GEZOCHT EB GEVONDEN. Nieuws- Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Ons Gasbedrijf. FEUILLETON. De ramp in het Oosten. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Aan het verslag van den toe stand der gasfabriek is het vol gende ontleend Er is afgeleverd 327,529 M'. gas (24,22 Ms. per 100 K.G. kolen), waarvan 109,680 M8. muntgas, 128205 M. licht- en kookgas, 5856 M. verwarmings- gas, 16992 industriegas, 1033 voor gemeentegebouwen, 30,000 voor straatverlichting en 19763 M*. gasverlies. Er zijn 301 (3) gewone aan sluitingen, (met inbegrip van ge meentegebouwen), 30 (22) voor kachelgas, 419 (64) voor muntgas, 17 (1) voor industrie en 93 (10) voor straatlantaarns. De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn nieuwe aansluitingen in 1924. Er is geproduceerd 911,800 H.L. cokes, (65 K.G. per 100 K.G. kolen) en afgeleverd 771,970 H.L voor f8820,97; en 46,423 K.G. teer, waarvan verkocht 52,323 K.G., voor f 1214,01. De fabriek verkeert in een goeden staat en heeft in alles goed voldaan. Stoornissen van eenige beteekenis kwamen niet voor. De ovens, welke reeds vanaf de oprichting van de fabriek bestaan (1 Dec. 1911) eischen veel onderhoud en vernieuwing is noodzakelijk. Hiermede wordt echter gewacht met het oog op de aansluiting van Ter Neuzen. (Zou dat niet wat lang duren? Red.) De 5 retortsoven was tot 1917 een 4 retorts, deze is twee maal vanaf de oprichting van een nieuwen generator en bovenbouw voorzien. Bij den 6-retortsoven zijn alleen de generatorwanden vernieuwdde retorten bestaan nog vanaf de oprichting der fabriek. De ovens hadden in 1924 wederom veel last van grondwater, waardoor de exploi tatiekosten zijn verhoogd. De gas opbrengst was hierdoor minder. Aan de fabrieksgebouwen, ovens en toestellen werd het gewone onderhoud verricht. De gasprijs voor licht-, kook- en muntgas was in de laatste maanden van 1923 verlaagd met 2 cent per Ms. en vastgesteld als volgt Bij gebruik van 1—30 M*. per maand 14 ct. per M'. Bij gebruik van 31—60 M'. per maand 13 ct. per M'. Bij gebruik van 60—100 Ms. per maand 12 ct. per M'. Boven de 100 M'. 11 ct. per M'. Krachtgas was 10 ct. per M3., kachelgas 8 ct. per M'. Aangeschaft werd een calorie meter, waarmee geregeld het gas op zijn calorische waarde is onderzocht, dit was gemiddeld 5200 caloriën. Andere plaatsen als Amsterdam, Rotterdam en Leiden leverden gas met een calorische waarde van gemiddeld 4200 tot 4600 caloriën. Indien deze plaatsen het gas voor 10 ct. per M8. verkoopen, mag in Axel de prijs zijn 13x/8 ct. per Ms. In September is een goed ge slaagde gastentoonstelling ge houden. Kanalisatie. Het buizennet verkeert over 't algemeen in uitstekenden toe stand. De gegoten buizen houden zich best. Er was bij het uit- cappen van T-stukken in de ïoofdleiding geen verschil te zien tusschen de uitgekapte buizen en de nieuwe buizen. De getrokken serviesleidingen zijn minder be stand tegen den Axelschen zee- grond en moesten op sommige plaatsen vernieuwd worden. Voor het buizennet is voor uit breiding gebruikt 280 M. tweeduims gegoten pijpen. 60 M. eenduims getrokken pijpen. 402 M. vierduims gegoten pijpen. Het leggen van deze pijpen is door eigen personeel geschied. Gasberging. De gasberging is groot 1000 M8. De gashouder is grondig nagezien en geheel geverfd. S t o k e r ij. In de stokerij staan één 6- en één 5-retortsoven. In de eerste (6 >0, neen 1 Maar ar zjjn ar hier genoeg, die hat evengoed kunnen ah ik.« Baiil Wyllie wa« altijd vol op lettendheden jegens haar en toeh had i(j hem nooit mogen ljjden. >Maar geen, met wie ik xoo sympathiseer, zo» geheel overeen stem in het uitdrukken van wat ik gevoel,* sprak hij met eenige verlegenheid. Frances hield zich, alsot ze deze laatste woorden niet gehoord had en ging naar de piano. Basil Wyllie had een fraaie stem en zong met gevoel. Fran ces was te vermoeid om veel te zingen. Ze liet zich slechts een maal hooren en trok zich toen te rug in een zjjvertrekje, waar zich op 't oogenblik niemand bevond. Ze bleef er niet lang alleen. Wyllie kwam haar opzoeken, vergezeld door een weldgedaan heer van gevorderden leeftijd, met grijzen baard en haar en van een aan gemaam uiterlijk. »Mag ik u mijn oom, Sherwood twee maanden moesten beide ovens werken, doordat het grond water in den oven kwam en met één oven niet voldoende gas kon worden geproduceerd. In Maart, April tot 25 Juli is de 5-retortsoven in bedrijf ge weest 25 Juli tot 8 Augustus de 6-retortsoven. In dien tijd is de retort grondig nagezien en de generator geheel vernieuwd, 8 Augustus is de 8-retorts weer in bedrijf gekomen. Alle werkzaam heden zijn in eigen beheer uit gevoerd. De laadinrichting, ook reeds bij de oprichting der fabriek geplaatst, blijft goed voldoen. Toestellen. Alle toestellen zijn in goeden staat en zijn in de zomermaanden uit elkaar genomen en grondig nagezien. Ook dit werk is ge schied met eigen personeel- Alle toestellen bestaan reeds vanaf de oprichting der fabriek. De eerste motor doet nog uitstekend dienst als reserve. H e t g a s. De hoedanigheid van het gas liet niets te wenschen over, de zuivering is buitengewoon goed, zoodat de schadelijke bestand- deelen, als zwavelwater, stofgas, koolzuur en cyaanverbinding tot een minimum beperkt worden. Het totaal gasverbruik in 1924 is vermeerderd met 10206 Ms. of 3,21 pCt. Het gasverlies bedroeg 6,23 pCt. tegen 9 pCt. in het vorig jaar. Dit verlies is geredu ceerd door het vernieuwen van serviesleidingen en uitwisselen van gasmeters, die te weinig aan wezen. Het eerste 1000000 M*. gas is geproduceerd vanaf 22 December 1911 tot 22 Juni 1916, het 2e van 22 Juni 1916 tot 1 Maart 1920, het 3e van 1 Maart 1920 tot 30 Mei 1923. voorstellen?» vroeg Basil glim lachende. Hij heeft u hooreD zingen, miss Gardner, cd is ver- Ungond kennis met u te maken.* Franees zag verrast op, toen ze dezen naam hoorde en bo»g voor den nieuw aaugakomene die op een stoel naast baar plaats nam. Op dit «ogenblik kwam een rriend van Wyllia dezen aanspre ken, zoodat Frances en de oude heer alleen bleven. >Ik houd reel van goede mu ziek, miss Gardner,* zei mr. Sher wood, »maar het was vooral uw naam, toen ik dien van Basil hoorde, welke mjjn aandacht trok en mij deed wenschen, kennis met u te maken.* »Mijn naam »Ja. Ik dacht, of ge misschien niet met de jonge dame kondt verwant zijn, met wie mjjn neef Philip Sherwood, verloofd is ge weest. Zij heette ook Gardner.* De kamer scheen voor haar ont stelden blik rond te draaien. Dat was de tweede maal op dien dag, dat ze iemand ontmoette, die met Philip Sherwood in betrekking stond. »Ge zjjt dokter Sherwood's oom, Robert riep ze onwillekeurig uit, sj». Kent ge m\ju neef soms Uit Ruurlo wordt aan de „Zutph. Courant" geschreven Een goed gekleed heer, die per fiets hier in den laten avond aankwam, liep het geheele dorp af om een onderdak te vinden. Alles bezet. Toen vroeg hij, of hij in Barchem of Lochem beter zou slagen. Geen kans. Daarop meldde hij zich bij de politie aan en kreeg een nachtleger in het arrestanten lokaal. Een eenigszins gebogen man netje van meer dan middelbaren leeftijd had de terugkeerende bus gemist, waarmee hij weer naar Zutfen terug moest. Hij besloot terug te wandelen. ,'t Was een heele tip," meende hij, .maar de nacht zou wel niet koud worden." Een jonge vrouw met fiets vroeg den weg naar 't station. Zij was met haar man per rijwiel uit Amsterdam gekomen en was in de groote drukte te Ruurlo haar echtgenoot kwijt geraakt. Overal tevergeefs gevraagd en gezocht, durfde ze niet langer blijven en besloot met den laatsten trein naar Amsterdam terug te keeren. Haar man zou wel nakomen of was haar al voor, meende ze. Twee hooge stevige gestalten met grijze haren en bronzen ver weerde koppen stapten op de terugreis van Borculo hier van hun fietsen en informeerden naar den kortsten weg naar Arnhem. Ik maakte hun duidelijk, hoe ze over Doetinchem konden gaan en vernam meteen, dat ze in Nijmegen wilden overnachten, om den vol genden dag de verwoesting in Brabant te gaan zien. „Dat is nog een heele rit," zei ik zoo. „Och, dat hebben we er voor over," zei de oudste, naar schatting een 65er, „morgen moeten we nog een eindje verder." „Waar komt u dan vandaan, als ik 't vragen mag? „Uit Philippine, in Zeeuwsch- Vlaanderen." 't Waren mossel- visschersze hadden geen rust, voor ze 't ongelukkige Borculo hadden gezien. De te Delft gehouden open schaalcollecte voor Borculo heeft f 4700.— opgebracht De schaalcollecte, welke van wege het stormrampcomité te Leiden langs de huizen is ge houden, heeft rond f 7000 opge bracht. en het meisje dat hem zoo schan delijk teleurgesteld heeft »Gjj doet haar onrecht. Ze heeft niets gedaan om die strenge woor den te verdienen,* antwoordde Frances op bedaarden toon. >Ik heb misschien over uwe zuster gesproken of over een lid uwer familie,* zei de koopman. »In dit geval zoudt ge haar na tuurlijk verdedigen.* >Mr. Sherwood, ge hebt ever mjj gesproken,* viel ze hem in de rede. »Ik ben vroeger met uw neef Philip veiloofd geweest.* »Gij Hij zag haar aan met een uitdrukking van de grootste verwondering. »Maar hoe is dat mogelyk Het meisje, waarmee Philip verloofd was is gedurende zijn verblijf in Spanje met een ander getrouwd. De arme jongen heeft het mij zelf verteld. Ik heb nog nooit zoo iemand over stuur gezien, als hij toen was. Haar naam was ook Franees Gardner.* >Die ben ik. Ik ben nog onge trouwd en deck nog altijd aan den eenigsten man, dien ik ooit heb liefgehad,* sprak ze op droe- vigen zachten toon. »Mr. Sher wood, iemand, die er belang bij had, ons van eikander te schei den, heeft het gerucht uitgestrooid dat hij in het buitenland en ik De collecte heeft in de gemeente Epe f5421.85 opgebracht. De collecte te Lisse voor de slachtoffers van de stormramp heeft f4114 opgebracht. De totale opbrengst der te Goes gehouden inzameling ten bate der slachtoffers van de stormramp bedraagt f5113.821/,, waaronder een bedrag van ruim f 60 van de gezamenlijke standplaatshouders op de kermis. Omtrent het voornemen van den burgemeester van Borculo, jhr. De Muralt, om een der ruïnes te Borculo te laten bestaan als herinnering aan de stormramp van 10 Aug. 1925, vernemen wij nader, dat hij daarvoor heeft ge dacht aan het zoo goed als geheel verwoeste gebouw van de Her vormde Kerk. Jhr. De Muralt pleegt hierom trent thans overleg met de Kerk voogdij. In overleg met den burgemees ter van Borculo waarschuwt de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling arbeiders, in het bijzonder bouwvakarbeiders, uit andere streken, er tegen om op eigen gelegenheid te Borculo werk te gaan zoeken. Zoodra voor bouwvak- en andere arbeiders uit andere plaatsen te Borculo voldoende werkgelegenheid en mogelijkheid van huisvesting is, zal hieraan met medewerking van directeuren van Arbeidsbeurzen en correspondenten van de ar beidsbemiddeling de noodige be kendheid worden gegeven. Verleden week heeft de Com missaris der Koningin in Geldet- land aan de gemeentebesturen last gegeven, de geleden schaden te taxeeren. Door het Provinciaal comité zijn nu twee commissies benoemd om de taxatie te con troleeren. De eerste commissie is samengesteld uit een architect te Zutphen, één uit Lochem en een schatter van de Assurantie Mij. „De Nederlanden van 1845", die door de Mij. welwillend ter be schikking is gesteld. Deze com missie zal controleeren de taxatie hier gehuwd zou zjjn. Die list is maar al te goed gelukt.* »Hoe Watriep Robert Sher wood uit. »Ik hoorde, dat Philip iu SpaDje met eene Engelsche dame, eene mist Fortescue, was gehuwd,* ging Fraucet voort. »Ik kan u het bericht in de krant nog laten zien 't wat uit een buitenlandsch blad gesneden en aan mij toege zonden, zonder dat ik wist door wieD. Nu pas ben ik dat gewaar geworden.* »Goede hemel 1 En wie heeft dat gedaan Een man »Neen, eene vrouw antwoord de Frances met gebroken stem. Ik mag haar naam niet noemen en het is te laat om het bedreven kwaad ongedaan te maksn. Arme Philip! Ze heeft ons beiden er toe gebracht, elkander van valsch- heid te verdenken.* »En ik heb Philip's verloofde zoo hard beoordeeld,* zei Robert Sherwood terwijl hy met zyn hand door zyne grijze haren woelde, »weinig vermoedende, hoe zij het slachtoffer van een afschuwelijk bedrog was geworden. Ik heb altijd het meest van mijn neef, Philip, gehouden. Ik had er zoo'n hartzeer van, dat zijn leven op die manier door eene vrouw ver woest was. Miss Gardner, ik moet u nederig om vergiffenis vragen.* »Neen. De schijn heeft u mis leid. Gij kondt niet anders oor- deelen.* »Nu het bedrog is uitgekomen,* ging Pnilps oom voort, >moeten wij mijn neet zien te vinden en hem met de waarheid bekend ma ken. Ik ben zoo blij te weten, dat gij hem niet ontrouw zyt ge worden, den armen jongen* »Weet ge niet, waar hij is vroeg ze. »Jammer genoeg, neen. Hij wilde met alle geweld aan die akelige expeditie deelnemen. Na zijne te rugkomst in Noorwegen heb ik Dog een paar maal bericht van hem gehad daarna heb ik niets meer van hem gehoord of gezien.* »Mr. Sherwood, wat kan er van hem geworden zijn vroeg ze met angstigen nadruk. »We zullen ons best doen, dat te weten te komen,* was het ver troostende antwoord. Middeler wijl, moeten gij en ik, vrienden worden.* »Dat zijn we al, hoop ik,«ant woordde Franees glimlachende. »Ik wist niet dat mr. Wyifle en Philip neven waren. Ik heb nooit Philip's naam hooren noemen.* (Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1