zaterdag 12 Sept. ten Stadhuize te recipieeren, ter gelegenheid van het feit, dat de naam van de Stad zeshonderd en vijftig jaar geleden het eerst in de geschie denis vermeld werd. Wij kunnen hieraan thans de mededeeling toevoegen dat het gemeentebe stuur zich bovendien voorstelt op Maandag 14 Sept. as. in de Burgerzaal ten Paleize daartoe welwillend door de Koningin ter beschikking gesteld, een feest maaltijd aan te bieden aan een groot aantal gasten, vertegen woordigers van de burgerij in al hare geledingen, in totaal een 250-tal personen. Het gemeente bestuur heeft de toezegging ont vangen dat Prins Hendrik^ aan dezen maaltijd zal aanzitten. Thans staat vast, dat ook H. M. de Koningin Maandag aan de feesten zal deelnemen. De 13e Jaarbeurs. De „Najaarsmesse" van de Utrechtsche jaarbeurs is Dinsdag geopend. Zij omvat 764 deelne mers, tegen 891 aan de voorjaars- beurs en 768 aan de najaarsbeurs van verleden jaar. Van de 764 deelnemers zijn er 548 uit Nederland, 89 uit Duitsch- land, 33 uit Engeland, 18 uit Amerika, 31 uit Frankrijk, 16 uit België,-10 uit Zwitserland, 5 uit Oostenrijk, 4 uit Tsjecho-Siowa- kije, 3 uit Italië, uit Denemarken, Noorwegen, Zweden, Klein-Azië en Japan ieder één en 2 uit Hongarije. AXEL, 11 September 1925. Met ingang van 16 Sept. a.s. is de commies-titulair C. M A. Standaert van Rotterdam (post kantoor) verplaatst naar het Bij- post- en telegraafkantoor te Axel en aldaar belast met de functie van beheerder. De Arondrakteekenschool. Dezer dagen werd in een jaar vergadering van de vereeniging „Ambachtsbelang", welke behalve dan door bestuur en direct be langhebbenden, gewoonlijk slechts sporadisch bezocht wordt, het jaarverslag dier vereeniging uit gebracht, dat wij hier laten volgen. Het ledental was over 1924/1925 stationair gebleven. In het bestuur kwam geen ver andering, daar de heeren Van 't Hoff, Kruijsse en Maris, die periodiek aftraden, allen werden herbenoemd. Ook het personeel bleef dezen cursus onveranderd, zoodat als leeraren werden benoemd de hee ren Joh. J. Hoebé (tevens belast met de algemeene leiding), J. R. de Jonge en J. W. Mazure, allen te Axel. Tegen het einde van den cursus moest de heer J. Risseeuw van Sluiskil wegens ziekte zijn lessen eenige weken prijs geven en tot slot deed hij het verzoek om ontslag met ingang van 1 April J925 wegens gezondheidsredenen. Met leedwezen nam het bestuur kennis van dit schrijven en werd besloten dit ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankbetuiging voor al hetgeen door hem is verricht en opge offerd in het belang van de avond- vakteekenschool, gedurende de jaren, dat de heer Risseeuw daar aan verbonden is geweest. Het bestuur kon niet anders getuigen, dan dat men hem noode zag heengaan, aangezien hij een voor treffelijk onderwijzer was. De financieele toestand der ver eeniging is gunstig. De schuld bekentenis, groot f 450, kon geheel worden afgelost. De boekhouding wordt voortaan volgens het ka lenderjaar ingericht. De ontvang sten bedroegen alzoo over 1924 f 2285.09, tegenover een uitgaaf van f2143.63, zoodat er een batig saldo was van f 141.46. Over 1925 waren die cijfers resp. f915.70 en f690,15, met een goed slot tot heden van f 225.55. De begrooting voor 1926 werd geraamd op f 1873, waarin is be grepen een Rijkstoelage van f 1105,65 en een subsidie van de gemeente ad f473.85. Omtrent den gang der lessen en de leerlingen wordt verwezen naar het rapport van den leider. Met gunstig gevolg werd weer een tentoonstelling gegeven van de gemaakte teekeningen, en ver werkte lessen in de schoolschrif ten, welke veel belangstelling trok. Aan de beide driemaandelijk- sche rapporten uitgebracht door den heer Hoebé is het volgende ontleendDe cursus begon op 1 October met 17 leerlingen, waarvan 1 wegens vertrek afviel. Les gegeven werd in de onder staande vakken door de heeren daarachter genoemd gedurende de daarbij vermelde uren per week. Vak- en lijnteekenen J.J. Hoebé en J. W. Mazure 6'/4 uur. Handteekenen J. J. Hoebé 27» uur. Projectieteekenen J. W. Mazure 1 uur. Nederl. taal J. R. de Jonge 27a uur. Rekenen en Algebra J. R. de Jonge 27, uur. Meetkunde H. Risseeuw 27, u. Waar de vakken boekhouden en handelsrekenen meer en meer als een eisch des tijds naar voren treden en ook op de Nijverheids scholen als verplicht zijn inge voerd, werd hierin bij wijze van proef ook les gegeven, ten einde deze, na gunstig resultaat, ook op de avondvakteekenschool in te voeren. De heer J. R. de Jonge, die in den loop van het jaar de wette lijke bevoegdheid had verkregen, om die vakken te onderwijzen, was als van zelf de aangewezen persoon om die lessen te be handelen. Een uitvoerig rapport was over deze lessen uitgebracht, waaruit blijkt dat is behandeld enkel voudig boekhouden, als het aan- teekenen van handelsvoorvallen, contröle op vorderingen en schul den, inventarisopname, winstbe paling en contröle op de geld middelen (memoriaal, vordering en schuldenboek en kasboek). Het is gebleken, dat de tijd voor deze vakken besteed, veel te kort is geweest en het voor een goeden gang noodzakelijk is reeds in het 4e leerjaar ermede te beginnen. De overige lessen hadden een geregeld en ongestoord verloop en de vorderingen der leerlingen waren bevredigend. Aan de ouders der leerlingen werd een puntenlijst verstrekt, houdende een overzicht van de vorderingen, vlijt en gedrag van den betrokken leerling. De verzuimen waren tegenover vorige jaren zeer gering te noemen. Na de lezing van het jaarver slag, dat met instemming van de aanwezigen werd begroet sloot de voorzitter, de heer Van Houte zich volkomen aan bij het ge hoorde omtrent den heer Ris seeuw, dien hij als vakman een reuzenkracht noemde voor de school en het onderwijs in het algemeen, welke te vroeg helaas daaraan wordt onttrokken wegens ontslagname. Gezien zijn gezond heidstoestand werd hem een al geheel herstel en een welver diende rust toegewenscht. Hierna werden de heeren Van Houte, Van Luijk en Knieriem met op één na algemeene stem men «ls bestuursleden herkozen Bij de rondvraag vroegen de onderwijzers een conferentie aan met het bestuur waarna de ver gadering werd gesloten. Blijkens een advertentie in dit nummer worden voor de aan staande cursus weer leerlingen opgeroepen en daarop hebben we gewacht met de vermelding van dit'verslag omdat men met meer aandacht zou overwegen, aan die oproeping gehoor te geven. Het moet gezegd, dat deze teekenschool helaas te wei nig bezocht wordt. We weten, dat tal van jongens de ambachts scholen bezoeken, maar daar buiten zijn er nog jongens genoeg, die voor deze lessen in aanmer king komen en gezien het aantal, dat 's avonds doelloos door de straten slentert, zouden we een wettelijke leerplicht daarvoor niet overbodig achten, indien dan n.l. deze school ook in de plaats kon treden van de 3 herhalingscholen alhier, waarvan er zeker ook 2 overbodig zijn. Bij een bespreking van de tentoonstelling in April van dit jaar wezen we de jongens op het nut van het voortgezet teeken-, reken- en taalonderwijs op dezen cursus en memoreerden, dat het hier geen schooltje spelen was, maar een vertrouwelijke omgang van den meester met zijn jongens, zooals bij privaatles als vrienden dus. Thans zouden we de ouders willen toeroepen; leest de adver tentie en besluit uw jongens er heen te gaan. Het is zoo nuttig voor hen juist in die jaren. Het kweekt kunstzin en geeft hun eenigen kijk op zooveel zaken in het maatschappelijke leven, waar van ze op de lagere school niet hoorden. Ook voor de kosten behoeft men het niet te laten. Wie het nalaat kan dit alleen, omdat zijn jongen elders reeds verder onderwijs ontvangt, maar dat is ook de eenige reden, om niet aan dezen cursus deel te nemen, wanneer de jaren daartoe nog de geschiktheid geven. Ingezonden Mededeelingen. tandpijn en aanjezichtspijn verdrijft men het beste met Buisje 75 c. (Mijnhardt) Verschillende eigenaars van konijnen in de buitenwijken Scha penbout, Sassing en ook te Sluis kil bemerkten, dat dieven op hun erf waren geweest en hunne lang- ooren hadden geroofd. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat een tweetal honden de afsluitingen der hokken hebben verbroken en vervolgens de dieren hebben doodgebeten. De collecte te Westdorpe voor de stormramp gehouden, bracht f 295,40 op. Geslaagd voor het diploma machineschrijven (Folmer's tien- vingersysteem), hetwelk uitgereikt werd door de Fed. van Ned. Steno- leeraren, systeem I. Pitman te Arnhem, o a. de heeren G. Fraanje en J. Deij te Terneuzen. Het diploma snel-machineschrijven (50 woorden per minuut)mej. C. M. Neeteson en de heer G. E. Buysse, beiden te Sas van Gent en de heer J. Lion te Terneuzen. Voor het diploma A Stenografie Pitman, eveneens uitgereikt door bovengenoemde Fed. te Arnhem: de heeren Fraanje en J. Deij te Terneuzen. Voor diploma B en C Stenografie Pitman, resp. 80 en 130 woorden per minuut, mej. C. Neeteson te Sas van Gent en de heer Lion te Terneuzen, allen leerlingen van de Kon. Erkende Pitmanschool, Oostsingel, Goes. De vorige weck is Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht door een gezelschap Duitsche waterbouwkundigen (ingenieurs), die in opdracht van hunne regee ring ons land bezochten ter be studeering van de zeewerings- werken. Nadat Walcheren bezocht was stevende men naar het ingedijkte Hellegat en den Dijckmeester- polder. Het gezelschap stond onder leiding van Ir. A. G. Ver hoeven, ingenieur der Domeinen in Zeelandook Ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Zeeland, ver gezelde met enkele andere autori teiten de gasten. In „Pays-Bas" te Terneuzen werd de commissie verwelkomd. Vandaaruit vertrok ken de gasten naar Den Haag, om binnen enkele dagen de Zuiderzeewerken te bezichtigen. De voordracht voor hoofd der o. 1. school te Groede luidt 1. A. J. Paauw, onderwijzer te Rotterdam2. D. van Houte, onderwijzer te Schiedam 3. P. A. T. Reyer, schoolhoofd te Lopik. Gewaarschuwd. Te Walzoorden zijn een drietal woonwagens aangeland met zoo genaamde Zigeuners, meldt men ons. Al is het dat het geen echte Zigeuners zijn, men kan toch nooit weten of die luidjes het zijn 4 mannen en 4 vrouwen met eenige kinderen geen Zigeu nersmanieren hebben en daarom zij men gewaarschuwd. Hun doel is van Walzoorden naar Breskens te trekken, dus geheel Zeeuwsch Vlaanderen door en allipht zullen ze op hun doortocht eenige win kels bezoeken en kleinhandel drijven, wat op zichzelf heel natuurlijk is. De menschen moe ten ook leven. Alleen houde men een oogje in 't zeil ter voor koming van bedriegerijen. Ook de politie is verwittigd en zal wel zorgen voor nachtelijke be waking. Woensdag werd in tegen woordigheid van den hoofd ingenieur) den opzichter Salomé en den aannemer, het nieuwe gedeelte van den weg van IJzen- dijke naar de grens bij de Bal hofstede geopend. De tram reed er ook voor het eerst over. Omstreeks Maart werd met het werk begonnen. Toen Zondag iemand aan de woning van S. te Oostburg kwam, wiens vrouw alleen thuis was, kreeg deze geen gehoor. De woning betredende, bespeurde hij daar een sterke gaslucht. In de kamer komende, ontdekte hij vrouw S. zittende aan de tafel zij bleek door gasverstikking te zijn overleden. De gasleiding bleek open te staan. „M. Crt." Zondagmiddag werden te Breskens bij de hofstede van den heer Becu voorbijgangers gealar meerd door hevig geschreeuw van varkens, gepaard gaande met angstgeroep van een meisje. Ter hulp snellende, bemerkte men, dat een 6-jarig meisje, met haar ouders op bezoek en voor tijd verdrijf in den boomgaard pluk kende, door in dien boomgaard loopende varkens, die geen kin deren gewoon waren, was aan gevallen. Men bevrijdde het kind en het bleek, dat haar kleertjes geheel vernield waren en zij beten in den rug bekomen had. Ver trouwt dus geen kinderen bij varkens. ,T. Crt." Predikbeurttn te Axel. Zondag 13 September 1925. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Nam. 2 Leeskerk. Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Gereform. Kerk. Ds. J. S. Post. Dezelfde. Voorm. 9'/« ure Nam. 21/» Bediening H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 97, ure Nam. 27, 's Av. 6 Ds. B. van Neerbos van Terneuzen. Dezelfde. Dezelfde, Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 4 Sept. waren o.a. de volgende personen ge dagvaard E. I. P., 51 j., vlasbewerker te St. Jansteen, wegens het doen van een valsche aangifte bij den rijksveldwachter-majoor Louwerse te St. Jansteen, dat hij op 30 Juni jl., nabij St. Jansteen, door twee Belgische douaniers van 4 bankbiljetten van 1000 frs. en 4 bankbiljetten van f 10 was beroofd. Eisch 8 maanden gevang. P. B. v. d. V., 22 j., landbou wersknecht te Biervliet, wegens diefstal van 2 gouden ringen, toebehoorende aan Marie Du- cheine te Biervliet, in Dec. 1924. Eisch 3 maanden gevang. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 4 Sept. waren o. m. de volgende personen ge dagvaard E. J. B,, 54 j., koopman te Clinge, wegens mishandeling van Augustinus Seghers te Clinge op 19 Juli 1925. Uitspraak f 10 of 10 d. hecht. F. B. F. S., 40 j., metselaar te Terneuzen, wegens beleediging van Camille de Waele te Ter neuzen op 11 Juli 1925. Uitspr. f 10 of 10 d. hecht. K. M. F. D., 39 j., koopman te Hoek, wegens verduistering van een bedrag van f 2,50 te Hoek omstreeks Juni 1925. Uitspr. f 15 of 15 d. hecht. J. d. F-, 32 j., veldarbeider te Zaamslag, wegens beschadiging van een afheining en een hoe veelheid te velde staande bloem kool, toebehoorende aan C. Ha melink te Zaamslag, op 13 Juli 1925. Eisch f 15' of 15 d hecht. C L. J. v. V., 36 j., loodgieter te Vlissingen, wegens verduiste ring van een rijwiel te Hulst in December 1923. Uitspr. 1 maand gevang, voorw., proeftijd 3 jaar. F. K., 25 jklompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van Th. A. Clarijsse te Clinge op 11 Juli 1925. Uitspr. f 5of 5 d. hecht. Voor den Officier van Justitie is voorgeleid C. D„ 28 jaar, werk man te Terneuzen, verdacht van poging tot verkrachting te Ter neuzen op 5 Augustus 1925. Na verhoor is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring. Den 10 Aug. 1.1. vond J. Scheele, landbouwer te Zanddijk, onder Ierseke een kleine ballon met label, waarop vermeld, dat de ballon op een door de „The Daily Graphic" georganiseerden wedstrijd was losgelaten, met bericht om opzending, waarvoor geldprijzen beschikbaar waren. De wedstrijd zou 14 Aug. worden gesloten. Direct zond voornoemde heer de label op en dezer dagen kreeg hij van de Daily Graphic kennisgeving van ontvangst en een chèque van anderhalf pond, dus 18 gulden. Het onweer. Tijdens een hevig onweer is bij den landbouwer Fr. Peters, aan den Gastelschen weg, onder Roosendaal, de bliksem in de boerderij geslagen. De schoor steen werd van het dak gerukt, honderden pannen werden uit het dak gelicht, en twee zware balken finaal doorgebroken, terwijl in de muren verschillende scheuren zich vertoonden. Langs den afvoerpijp van het gootwater sloeg de blik sem in den regenput, zonder twee meisjes, die bij den put stonden, te kwetsen. Te St. Maartensdijk sloeg de bliksem in den korenmolen en richtte groote schade aan. Ge lukkig was er niemand in den molen. Te Wissekerke veroorzaakte de bliksem een begin van brand in den molen. De eigenaar en om wonenden wisten het vuur in den aanvang te stuiten-

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2