GEZOCHT ES GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen. No. 38. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1925. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Belgische Koningspaar op reis. Volgens de bladen zal het Bel gische Koningspaar over veertien dagen België verlaten om een reis te ondernemen door Engelsch- lndië. Zij zullen niet voor Octo ber in België terugkeeren. .Wereldvrede". Naar uit Tokio bericht wordt, is de Japansche minister van Marine voornemens, voor het volgende jaar een uitgave van 270 millioen yen voor te stellen, tegen 221 voor 1925. Het standbeeld van Paul Kruger. Het standbeeld van den oud president van Transvaal dat op het stationsplein te Pretoria zal worden opgericht, moet een zeer ongewoon kenmerk dragen. Oom Paul wordt voorgesteld in zijn bekende gekleede jas met hoogen hoed, en mevr. Kruger zag daarin een gelegenheid om het standbeeld ook nog aan een ander doel te doen beantwoorden. Zij was n.1. een groote vriendin van dieren en speciaal van vogels, zoodat zij den beeldhouwer aan wijzingen heeft gegeven om den hoed zonder bodem te vervaar digen, opdat de vogels in de aldus ontstane holte een vergaar bak van regenwater zouden kun nen vinden. Belangrijke uitvinding. Uitvindingen zijn romantische zaken, doch weinig ontdekkingen zijn op zóó onverwachte wijze gedaan, als die door een jong meisje in Frankrijk, dat de eerste intuïtie van een nieuw ontplof fingsmiddel kreeg op het moment, dat zij haar jongere broertje op een klontje suiker zag knabbelen. Irène Laurent is 15 jaar. Met haar vader een chemicus, deed zij ook wat mee aan de edele kunst van het scheiden en mengen. Papa zocht al lang naar een kool stofverbinding als oplosmiddel voor irol, een ontplofbare stof. Het suikerklontje van het broertje bracht de reddende, maar primi- Hu, lijden» zyne afwezigheid maakte ik met medewerking van eene vriendin twee val»ehe hu welijksaankondigingen en deed er eene van in een Vreemd blad de andere in een Engeltche courant opnemen. De nieuwsbladen waarin ze geplaatst werden, waren slechts in enkele kringen bekend, zoodat het niet waarschijnlijk was, dat een van beide belanghebbende personen het bericht van zyn eigen huwelyk onder oogen zou krygen en aldus in de gelegen heid zou zyD, het tegen te spie ken. Ik kuipte dat van Philip Sherwood uit en zond het aan zijne verlooide, terwijl ik het an dere, hetwelk miss Gardner's hu welijk met een Engelsch predikant bekend maakte, aan den jongen dokter in SpaDje deed toekomen. Het was een gewaagd stuk en ik liep groot gevaar ontdekt te wor den, doch ik was radeloos en be kommerde my niet om de gevol gen. Scheelt u iets?« zestoDd tieve gedachte „Waarom neemt men er geen suiker voor?" „Ma*r kind, dat geeft een neer slag", wierp haar vader tegen. „Dat weet ik nog niet", was het antwoord van Irène en zij ging in haar eentje aan het experimenteeren. Den volgenden dag was het wonderlijke gebeurd. De kinder lijke intuïtie had gevonden langs den weg, dien geen vakman zou hebben ingeslagen. Er was een ontploffingsmiddel tot stand ge bracht, waarvan men de sterkte naar willekeur kan dosceren. Maanden van verdere proef nemingen volgen. Het resultaat was een nieuwe brandstof voor motoren welke bij tweemaal ge ringer hoeveelheid een tweemaal grooter rendement geeft dan ben zine. De grondstoffen zijn alle in het land voorradig en de prijs is gering. De zaak is thans in handen van een maatschappij welke de exploitatie ter hand neemt. Vulkanische uitbarsting. Uit Athene wordt geseind, dat de vulkaan op het eiland Santo- rin, welke sinds 1886 gebluscht was, plotseling kolommen rook en later vlammen en steenen heeft uitgeworpen. De erupties duren voort. De inwoners zijn door een paniek bevangen. Oorlogs schepen verleenen hulp. Scheepsramp op de Fransche kast. Ter hoogte van Ouessant is het stoomschip Sainte Marthe, van Cardiff naar Nantes, ge zonken. Elf opvarenden worden vermist. Ztyn gehangen kwijt. Te New-York meldde zich dezer dagen een uitgeputte en verkleumde zwerver aan in een asyl van het Leger des Heils. Zijn aandacht werd getrokken door een naam op een bord, die in zijn herinnering iets wakker maakte. Hij vroeg aan de be stuurders van het asyl, of wellicht hijzelf de man kon zijn, wiens naam op het bord stond en wiens van haar stoel op»ge ziet zoo bleek »Neeo, 'tis niets,antwoordde Frances »een lichte duizeling ge loot ik. Ga voort, als ik u var- zosken mag* »Mi«i Gardner gelooide niet ander», of da annonce, die zij ont ving, kwam van Philip zelf. Het toeval werkte mee. Philip, zoo vernam ik later, was twee maan den ziek geweest en had zyne verloofde niat kunnen schrijven, gelyk by gewoon was en soo had het allen schyn, alsof het valsche bericht waarheid behelsde en hy haar bedrogen had. Ik vrees in derdaad, dat gy al heel slecht van mij moet denken. >Is het nooit hij u opgekomen,* vroeg Frances, moeite doende oin bedaard te sprekeD, »datgedoor uwe handelswijze het geluk ver woest hebt van twee menschen, die u het minst kwaad hadden gedaan, mrs Devereux. O, het is verschrikkelijk De bezoekster keek op alsof ze er spijt van had, haar geheim aan een ander toevertrouwd te hebben. »Hyn eigen geluk stond op het spel,* hernam ze koel, terwyl ze de lippen vast op elkander klem de. 'Frances Gardner had mij verblijfplaats gezocht werd. Bij onderzoek bleek dat het geval te zijn. De zwerver was zijn ge heugen kwijt geraakt en had het door het zien van zijn eigen naam op het bord herkregen. De man was de 25-jarige ingenieur Fisher, zoon van een schatrijken Zweed, die al over de 100.000 dollar had uitgegeven om zijn zoon te zoeken. Deze was 6 December bij Buffalo uit den trein gestapt, terwijl hij op een zakenreis was. Blijkbaar heeft zijn geheugen toen plotseling gehaperd. De wraak van een vader. Voor een twintigtal jaren had de advocaat Davis te Brouce (Minnesota) het ongeluk zijn 7- jarig dochtertje te verliezen de wolven hadden het in een bosch, dat het kind bij het schoolgaan moest doortrekken, aangevallen en verslonden. De ongelukkige vader werd er zóó door aange grepen, dat hij besloot zich te wreken. Hij zag af van zijn advocatenstudie, voorzag zich van een geweer en de noodige munitie en trok er op af. Hij aanvaardde niet eens de premie door het Rijk uitgeloofd voor eiken ge- dooden wolf. Thans is hij weergekeerd in zijn oude verblijfplaats. Davis is 60 jaar oud en is er in geslaagd 1200 wolven te dooden. Zijn wraaklust is voldaan, want er zijn geen wolven meer in Minne sota. Spoorwegongelukken. Omtrent het ongeluk met den sneltrein Parijs—Calais, nabij het station Amiens, wordt nog het volgende gemeld: De eerste 11 wagons derailleerden. Zeven van deze wagons werden in eikaar gedrukt, terwijl drie in brand vlogen en totaal verbrandden. Er zijn 11 dooden en 160 ge wonden, van wie 71 ernstig. Men vreest, dat nog vele gewonden zullen sterven. De machinist van den ont spoorden trein is waanzinnig ge worden. In tegenspraak niet persberich- wel degelijk kwaad gedaan met Philip's genegenheid ran mij af te trekken. Ze heeft hem naar ik gehoord heb, zijne geschenken teruggesondeD, zonder een woord Tan verwijt of vaarwel en hem zoo versterkt in zijne meaning dat ze gedurende zijne afwezigheid met een ander gehuwd is. Tot zoover was mijn plan dus gelukt. Philip kwam in Engeland terug, doch sprak nooit een woord over miss Gardner. Reeds begon ik te hopen, dat hy zich na de onder vonden teleurstelling tot mij zou wenden, toen hij mij op eens mee deelde, dat hy voornemens was, zich in zijne hoedanighoid vau dokter bij eene expeditie naar do Noordpool aan te sluiten. Het zou minstens twee ot drie jaar duren, eer hij terugkeerde. Thans wist ik, hoe weinig ik er bij gewon nen had, met hem van Frances Gardner te scheiden.* Een matte glimlach speelde om de lippen der jonge dame, die aandachtig toeluisterde. Nog nooit had het haar zooveel moeite ge kost, hare zelfbeheersching te be waren. 'Ongeveer een paar jaar na Philip's vertrek* ging de weduwe voort, huwde ik met Hilton De vereux, een welgesteld makelaar, ten wordt gemeld, dat mr. Zim merman bij deze treinbotsing niet is gewond, aangezien hij niet met dien trein reisde. Uit Graz wordt gemeld, dat Vrijdag omstreeks middernacht nabij Muerzzuschlag een sneltrein op een goederentrein liep, waar door 30 personen ernstig werden gewond. Tengevolge van verkeerden wisselstand is de exprestrein naar Dieppe nabij het station Pontoise ontspoord, waarbij 6 passagiers werden gewond. Twee exprestreinen, komende van Brussel en Rijssel, zijn te St. Denis, bij Parijs, met elkaar in botsing gekomen. Er zijn 2 dooden en 9 gewonden. Zes gewapende bandieten overrompelden Zaterdagavond laat in San Francisco een postauto, die uit Crizzyfield was aangeko men en die de luchtpost naar het hoofdkantoor vervoerde. Zij haal den snel de acht postzakken uit den wagen en gingen daarmede in eigen auto van door. De waarde van den inhoud der postzakken zal waarschijnlijk zeer.hoog zijn, daar de luchtpost gewoonlijk wordt gebezigd voor het snel ver voeren van effecten, bank-clearings geld en juweelen. Orerstrooming in Korea. Het westelijk deel van Korea wordt blijkens een telegram uit Tokio, door hevige overstroomin gen, gevolg van zwaren regenval gedurende de laatste dagen, ge teisterd. Reeds zijn meer dan twintig menschenlevens te betreu ren. De tritindiesten zijn gedeelte lijk onderbhoken, doordat'negen ijzeren bruggen werden vernield door het watergeweld. Ontzettend familiedrama. Tengevolge van de groote hitte bezweek te Alsbach tijdens den veldarbeid eene vrouw aan hart verlamming. Toen de dokter, die de lijkschouw zou verrichten, zich aan de woning vervoegde, vond hij alle deuren gesloten. Nadat deze waren opengebroken trof Myn man stierf cenige weken ge leden op het onverwachts en liet mij de vrije beschikking over zyn aanzienlyk vermogen Da. Door de dagbladen bleet ik op de hoogte van het wedervaren der expeditie, bij welke Philip lich gevoegd had. Ze keerde terug ns eene voor spoedige reis. Pnilip ging met de overige deelnemers naar Chris- tiania. Daarna verloor ik hem uit het oog. Op een schrijven van mij aan een der voornaamste personen van het reisgezelschap kreeg ik ten antwoord, dat dokter Sherwood Noorwegen in den besten welstand verlaten bad, zonder nochtans te zeggen, waar hij zich heen dacht te begeven. Waarom hij Diet naar Engeland terugkeert en zijne vrienden in het onzekere laat om trent zijn lot, is eeD geheim voor my.« 'Dokter Sherwood kan wel dood zyn,« merkte Frances op zachten toon aan. »Dat verhoede de hemel Agatha Devereux verbleekte. »De reden, waarom gij uw neef tracht op te sporen,* hernam Fran ces, 'behoef ik u niet te vragen. Die is gemakkelijk genoeg te doorgronden. Maar verondersteld, men den echtgenoot der vrouw aan, ligende op den grond. Hij had zich het overlijden zij ner vrouw dermate aangetrokken, dat hij eene poging tot gasver giftiging had gedaan, waarvan echter ook de drie kinderen, van 9 tot 12 jaar oud, het slachtoffer werden. Slechts één der kinderen kon nog worden gered. Te Santiago vernam een bejaarde bedelares, die door den honger gedwongen haar toevlucht in 'n armhuis moest zoeken, dat zij van een in Amerika overleden broeder een vermogen van 15 millioen dollar had geërfd. Zij had sinds vijftig jaar taal noch teeken van haar broer vernomen. Vliegongeval. Twee postvliegtuigen van de route Basra—Bagdad zijn Woens dag bij Ur door een zandstorm overvallen en waren gedwongen te dalen. De eene vlieger slaagde hierin, doch de ander bleef 12 uur vermist. %abiercn vonden later den mechanicien van deze tweede machine half bewusteloos in de woestijn ronddwalend. Hij werd door hen naar de spoorweg gebracht. De vermiste machine is twee mijl buiten Ur gevonden. De vliegerofficier Fitzgerald lag dood onder het versplinterde vliegtuig. Volgens „ChemnitzerTagebl." is in de te Chemnitz gehouden ledenvergadering van den Bond van werkgevers in de Saksische Textielindustrie besloten tot al- geheele uitsluiting over te gaan in West-Saksen en eenige andere streken in Saksen. Het besluit werd genomen, nadat alle be sprekingen met de arbeidersver tegenwoordigers zonder resultaat waren gebleven. Bepaald werd, dat de uitsluiting op 15 September a.s. zal ingaan. Ongeveer 200.000 arbeiders zuilen door dezen maatregel wor den getroffen. Te Excelsior Springs (Mis souri) is Vrijdag een neger door een groote menigte gelyncht. dat hij nog in levsn is dan moet dr. Sherwoord. toch al heel koel van natuur zijn, om zoo onver schillig te blijven voor de gene genheid van eene jonge, schoone en rijke vrouw.* De andere kreeg een kleur. >Ik kom er openlijk voor uit,* sprak ze, »dat de liefde voor mijn neef, de hoop met hem vereenigd te worden mij heeft aangespoord, alles in het werk te stellen ooi hem te vinden, ten einde de oude banden weer te kunnenaankDoo- pen. Ik geloot, dat ik hem scha deloos kan stellen voor het ver leden, het hem doen vergeten. Hiss Hamilton, wilt gij mij in mijne pogingen bijstaan >Ja Frances sprak met rusti- gec nadruk, zonder eenige opge wondenheid. »Ik beloof u, dat ik alles zal aanwenden om te we- teD te komeD, wat er van dr. Sherwood geworden is. Ik zal niets onbeproefd lateD, om u bei den van aangezicht tot aangezicht tegenover elkander te brengen.* Wordt vervolgd.) O I wees in smart voor anderen Een zachte zonneschijn, Dan zal uw eigen leven Niet zonder stralen zyn. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1