GEZOCHT EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 44. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrsjdagvoormiddag II ure. De toestand in Marokko. De berichten uit Marokko blij ven verward. In één opzicht gaan de mede- deelingen van beide kanten accoord er wordt hevig en ver bitterd gevochten op verschillende punten van het front. Volgens de communiqué's door Havas gepubliceerd, zou het den Franschen strijdkrachten gelukt zijn, zonder slag of stoot eenlge voordeelige posities te bezetten, terwijl op andere, meer belang rijke gedeelten van het front, de Riffs na hevig verzet gedwongen werden zich terug te trekken. Reuter echter meldt, dat de Fransche aanvallen op de door Abd el Krim bezette punten met zware verliezen voor de Fransche strijdkrachten werden afgeslagen. Wat er ook van waar moge wezen.... het eenigste wat men als vaststaande mag aannemen is het feit, dat er in Marokko zwaar gevochten wordt. De aangekondigde ondersteu ning van het legeroffensief door de vloot is ook reeds begonnen. De landingspoging der Fransch- Spaansche vlootdeelen, die in de Alhucemas-baai binnenstoomden en de stad Adjir onder vuur namen, terwijl, gedekt door de scheepsartillerie, een korps van 40,000 Spanjaarden trachtte te landen, is mislukt. De transport schepen slaagden er niet in de troepen aan wal te zetten. De Riffs beantwoordden het geschut der Spanjaarden met een wan hopig vuur en de aanval werd afgeslagen. Voor Abd el Krim is het bezit van Adjir van het allergrootste belang. Wanneer hij dit steun punt verliest, moet immers een groot deel zijner troepen zich terugtrekken in de bergen. Voor de zware, uitputtende guerilla in de woestijn is een steunpunt als Adjir onmisbaar. Er doen zich behalve de militaire moeilijkheden ook vraagstukken van economischen aard vooraan (10 >Ja. Ik heb er niet» van in de bladen geleienre hebban het telken» over den »vermisten erf genaam*, gelijk rij hem noemen. Ik zou er veel voor over hebben, ioo ik te weten kon komen, wat er van hem geworden is.» Basil sag haar aan met een onderzoekenden blik. »Ik heb er ook belang by, dat het geheim van zijn verdwijning wordt opgelost,* zeide bij. »A!s hij niet binnen drie jaar na het overlijden zijns ooms terugkeert, zal de erfenis my ten deel vallen.» »Van die bepaling heb ik niets gehoord, - sprak ze als in gedachten. »Menschelijkeiwijze gesproken, zult ge dus niet zoo zeer naar zijn terugkomst verlangen.» »Om u de waarheid te zeggen, neen 1 Philip en ik zyn nooit heel intiem met elkander geweest. En behalve dat testament zijn er nog andere redenen, waarom ik hem liever ais dood zou beschouwen.» Agatha was op het punt hem 180 toornig antwoord te geven, de Fransch-Spaansche over- heerschers. De oorlog die nu reeds vele weken vrij hevig woedt, het land ontredderd en verwoest en tal van jonge mannen den dood in jaagt, heeft ook het probleem der vluchtelingen opgeworpen. Vele honderden vrouwen en kinderen der verschillende stammen zijn naar de internationale zone van Tanger gevlucht, en daar in de gevechtsgebieden de oogst mee- rendeels is verwoest, moeten maatregelen worden getroffen om ze te voeden. Op het oogenblik bedraagt het aantal vluchtelingen 6000, waar onder 4000 vrouwen en kinderen. In het geheele Riff-gebied zijn anderhalf millioen menschen bij den strijd tegen de Spanjaarden en Franschen betrokken. Het wordt "steeds moeilijker voor de stammen om neutraal te blijven: sluiten zij zich niet bij Abd el Krim aan, dan wordt hun gebied toch altijd gevechtsterrein van één der beide partijen. In Tanger is een voornamelijk uit Engelschen bestaand steun comité opgericht onder leiding van miss Drummond Hay, de dochter van een voormaligen Britschen consul-generaal, dat zorgt voor de huisvesting en voeding der vluchtelingen. Toen het internationale bestuur van Tanger onder den druk der Fransche en Spaansche leden, die de vluchtelingen uiteraard als vijanden beschouwden, de hulp verlening in de stad zelf ver bood, kocht de heer Elson, een rijke, in Tanger gevestigde Cana dees, een grooten tuin buiten de stad, waar de vluchtelingen twee maal per week rantsoenen komen halen. De opaUné der Druien ln Syrië. Nu het den Franschen zoo on fortuinlijk vergaan is in hun pogingen om de orde in Syrië te handhaven en dat, terwijl de Fransche Regeering de handen reeds vol heeft in Fransch-Marok- ko en China komt van alle kanten de kritiek los en vraagt doch, hopendo iet» meerteiulleu vernemen, verborg se haar wrevel en seide glimlachende: »Arm* Philip Wat kan hij ge daan hebben, em uw vyandccbap op te wekken Ba»il aarzelde, onzeker, hoe Agatha Davereuz het op sou nemen, als hij in hare tegenwoor digheid over eeD andere vrouw sprak. Philip,» ioo ging hij eindolyk voort, heeft de genrgenbeid ver worven van een mei»je, dat ik reed» lang beminde, vóór bij op het tooneel verscheen en het is my onmogelijk geweest hem te verdringen uit de plaats, welke hy in haar hart veroverd heeft.» »Hij had er zich zeker tegoed gevestigd,» merkte zij op gemaakt onverschilligen toon aan. »Hebt gij er iets tegen, mij den naam van het meisje te Doemen onder strikte geheimhouding altyd »Frances Gardner,» was bet antwoord. »Vroeger woonde ze te Lincoln, thans is zij in Londen.» »In Londen Zeker by hare familie? Hoe toevallig, datgyen Philip genegenheid hebt opgevat voor hetzelfde meisje, 't Is inder daad hoogst interessant.» «Frances Gardner woont by een weduwe, een zekere tnri. Baird,» men zich af wat wel de oorzaak geweest kan zijn van het geleden verlies. De wijze waarop de Syrische bevolking is voorbereid geweest tot verzethet ongelooflijk uit houdingsvermogen der Drusen,dit alies maakt dat menigeen er het zijne van denkt en evenals dit in China het geval is, zijn velen er van overtuigd dat ook in Syrië duistere invloeden achter de schermen bezig zijn de Russen, die in Klein Azië het bolsjewisme zouden willen verspreidende Turken, die de halve maan tot een .wassende maan" dachten te makende Duitschers, die hun revanche en hun koloniale politiek vrijen teugel lieten Wat er van dit alles waar is? Men kan het niet zeggen Maar een opwindende beschou wing verscheen dezer dagen van de hand van een invloedrijk Franschman, en brengt da gemoe deren opnieuw in beweging. In het „Journal" uit Pierre Benoit, de beroemde Fransche auteur, een ernstige beschuldiging aan het adres der Engelschen. Hij zegt dat alle moeilijkheden, waartegenover de Franschen zich thans in Syrië geplaatst zien, een quaestie van geld en nog eens geld vormen,maar dan van geld dat noch van de Turken, noch van de Russen of Duitschers komt, maar dat de zakken der Drusen, via Jeruzalem, d.w.z. uit Londen, bereikt. Volgens Benoit zal de toestand in de a.s. vergadering van den Volkenbond duidelijk worden, want dan zal .quelqu'un" (bedoeld is de Britsche delegatie) betoogen dat Frankrijk de orde niet kan handhaven in de onder zijn man daat staande gebieden, welke aan de grens liggen van den Britschen Rijksweg naar Indië Dat zulk een hoogst ernstige beschuldiging aan het adres van de geheime politiek van Groot- Britannië de noodige opschudding teweeg brengt, behoeft zeker geen betoog. Menig Franschman zal zich in dit verband afgevraagd hebben of men soms in zulk licht zei Buil, dit *ieh door htre be- l*eg»telling tot openhartigheid liet verlokken. »'t I» eeu ferm mei»je, van een onafhankelijke natuur. Ze hoeft een beroep gekoznu, dat wel iet» nieuws voor een vrouw mag ganoamd worden.» »Zoo En »Onder den naam tan mi»* Hamilton heeft ze een bureau van informatie opgerieht.» Wat De waaier, waarmee Agatba Devereux «peelde, tiel op den grond. Haar gelaat word vaal bleek. Voor een oogenblik scheen hare zeltbeheer»ching haar te be- geveD, hoe goed zy hare aandoe ningen anders ook onder baar bedwang bad. »Miss Gardner,» zoo giüg Wyllie voort, »heeftzoo'n inrichting diebt in de buurt vau Bond-street. Ze doet zaken met lui vau de eerste standen en heeft veel te doen, naar ik hoor.» »En de dame, die zich miss Hamilton noemt, is is de vrouw, met wie Philip Sherwood wilde huwen?» vroeg Agatha ophape renden toon. »De vrouw, met wie hy reeds getrouwd zou wezen, als er niet iets tusschenbeide was gekomen. Door de verraderlyke handelwijze ook dient te beschouwen de tendentieuse berichten die Reuter over Syrië publiceert. Door een orkaaa overvallen. Betreffende de ramp met het Amerikaansche luchtschip de Shenandoah, vernemen wij thans nadere bijzonderheden, die dui delijk doen uitkomen, onder welke tragische omstandigheden het ongeluk plaats greep. Met een koppen-aantal van 42 officieren en bemanning aan boord, kruiste de Shenandoah door stormachtig weer. Het lucht schip was reeds om 6 uur 's mor gens van Lakehurst vertrokken en maakte een vliegtocht over de elf Noord-Amerikaansche staten naar Minnesota. Om kwart voor twee gaf het schip voor het laatst radioberichten. Het bevond zich toen boven West-Virginië. Sedert dat oogenblik weet men niet meer wat er zich aan boord van de Shenandoah heeft afgespeeld. In de nabijheid van het dorpje Ava in Ohio vond het vreeselijk ongeluk plaats. Het weer was ontzettend er woedde een hevige storm met zwaar onweer gepaard. Het weerlicht was geen oogenblik van de lucht. Wat er precies met het lucht schip gebeurd is, is nog niet bekend. Het kan zijn dat de Shenandoah door den bliksem is getroffenmaar meer waarschijn lijk lijkt het dat het gevaarte ge grepen werd doör een hevigen wervelwind. Het luchtschip werd finaal in tweeën gebroken. Ge lukkig was het met heliumgas gevuld, zoodat er geen ontploffing plaats had anders zou geen enkel lid der bemanning de ramp over leefd hebben. Het eene stuk van de Shenandoah stortte met de bemanning die zich op dat ge deelte bevond naar beneden en werd neergesmakt in een graan veld. Het andere deel werd dooi den storm in Oostelijke richting neergestuwd van een hoogte van 1000 voet en kwam tenslotte eveneens op de aarde terecht, waarbij het echter niet zulk een smak maakte. De afstand tusschen van «en ander m«i»je »«nyn«n se rau alkander vervreemd, ten min»te naar men mij verteld beeft.» Mrs. Devereux glimlachte bitter. Op dit oogenblik gevoelde zy zich in vijandschap met de geheele wereld. »Philips terugkomst zou u be- reoven van een fortuin en van mi»» Gardner,» sprak ie met sehamperen nadruk. »Zoudt ge dat dubbele verlies kunnen dra gen >Het zou me krankzinnig ma ken,» riep Basil Wyllie uit. »Eo toch er bestaat voel kans op.» »Gezeidetdaareven te gelooven, dat Philip dood was,» zeide ze, hem even aanziende. Basil scheen veriegen. De omstandigheden geven daar wel eenigen schyn van waarheid aan,» sprak hij, »maar hij kan elk oogenblik terugkomen.» >In dat geval zult gij de plaats voor hem moeten ruimen. Zult gij zoo iets maar geheel aan het toeval overlaten »Wat kan ik er aan doen vroeg hy gemelijk. «Misschien meer, dan ge op 't oogenblik denkt.» «Wat zoudt ge zeggen, als ik, om redenen, welke geheel van de de plaatsen waar beide stukken van het luchtschip neervielen, bedraagt meer dan 10 mijlen. Volgens de laatste berichten zou den er 12 dooden te betreuren zijn. Er zijn 15 gewonden. Het verdrag tusschen Nederland en BelgiS In de 29 Augustus te 's-Graven- hage gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Alge meen Nederlandsch Verbond is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen Het hoofdbestuur is van oor deel, dat het verdrag tusschen Nederland en België van 3 April 1925 door zijn groote eenzijdig heid een zeer groot gevaar vormt voor de eenheid van den Neder- iandschen Stam en acht dat Ver drag daarom in zijn tegenwoor- digen vorm onaannemelijk. (Neerlandia). De nieuwe oorlogsorganisatie van het leger. Het Tweede Kamerlid Dressel- huys heeft aan den minister van oorlog de volgende vragen ge steld 1. Is de minister bereid, de redenen mede te deelen, die hem er toe hebben geleid, om het boekwerk, inhoudende de nieuwe oorlogsorganisatie van het leger, welke organisatie tot dusver steeds voor het publiek bekend was, geheim te stellen, voor zoover men er de legersterkte uit zou kunnen opmaken, waardoor de sterkte en de opzet van onze weermacht aan het openbaar oordeel wordt onttrokken 2. Is de minister niet van meening, dat zoodanige geheim houding in strijd is met den geest van openbaarheid, waarvan in dezen tijd de nuttigheid is erkend, en met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond, en is de minister niet alsnog bereid, om mitsdien den nieuwen maatregel van geheimhouding in te trekken, opdat, zooals tot dusverre, voor het volk inzicht uwe ver»ehillen, eveneen» wensch- te, dat Philip niet binnen den be paalden tyd mocht terugkomen »Gij, Mis. Devereux »Ja. Ik zal een» openhartig met u spreken. Lang *óór ik met Hilton Devereux trouwde, had ik gene genheid opgevat voor mijn neef, Philip. Ik geloof, dat ik zijn vrouw geworden zou zyn, indien Frances Gardner niet op het tooneol wa» verschenen. Ik ben bet geweest, die bet valscbe gerucht heb ver- •preid, dat hen gescheiden heeft.» »Wel zoo In dat geval ben ik meer aan u verplicht dan gy aan mij,» zei Basil droogjes. »Tot mijn spyt ging Philip dadelijk na het afbreken hunner verloving op reis,» vervolgde Agatha, »en verloor ik hem geheel uit bet oog. Myn huwelyk en de dood van mijn echtgenoot vielen voor in den tyd van zijn lange aiwezigheid. Eenigedagen geleden heb ik mij tot de dame gewend, die onder den naam van miss Hamilton bekend staat, ten eiode haar op te dragen zijn verblijfplaats op te sporen. Daar ik haar niet als Frances Gardner kende, heb ik haar de geheele geschiedenis van het begin tot bet eind mee-" gedeeld.» Wordt vervolgd,) AXELSCHE m COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1