Voeten PU KOL Gemengd Nieuws. liet zilverer -^ilksfowt Aoningm. a<> ir x .iinklijk echtpaar heeft Voj^-a het „Hdbid." het voor enen het zilveren huwelijksfeest, dat gelijk bekend is, in huiselijken kring lierdacht zal worden, op het paleis „Het Loo" te vieren. Door de Koninklijke familie is Vrijdag een bezoek aan Haar lem gebracht. Van dit bezoek is door de Haarlemmers een feestdag gemaakt, een Koninginne dag bij uitnemendheid. Allerwege hing de driekleur uit. Porto-verlaging. Het voornemen bestaat om het port van de voor het buitenland bestemde briefkaarten, ingaande 1 October aanst. tot 10 cent te verlagen. In verband daarmede wordt in overweging gegeven om niet meer briefkaarten van 121/s cent in te slaan dan noodig zijn voor het verbruik tot den genoemden da tum daarna is de waarde van de briefkaarten van 121/» cent gelijk aan die, voorzien van een zegelafdruk van 10 cent. Een voordcelig saldo. Naar men verneemt sluit de exploitatierekening van de poste rijen en telegrafie over 1924 voor het eerst sinds 1916 weder met een voordeelig saldo en wel van rond f5.6 millioen. Het winst cijfer van den postdienst, met inbegrip van den postcheque- en girodienst, bedraagt rond f5 1 millioendat van de telefonie rond f4.9 millioen, terwijl de telegraafdienst een nadeelig saldo aanwijst van rond f4.4 millioen. Tot dit voorloopig saldo van f5.6 millioen heeft in de eerste plaats bijgedragen de vermeerde ring van inkomsten tengevolge van uitbreiding van alle takken van den dienst. (Alleen het bin- nenlandsch telegramverkeer liep eenigszins terug). Daarnaast deed de bezuiniging op de exploitatie uitgaven haar invloed gelden om dit gunstig resultaat te bereiken. Het nieuwe Wetboek var. Straf vordering. Naar „De Residentiebode" me dedeelt, is thans definitief beslist, dat het nieuwe wetboek van straf vordering op 1 Januari a.s. in werking zal treden. Volkenbondsvergadering. De Nederlandsche delegatie naar de zesde Volkenbondsvergadering welke op 7 September a.s. te Ge- nève zal aanvangen, zal als volgt zijn samengesteld: jhr. dr. W. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs prof. jr. mr. W.J.M van Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Leiden mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, vertegen woordigers mr. J. Limburg, lid van de Ged. Staten van Zuid- Holland prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, referendaris, chef der afdeeling Volkenbondszaken van het Departement van Buitenland- sche zaken, plaatsvervangendever- tegenwoordigers. Naar het „Hbld." verneemt, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken ter bijwoning van de ver gadering zich voor korten tijd naar Genève begeven. AXEL, 1 September 1925. Er was gisteren weer een beetje afwisseling in ons stille stadje. H. M. werd gisteren 45 jaar, een kroonjaar, dat zeker in ver scheidene plaatsen met meer geestdrift «eou zijn gevierd, indien niet een verlangen van H. M. was uitgegaan, om gelden die voor mogelijke feestviering dien dag zouden worden besteed, beschik baar te stellen voor den nood in Brabant en Gelderland. Ofschoon hier ter plaatse geen feestplannen bestonden, werd toch de dag alles lehalve onopgemerkt gepasseerd, want bijna van huis tot huis hing vooral in de hoofdstraten de drie kleur uit en het mag gezegd, dat het den vreemdelingen trof, dat hier zooveel sympathie werd be tuigd voor onze Vorstin. Behalve vlaggentooi trok ook de aandacht het gezang der met oranje versierde jeugd, die in j groepjes de straten door trokken. 's Middags maakten de leerlingen en personeel der bewaarschool ook weer hun rondgang. Het was lief om de kleuters met hun vlaggetjes te zien zwaaien en stappen. 's Avonds kregen we de tradi- tioneele concerten, terwijl ver schillende kindergroepen met lampions door de straten gingen. Voor muziek en zang was weer veel belangstelling. De markt stond vol en het is reeds meer opgemerkt, dat dit plein voor dergelijke gelegenheden toch eigenlijk te klein is. Het zou misschien met betrekkelijk geringe kosten nog wel wat uit te breiden zijn men is nu toch volop aan straten en pleinen bezig. Een goede gelegenheid om er eens aan te herinneren, dachten we. „Concordia" zette de concerten in en gaf een mooi programma te hooren. De zangvereeniging „Oreiio" gaf eenige vroolijke stukjes, waarvoor helaas geen stilte genoeg was. De zuster vereniging „Hoop op Zegen' gaf eveneens eenige nummers ten beste, waarna „Concordia" den avond sloot met de tweede helft van het programma. Het was een heerlijke 31 Augustus-avond. Ingezonden Mededeelingen Een snoepreisje. J.l. Zaterdag werd ook door de Geref. Knapenvereeniging welke vereeniging doet dat tegen woordig niet een reisje gemaakt naar het badplaatsje Knocke. Mt?n schrijft ons daarvan het volgendeOfschoon een heel eind van het centrum van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen verwijderd, is die tocht met het moderne vervoermiddel de vrachtauto tegenwoordig tamelijk vlug gemaakt. Over Philippine, ijzen- dijke, Waterlandkerkje, Oostburg, Draaibrug, door het oude stadje Sluis was het grensdorp St. Anna ter Muiden in nog geen twee uur tijds bereikt. Hier moest dhr. De Blaaij zijn snellooper laten staan, wegens grensformaliteiten en stapten we dus over op de tram, die ons naar de Belgische duinen bracht. De eerste gang was om de kustbatterij te bezichtigen, die in de oorlogsjaren zooveel van zich liet hooren. De betonnen groeven waren nog aanwezig, doch het afweergeschut was heelemaal onklaar gemaakt. Toch gevoelden we er ons veilig en vreesden we niet voor naderende vijandelijke oorlogsschepen of met oorlogsballen gewapende vlieg tuigen, zoodat we er rustig onzen boterham verorberden. Na den maaltijd naar zee (Juist verkeerd. Red.) Schoenen en kousen waren spoe dig uit, sommigen verwisselden hun reiscostuum zelfs met een zwempak en heerlijk was het rond te spartelen in het zoute nat van de Wielingen. Schoon is de zee en indruk wekkende macht gaat er uit van die ontelbare golven, welke een mensch als een veertje op en neer doen dansen. Eenmaal daartusschen gevoelt men het gevaar van den grooten slokop. Vreeselijk was het te hooren, hoe hier een paar dagen geleden nog een 13-jarige knaap, ofschoon goed zwemmer, door een golf was meegesleept, terug de zee in, zoodat men hem niet meer heeft gezien. Maar kt.men we terug op onze reis. Na het bad werd nog een wandeling gemaakt, terwijl eenige versnaperingen en souvenirs wer den gekocht, alnaar de porte- monnaie met Belgische kluiten gevuld was, en zoo werd het langzamerhand weer tijd voor de tram, die ons ongestoord bij de auto bracht. Toen we daarin plaats hadden genomen, tuften we met eenige wijziging dezelfde route terug en waren blijde de onzen 's avonds te kunnen be groeten, welvoldaan over het genot van dit heerlijk vacantie tochtje. Geslaagd voor het toelatings examen voor de Chr. kweekschoo te Middelburg C. Sol, DriewegenA. Naeije AxelM. de Jonge, Zaamslag E. de Feijter, Zaamslag D Galle Zaamslag J. Deurwaarder, Zaam slag. Wielerwedstrijden. De wielerenthousiasten konden j.l. Zondag aan de Sassche wieler baan hun hartje ophalen. In het kamp kwamen René Vermande), van Brussel, Belgisch kampioen, die tweemaal de „Ronde van België" won, en welke ook te Parijs meermalen lauweren oogst te verder Maurice de Waele, Van Hijfte, Oscar Daemers, de gebr. Van de Velde uit Gent, en verschillende bekende Belgische renners. Uit Nederland waren er drie, Jo van Boxsel, Karei Meerbach en Bram Ranschaert. Het was ceigrootsch opgezet programma, dat slechts op één punt teleurgesteld heeft en het was niet te verwonderen, dat duizenden ooggetuige waren, van de spannende races. Onder een enorme belangstel ling meer dan 5000 toeschou wers waien aanwezig begonnen de wedstrijden ongeveer 3 uur. In de finale der snelheids- matches kwam de Belgische sprinterskampioen dusdanig te vallen, dat deze reeks niet kon doorgaan. De uitslagen zijn aldus a. Snelheidsmatch tusschenjo van Boxsel en Oscar Daemers. Ie reeks 1. Van Boxsel 2. Daemers. 2e reeks 1. Daemers 2, Van Boxsel 7*. wiel. Afvallingsrit werd gewonnen door Libor van de Velde, 2e Meerbach, 3e Degelas, 4e Pier van de Velde, 5e Mechaut, 6e Dick. b. Australische achtervolging Vermandel-De Waele-Van Hijfte winnen na 10 ronden op Ran- schaert-Van Hee 200 meterDe Muynck gevallen. c. 100 K.M. koppelmatch met 5 klassementen. 1. De Waele-Van Hijfte 16 p. tijd 2 u. 40 m. 25 sec. 2. De Muynck-Van Hee 18 p. op 2 ronden. 3. Ranschaert-Degelas 8 p. 4. Meerbach-v. Boxsel 19 p. 5. Gebr. v. d. Velde 20 p. 6. Mechaut-Dick 21 p. Wegens de opgeloopen bles sures moest Daemers na de 88e ronde van verdere deelname af zien zijn koppelgenoot Verman dei, die den wedstrijd hierna alleen voortzette, gaf na de 314e ronde eveneens op. In de verschillende matches waren zeer mooie momenten, welke het publiek meermalen begeesterden. Donderdagmorgen vond te Breskens een ernstig ongeluk plaats. Een grossiersknecht reed met een handwagen met bussen door de dorpstraat. Op de bussen zaten twee jongens van 4 jaar, waarvan één de zoon van den grossier. Bij het wegrijden wuifde de moeder de kleinen nog na. Van tegenovergestelde richting kwam toen een molenaarswagen, beladen met 2500 K G. tarwe. Het ongeluk wilde dat de gros siersknecht niet ver genoeg voor dezen wagen uitweek en de bos van de as van den handwagen in aanraking kwam met een uit stekend gedeelte van den mole naarswagen. Hierdoor geraakte de *rossiersknecht den dissel van zijn wagen kwijt, deze maakte een kwartdraai, waardoor de bus sen op den handwagen omvielen, en één van de jongens, het zoontje van den grossier, onder het ach terwiel van den zwaren mole naarswagen terecht kwam. Het andere jongetje viel juist terzijde van de wielen en bekwam geen etsel. Het grossierszoontje echter kreeg het achterwiel geheel over den onderbuik. Hevig schreiend werd het knaapje opgenomen, en nadat geneeskundige hulp inge roepen was, bleek dat geen beenen gebroken waren, doch men moest met het oog op de ingewanden omtrent de verdere levensmoge lijkheid van het knaapje in het onzekere verkeeren. Overbrenging naar een ziekenhuis kon met het oog op den toestand niet gebeuren. Later op den avond is het knaapje aan de bekomen verwon dingen overleden. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, zijn de volgende onderschei dingen toegekend aan Zeeuwen benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau J. N. Eien baas, burgemeester van Krui ningen J. den Heijer, inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Middelburg benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. J. S. Clep kens, stationschef te Terneuzen; P. Ree, gezagvoerder bij de Mij „Zeeland" te VlissingenJ. C. van der Have, burgemeester van Oosterlandmej. M. G. A. de Man, munt- en penningkundige te Middelburg en H. J. Doele- man, eigenaar beschuitgeleifabriek „Zeelandia" te Zierikzee. Eere-medailles, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werden toegekend in zilver aan: C. Botting, tuinman, in dienst van jhr. H. A. van Doorn te Koude- kerke W. P. Calliber, godsdienst onderwijzer bij de Ned- Herv. Gem te Middelburg; mej. C. A. Jansen, onderwijzeres aan de armen naai en breischool te Middelburg den gepensionneerden opzichter der verlichting, eerste gezagvoerder a. b. van het lichtschip „Schou- wenbank", P. Krul; L J.Renique te Sas van Gent, oud-ploegbaas der Spoorweg Mij Gent--Ter- neuzen C. J. Duunk te Middel burgs instrumentmaker der tele grafie le klasse; mej. P. J. van Dale, dienstbode bij de familie Bronswijk te Oostburg; mej. A. J. van der Ginst, huishoudster bij den heer K. A. Sanderse te Schoondijke; mej. L. de Nooyer, voorheen huishoudster bij de familie Plugge te Oost en West Souburg. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde alhier het eerste elftal van de V. V. Axel een wedstrijd tegen een combi natie van de V. V. Ter Neuzen. Aanvankelijk scheen Axel vrij gemakkelijk een groote overwin ning te zullen behalen, doch na de rust bleken de Oranjemannen totaal uit vorm, terwijl Ter Neuzen steeds beter ging spelen. Bij de rust was de stand 3—1 voor Axel, terwijl het einde kwam met een gelijk spel (4—4). Ofschoon deze wedstrijd ge speeld werd voor een liefdadig doel en opgeluisterd werd door de harmonievereeniging Concor dia, was het bezoek niet druk. Zondagmiddag speelde Axel I tegen Vitesse van Hoboken, welk elftal met de rust een 1—0 voor sprong had. In de tweede helft maakten de vlugge Belgen, die ïun clubnaam alle eer aandeden, er 2—0 van met een vliegend schot. Toen kwam Axel even geweldig op dreef en maakte kort achter elkaar twee doelpunten, iet eene door fanatiek doorzetten en het andere met een stevig schot. Een spannende strijd van weerszijden om de overwinning te behalen, had geen succes, zoodat het einde aanbrak met gelijken stand (2—2). De korfbalclub Rapide had Zaterdagmiddag op het concours terrein alhier een ontmoeting met V. D. B. van 's-Gravenpolder. ammer dat Rapide in dezen wed strijd eenige goede krachten moest missen. Toch werd nog kranig aartij gegeven en de 0—2 neder laag die onze stadgenooten leden, mag dan ook eervol genoemd worden. Uit Borculo, enz De benadeelden kunnen thans de biljetten invullen waarop de schade aan onroerend eu roerend ;oed en in het bedrijf, wordt opgegeven. De volgende waar schuwingen zijn door burgemees ter De Muralt Daar aanleiding hiervan uiigedetld „Waar het algemeen belang eischt, dat bij de verdeeling der schadevergoeding een zoo groot mogelijke billijkheid wordt be tracht, zal deze eigen aangifte zoo noodig worden gepubliceerd." „De landbouwers in mijn ge meente wijs ik er op, dat het noodzakelijk is om al die maat regelen te treffen, welke kunnen dienen tot het samenorengen van veldgewassen, welke nu nog ver spreid of verstrooid moeien lig gen of welke kunnen strekken tot het beveiligen tegen nadeelige invloeden van weer en wind van datgene wat reeds was geoogst. Mocht eventueel tegemoetko- miug ia schade plaats viuden, dau zal degene, die ten deze nalatig is gebleven, stellig de nadeelige ge volgen onder vinden." De N.V. Brandspuitentabriek v.h. A. Bikkers en Zoon te Rot terdam heett aan Borculo Koste loos haudbrandbluschapparaten in bruikleen aangeboden voor de houten tijdelijke woningen. Door den hevigen regenval van Woensdag zyn te Borculo verscheidene inboedels, die in de ongedekte woningen waren gelaten, zwaar beschadigd. Er is thans naar schatting ca. 1 millioen gulden bijeengebracht. Hiermede kan de hersteiarbeid nog slechts voor een zeer klein deel bekostigd worden. Ruime toevloeiïug van giften is dus noodzakelijk, zal de bevolking der getroffen gebieden behoorlijk voor den winter verzorgd worden. Woensdag bracht de Minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, met den commissaris der Konin gin in Noord-Brabant een bezoek aan de geteisterde gemeenten Langenboom en Zeeland. Het dagelijksch bestuur van het Nationaal Steuncomité heeft Vrijdag deze streek bezocht. De Fransche regeering heeft door bemiddeling van den Fran- scben gezant aan den minister van Buitenlandsche zaken een belangrijke gift doen toekomen ten behoeve van de onlangs ge teisterde streken in Gelderland. Zaterdagnacht stortte bet dak van de bewaarscbool te Borculo in. De regen die gevallen was, had het houtwerk te zwaar ge maakt. Gelukkig, dat aan het voornemen om hier een paar klassen van de lagere school onderw ijs te doen geven, nog geen uitvoering was gegeven. Het Hoofdbestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis ontving van den Japanschen Zaakgelas tigde een gift ten behoeve der slachtoffers van de stormramp. Blijkens de eerstdaags-verschij- nende tweede verantwoording van den penningmeester van het Nederl. R. K. Huisvestingscomité was door dit Comifé op 27 Augus tus een bedrag van meer dan f 125 000.— ontvangen. Daarvan was ongeveer 100.000 bestemd voor de slachtoffers in A oord- Brabant, terwijl door den com missaris der Koningin zelf nog ongeveer 17 000 was ontvangen. Vrijdag heelt de penningmees ter de eerste 100.000 afgedra gen aan bet Provinciaal Comité tot hulpverleening by rampen van algemeenen aard in Noord- Brabant. (Voorzitter de Commis saris der Koningin). Medegedeeld kan worden, dat het Provinciaal Comité zich ge wend heett tot den minister van Tinanciën met het verzoek al- geheele vrijstelling van belasting te willen verleenen aan de ge troffenen in deze provincie, zoo wel wat betrett de grond- en per- soneele belasting als de inkom stenbelasting. Bij besprekingen te Zeeland en angenboom heeft het Nat. Steun comité verklaard, dat het niet alleen zal zorgen voor het her stel V8n Borculo, doch even goed voor dat van de verwoestingen 'n Noord-Brabant, zoodat dus ook deze provincie haar aandeel zal ontvangen uit de algemeene col lecte van het Nationaal Steun» oomUi Shikgeloopen, branderige, door eelt of knellend schoenwerk pijn lijk geworden voeten, verzacht en geneest men met 30-60-90 ct.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2