GEZOCHT E» GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen No. 39. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1925. 41e Jaarg. Verkeersgevaren. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. We leven in een tijd van snelle toeneming van het automobilisme en daarmee van het verkeers- anarchisme. Laten wij op den voorgrond zeggen, dat wij hier niet het oog hebben op de rustige bezadigde en met verantwoorde lijkheidsgevoel gezegende auto mobilisten, waaruit gelukkigerwijs ons snelverkeer voor 95 pCt. is samengesteld. Wij willen het hier juist alleen hebben over die andere 5 pCt., de vrijbuiters van den weg, die door hun door niets gerechtvaardigd woeste optreden, leven en goed van hun mede burgers en mede-weggebruikers in gevaar brengen. Gedurende de laatste weken is het aantal auto mobiel- en motorongevallen bui tengewoon hoog geweest. En nu wordt er veel geschreven en ge klaagd over de slechte Holland- sche wegen, slechte bestrating, nauwe passage en nog veel meer. Maar laten we één ding niet vergeten, n.l., dat, hoe dringend de wegen cok soms verbetering mogen behoeven, dit nooit een excuus mag zijn voor het verzui men van maatregelen, die de kans op ongelukken tot een mi nimum beperken kunnen. Deze maatregelen zijn op slechte wegen, bij nauwe passage niet te hard te rijden en zeker niet bij het passeeren van tegenkomen de voertuigen, bezadigd optreden, welwillende houding ten opzichte van den mede-weggebruiker, machtneming van het oude be kende gezegde: Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doet dat dan ook een ander niet. Het verkeer op onze wegen behoefde in het geheel niet zoo gevaarlijk te zijn, wanneer de snelheidsmaniakken meer maat wisten te houden. Het overgroote deel der jongste ongelukken is het gevolg geweest vante hard rijden. Men hoort zelden, dat een rustig automobilist een onge luk krijgt, of het moest zijn door de schuld van eenander. Hebben wij dezer dagen nog niet DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. gezien, hoe een oude heer, een man van 62 jaar, die toch warem pel wel beter moest weten, op een niet overmatig breeden weg, zonder voldoende uit te zien naar tegenkomende voertuigen, een andere auto wilde inhalen en passeeren, met het lieve gangetje van 100 K.M., een snelheid, die te eenenmale catastrophaal is op onze wegen Resultaat, een heele familie in het ziekenhuis en een auto aan flarden. Maar het felst laait de publieke verontwaardiging op en vol komen terecht wanneer men bij het bericht van een ongeval leest: de bestuurder was onder den invloed van sterken drank. Zie, dat is een der ergste mis daden op verkeersgebied niet allsen, maar ten opzichte van de geheele gemeenschap. Dit is geen zondigen tegen een verkeerswet, dit is onvervalschte misdaad. Een verkeerde manoeuvre, ver keerd uitwijken, desnoods te hard rijden, het zijn verkeerszonden,die nog te vergeven zijn. Maar dron kenschap achter het stuurwiel is moord, moord met voorbedachten rade. Een dronken automobilist, die willens en wetens, men kan gerust verklaren, na rijp overleg en kalm beraad, een medemensch doodt, door aanrijding is, strikt gesproken, moordenaar. Daar is geen ander woord voor te vinden En nu de straf. Wanneer men een inbreker, een straatroover, een or- dinairen dief arresteert, wordt de overtreder van een wet der geor dende samenleving veilig achter slot en grendel gezet. De over treder gaat in voorarrest en hoort gevangenisstraf tegen zich eischen Maar nog al te dikwijls komt de automobilist-anarchist er af met hechtenis of boete. Laat men een dief boete betalen Of soms een moordenaar? Welnu, op dezelfde wijze moeten de misdadigers van den weg gevonnist worden, streng zonder pardon. De Nieuwe Motor en Rijwielwet voorziet in een stren gere berechtiging. Nu, het is drin gend noodig. Maar nu moet het ook worden toegepast. De namen der onverlaten moeten gepubli (5 »()ntzi« geen kosten, wat ik u bidden mag» antwoordde Agatha Derereux. Nasporingen, als deze, brengen veel uitgaven mee. Tracht Philip Sherwoed te vindeD help mij, zyna verblijfplaat» te ontdek ken en ge kont xelve uw beloo ning bepalen, miss Hamilton. »Dat tal ik als de tyd daar i»,< gat Frances op bedaardon toon ten antwoord. »Weet ge, wat er van dokter Sherwood's verloofde geworden is; van miss Gardner bedoel ik ?c »Ne^n het vervolg van hare geschiedenis boezemde my weinig belang in. Natuurlyk zou ik thans niet in staat zyn te handelen je gens haar als ik gedaan heb toch heb ik het haar nooit vergeven, dat ze Philip's liefde gewonnen heeft.* »En Lily Fortescue Ik moet u deze vragen stellen, mrs. Deve- reux. Was was dokter Sher wood inderdaad verliefd op deze jonge dame, of is hy met baar verloofd geweest »Neeu. Dat was maar een op maakseltje van mij. Er was niets van wa*r.« »Ik begryp u,« ïei Franaes, ter- wyl ze opstond. sZoodra ik ir.s nadars onstrant dokter Sherwood gewaar word sal ik het u doen weten.* »Wend alles aan, wat in uw vermogen is,sprak Agatha De- vareux, en gy zult ondervindan, dat ik niet ondankbaar ben.* Frances belde, waarna Hester Penrose de bezoekster naar haar rytuig geleidde. »Hester, wanneer er iamand komt, hab ik balet. Ik kan van morgen niemand meerontvangen zei Frances, toen het meisje te rugkwam. Ze sloot de deur van haar vertrek, viel op de knieën voor een stoel neer en verborg het gelaat in hare bevende handen. Oh, Philip, Philip! snikte zij. »Ge zijt me dan toch niet ontrouw geworden Ons beider leven mee- doogenloos door haar verwoest 1 O, het viel mij hard bedaard te blijven, de verwijtingen in te hou den, welke mij op de lippen kwamen, terwijl ik hare schaam- telooze bekentenis aanhoorde. Ik ben bly, dat ik sterk genoeg ge weest ben, my niet aan haar be kend te maken. Ze heeft-zich in ceerd worden, streng moet er ge straft worden. Dat is de eenige manier om die zwarte 5 pCt. on der de automobilisten kwijt te ra ken. Het mes dient in de rotte olek gezet te worden, krasse voor beelden moeten gesteld. Laten we goed bedenken, zachte heelmees ters maken stinkende wonden. De anarchie van den Hollandschen weg moet verdwijnen. Het alge meen belang eischt het. Tot zoover het artikel, dat we in de „Avp." aantroffen. Maar we willen daar eveneens in het belang der automobilisten en motorrijders aan toevoegen, dat ook van de zijde der wiel rijders, voelgangers, bestuurders van handkarren, landbouwers knechts en koewachters nog een totaal verkeerde meening bestaat omtrent het recht van den weg. Treurig is het soms aan te zien, met hoeveel tegenzin deze uit wijken en. bij het ontmoeten van auto's, hoe een chauffeur moet toeteren eer hij ruimte krijgt om voorbij te kunnen en hoe soms gelachen en gespot wordt met de voorzichtigheid, die een chauffeur in acht neemt. Nooit zal een knecht, die een paar schichtige paarden ment, bij een bocht of smallen weg even halt houden om een auto of motor te laten pas seeren, wat ze wel doen, als er een tram nadert. Blijkbaar dur ven ze er in het eerste geval een ander wel aan wagen, terwijl ze in het laatste geval stoppen uit vrees voor hun eigen hachje. Een ander gevaar, waar men ons dezer dagen op wees, is het verkeerd begrijpen van veilig heidsmaatregelen. Zooals men weet, is het een goede maatregel, die trouwens in de steden alge meen toegepast wordt, om door uitsteken van een arm aan te geven, welke richting men nemen zal. Wat doen nu velen? Juist gaan in de richting, die de chauf feur of wielrijder aangeeft, omdat ze het verkeerd opvatten. Men begrijpe toch goed, dat als een chauffeur, of wie ook, al hare slechtheid aan mij ver toond. Ja, Agatha Devereux,* riep ze, opitaande, »ik zal Philip Sher wood vinden, aU hij nog in le ven i«Hij zal de waarheid uit mijn mond vernemen en oordee- lan tunehen u en mij.* Uitgeput door allerlei ontroe ringen en zich niet in «taat ge voelende verder aan hare bezig heden te denkea, verliet Franers haar kantoor vroeger dan gewoen- lyk. Ze had den tyd noodig om de zaak kalm te overwegen en de be»te manier te vindeD, waarop ze zou trachten Sherwood» ver blijfplaat» te ontdekken. Bij hare komst in Londen had ze haar intrek genomen bij mr». Baird, eene doktersweduwe, die een ruim huis in West Kensing ton bewoonde, en haar beperkt inkomen trachtte te vergrooten door haie kamers aan menschen uit den fatsoenlijken stand te ver huren. Mrs. Baird behoorde tot eene goede familie en bezocht van tijd tot tijd enkele gezelschappen, waarbij Frances, voor wie zij eene groote genegenheid had opgevat, haar dikwijls vergezelde. Thans echter ging Frances recht □aar hare kamer en begaf zich te bed. Haar hoofd gloeide en ze had een gevoel iD hare keel, alsot zijn arm uitsteekt, deze daardoor aangeeft, welke richting hijzelf uit wil. Wie hem ontmoet, neme dan dus niet die richting, maar blijft staan of wijkt uit en geve in elk geval aan den voorbijganger gelegenheid om veilig te pas seeren, hetzij met auto, motor, rijwiel of ander rijtuig. Bedenk, dat iedereen recht heeft op veilig verkeer en wanneer men het recht, dat men zicli toeeigent ook toekent aan anderen, dan zal zeker het verkeersgevaar tot een minimum worden beperkt. liet paet in gevaar. Onder het veelzeggend motto, dat niet alleen besprekingen zouden worden gevoerd over het op te stellen antwoord aan Duitsch- land in verband met het garantie pact, doch dat tevens gestreefd zou worden naar een herstel van de enge Engelsch-Fransche relatie van weleer, kwam Briand naar Londen om daar zijn collega Chamberlain te ontmoeten. Het voornemen was, dat eerst Enge land en Frankrijk tot overeen stemming zouden komen inzake het antwoord aan Duitschland, waarna dit ontwerp-antwoord aan de andere betrokken ex- geallieerden zou worden voorge legd. De verwachtingen waren hoog gespannen, temeer daar men in Engeland de opvatting huldigde, dat hiermede nu een einde zou komen aan de not»-wisselingen en er eindelijk een begin zou kunnen worden gemaakt met di recte mondelinge besprekingen op een conferentie, waarbij ook Duitschland vertegenwoordigd zou zijn. lntusschen is Briand reeds weer sedert eenige dagen in Parijs teruggekeerd. Èn Briand is te vreden. Naar hij verklaarde heerscht er een buitengewone overeenstem ming tusschen hem en zijn vriend Chamberlain in Londen. Maar deze „buitengewone" overeen stemming tusschen deze beide Europeesche staatslieden is van dien aard, dat men zonder over drijving kan verklaren, dat het gewestelijke garantie-pact in le vensgevaar verkeert. Wat toch is het geval Het resultaat van de bespre kingen is nl. geweest, dat Briand de verzekering van Chamberlain naar huis meenam, dat Frankrijk zelf mag beslissen, wanneer de bepalingen omtrent de gedemili- tairiseerde zone in het Rijnland worden overtreden en dat Enge land, hoewel het voor zichzelf het recht om te beslissen, reser veert, niet erop aandringt, dat alle inbreuken op de bepalingen aan den Volkenbond moeten worden voorgelegd. Dit is precies wat Frankrijk gehoopt had te bereiken en meer dan men in Engelsche politieke kringen ver wacht had. Want men ontveinst zich ginds aan de Theems niet dat een pact, gebaseerd op een dergelijke eenzijdigheid, ook niet in de verste verte aanspraak kan maken op de benaming „weder- keerig". Het is even eenzijdig als het verdrag van Versailles. En we dachten nog wel, aldus schrijft dr. F. C. in de „Avp.", dat de geest van vergelding, verbittering en wraak, waarin het verdrag van Versailles werd op gesteld, dood was. Maar het schijnt, dat zulks niet het geval is. In plaats van hetgeen ver wacht werd, Duitschland op voet van gelijkheid te stellen, iets dat men ook in Engelsche kringen als levensvoorwaarde voor de uiteindelijke bereiking van de zoo zeer gewenschte veiligheid be schouwt, wordt op deze wijze weer in de oude fout vervallen en maakt men weer opnieuw een sterk geprononceerd onderscheid tusschen overwinnaar en over wonnene. Het is toch duidelijk, dat, wanneer het gedemilitairi- seerde Rijnland werkelijk een barrière tegen den oorlog moet vormen, dat Duitschland en Frank rijk bij inbreuk op de bepalingen, onder precies dezelfde sancties behooren te vallen. En deze voorwaarden gelden ook voor de arbitrage-verdragen tusschen ze Btikken zou. Mr». B«ird, eene goedhartige vrouw van reed» go- vorderden leettyd, hooreDde, dat mia» Gardner Frances voerde haar aangenomen naam slecht», zoolang ze zaken deed vroeg thui» was gekomen, volgde haar eu vroeg of haar iets scheelde. »Ik heb een zwaren dag gehad en heb een verschrikkelijke hoofd pijn,* zei Frances, terwijl mrs. Baird deelneinand over haar heen boog. »Als ik wat geslapen heb zal ik wel beter zijn. Het gebeurt my niet dikwyls, dat ik zoo over stuur ben.* »Ik zal u een kop sterke thee brengen,* zei de weduwe, het ge zicht van het meisje met eau-de- cologDe besprenkelende. We moe ten van avond naar mis. d'Aube- ney zooals ge weet. Ze zou te leurgesteld zyn, indien we niet kwamen. »0, wezenlijk, daar kan ik niet heengaan 1 Ik had het heelemaal vergeten. Gij moet mij maar ver ontschuldigen.* >Dat zal hoop ik niet noodig zijn,* antwoordde de weduwe. »Ge zult vóór dien tijd wei weer beter wezen. En het goede mensch rekent er zoo stellig op, dat ge muziek zult maken en zingeD. Haar partijtje zon door nw wegblijven geheel mislukken. Frances was altijd bereid zieh- zelve op te offeren waar het gold een ander genoegen te doen. Ze kleedde zich dus toen het tijd was en begaf zich met hare vriendin naar mrs. d'Aubensy. Het was er reeds vol, toen zij aankwamen. De gastvrouw, een lief, klein vrouwtje, met groote, sprekende oogen, ontving haar allerharte lijkst. »Hoe lief van u dat ge geko men zijt,* seide ze tot Frances. »Ge zult zeker wel zoo goed wil len zijn, Wyllie te aceompagnee- ren Hij zegt, dat hij niet zingen kan, als gy hem met begeleidt en we moeten toch wat doen om al die menschen bezig te houdeD.* »Hr. Wyllie is veel te eigen zinnig,* ge moet zyne grillen niet altijd inwilligen,* zei Frances lachende, terwijl ze den groet be antwoordde van een slank, knap joDgmensch, met donkere oogen, welbesneden gelaatstrekken en een kleinen mond, waarvan de lippen spijtig op elkander gedrukt en door een zwarten knevel bedekt waren. »Is het eigenzinnigheid miss Gardner, wanneer men eene goe de pianiste boven eene middelma tige verkiest Wordt vtrvolgd,}

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1