GEZOCHT 81 GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u vvscli - VI aan deren No. 43. VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1925. 41e Jaarg. Uit den Raad. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zooals we aan het slot van ons verslag meldden, zouden we nog terug komen op hetgeen bij de omvraag behandeld werd in de zitting van 27 Aug. jl. We waren verhinderd dit in ons vorig nummer op te nemen en ook thans zou ons blad nog te klein zijn, indien we woordelijk mochten weergeven, wat toen is gezegd. De agenda was tamelijk vlot ver- "loopen en zoo bleef er een ge schikte tijdruimte open om eens te gaan boomen. Dhr. Van Dixhoorn opperde het idee om naar aanleiding van de ramp, die een groot deel van ons land getroffen heeft, evenals door sommige groote gemeenten ge daan wordt, een huis te bouwen in Gelderland en Brabant, of zoo dit de gemeente te zwaar mocht vallen, dan zoo mogelijk in ver binding met andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij ge looft niet, dat het toegestaan zou worden door Ged. Staten om geld daarvoor uit de gemeentekas te nemen, maar men zou de gelden, welke voor de werkeloosheid be steed worden kunnen verzamelen en daarmee bouwen, om dan tevens het werk door de werke- loozen zelf te doen uitvoeren. Practisch acht hij zulks mogelijk en men zou daarbij een drieledig doel bereikensteun voor de getroffen streken, steun voor de werkeloozen en een blijvende monumentale herinnering aan het geen Zeeuwsch-Vlaanderen ter leniging gedaan heeft, wat toch ook van moreele beteekenis is voor het nageslacht. De Voorz dacht dat het niet gemakkelijk zou gaan om daarvoor het noodige geld op te brengen. Er is hier reeds een bedrag van f2057 opgehaald, wat voor onze gemeente zeer mooi is; maar dit geld is verzonden en dus weg, daarom is het thans te laat voor dat plan. En wat de werkloosheid betreft, weten we nog niet, wat daarvoor noodig zal zijn, er is een bedrag in de begrooting uit getrokken, maar of dat voldoende (9 Weer ging de deur van het kantoor open en een net gekleed jong meisje verscheen op den drempel. Het was Hester Penrose, die zich aa haar dagelykscheu arbeid naar huis begat. »Met uw verlof,zei Basil Wyl- lie, zijn hoed afnemende; »kunt ge me soms den naam zeggen van de dame, die hier zoo even uit gegaan is »Ja. Miss Hamilton,* antwoord de Hester. »Miss Hamilton her haalde de andere op verwonder den toon. Daarna met een blik naar de koperen plaat aan de deur: >Is het de dame, die dit kantoor houdt ?c Ja. Doch ge ziet, dat ge haar thans niet spreken kunt. Miss Hamilton is naar huis gegaan. Het bureau is voor van daag gesloten.* »Hoe lang is het gewoonlyk open »Van tien tot vijf.* Basil Wyllie bedankte haar voor hare inlichtingen en ging verder, Hij bad eene ontdekking gedaan, of te weinig is weten we nog niet. Dhr. Van Dixhoorn voegde aan zijn betoog nog toe, dat hij juist daarom vrijmoedigheid had om zijn idee naar voren te brengen, omdat hier spontaan is gegeven en hij wil er speciaal de aandacht op vestigen, dat wijk F., waar hij collecteerde, hulde verdient. Het is niet de wijk, waar de groote gaven verwacht werden, maar men gaf er overal en men liet daar blijkbaar niet de porte- monnaie, maar het hart spreken en dat verdient hulde. En daarom meende spr. ook, dat zijn idee algemeen instemming zou vinden en zou hij gaarne de meening van den Raad hooren. De Voorz.Dan is het 't best, dat de heeren zich uitspreken. Dhr. Oggel merkte naar aan leiding van de laatste woorden van dhr. Van Dixhoorn op, dat zonder onderscheid de geheele gemeente, dus alle wijken hulde en dank van den Raad verdienen. Er is overal goed*gegeven. En als het geld nu niet verzonden was, had men misschien daarvan een gedeelte voor het uitgesproken doel kunnen bestemmen. Maar wat de historische waarde betreft, gelooft hij, dat. ook deze wijze van steunverleening, zooals die door het geheele land geschiedt, wel in de geschiedenis zal zijn vastgelegd, al is dat niet met name in de gevels der huizen te lezen. Ook achtte hij het moeilijk om in alle gemeenten te polsen, in hoever men ge zamenlijk voldoende geld be schikbaar wil stellen en spr. betwijfelde, of men een voldoende som bij elkaar zou krijgen. Misschien zou het mogelijk zijn om met den jaardag van de Koningin, die een liefdadigheids dag zal worden, iets te verzinnen b.v. door in geheel Zeeuwsch- Vlaanderen bloempjes voor dat doel te verkoopen. Dhr. 't Gilde was echter een andere meening toegedaan. Ook hij was getroffen door de offer vaardigheid in 't geheele land en van Axel in 't bijzonder. Als in 't geheele land naar diezelfde Vertrouwend# op het tortuiu, dat hem wachtte, had Basil al meer en oneer schulden gemaakt en telkens grooter sommen opge- Domen. In geval Philip Sherweod binnen den gezetten tijd moeht teragkeeren, eene Mogelijkheid waaraan hij Diet zonder angst kon denken, zou zijn toestand verre van aangenaam zijn. Toen hij eeDige dagen later in het park slenterde, trok eene schoone, blonde dame, die hem op een vurig, donkerbruin paard voorbijreed, zijne aandacht. Hare slanke gestalte kwam allervoor- deeligst uit in het nauwsluitend, donkerblauwe rijkleed, een over vloed van goudkleurig haar was bedekt met een koket hoedje, en het kleine handje hield de teugels van het edele ros met eene be valligheid en kracht, welke zijüe bewondering wekten. »Ik zou wel eens willen weter, wie dat zjju kau,< dacht Basil. »Ik herinner mij niet, haar ergens ontmoet te hebbeD.* Den volgenden morgen was hij weer in het park, ditmaal te paard, toen hij eensklaps een donderend hoefgetrappel, vergezeld van het geschreeuw van eenige wandelaars achter zich hoorde. Hij wend de zieh «nel in den zadel om, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverten'tiën worden franco ingewacht, uiterHjk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. mate wordt geofferd, dan zullen er wel een paar millioen bijeen gebracht worden. Maar er is toch een grens, zei spr. en daarom verwachtte hij wel, dat het voor stel van dhr. Van Dixhoorn in zijn geboorte zou smoren. Spr. betreurde het, dat deze hier een aanval deed op het kleine schijntje geld, dat Axel offert voor werkeloosheid en bovendien nog volgens ministerieëel besluit moet worden uitgekeerd. Hij meende, dat wat nu nog gedaan moet worden voor schadever goeding in de geteisterde streken, moet komen van Rijkswege, dan dragen daartoe alle belastingbe talers een steentje bij. Dhr. Van Dixhoorn protesteerde tegen de meening, als zou het de bedoeling zijn om geld te onttrekken aan de werkeloozen. Het is hem juist te doen om hen te steunen en ginder de werke loozen te werk te stellen, die dan daar onder dak zijn en gevoed worden. Het zou hun juist ten goede komen. Dhr. 't Gilde Ik dacht, dat de Burgemeester van Borculo maat regelen trof, om den stroom van werkeloozen naar zijn gemeente tegen te houden De Voorz.Ja, maar niet op deze manier. Wanneer daar werk lieden komen, om een huis voor de dakloozen te bouwen, dan krijgen die huisvesting. Dhr. Van Dixhoorn lichtte nog maals zijn bedoeling toe: We geven een huis en brengen daar toe materialen en werkkrachten mede, die we het zelf laten bouwen. Dhr. P. de Feijter zeide ook, dat Axel een flink bedrag heeft geofferd en vond het een mooie gedachte, dat reeds zooveel is bijgedragen, maar nu mag men niet te veel eischen en om nog eens te collecteeren of uit de belastinggelden een bedrag af te zonderen, dat vond hij bezwaarlijk. Hij zou het er nu maar bij laten. Misschien komt er nog meer binnen, dan ze noodig hebben? En welk monumentaal gebouw zou men dan wel willen stichten Aan wie moet men dat geven »Te drommel. Dat is de blonde riep hij onwillekeurig uit. »Haar paard is op hol geslagen. Hij hield het zijne in en wachtte, tot het hollende dier bij hem zou komen. Juist, toen hy hem voobij zou snellen, greep hij met kraeht den teugol in zijne rechterhand en bracht den vluchteling tot staan. »Ik ben u grooten dank ver schuldigd, dat ge mij gered hebt, misschien wel van den dood,* sprak eene zachte, welluidende stem, welke maar heel weinig schrik of ontroering verried. »Ik heb Faust nog nooit zoo gezien. Onder het spreken klopte ze met haar sierlijk handje het tril lende dier op den nek, om het tot bedaren te brengen. »Ah, Mrs. Devereux, gelukkig dat ge het er zoo goed afgebracht hebt Een der heeren die het hollen de paara nagereden waren, boog zich voorover in den zadel, ter wijl hij Agatha Devereux geluk- wenschte. Basil kende hem. Hij had kapitein-Malet dikwyls in de club ontmoet en dank zy hem, kon hij dadelyk voorgesteld wor den aan de schoone, jonge wedu we, wie hy zoo bytyds ter hulp was gekomen, De Voorz.Dat is van later orde. Dhr. Van Dixhoorn merkte op, dat men natuurlijk nu niet in finesses kan treden. Het was enkel zijn bedoeling om te weten of de Raad iets voor zijn idee voelde en zoo ja, dat dan B. en W. de gedachte nader zouden uitwerken. De Voorz. kon zich daar goed mee vereenigen, doch dhr. J. de Feijter vond het toch goed om alvorens stappen te doen in die richting, eerst eens door omvraag de meening van den Raad te doen kennen. Hij was daar niet zoo gerust op. De Voorz. achtte zulks niet noodig. B. en W. kunnen het eens overwegen en mocht er bij den Raad geen animo voor zijn, dan kan daar rekening mede ge houden worden, in elk geval wordt er geen geld uit de kas genomen. De Raad berustte hierin en we gelooven, dat B. en W. zich met de studie over dit thema niet moeilijk behoeven te maken. Er zal wel geen meerderheid voor verderen steun gevonden worden, die trouwens ook geen nood zaak is. Een ander punt, dat veel tongen in beweging bracht, was de zaak der gasvoorziening teTerneuzen. Er is terecht opgemerkt, zeide dhr. 't Gilde, dat de houding van het gemeentebestuur ten opzichte van de gemeente Axel beneden critiek is. Men behandelt ons als een schoteldoek voor een dweil en hij heeft zich afgevraagd, als er nog geen antwoord is, of het dan geen tijd werd, die onderhandelingen maar af te breken en hun te toonen, dat als ze ons zoo behandelen, wij hen kunnen missen als kiespijn. Laten we liever de menschen 'helpen in onze eigen gemeente. In de buitenwijken zitten ze te snakken naar gas, ze kunnen op Spui niet wachten, geen dag en geen nacht en spr. zou gaarne zien, dat die menschen spoedig geholpen werden. Agatha weigerde af te stijgeD. Ze liet Faust een halt uurtje op en Deer stappen. »Zoo zal hij wel bedaarder werden,* zeide ze tot deD kapitein Malet en Basil Wyllie die aan weerszijden van haar re den. Eer ze afscheid namen had Wyllie een allervriendelijkste uit- noodiging vaD haar ontvangen, haar in haar huis in Parklane een bezoek te brengen. Den volgenden Donderdag ging Wyllie naar het huis van mrs. Devereux, Agatha bevond zich alleen in ee.De prettige, koele ka mer, geheel met bloemengeur ver vuld, toen de knecht hem aan meldde. »Ik hoop, dat Faust beter heelt opgepast, sinds dien morgeD, mr. Devereux zeide bij glimla chende. »0, ja Ik kan met hem doen, wat ik wil. Het arme beest moet ergens van geschrikt zijn, anders begrijp ik bet niet, zonder u zou het leelijk met my hebben kun nen afloopen mr. Wyllie. Ik zal u altijd dankbaar blijven, dat ge me zoo moedig zijt bijgesprongen.* »Het is een eer voor mij u een dienst te hebben kunnen bewyzen* Basil's oogen rustten onder het sprekeD op een photographic, welke op een zytafeltje stood, De Voorz. kon niet anders zeggen, dan hetgeen men reeds weet, n.l. dat geconfereerd is en naar Terneuzen een briefje is geschreven, doch het antwoord laat nog op zich wachten offi- ciëel is nog niets bekend. Nu kunnen we ons op tweeërlei standpunt stellen, zei de Voorz., n.l. als gemeentebestuur en dan de onderhandelingen afbreken, omdat de behandeling van Ter- neuzen tegenover onze waardig heid niet te verdedigen is, of als koopman en dan trachten alsnog accoord te krijgen. In elk geval zijn we niet netjes behan deld door B. en W. van Terneuzen. In een conferentie hebben zij ons toegezegd, dat in de eerst volgende raadszitting (dat zou dan in Januari van dit jaar zijn) de zaak zou wórden behandeld en tot heden is er niet over ge sproken. Dhr. P. de Feijter zou het nog maar een beetje willen afwachten, we wachten nu toch al zoo lang en aan de aansluitingen van Spui kan toch wel worden begonnen. Dhr. 't Gilde dacht, dat die uitbreiding met de aansluiting van Terneuzen in verband stond. Dat was toch ook de meening van den Directeur der gasfabriek? Dhr. de FeijterJa, het staat wel met elkaar in verband, maar daarom is het niet noodzakelijk om op Terneuzen te wachten. De Voorz. waarschuwde er voor, om nu een besluit te nemen en wilde eerst de beslissing van den Hoogen Raad afwachten in zake de electriciteit. Dhr. Dieleman zou liever maar besluiten. We moeten het een of ander doen, Terneuzen neemt een loopje met ons en daarom zou hij die onderhandelingen ook maar wenschen af te breken en Spui, Magrette en de Sassing bij het gasnet aansluiten. Er is daar meer gebrek aan gas dan aan electri citeit. Bovendien de geruchten luiden, dat Terneuzen zelf een gasfabriek zal bouwen en misschien beleven we dan nog, dat Terneuzen gas levert aan Axel Ze vertoonde de beeltenis van «en man met een ernstig, vriendelijk gelaat, denkende geestige oogen en een kleineD, gepuoten bsard. »Rent ge misschien het origi neel vrosg Agatha Devereux, die zyn blik volgde. »Ja. 't Is het portret van mijn neet Philip Sherwood, den man naar wiens verblijfplaats in den laatsten tijd zoo lang is gezocht.* »l8 Philip uw neef?* zeideze, niet zonder verwondering. »Wel, wel 1 Hij staat tot mij in dezelfde betrekkiDg, zijne moeder en de myne. waren zusters.* »Dan zyu wij beiden ook nog min of meer verwant, mrs. De vereux, zei Basil operustigen toon. »Dat zie ik niet in,antwoord de de weduwe met eeD lachje. »Myne moeder en Philip's vader waren broeder en zuster.* »Ab, zoo I Gij behoort tot een anderen tak der familie. Denkt ge,* ging ze na eenRe oogenblik- ken voort, dat Philip Sherwood nog in leven is »Neen. Anders zou by wel op gedaagd zijn, om zijne aanspraken op de erfenis te doen gelden. Ge weet misschien, dat er een millioen op hem wacht, nu onze oom Robert Sherwood overleden is {Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1