Hoofdpijn Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. draden en dakstukken, die overal verspreid liggen. Er zijn evenwel geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. De telefoonverbindingen zijn meerendeels verbroken en het verkeer tusschen de plaatsen onderling is zeer moeilijk daar alle wegen versperd zijn. Er zijn overal Rijkswegwerkers bezig met het opruimingswerk De Rijksstraatwegen van Borne naar Hengelo en van Hengelo naar Enschedé hebben het ern stigst geleden. De lanen, die deze wegen vor men, zijn onherstelbaar verwoest Honderden boomen zijn ontworteld en doorgeknakt. Hier en daar zijn boomen op huizen terecht ge komen. Daken werden afgerukt en dakpannen vlogen door de lucht. Op het spoorwegemplace ment werden verschillende wagons door den cycloon opgenomen en %een eind verder weer neergezet. Van de Bontweverij „Insulinde* en van de Hengelosche Coöpe ratieve Melkinrichting zijn de fabrieksschoorstcenen omgewaaid Twee koeltorens, een van de Machinefabriek en een van de oude Electrische Centrale, zijn ver woest. Verschillende huizen zijn geheel of gedeeltelijk ingewaaid. Van een huis bij den watertoren is nagenoeg niets overgebleven. In dezelfde strook is de ijzer fabriek „Nive" gedeeltelijk inge waaid. Zeer groote verwoestingen zijn aangericht in de houtzagerij en de opslagplaats van hout van de maatschappij „De Houthandel". De houtloodsen werden als kaar tenhuisjes opgenomen en neer gesmakt. Te Hengelo zijn enkele woon wagens omgewaaid. Een 14-jarige jongen is onder een der wagens geraakt en overleden. Een meisje brak de beenen, terwijl een tweede meisje ernstige brandwon den opliep, tengevolge van het omvallen van een brandend for nuis. Nabij Didam zagen de bewoners plotseling een hooge grijze zuil, welke nader kwam, en op haar weg alles meesleurde Niet minder dan elf woningen werden ver nield. Een man en een vrouw werden tien meter weggeslingerd Verscheidene gezinnen vluchtten in de kelders. Hierbij is het voor gekomen, dat even later het huis boven hun hoofd instortte. Te Oldenzaal woedde een vreeselijke wervelstorm, gepaard gaande met onweer en regen Het noodweer duurde een kwar tier. De bliksem sloeg op zes plaatsen in. De verwoestingen zijn enorm. Heele boomenrijen zijn ontworteld. De telefoondienst is gestoord. De groote koeltoren van de fabriek van Gelderman is ingestort. Huizen stortten in alle pannen gingen verloren, waar door de meeste woningen water schade kregen. Een landbouwer kreeg een groote deur tegen het hoofd en bleef met een zware hersenschudding liggen. Terwijl de wervelstorm woedde, was de bliksem niet van de lucht en ratelde de donder onophoudelijk. Het was een noodweer zooals men zich hier niet herinneren zal ooit te hebben beleefd. Ook boven Doetinch'em ont lastte zich een hevig onweder, gepaard met een orkaan. De motorenfabriek „De Vijf" werd totaal vernield. Ook aan het spoor station is alles ontredderdge laden veewagens sloegen om. Alle verbindingen naar buiten zijn verbroken. Te Hengelo zijn enkele straten door de getroffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorsteenen en honderden pannen werden van de daken geslingerd. Tijdens het noodweer is de groote opslagplaats van hout van de houtzagerij over den Ensche- deeschen straatweg geslagen. Uit Oosteiyk Brabant. Een windhoos gepaard met hevigen hagelslag heeft geweldige verwoestingen aangericht in de streek, die begrensd wordt door de gemeenten Oisterwijk, Boxtel. Esch en Vucht. De bui bereikte haar hoogtepunt omstreeks half zes. Langs den spoorweg van Vucht naar Boxtel werden tien tallen telegraafpalen omverge worpen de boemeltrein uit Den Bosch werd daarom over Tilburg geleid. In het station Boxtel zijn tal van ruiten stukgeslagen, zoo ook in vele huizen in die gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, vernielde daken en boer derijen, omgewaaide vrucht- en andere boomen, terwijl groote massa's vruchten van de nog staan de gebleven boomen zijn afge slagen. Het noodweer ging van een inktzwarte duisternis verge zeld. De schade is allerwegen aanzienlijk. De wervelstorm heeft Lange- boom (gem. Esschare) en Zeeland het ergst geteisterd. Een 81-jarige grijsaard vertelde, dat hij nog nimmer zulk noodweer had mede gemaakt. De geheele streek van Langeboom en de gehuchten Graspeel, Trent en Oventje biedt een troosteloozen aanblik. Te Langeboom zijn 23 boerderijen bijna geheel verwoest en in puin hopen herschapen. De geweldige kracht van den orkaan was o m hieruit af te leiden, dat het dak van een boerderij boven op de puinhoopen van een 8 Meter verder staande schuur neerge smakt is. De R -K. kerk te Langeboom is ingestort. De toren is over een zijbeuk heen een 10-tal Meters weggeworpen. In de kerk waren op het moment, dat de tornado losbrak 5 per sonen, de prior, 2 paters en 2 werklieden, die geen van allen de kerk konden verlaten, daar de deur door den storm was dichtgeworpen. Het ergst werd Zeeland ge teisterd. Daar zijn 67 boerderijen en schuren in puin gelegd. Een jongen van 17 jaar, de eenigste zoon van den landbouwer v. d. H. werd door instortend gruis op slag gedood. De vader en de moeder levensgevaarlijk verwond in het ziekenhuis opgenomen. De toestand der moeder is hope loos. Een meisje van 12 jaar, M. M., werd gedood, terwijl haar broeder een been brak en tal van ernstige kwetsuren bekwam. Voorts werden twee personen door een omverwaaiende auto gevaarlijk verwond, zoodat op name in het ziekenhuis nood zakelijk was. Het aantal stuks vee en varkens, dat omgekomen is, is nog onbekend doch is vrij aanzienlijk. Een 500-tal groote Canadabooinen ligt afgeknapt dwars over de wegen van Lange boom naar Zeeland. De com missaris van d? Koningin in de provincie Noord-Brabant heeft 's middags, vergezeld van zijn secretaris een bezoek gebracht aan deze geteisterde gebieden. Militaire hulp is gearriveerd in den vorm van veldkeukens en personeel voor bergingswerk De toch reeds enorme schade wordt nog aanmerkelijk verhopgd doordat al het graan blootgesteld ligt aan den aanhoudenden regen-. De Minister van Binnenlandsche Zaken jhr. De Geer stond bij het zien der ruïnes nog versteld, na hetgeen jhr. De Muralt-hem reeds verteld had. Deze had te Den Haag den toestand nog niet weten te schilderen, zooals die in werke lijkheid was. Maar aangenaam treft het zeker de beproefde bevolking, dat overal in den lande wordt ge collecteerd en ook ruim gegeven, wat trouwens ook noodig is, want er zijn millioenen noodig Ingezonden Mededeelingen. Latere berichten nit Boreale. De N. R. Crt. van heden geeft een uitvoerige beschrijving van de drukte, die er heerscht op de wegen welke toegang geven naar Borculo. Drukte van auto's, rij wielen en andere rijtuigen, die bij tienduizenden komen uit alle deelen des lands. Een groote politiemacht moet het verkeer regelen. De bewoners weten reeds handig van die drukte te profi- teeren door plaatsen te verhuren voorauto'sen rijwielen, ansichten verkoop, en tafeltjes met bier en sigaren, enz. zijn overal opge steld, langs de wegen, waar de menigte passeert. De genie ruimt onder deskun dige leiding de puinhoopen op en bouwmeesters maken reeds plannen voor wederopbouw in samenwerking met het Rijks bureau. De noodzakelijkste herstellingen geschieden door de bewoners, terwijl vrachten bouwmaterialen worden aangevoerd. Het electr. icht en de telefoon werken weer normaal. Van alle kanten stroomen giften toe in geld en in natura. Ook de levensmiddelenvoor ziening marcheert prachtig. Eet getroffen Borculo. H. M. de Koningin is Woensdag om 8 uur met H. K. H. Prinses Juliana per auto naar Borculo vertrokken om de ramp in oogen- schouw te nemen. Nadat H. M. een bezoek aan Borculo had gebracht, waar de Koningin zich met verschillende bewoners onderhield, en waar zij de familie van de drie ge- dooden toesprak, heeft zij nog eenige gewonden bezocht die in de ziekenhuizen te Deventer worden verpleegd. De burgemeester van Borculo, jhr. De Muralt, was Woensdag in Den Haag om met de Regee ring overleg te plegen over de wijze waarop de schade, door de ramp geleden, kan worden her steld. Het standpunt van den burgemeester is, dat het Rijk den wederopbouw geheel zal hebben te bekostigenmet particulieren steun zal dan moeten worden voorzien in de vergoeding vóór de bedrijfsschade en de vernieling van het huisraad. De burge meester bracht een bezoek aan den Minister van Oorlog om hem dank te zeggen voor de snelle hulpverleening. Bij den Minister van Waterstaat heeft hij aange drongen op spoedig herstel van den gestoorden telefoondienst met omliggende gemeenten. Jhr. De Muralt had om half een een onderhoud met den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de steunver lening aan de inwoners van Borculo en den wederopbouw der verwoeste gemeente. De Duitsche gezant heeft aan de Nederlandsche regeering zijn deelneming betuigd met de ramp, die verschillende plaatsen in het Oosten des lands heeft geteisterd. Ook de Belgische gezant heeft in opdracht van zijn Regeering deelneming betuigd aan de Ned. Regeering met de ramp, die ver schillende plaatsen in het Oosten van ons land heeft getroffen. Naar de Haagsche redacteur van de „Maasb.* verneemt, wordt overwogen om van rijkswege steun te verleenen. Daar de Minister van Financiën zich bui tenslands bevindt, kan hieromtrent evenwel nog geen beslissing worden genomen. Door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw is opgericht een Nationaal Steun-comité tot ieniging van den nood in de geteisterde streken. In het eere-comité, dat gevormd wordt naast dit nationaal steun comité, zullen zitting nemen de ministers De Geer en Bongaerts, de Commissarissen der Koningin in de 11 provincies en de bur gemeesters van 's Gravenhage en Rotterdam. Enkele autoriteiten hebben tengevolge van afwezig heid nog geen antwoord kunnen geven. Aanvulling is alsnog te wachten. H. M. de Koningin heeft van den Koning en de Koningin van België een telegram ontvangen met betuiging van hun leedwezen over de ramp, dia verschillende plaatsen trof en van hun deel neming met de slachtoffers. De Koningin heeft hiervoor telegra fisch dank betuigd. De Afrikaanders by de Koningin. De Koningin heeft Dinsdag ten Paleize Het Loo ontvangen het gezelschap Z -Afrikaansche land bouwers dat deze week in ons land vertoeft. Het gezelschap werd rondgeleid door een comité, bestaande uit de heeren Loudon, Obreen en Roosegaarde Bisschop. De Afrikaanders bezichtigden het Oude Loo en het park en de boerderij van Het Loo, waarna H M. het gezelschap een thee aanbood. AXEL, 14 Augustus 1925. Blijkens een oproeping van den burgemeester in dit blad, bestaat het voornemen, om ook in onze gemeente een comité samen te stellen, ten einde gelden in te zamelen voor de enorme schade, welke geleden wordt door de verwoestingen, welke door de ramp van Maandagavond zijn veroorzaakt. Niet alleen dus ten voordeele van Borculo, maar ook voor noodlijdenden in andere gemeenten. We twijfelen niet, of dit pogen zal algemeene instemming vinden, zoodat velen aan de oproeping gehoor zullen geven om aan dit liefdewerk mee te helpen. Loting te Axel. De uitslag van de Woensdag alhier gehouden loting voor den militairen dienstplicht is als volgt: Men deelt ons mede, dat Mejuffrouw Margareta Mattelé, (Drie Schouwen) leerlinge van de Kostschool van de Eerw. Zusters van den H. Vincentius a Paulo te Wachtebeke (België) in Utrecht het diploma voor maat- knippen (systeem Snelapparaten) heeft behaald na met goed gevolg den cursus op genoemde Kost school te hebben gevolgd. Een kippendief. Toen de commiezen van Koe wacht op dienst lagen nabij het Speelhof, zagen ze een persoon naderen, die een zak over den schouder droeg, welke tamelijk gevuld bleek. Onverwachts klonk het „halt, visiteeren". Verschrikt ging echter de man aan den haal en de ambtenaren konden hem niet meer naderen, vóór hij de grens over was. Om hem nog meer schiik aan te jagen lieten ze een schot in de lucht hooren en jawel, de man liet zijn vrachtje vallen, om nog sneller te kunnen vluchten. De zak werd geïnspecteerd en er bleken 13 jonge kippen in te zitten, waarvan eenige witte en enkele bonte. Wie de eigenaar is, kan zich melden bij de plaat selijke politie. De Burgemeester van Hulst. Naar „Zelandia" verneemt, is door den heer F. J. L. M. van Waesberghe aan H.M. de Koningin ontslag aangevraagd als burge meester van Hulst, welke betrek king de heer Van Waesberghe ruim 31 jaren vervulde. Het is bekend, dat de gezond heidstoestand van den heer Van Waesberghe de laatste jaren niet gunstig was en deze hem belette zijn gewone activiteit aan den dag te leggen, hoe gaarne hij zijn krachten gaf aan het welzijn zijner gemeente. Geneeskundig advies en ook zijn naaste verwanten drongen bij hem aan om rust te nemen. En als we nu weten, dat dit den werkzamen burge meester zeer moeilijk viel, omdat niet alleen Hulst, maar de geheele streek, ja de geheele provincie hem ter harte gaat, dan kunnen we wel beseffen, dat het den heer Van Waesberghe, die zich een waardig opvolger heeft getoond van zijn EdelAchtbaren vader, pijnlijk trof om zijn mooie werk te moeten neerleggen. Te meer, waar hij overtuigd is, dat dit ontslag ook door zijn gemeentenaren betreurd wordt. Moge echter de rust hem her stel van krachten geven, opdat hij nog tal van jaren te midden der zijnen en van zijn tallooze vrienden mag toeven. We zijn overtuigd, dat ook dan nog in zeer vele gevallen geprofiteerd zal worden van zijn hoog gewaar deerde adviezen op menig terrein. Wielerbaan Saa van Gent. De Wielerbaan te Sas van Gent gaat voort met het organiseeren van interessante wedstrijden. Na de eerste twee races voor nieuwe lingen en juniors komen thans de onafhankelijken en beroepsrenners aan de beurt, terwijl de amateurs of liefhebbers in de maand Sep tember zullen optreden. Voor Zondag a.s. staat een Groote Internationale 3-urenwed- strijd a l'Américaine op het pro gramma, benevens eenige sprint wedstrijden. De bekende Hol landers Meerbach Van Wijk van Bergen op Zoom en zeven Belgische, zeer sterke koppels zullen van de partij zijn. Te meer zal de strijd levendig en belangwekkend worden, wanneer men weet, dat de Directie van de baan heeft gebroken met de niet zelden falende gewoonte om de renners te doen optreden bij honoreering. In tegenstelling looft de Directie meer dan 3200 frank prijzen uit met als eerste prijs niet minder dan 1000 frank. Het belooft een fraaie wedstrijd te worden, die de voorafgaande verre zal overtreffen. Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland, welk comité ook werkt voor andere algemeene rampen, dan die door het water veroorzaakt, heeft een oproep tot de bevolking der provincie ge richt, en zich bereid verklaard gelden in ontvangst te nemen voor leniging van den nood in de door den cycloon getroffen deelen van ons land. Predikbeurten te Axel. Zondag 16 Augustus 1925. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middel burg, waarbij L. Ch. B. K., 24 jaar, bakker te Axel, wegens mishandeling is veroordeeld tot 2 weken gevang. Ook door den veroordeelde is hooger beroep aangeteekend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd op den Tramsin gel (gem. Koudekerke) W. de K., wonende op den Nieuwen Vlis- siDgschen weg aangerand en in een schuur gesleept, waar hem zijn geld werd afgenomen. Het is de politie van Koude kerke gelukt de daders E. F. en H. L., beiden afkomstig uit Mid delburg op te sporen en aan de justie over te leveren. „M. Crt." Een 14 jarige jongen te Tholen was bezig de koeien te laten grazen aan wegen en dijken. Woensdagmorgen zagen voorbij gangers hem aan den berm van een d(jk liggen, maar dachten niet anders, dan dat hij, door de edig door lijntabletti Buisje 60 c. Mijnhardt bedaart spoedig door het gebruik vau Hoofdpijntabletten 29 Acker, Pol. Hz van 22 Berg, Rogerius B. van den 5 Berge, Louis van den 11 Butler, Jan Abr. 31 Cadsand, Krijn van 18 Damme, René van 12 Dieleman, Cornelis Jacz. 21 Dieleman, Florus Fz. 15 Dieleman, Adrz. Jan Jac. 27 Dieleman Mz., Pieter 28 Feijter, Sz. Jacobus de 19 Feijter, Pieter Egb. de 17 Frankevijlle, Cyrilles P. J. 14 Goossen, Jacob 13 Hamelink, Leendert 2 Herrebout, Adrianus L. 25 Hollebek, Christiaan 8 Kaijser, Karei M. 10 Kesbeke, André J. M. 3 Klerk, Francois de 6 Lindenberg, Gommert 9 Lozanne, Petrus H. de 20 Meesen, Jan 1 Oppeneer, Cornelis 16 Pooter, Jaspert de 26 Rinn. Cornelis L. 4 Ruijter, Jacobus de 24 Verstraten, Jacobus 23 Vink, Jan Abr. 7 VVieland, Jeroom M. 30 Wieland, Martinus J. brd. brd. brd. brd. brd. brd. brd. brd. brd. brd. brd. Voorm. 9'/i ure Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9'/a ure Ds. J. S. Post. Nam. 2V« Dezelfde. Voorm. 9]/« ure Leeskerk. Nam. 21/» Leeskerk.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 2