Hoofdpijn 3 Verordening voor auto bussen. Volgens een schrijven van Ged. Staten moet in de verordening betreffende de veiligheid van het verkeer in autobussen ook de volgende bepaling worden opge nomen „Het is verboden te rijden met een motorrijtuig, waarin klap stoeltjes, tabouretten, losse zit plaatsen of welke voorwerpen ook, dienende om in bijzondere gevallen als zitplaatsen gebruikt te worden, aanwezig zijn." Z. h s wordt besloten hieraan te voldoen. 4. Verordening betreffende het slaehtlokaal. Besloten wordt z. li. s. deze verordening aan te vullen over eenkomstig het schrijven van Z.Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken. Dit geldt spe ciaal den leeftijd van een kalf, een jong rund, een veulen en een jong paard. Art. 4 der verorde ning zal nu aldus luiden: Voor het gebruik van het slaeht lokaal voor het slachten van de hieronder genoemde dieren wor den de navolgende bedragen ge heven voor een schaap of geit f0,50, een varken beneden 100 K.G. f 1 een varken van 100 K.G. en daarboven f 1,50, een kalf van hoogstens 12 maanden f 1, een ezel f 1,50, een jong rund, os of stier van 2 jaar en ouder f3,—, een veulen, maximum leeftijd 12 maanden f 1, een jong paard ouder dan 12 maanden, doch jonger dan 2 jaar f 2,50, een paard f 5,—. 5. Adres van A IJzebaart en 12 anderen Adressanten, allen bewoners van de Oude Wijk (wijk F 62 tot en met 76) geven te kennen dat tusschen hunne woningen en de bestrating een strook grond ligt, welke in den zomer veel stof veroorzaakt, terwijl het in de natte wintermaanden een modderpoel gelijkt. In verband met de huidige verbetering der straten verzoeken zij de bovenbedoelde strook te verharden met de uit andere straten vrijgekomen keien. Overeenkomstig advies van den gemeente-opzichter, die voorstelt met de volledige bestrating te wachten tot eventueel de Rijks weg wordt overgedragen aan de Gemeente, stellen B. en W. voor, om voorloopig een pad langs die woningen te leggen met oud materiaal. Dhr. 't Gilde vraagt of de be woners daarmede geholpen zijn, want dan blijft toch de modder poel bestaan tusschen het pad en de straat De Voorz. licht toe, dat het de bedoeling is een pad te leggen langs de huizen en van daar een paar verharde paden naar de straat, zoodat de menschen dan niet meer door het slijk moeten. Dhr. Oggel acht het geld ver morsen om dat groote gedeelte geheel te bestraten, dat heeft geen doel en de steenen zouden direct onder het gras zitten. Dhr. P. de Feijter zou dat meer noodig achten langs de huisjes bij Karei van Drongelen. De Voorz.Dat komt later, want dat is het verlengde van den nieuwen weg. Spreker zou liever niet op de zaak vooruit- loopen en geleidelijk, zooals men nu bezig is, den toestand ver beteren. Dhr. Dieleman merkt op, dat die weg in de Oude Wijk toch erg smal is en zou willen vragen, als het toch Rijksweg is, dezen te verbreeden. De Voorz. stemt toe, dat de weg te smal is, maar zegt, dat B. en W. in onderhandeling zijn met het Rijk om dien weg over te nemen en dan komt die vanzelf in orde, evenals de andere straten. Zoo is het ook gesteld met de Koestraat, die gedeeltelijk nog aan het Rijk behoort. Z. h. s. wordt het voorstel goedgekeurd. 6. Adres van gssverbrulker». Onderteekend door plus minus 200 personen is aan den Raad het volgende adres verzonden Ondergeteekenden, allen gas- verbruikers te Axel, verzoeken den Raad een zoodanig besluit te nemen, dat de gasverbruikers, direct noch indirect schade zullen lijden door de electrificatie der gemeente, dat de winsfen der gasfabriek niet meer in de gemeentekas worden' gestort, maar ten goede komen aan de gasverbruikers en eventueeie tekorten worden ge dragen alleen door de gasver bruikers. Zij verzoeken ook een dusdanig besluit te nemen voor de elec- triciteit verbruikers. De Vourz. wi! aan adressanten doen weten, dat de tegenwoordige finantiëele opzet der Bedrijfs- exploitatie daarop gebaseerd is en ook als zoodanig wordt toe gepast, zoowel nu, als voor de toekomst. En wat het 2e gedeelte betreft, daaromtrent kan nog geen beslissing worden genomen. Het zou voorbarig zijn om de finan- tiën van een electriciteitsbedrijf te gaan regelen, terwijl er niet eens electriciteit is. Dhr. 't Gilde vraagt hoe het komt, dat dit adres zoo laat be handeld wordt, hij heelt het reeds in Februari geteekend. De Voorz. zegt, dat het adres pas is ingekomen. (Het draagt geen datum. Red.) Dhr. KruysseEr zijn men schen, die niet meer weten, dat ze geteekend hebben. Dhr. OggelDe menschen teekenen in den regel ook maar raak. 7. Kohier Hondenbelasting 1925 Dit kohier wordt vastgesteld op 120 aanslagen voor 123 honden in totaal ten bedrage van f629. 8. Vaststelling gemeentere- kening, enz. Voorgesteld wordt om de ge meenterekening over 1924 en die van de bedrijven voorloopig vast te stellen, zooals deze aan den Raad zijn aangeboden. Aangaande de Gemeente-reke ning rapporteert dhr. Kruysse mede namens zijn mede-leden, de h.h. J. de Feijter en Dieleman, dat de rekening in de beste orde bevonden is en adviseert tot vast stelling. Betreffende de rekening van het Grond- en Gasbedrijf brengt dhr. 'i Gilde namens zijn mede-leden de h.h. Weijns en Van de Casteel eveneens een gunstig rapport uit, behoudens de opmerking, dat de accountantsrekenng vrij hoog ge acht wordt. Dhr. Kruysse zegt, dat f 175 niet te veel is, als alles goed wordt nagegaan. Hef geeft een groote verantwoording, en als het niet goed gaat, krijgt hij ook alles op z'n kop. De Voorz. zegt, dat de accoun tant vroeger tweemaal, maar nu slechts een keer komt, om de boeken na te zien. Dhr. 't Gilde Bij informatie bleek, dat hij dit jaar eenmaal 3 dagen is geweest en daarvoor afzonderlijk reiskosten in rekening bracht, zoodat de kosten f190 in plaats van f 175 werden. Dhr. Kruysse hoort terzijde, dat dit accountantsonderzoek niets beteekent, en zegt, dat we het dan wel laten kunnen. Dhr. Oggel: Die man doet zijn werk wel goed, maar ik hecht er niet veel waarde aan, omdat er herhaaldelijk door den accountant adviezen zijn gegeven, die toch niet opgevolgd worden. Dhr. 't Gilde vindt het nogal sterk, dat als hij van een lid van het Dag. Bestuur hoort, dat deze geen vertrouwen heeft in het accountantsonderzoek. Dhr. Kruysse Als de accoun tant de gegevens van den Direc teur der Gasfabriek maar klakke loos overneemt, dan stemt hij toe, dat het onderzoek niets waard is. Dhr. Oggel: Zoo gebeurt het toch. De Voorz.Als de heeren zich kunnen vereenigen met het rap port, dan wordt de rekening als goedgekeurd beschouwd. Ook ten aanzien van de reke ningen van den Vleeschkeurings- dienst en die van het Armbestuur rapporteert dhr. Baert, namens de h h. P. de Feijter en Van Dix- hoorn, dat deze in orde bevonden zijn. 9. Aanbieding begrootingen 1926. De Voorz. zegt dat de Ge meente-begrooting voor 1926 ge reed is en deze geraamd is op een totaal van f 152.543,85, met een hoofd, omslag van f 750UÜ. Ook is ingediend de begrooting 1926 van het Armbestuur, waar voor subsidie wordt gevraagd van f9000. Beide begrootingen zullen een volgende zitting in behandeling komen, nadat ze zijn onderzocht door den raad, die daartoe in 2 afdeelingen wordt gesplitst Bij loting wordt beslist, dat tot de le afd. behooren de h h. Oggel, Van Dixhoorn, Weijns, Baert, Van de Casteel en P. de Feijter. Tot de 2e afd. behooren de heeren Koster, Kruysse, 't Gilde, Diele man en j. de Feijter. 10. Mededeelfng Tan den Vooriltter. Aan het eind der agenda doet de Voorz. mededeeling van den toestand in zake de nieuwe be stratingen in de gemeente. Nidat de nu in bewerking zijnde ver beteringen zijn aangebracht, wach ten nog Gentsche Vaartstraat, gedeelte Kerkdreef, Weststraat en Oude Wijk, de verbinding tus schen Koestraat en Weststraat, de verlengde Julianastraat, een gedeelte Singelweg en de ver binding tusschen Stationstraat en Nieuwstraat. Dat alles stellen B. en W. zich voor nog dit jaar af te werken, omdat er geld voor beschikbaar is uit de begrooting 1925. Daarom zal in een vol gende vergadering worden voor gesteld om het benoodigde be drag op de begrooting af te schrijven. Tevens wordt met de Noord polder onderhandeld om den weg langs de vroegere Normaalschool te verbeteren. Dhr. J. de Feijter betreurt het dat hij niet heeft hooren noemen den Oudenweg, zoodat die weer in zijn ouden toestand blijft. De Voorz. ontkent dit, want reeds a.s. Maandag wordt daaraan begonnen, zoodat die met de bietencampagne klaar kan zijn. Dhr. Kruysse wijst nog op het straatje bij Knorrenburg, dat de Weststraat met de Koestraat ver bindt. Daar zou ook wel riolee- ring noodig zijn. Ook de weg in de Oude wijk langs R. Scheele eischt verbetering, wat reeds door dhr. 't Gilde is opgemerkt. De Voorz. zal met het gespro kene rekening houden en vraagt machtiging tot uitvoering van de genoemde werken. Dhr. 't Gilde zegt, dat de be strating in onze gemeente gunstig afsteekt tegenover die in naburige gemeenten, maar het spijt hem, dat de straat door het 2e gedeelte van het bouwplan moet wachten tot het volgend jaar. Dhr. OggelDat behoort bij het grondbedrijf. De Voorz. bevestigt dit en zegt dat dit in de begrooting behan deld wordt. Bovendien is er geen personeel genoeg om alles tegelijk af te maken. Z. h. s. wordt hierna machtiging verleend om ook de overige straten te verbeteren. Ingezonden Mededeelingen. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 6o c. Mijnhardt 11 Omvraag. Bij de omvraag werd door dhr. van Dixhoorn het idee geopperd om al of niet in vereeniging met Zeeuwsch Vlaanderen een of meer huizen te bouwen te Borculo, ter bestrijding van werkloosheid. Door dhr. 't Gilde werd de gaslevering aan Terneuzen ter sprake gebracht, waarna besloten werd pertinent antwoord te vragen aan Terneuzen en anders de onderhandelingen af te breken. In geheime vergadering werd nog besloten het huisje F in de Oude wijk bij inschrijving te verkoopen. Op een en ander komen we nader terug. AXEL, 28 Augustus 1925. Nadat bij de som van f 1765,70 dooreen afdeelingder collectanten nog f 291,50 was toegevoegd, ont- vingdhr.J.M Beert als commissie lid nog een gift van f 2,50, zoódat in onze gemeente het totaal der collecte voor den nood van den stormramp bedraagt f2059,70. Voorzeker is dat een bedrag, waarop met trots kan gewezen worden en dat onze gemeente tot eere strekt voor zooveel be wijzen van barmhartigheid. Maandag 31 Augustus, 's avonds 87» ure geven „Concordia" en „Orelio" concert op de markt. Muziek. 1. Volkslied. 2. Jubilé provincial, marsch. 3. Dans la Forêt, suite agreste in 4 deelen. Zang. 4. Wien Neerl. bloed. 5^ Oud Wilhelmus. 6. Het Meilief. 7. De Spijskaart. 8. Zaugersmarsch. Muziek. 9. Couronna d'Hawaï, marsch. 10. Les cloches de Corneville, fantaisie. 11. La chrijsanthènne, wals. 12. Cérès-marche. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H M. de Koningin op Maandag a. s. zal het postkantoor slechts geopend zijn tot 2 uur voor postzaken. Voor telegraaf- en tele foon is de dienst als op gewone werkdagen. Met ingang van 1 September is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den burgemeester van Hulst, den heer F. J. L. M. van Waesberghe, onder dankbe tuiging voor de langdurig bewezen diensten als zoodanig. XtyTerheidc-tentoonstelling te Ter Neuzen. Daartoe genoodigd begaven we ons Woensdag te Terneuzen naar de tent, waar op initiatief van enkele ondernemers een tentoon stelling wordt gehouden voor handel en nijverheid. Gezien de tegenwerking, die het comité mocht ondervinden door een o.i. verkeerde meening, die er te Terneuzen heerschte onder de neringdoenden omtrent deze tentoonstelling, was deze toch wat inrichting, inzendingen bezoek betreft een succes. Ten aanhoore van bestuur, genoodigden en exposanten sprak de burgemeester, na een inleiding van den voorzitter, den heer Ph. J. Callenfels, het openingswoord. Beide heeren wezen op het nut dezer tentoonstellingen, vooral in den tegenwoordigen tijd, waar in de buurt der Belgische grens zoo velen nog die grens over trekken om hun inkoopen te doen. Zeker wekt zoo'n feestzaal, waar alles op z'n keurigst is uitgedacht, den kooplust. De heer Huizinga wijst inzonderheid in dezen tijd op de practische manier, welke een tentoonstelling biedt om consu ment en producent bij elkaar te brengen. Iets wat alle eeuwen door de ziel is geweest van den handel. Als burgemeester van Terneuzen heeft hij dan ook geen oogenblik geaarzeld om deze tentoonstelling te openen, waarin hij een plaatselijk belang ziet. De heer A. G. v. d. Hooft complimenteert het bestuur na mens het tentoonstellingscomité te Middelburg, terwijl de heer Becht, grossier te Bergen op Zoom in het iicht stelt de verkeerde meening der achterblijvers, daar het hier juist speciaal het belang van den middenstand geldt. Blijven de winkeliers weg, dan spreekt het van zelf, dat de gros siers hun plaats innemen. Zooals gezegd bieden de ver schillende stands een aangenamen indruk. Verscheidene stands noo- den tot een aardig zitje. Zoo de groote stand van Erven Wed. van Nelle, die de aanwezigen een keurig kopje thee bood. Het zou ons te ver voeren om de stands alle te noemen, al willen we voor die van dhr. A. van Wijck en ook die van Firma Mannaert een uitzondering maken, daar dit goede bekenden zijn ook in onze Axelsche omgeving. Buiten de tent, die door dhr. P. Platteeuw vlug en doelmatig is opgebouwd (ofschoon hij ge woonlijk meer slooperswerk ver richt) zagen we in den tuin ge legenheid voor allerlei attractie, als dansen, schieten, muziek, enz. en we kunnen ons voorstellen, dat bij gunstig weer daar reeds verscheidene gezellige uurtjes ge sleten zijn. We willen ons beknopt over zicht niet besluiten, zonder een warme aanbeveling' aan onze lezers om er eens een kijkje te gaan nemen. Tevens willen we er echter op wijzen, om een wandeling door Terneuzens straten niet te ver zuimen, want al wijst bij de Axel sche brug een reuzen-verkeers agent den weg naar de tentoon stelling, toch zijn ook de uit stallingen der winkeliers, die deel nemen aan de winkelweek het bezichtigen ten zeerste waardig. Op zich zelf vormen ook deze een tentoonstelling en om ook daar den lust tot koopen aan te zetten, hebben de ondernemers mooie prijzen beschikbaar gesteld voor hun cliëntèle. Melden we tot slot, dat van verscheidene ingezetenen de vlag wapperde, als instemmend met het feest der middenstanders. Uit St Janstecn. Zondagnamiddag had op de wielerbaan te Capellebrug weder om een schitterende wedstrijd plaats, bezocht door een kleine 3000 menschen. De Hollandsche en Belgische amateurs L. Cocquyt, Bergen op Zoom, L. Daverveldt, Roosendaal, Aug. Dagelinckx, Antwerpen en Fr. Danen, Ossendrecht, hielden een snelheidswedstrijd, waarbij uitstekend werd gereden ook bij de achtervolging en individueele kampstrijd werd heel wat ge presteerd. Dat het publiek genoot was duidelijk blijkbaar aan het geest driftig applaus. De 60 K.M. ploegkoers voor Juniors en de uitdagings-match slaagden uitstekend. De muziek van St. Pauwels, die de wedstrijden met haar vroolijke toonen opluisterde,speel de het Nederlandsche Volkslied, ter eere van de overwinnaars. Vrfjw. Vcrkeeriinspectie. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, kan de Vrijwillige Verkeers- lnspectie in Zeeland terug zien op verscheidene maanden werk zaamheid. De resultaten, die be reikt zijn op verkeersgebied op Walcheren en Zuid-Beveland, zijn zoo prachtig, dat het Bestuur den tijd gekomen acht de organisatie uit te breiden over de geheele Provincie, in overleg met den Districts Commandant der Rijks- veldwacht te Middelburg. Verschillende automobilisten hebben een uitnoodiging ontvan gen tot het bijwonen van een vergadering om de werking van de organisatie der Vrijwillige Verkeers-lnspectie toe te lichten. Het is de bedoeling, dat uit deze kernen van automobilisten, die beter op de hoogte zijn van plaat selijke toestanden, een organisatie groeit, die tot doel heeft de ver- keerstoestanden in hun gebied te helpen verbeteren. Deze vergade ringen worden achtereenvolgens belegd in Zierikzee, Oostburg, Tholen en een plaats in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De loop oer bevolking Tan Zeeland in 1924. De bevolking van Zeeland, welke op 31 December 1923 bestond uit 124 221 mannen en 124.850 vrouwen of totaal 249.071 zielen, vermeerderde in 1924 door geboorte met 2748 mannen en 12596 vrouwen, doch verminderde door overlijden met 1162 mannen en 2596 vrouwen meer geboren dan overleden zijn dus 1586 man nen en 1430 vrouwen. Slechts in drie plaatsen, namelijk Cad- zand, Nieuwvliet en Elkerze?

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2