GEZOCHT EB GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 41. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De macht der vrees FEUILLETON. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een van de ernstigste begoo chelingen, die den mensch in zijn stoffelijk bestaan kunnen aangrijpen, is de vrees, de demo- raliseerende angst voor het onbe kende, het kwade, dat wij in onze omgeving vermoeden. De vrees maakt zwak, en terwijl zij ons het angstzweet op voorhoofd en handen toovert, spiegelt zij ons allerlei chimeres voor de oogen, die onze angstneurose nog doen toenemen. Als een dief in den nacht besluipt ons de vrees voor gebeurtenissen die in de toekomst zouden kunnen gebeuren. Een maal zoover, dan beheerscht ons de vrees met gebiedend gebaar, en drijft ons tot daden, die de verwarring nog grooter maken. Maar wat is dan die vrees, die angst, die ons met zoo groot gebaar wil beheerschen, die ver warring sticht en ontreddering brengt, die ons denken verduistert en onzen wil demoraliseert Het is een begoocheling, anders niet, een gebrek aan vertrouwen in het goede. Want wij moesten ten slotte toch allen weten, dat het kwaad toch nooit de macht van het goede kan evenaren, dat dus het kwaad nooit het goede kan overwinnen. Wij moesten beseffen, dat de vrees in wezen niets anders is, dan een ontken ning van de universeele waarheid, dat het kwaad altijd voor het goede moet wijken, dat dus een mensch die eerlijk leeft, en bij al zijn daden het goede tracht na te streven, nooit en onder geen enkele omstandigheid vrees hoeft te koesteren. Zie, wanneer dit meer algemeen beseft werd, dan zouden heel wat onheilen voorkomen zijn. Want de vrees is een gevaarlijk metgezel, die zich snel voortplant en in korten tijd een heele groep van menschen, ja een heel volk, kan aanpakken, wanneer men dezen boozen gast niet onmiddellijk de deur wijst, bij eerste verschijnen. Dat de vrees, op den duur aangewakkerd tot een acute angst neurose, de innerlijke oorzaak is (7 Robert Sherwood fronste de wenkbrauwen. >Baiil en Philip bebbeD noeit goed wel elkander overweg g«- kuud,c zeide hij. Basil is de soon mijner suster het sohynt, dat ie hem in »yo jongen tyd erg be dorven heeft. Philip is altyd mijn lieveiing geweest. Zoudt ge me niet onder strikte geheimhouding den naam kunnen medeelen ran de rrouw, die u al dat kwaad berokkend heett Spaar haar niet uit een orerdreven gevoel van kieschbeid, hij verdient gestraft te worden.* »Later zult ge weten, wie zeis,* zei Frances. »Geloof me ik denk er niet aan, haar te ontzien. Als ik zwyg, is het alleen met eene zekere bedoeling. Dat meisje, Lilj- Fortescue, met wie Philip gezegd werd gehuwd te zijn »lk ken haar, viel Robert Sher wood haar in de rede. >Baar man is in den handel. Lyly Weston heeft nooit iemand iets in den weg gelegd, Ze heeft evenmin van den grooten wereldoorlog, is een stelling, die met groote kans op succes verdedigd kan worden. In dien geest is dezer dagen ook een buitengewoon interessant boek van miss. C. A. Playne, Londen, verschenen, waarin de resultaten van een zeer nauwkeurig onderzoek van de geestelijke gesteldheid van regeerders, intellectueelen en de volken, Fransche en Duitsche, in het algemeen in de jaren vóór den oorlog, zijn samengevat. Ook hier wordt als hoofdoorzaak voor het heele trieste wereldgebeuren de vrees genoemd. In de laatste jaren vóór den oorlog vertoonde bijna elk land in Europa teekenen van intellec tueel en moreel bederf. De letterkunde, de schilderkunst, de muziek, alles droeg het stempel van een nerveuze, ontredderde geest en roekeloosheid en ver kwisting kenmerkten het leven in alle groote steden. Dat was een beste kweekplaats voor poli tieke hartstochten, met de ge volgen van dien, n.l. militaire voorbereidingen. Vooral in Duitschland en Frank rijk droegen literatuur en politiek de sporen van groeiende angst neurose, totdat die een uitweg zocht en vond in het geweld van den oorlog. De vrees had zijn werk volbracht. Natuurlijk, werd dit niet toegegeven, schermden de groepen, die verantwoordelijk waren voor de politiek, die den oorlog bracht, met motieven van verdediging, enz. maar inderdaad was hun geest bevangen door allerlei andere hartstochten, waar achter dan nog een andere stille, ongeziene kracht kwam, die van den invloed der economische belangen. En al deze oorlogs factoren waren zoo duister en zoo verward, dat het in de hitte van het conflict al heel gemakke lijk voor elke nationale propa ganda was, om den strijd voor te stellen in de schrille, fel spre kende kleuren van schuld en onschuld, aanval en verdediging. Maar de feiten waren, dat de Fransche vrees (gecombineerd ietf met Philip uit te (taan gehad, noeh hy met haar. Mi«» Gard ner, zullan we gaiaaienlijk onze krachten inspannen, ten eindo het met een hardnekkig streven om Elzas Lotharingen terug te krijgen en een groote imperialistische carrière) en de Duitsche vrees (met vage, glorierijke ambities omtrent wereldmacht, enz.) elkaar voortdurend voedden. Die vrees werd omgezet in sterkere bewape ningen. Natuurlijk moet men wel onderscheid maken tusschen de mentaliteit in de kringen der oorlogsaanleggers, waar haat, wangunst, jaloezie, wraak en eerzucht, onder het mom van patriotisme de leidende gevoelens waren om van die der volken, welke in normale omstandigheden vredelievend waren en slechts tot oorlogskoorts konden worden opgezweept door de langdurige en bewuste vergiftiging van hun gedachten. Door vrees natuurlijk. Wij hebben hier nu een immens voorbeeld gezien van de gevolgen der vrees-begoocheling. Laten we er ons voordeel mee doen en de vrees buiten sluiten, om ten slotte alleen te vertrouwen op de universeele macht van het goede. C. Zitting van 27 Aug. 1925. Aanwezig de heerenJ. M. Oggel en M. W. Koster, wet houders A. E. C. Kruysse, Ph. J. van Dixhoorn, J. M. Baert, A Th. 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter, leden. Voorzitter dhr. F. Blok, burge meester, secretaris dhr. J. L. J. Maris. De Voorzitter opent de ver gadering met het gebedsformulier en stelt aan de orde de agenda: 1. Notnlen. Deze worden aangehouden. 2. Ingekomen stukken. x. Goedkeuring van Gedep. Staten betreffende raadsbesluiten tot verkoop bouwgrond en b. tot het aangaan van een geldleening. e. Betreffende den verkoop van het stukje grond groot 6 M'. voor f5 aan de Wed. Dieleman- daie lage behandaling aan licht te braugea »Ik vrees, dat hat kwaad on herstelbaar is,* antwaordde Fran ces op treurigan toon. »Iudien Philip Dog in leTan wa», waaro zou bij dan zijne verblijfplaats veor u verborgen hoaden »Daar is moeilyk op te antwaor- den. We hebben het best altijd samen kunnen vinden. Maar, le vend of dood, ik wil zijn lot kennen.* »Mrs. Devereux de nicht van Philip, is zeker ook familie van u?« »Neen. Ik ken haar zelfs niet. Ik heb Philip wel eens over haar fcooren spreken, dat is alles. Mrs. Devereux is zijn nicht van zijn moeders kant. Is zij ook soms iu deze zaak betrokken »Ik ik daoht, dat gy haar oom waart. Ik heb onlangs ken nis met haar gemaakt,* zei Fran ces, die blij was, dat de twee el kander vreemd waren, zoodat ze minder gevaar liep, dat mrs, De vereux haar te vroeg in hare wa re hoedanigheid zou leeren ken nen. >Ik ben bly, dat we elkan der ontmoet hebben,e voegde zy Eggebeen, deelt de Voorz. mede, dat genoemde vrouw bij Ged. Staten pogingen heeft aangewend om dit besluit ongedaan te maken, omdat h. i. het tijdstip verjaard is, waarop zij het stukje grond, zonder toestemming of medeweten van de gemeente, heeft bebouwd. B. en W. stellen daarom voor aan het besluit geen verdere uit voering te geven. Dhr. Kruysse zou liever de zaak uitstellen, omdat ze er tegen zijn de acte te laten passeeren. De Voorz. meent dat die men schen zich pertinent verzetten. Ze hebben gezegd het is onze grond en ze (de gemeente) blijven er af. Dhr. Oggel ziet ook in, dat het beste is maar af te wachten. We kunnen toch niet verder, als de menschen niet willen. Ze hebben eerst gevraagd het te mogen koopen, het is hun zoo voordeelig mogelijk toegestaan en nu willen ze weer niet. Dhr. Kruysse Het beste was dien grond maar allemaal te ver- koopen. De gemeente heeft er toch niets aan. De Voorz. stemt dat toe, maar dan moet dit toch eerst afge werkt worden. d. Van den Raad van Commis sarissen van de N. V. „Ontgin- nings-Maatschappij Het Land schap Drenthe" is een verzoek ingekomen, om een ladingcoinpost te hunner beschikking te stellen, als steun voor haar doel. Dit doel bestaat blijkens het schrijven in het verhoogen der opbrengst van de gronden in Drenthe, wat zij tracht te bereiken door het ontginnen van woeste gronden, die dan in cultuur worden gebracht en geëxploiteerd, waar door ook de werkloosheid in die provincie voor een groot deel wordt bestreden. En daar de arbeiders en kleine boertjes niet in staat zijn om den grond en de noodige mest aan te koopen, wordt dit door de pro vincie gedaan, waarvoor de Ven nootschap vnd. den nationalen steun inroept en daarom vraagt er haastig en verstrooid bij. »Ik niet minder,* «ei Robert Sherweod op bartelijken teon. »Ik wii aarat knorrig op Buil dat hij mij tegen myn zin naar deze par ty bad meegetroond. Ik haud niet veal ran dergelyke bijeenkomsten. Doch nu ben ik hem dankbaar. Ik hoop, dat we elkander spoedig weer zullen ontmoeten, mia Gard ner. Misschien hab ik dan wol goed nieuws roor u,« Franeea geroeide zich gelukki ger, meer booprol toen za naar hnia reed, dan zy in jaren geweest waa. Den rolgenden morgen, op het kantoor komende, Dam Frances de Daily Telegraph* op, welke Hester Penrose altijd voor haar gereed legde. Het blad viel haar bijna uit de handeD, toen ze het volgende bericht las »Mr. Robert Sherwood is dezen morgen vroeg op het onverwachtst aan eene hartaandoening overle den. Zyn heengaan zal eene groote leegte achterlaten in den kring zyner vrienden en vakgeoooten, waar hij in de laatste jaren eene steeds welkome verscbijning was. Mr. Sherwood, had zyn neef naar eene avondparty vergezeld en was nog slechts eenige uren thuis, toen de dood hem overviel. De over ledene was ongehuwd en zijn var mogen wordt opeen mihoen pond sterling geschat Philip's oom dood 1 Frances kon zich niet weerhou den tranen te storten. De dood van haar nieuwen bekende be droefde haar om meer dan ééne reden. Ze moest moeite doen, om hare gedachten by de zaak te kun nen bepalen, welke zy onderhan den had. Aan den meest vertrouw de van haar personeel gat ze zoo veel mogelijk inlichtingen aan gaande Philip Sherwoed, vooral wat betrot den tijd en de plaats zyner rerdwycing. Voorzien van deze weinige aanduidingen, ver liet haar agent Londen en Fran ces wist, dat ze althans vooreen tjjd laDg niets anders kon doen dan den uitslag zijner nasporin gen afwachten. Een week daarna bracht Basil Wyllie haar een bezoek ten huize van Mrs. Baird. Ditmaal was Frances bly om sijn komst. Zij wilde iets meer weten omtrent Robert Sherwood's plotseling over- lyden en de beschikkingen, welke bij gemaakt had. Was er een testament F En zoo ja, was Philip er ais erfgenaam in aangewezen Basil Wyllie zag er nog geme- lyker uit dan gewoonlyk, Hy was een scheepslading of enkele wa gons compost gratis te mogen ontvangen. Besloten wordt hierop afwijzend te beschikken, aangezien de ge meente een contract heeft loopen over de levering van faecaliën en ook omdat de kosten te hoog zouden loopen. e. Een adres van de gemeente raad van Zoeterwoude, om ad- haesie te betuigen aan hun adres aan de Tweede Kamer, ten einde den .zomertijd" af te schaffen. De Voorz. zegt, dat reeds meer is gezegd, dat B. en W. het niet de goede manier achten om op dergelijke wijze wettelijke be sluiten ongedaan te maken en nemen daarom het verzoek voor kennisgeving aan. f. Van den Directeur-Generaal der Volksgezondheid is een schrij ven ingekomen, dat er geen be zwaar bestaat tegen het verlagen der huurprijzen voor de woningen der bouwvereeniging, die met Rijkssteun zijn gebouwd, indien het verschil tusschen de minimum- huur door het Rijk vereischt en de werkelijke huur, door de ge meente wordt bijgepast. Het blijkt dus aldus de Voorz. dat de Regeering nog op hetzelfde standpunt staat. Dhr. 't Gilde vraagt of door de Regeering ook is geïnformeerd naar de werkeloosheid en den loonstandaard alhier. Spr. meent, dat wanneer dit aan de Regeering bekend was gemaakt, deze ook een ander besiuit had genomen. Waarom zou in Limburg een andere tactiek gevolgd worden dan hier Spr. gelooft, dat dit een gevolg is van de formuleering van den brief, waarin de toestand niet voldoende is beschreven. Dhr. Kruysse zegt, dat de toe standen in Limburg met die mijn werkers niet met deze streken is te vergelijken. De Voorz. wijst erop, dat het nu 2 a 3-maal is gevraagd en hij verder niet gaan kan. Er is in ieder geval uitvoering gegeven aan het verlangen van den Raad. in den rouw en zijne houding scheen gedwongen en gaf blijk van eene ernstige gemoedsstem ming. »Ja het was verschrikkelijk on verwachts,* antwoordde hij op eene vraag van Frances betreffen de het overlijden van zijn oom, »we zaten in de rookkamer en spraken over u, miss Gardner,* Frances keek vragend op, »toen oom Robert op eens achter over in zijn stoel zakte, terwijl hij naar adem hijgde. Hy stierf nog eer de dokter gekomen was.* »Spraakt ge juist over mij »Ja,« Basil Wyllie fronste de donkere wenkbrauwen.» Vóór mijn oom mij het feit meedeelde wist ik niet, dat gij en mijn neet eens verlootd zijt geweest.* »Dat kunt ge ook niet weten,* merkte zy op koelen toon aan tenzij Philip het u verteld had. Mr. Sherwood heett de geschiedenis van ons engagement het eerst uit miju mond geboord op den avond van het party tje bij mrs. AubeDey.* Wordt vervolgd.) Wees hard, wanneer gy oordeel [vellen moet En 't over eigen daden doet. Doch geldt het anderen wees [dan zacht en goedi AXELSCHE f O iW-m 1 COURANT.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1