Fietsen PU ROL Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. van onroerend goed, meubilair en bedrijfsschade van fabrieken. De tweede commissie bestaat uit den heer Ensering, adviseur van de gemeente Zutphen voor landelijke aangelegenheden en den heer Bos- loo namens de Qeldersche Mij. van Landbouw, den heer Verhey namens de AB.T.B., die tot op dracht hebben de landelijke be zittingen, oogst enz. te taxeeren. In het Provinciaal comité heeft nog zitting genomen de heer ir. A M. Kuysten, inspecteur van de Volksgezondheid. Vrijdagavond heeft de burge meester van Borculo de verschil lende taxatiecommissiën beëedigd. De burgemeester hield een toespraak en wees op het moei lijke werk, dat de leden wachtte. In het bijzonder zegde hij dank aan de leden van buiten de ge meente o.a. de heeren Mr. AAaas Geesteranus, substituut-griffier van de rechtbank te Amsterdam en den heer ir. Bosch, ridder van Rosenthal uit Lochem. De heer Maas Geesteranus is de algemeene voorzitter van alle commissiën. Hierop las de burgemeester de eedsformulieren voor. Doordrongen van de moeilijke taak, die hun wacht, verlieten allen onder diepen indruk de zaal. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw heeft aan de Commissarissen der Ko ningin een schrijven gericht, waar uit blijkt dat H. M. de Koningin in verband met het feit dat de gansche bevolking zich opmaakt om gezamenlijk de geldelijke nadeelen derstormramp te dragen, den wensch heeft uitgesproken om aan de gemeentebesturen in overweging te geven den verjaar dag der Koningin zooveel doenlijk zonder kosten te vieren. De be doeling is om wat anders voor de viering besteed zou worden te bestemmen tot leniging der nood in de geteisterde streken in verband waarmee H. M. de Ko ningin tevens het denkbeeld ge opperd heeft 31 Augustus te maken tot een liefdadigheidsdag voor alle Nederlanders, zoowel hier te lande als in het buitenland. In verband met den wensch van H. M. de Koningin heeft het Natio naal Steun-coinité een oproep gericht tot het Nederlandsche volk om dien dag bijzondere gaven te zenden met bijschrift Welda- digheidsdag. Het Dag. Bestuur van het Na tionaal Steuncomité bracht Zater dag een bezoek aan eenige ge teisterde gemeenten in Gelderland, terwijl deze week bezocht worden de geteisterde gemeenten in Noord-Brabant. De Haagsche afdeeling van het Roode Kruis ontving tot heden bijna f 70000 voor de stormramp. De Nationale Bankvereeniging en de Rotterdamsche Bankver eeniging hebben op al hun kan toren hun kassen opengesteld voor de storting van bedragen tot leniging van de stormschade in Borculo. Deze bedragen wor den gratis gegireerd naar het kantoor van de Nationale Bank vereeniging te Borculo en zullen in de groote dagbladen verant woord worden. De Hoofddirectie van de Natio nale Bankvereeniging heeft de lijst geopend met een gift v*n f1000. Het gemeentebestuur van Frank fort a. Main heeft 10.000 mark ter beschikking gesteld voor de door den orkaan geteisterde ge meenten in Nederland, in dank bare herinnering aan de kracht dadige hulp, welke Nederland gedurende de eerste jaren na den oorlog, Duitschland en ook in het bijzonder Frankfort heeft be wezen. De Belgische bladen melden dat besloten is op 9 September te Brussel in het Nouveau Cirque een weldadigheidsfeest te organi- seeren ten bate van de slachtoffers van den stormramp van 10 Aug. De Konimin maakt geen reclame Bij haar tocht door Noord- Brabant liet H. M. door haar adjudant verzoeken, dat de jour- palisten haar toch niet overal in j de woningen en op elke plaats op den voet zouden volgen en ook dat de persfotograven zouden ophouden met H. M. herhaaldelijk te fotografeeren. We vinden dat prachtig. Waar toe is ook noodig, dat ieder woord in de krant komt, dat H. M. spreekt en elke voetstap wordt afgedrukt, die Zij neerzet. Zoo licht toch wordt van sommige zijden beweerd, dat het bezoek van vorstelijke personen aan be- hoefiigcn maar dient om reclame te maken tegenover het volk. Afgezien van het feit, dat aan lien, die meermalen met onze Koningin in aanraking komen, het tegendeel bekend is, doet het toch goed, hier het bewijs te zien, dat H. M. liever vrij blijft in Hare bewegingen en zoowel in cognito als bij otficiëele bezoeken zich wars toont van uiterlijk vertoon, maar uit natuurlijken aandrang zich tot haar onderdanen wendt en ook het liefst ziet, dat de bevolking zich geeft, zooals zij is en daarom met evenveel be langstelling de bouwvallige hut van den werkman binnen gaat om met de bewoners te spreken, ais Zij de groote paleizen der hoofdsteden betreedt, om te in- formeeren naar den toestand der groot-industrie. Daarom nog maals, de reis die onze Koningin door de verwoeste streken maakte was geen reclame-tocht, maar een bewijs van tnedevoelen met de nooden van Haar volk, zooals we dat herhaaldelijk hebben waar genomen, ook in onze omgeving. f II. H. van Kol. Zaterdag 22 Augustus is het oud-lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal de heer H. H. van Kol te Aegweille nabij Luik in België overleden. Men weet dat de heer Van Kol onlangs bij een botsing met een auto een rib had gekneusd. Na een kort ziekbed is hij aan de gevolgen overleden. Het stoffelijk overschot zal worden gecremeerd op Wester- veld. Henri Hubert van Kol werd op 23 Mei 1852 te Eindhoven ge boren. Hij studeerde aan de Polytechnische School (thans Hoogeschool) te Delft en trad in 1876 als ingenieur in Ned.-lndi- schen Staatsdienst. In 1891 keerde hij naar Nederland terug, waar hij een daadwerkelijk aan deel nam in de socialistische beweging. Henri van Kol was één der oprichters en meest ijverige propagandisten der S. D. A. P. Reeds in 1871 had hij zich aan gesloten bij de door Marx opge richte Internationale. Na zijn ontslag uit den Staats dienst in 1895 werd hij naast Troelstra en Vliegen één der meest bekende leiders der S. D. A. P. Van 18971909 was de heer Van Kol lid der Tweede Kamer, van 1913—1922 en daarna sinds 1923 lid der Eerste Kamer. Hij maakte studiereizen in Ned Oost-lndië, China en Japan, en schreef verscheidene werken. De heer Van Kol huwde in 1883 met de Nederlandsche schrijfster Jacoba Maria Petro- nella Porrey en woonde te Voor schoten. Omtrent het overlijden van den heer H. van Kol seint Reuter nog uit Brussel, dat hij Zaterdagmid dag om 2 uur, dood voor zijn schrijftafel zittend, gevonden is. De heer van Kol leed al eenige jaren aan slagaderbreuk. De Emmabloem. De opbrengst van den verkoop van de Emmabloem heeft dit jaar f95,281,55 bedragen (in 1924 f91,270,49). Een noodmaatregel voor overheidspersoneel. De Ha.'gsche redacteur van Het Volk" seint aan zijn blad Naar wij vernemen, heeft het departement van financiën van de regeering opdracht gekregen om te becijferen wat een uit- keering aan alle ambtenaren van 14 dagen of een maand extra salaris zou kosten. Wij herinne ren in verband met dit bericht aan een communiqué van begin Juni waarin de regeering ais haar meening ten opzichte van een noodmaatregel voor de ambte naren kenbaar maakte, dat zij vóór de verkiezingen daartoe niet wil overgaan, doch in September de onderhandelingen met de Cen trale commissie van georganiseerd overleg zou hervatten. AXEL, 25 Augustus 1925. Zaterdagavond kwamen de leden van het Comité onder voorzitterschap van den burge meester alhier ten stadhuize bij een, ten einde het resultaat na te gaan van de gehouden col lecten. Als aanvulling op ons vorig bericht stellen we er prijs op alsnog mede te deelen, dat thans ook aanwezig waren de heeren J. M. Oggel en A. E. C. Kruysse, die de eerste keer ver hinderd waren aanwezig te zijn en daarvan ook mededeeling hadden gedaan. In dit verband kan dus beschouwd worden, dat genoemde heeren ook tot het Comité behoorden. Nadat de verschillende lijsten waren samengeteld, de busjes geledigd en ook de contanten waren samengevoegd, bleek aan wezig te zijn een bedrag van f 1755,70. Bij dit bedrag werd nog gevoegd een bankbiljet van f 10, dat in gesloten enveloppe bij den burgemeester in de brieven bus was gevonden, onder mede deeling voor den stormramp en ook nog f 1,—die als zoodanig bestemd was gedeponeerd in een der collectebussen in de Ned. Herv. Kerk. Totaal is dus aan wezig f 1766,70. Dit is reeds een mooie som voor onze ge meente, maar het is nog niet alles, want één der commissiën was nog niet afgewerkt en men had alle reden om te vermoeden, dat er nog wel een paar honderd gulden bijkwam. Ook vernemen we, dat aanst. Zaterdag alhier voetbal- en korf balwedstrijden zullen worden ge houden tot leniging van den nood in de verwoeste streken, zoodat we voorzien, dat het Axelsch comité wel een paar duizend gulden zal kunnen bijdragen. We bevelen daarom ook een bezoek aan de sportwedstrijden op aanst. Zaterdag ten zeerste aar,. De herstemming voor een notabel aan de Ned. Herv. Kerk alhier óp jl. Zaterdag had den volgenden uitslag: Aantal stem men 143, waarvan 3 blanco, 78 op dhr. Herm. Smies Cz. en 62 stemmen op dhr. Lev. Dieleman Fz. waren uitgebracht, zoodat eerstgenoemde gekozen werd verklaard. Voor de 3e klasse der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Zierikzee is o. m. toegelaten P. Coumou, alhier. Naar de „Tern. Crt." ver neemt, werd onlangs door een meisje uit Axel bij de marechaus see aangifte gedaan, dat zij op den Axelschen weg door een haar onbekend persoon, die, toen zij Driewegen passeerde, aldaar met eenige mannen stond te praten en haar later is gevolgd, met blijkbaar minder goede bedoe lingen was aangevallen. Zij is hem echter weten te ontkomen. Bij een daarop gevolgd onder zoek is het, naar het blad ver neemt, gelukt den dader op te sporen, een zekeren D. een ge huwd persoon, wonende in den Catspolder, welke zou bekend hebben. Naar verder vernomen wordt, blijkt thans, dat zich in de laatste 2 jaar op ongeveer dezelfde plaats meerdere gevallen van dien aard hebben voorgedaan, waarvan echter geen aangifte bij de politie is geschied. Collecte Zaamslag. Blijkens de „Middelb. Crt." is bij het Prov. Watersnood-Comité in Zeeland voor den nood in Oost Nederland, tengevolge van den wervelstorm, ingekomen van de collecte Zaamslag f655,70. Jl. Zaterdag herdacht de letterzetter Jacob Loof zijn 25- jarigen diensttijd als zoodanig bij de firma P. J. van de Sande te Terneuzen. In den loop van den voormiddag werd de werktijd voor dien dag beëindigd en in tegenwoordigheid van de gezellen en hunne vrouwen de jubilaris met zijn echtgenoote in de huis kamer van den patroon ontvangen, waar deze hulde bracht aan de werkzaamheid van den jubilaris in de verloopen 25 jaar en hem een pendule met coupes aanbood Namens de gezellen werd hem door den meesterknecht D. P. Stoffels een zilveren horloge met inscriptie aangeboden. Toen arbeiders in dienst van den landbouwer S. te Clinge in diens landbouwschuur bezig waren aan het koren dorschen met een machine, gedreven door een door twee paarden getrokken rosmolen, kwam genoemde S. daarbij kijken en wilde hij tus- schen den rosmolen en de ma chine doorgaan. Plotseling zag diens zoon, die bij de machine stond te arbeiden dat zijn vader met kracht tegen den grond werd geslagen. Onmiddellijk deed hij de paar den stil staan en trachtte hij den rosmolen te stuiten. Het mocht e/er.wel niet baten om een ernstig ongeluk te voorkomen. Hij vond zijn vader ernstig aan hoofd en lichaam gewond bewusteloos op den grond liggen, diens broek geklemd tusschen de koppeling van twee staven van den molen. Vermoedelijk is S. bij het over stappen van deze koppeling bij de broekspijpen gegrepen en door de omwentelingen der machine tegen den grond geslagen. Den volgenden dag is het slachtoffer aan de bekomen ver wondingen bezweken. Bij het door de Vereen, ter veredeling van het ambacht ge houden examen voor meester en gezel, slaagde voor huisschilderen als gezel, de heer L. A. P. Ver- straeten, te Hulst. Voor de kweekschool te Oostburg zijn geslaagd C. Ha melink Nz. te Terneuzen, Bie Risseeuw en A. Verpoorte te Sluis kil. Mej. D. Vermast van Graauw is benoemd als onderwijzeres aan de R. K. school Ie Hoofdplaat. Gewaarschuwd. Door het spelen met lucifers is te Waterlandkerkje door een 6- jarig jongetje op de hofstede van j. S. een strooklamp van circa 2000 bossen stroo in brand ge stoken. Met vereende krachten en doordat de wind medewerkte, werd erger voorkomen. De groote landbouwersschuur, gevuld met ongedorscht graan, stond daar nauwelijks 10 meter vandaan. Verzekering dekt de schade. Te Breskens is een valsche gulden in beslag genomen jaar tal 1923. Ingezonden Mededeelingen. Sportnieuws. Zaterdagavond werd te Zaam slag de finale gespeeld van de seriewedstrijden, uitgeschreven door Juliana aldaar, tusschen Axel 11 en Ter Neuzen II. Na spannen- den strijd was bij het einde de stand nog 0—0, zoodat een kwar tier verlengd werd. Eerst in de laatste minuten wist Ter Neuzen een tweetal doelpunten te maken en door deze 2—0 overwinning ook beslag te leggen op den eersten prijs, terwijl Axel den tweeden prijs behaalde. Zondagavond speelde Axel II te Hulst tegen H. V. V. II. Bij de rust was de stand 3—2 voor Axel, terwijl ook het einde met deze cijfers aanbrak. Bij de thans geëindigde serie wedstrijden van de V. V. Vios te Philippine heeft Axel de derde prijs gewonnen, zijnde een fraaie bronzen voetballersfiguur op voet stuk. Als we wat niet onwaar schijnlijk is na deze regen periode nog een tijdperk van flinke hitte krijgen, moeten we even onze aandacht schenken aan onze konijnen, die nu jongen te zogen hebben. In de eerste plaats 't konijnenhok in de schaduw te zetten en als dat niet gaat, het af te dekken met een rieten mat, die ver over den voorkant van het hok uitsteekt. Anders kunnen de dieren het met hun warme pelzen aan wel eens te warm krijgen. Maar de voedsters krijgen dan ook last van dorst. Zelfs vóór het werpen is het goed, ze wat water en melk te drinken te geven. De meeste dieren zullen daarvan een dankbaar gebruik maken. Maar er zijn ook eigenwijze konijnen, die van dat buiten-issige niets willen weten. Die moeten we dan op andere wijze helpen, door vochtrijker voedsel, b.v. flinke sappige koolbladen. Daar aan zullen ze zeker met smaak knabbelen. De oogsttijd is weder inge treden, en daarmede verschijnt dan op vele boerenerven de dorschmachine, om den oogst af te dorschen. De dorschmachine, die veel zwaren arbeid uitspaart, maar een nadeel kan zijn, dat juist dcor deze machine het on kruid van den eenen boer naar den anderen wordt overgebracht. Daarom moet van deze macjiine dan ook een zeer secuur gebruik gemaakt worden Want naar b.v. de plantenziektenkundigen dienst geconstateerd heeft, kwam er in een machine niet minder dan een hectoliter steenbrandkorrels voor. Het wordt daarom aangeraden ook elk jaar de zaden te ont smetten. Natuurlijk is de steen- brandkorrel niet het eenige on kruidzaad, dat gevonden werd. Tal van schimmels en lichtere zaden en kiemen kunnen door de dorschmachine verspreid worden. Wanneer men dan veel onaange naamheden wil voorkomen, is een omzichtig gebruik van deze nuttige machine geboden. Agrariër. Mond en klauwzeer is ge constateerd bij vee van de land bouwers J. Boone en A. Blok, te Schore. Een geheimzinnige moord aanslag. Een dokter te Amsterdam had een betrekking met een geschei den vrouw in de Lassusstraat. Deze varhouding is bekend ge worden aan de echtgenoote van don geneesheer. Het gevolg daar van is geweest, dat de genees heer eenige weken geleden een poging heeft gedaan zich met vergit van het leven te berooven. Deze poging is toen mislukt. De man herstelde. Woensdagnacht is de dokter naar de Lassusstraat gegaan. Van een bouwwerk heeft hjj een lad der genomen od kon daardoor op de eerate etage komen waar de slaapkamer is gelegen van de vrouw. Eenmaal binnen heett bij toen vermoedelijk gepoogd deze vrouw van het leven te beroo ven door haar in den mond een injectie te geven met vergit. De slapend» vrouw werd wakker op het oogenblik toen by tot de daad zou overgaan. Zy heett toen van zich at geslagen en werd daar bij waarschijnlijk door het injec- tiespuitje aan den mond gewond. De vrouw is vervolgen» gillend bet huis uitgeloopen. Daar werd zij gevonden door een agent van politie. Gemeen. Op 17 Mei werden in Zwolle twee jongens en twee meisjes verbaliseerd, omdat het viertal in het gras had gezeten, wat niet mocht. ,flet is my wel 10 waard", zeide een van de meisjes, „als ik niet voor het Kantongerecht behoet te komen." Vier dagen later kwamen de jongens de meisjes zeggen, dat zij het at konden koopen, elk voor 10. De meisjes vonden het wel wat veel, maar toch Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en doorzitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 ct.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2