GEZOCHT EN GEVONDEN. Nieuws- en Advertentieblad #1 voor Zeeuwscli - Vlaanderen. No. 37. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1925. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Het noodweer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Niet te veel hebben we gezegd in ons vorig nummer, toen we schreven, dat het ondoenlijk was een opsomming te geven van de j ongelukken die het weer van Zondag en Maandag veroorzaakt heeft. En toen wisten we nog nau welijks iets van den wervelstorm. We schreven langs de geheele Oostzijde van ons land was het bar weer geweest, maar hadden nog geen flauwe voorstelling van wat er eigenlijk gebeurd was. De telegraafpalen en lijnen waren verbroken, de wegen ver sperd door afgeknakte en ont wortelde boomen, zoodat het niet mogelijk was te telefoneeren, noch per auto, motor of rijwiel eenigs- zins op de hoogte te komen. Eerst den volgenden dag kwamen de berichten los. De meesten onzer lezers zullen zeker wel al een en ander ver nomen hebben, omtrent de ramp te Berculo. Er is over deze plaats een tempeest, een typhoon, een tor nado, een cycloon (of hoe de geleerden het noemen willen), gewoed, welke ons herinnert aan de bijzonder zware stormen, waar van we lazen uit andere wereld- deelen. Onbegrijpelijk om er zich een voorstelling van te geven. Zelfs de menschen, die erdoor overvallen zijn, kunnen zich niet indenken wat er eigenlijk gebeurd is. Ongeveer 7 uur naderde een geel-zwarte lucht, die alles zoo donker maakte, dat de lichten opgestoken werden of het nacht was. Men zag lichten, vreeselijk lichten, onophoudelijk, en hoorde den donder rollen, zware regen met hagel volgde en weldra ging de wind zoo te keer, dat noch van onweer, regen of hagel meer iets gehoord werd. Men hoorde slechts het loeien van den storm, die al wat er in den weg kwam, wegmaaide. En niet alleen buitenshuis, maar (3 »Er i> een daae, dio u wenscht te «preken miss,* zei Hester Pen- ro»e, tarwyl ze bet kaartje der bezoekster aan hare meesteres overhandigde. Mr». Devereux. Franee» kende dien Daam niet. Het wa» zeker «ene nieuwe cliftnte. »Zeg aan do dame, dat ik haar met genoegen zal ontvangen*, be val ze, hare plaati aan de schrijf- tafel weer innemende. Ze stond op en ontving de vreem de met eene lichte buiging, toen deze binnentrad. »Miss Hamilton, geloof ik zei de bezoekster op vragenden toon. »Ja. Neem plaats als het u belieft.* Hester Penrose schoof een stoel by en verwijderde zich. »Ik heb van eene vriendin ver nomen,* zoo begon mrs. Devereux, »dat het u dikwijls gelukt is, per sonen op te sporen, die langen tijd uit het oog verloren zyn geweest, die, in een woord, verdwenen zyn. ook binnen de woningen bleef niets op zijn plaats. Geheele huizen stortten in, kappen, schoorsteenen en boomen werden opgenomen en neer ge smeten, met het gevolg, dat branden ontstonden, die niet te blusschen waren. Letterlijk bleef geen enkele woningonbeschadigd. De menschen vluchtten de straat op, doch ook daar was het niet veilig, zoodat men in de kelders schuilplaats zocht. De kerktorens stortten met vreeselijk geraas in een. Het was alsof de wereld verging. Een wonder mag het heeten, dat slechts vier menschen gedood zijn tusschen die verwoes ting en begrijpelijk is het, dat tal van menschen wondenopliepen en sommigen met gebroken arm of been werden opgenomen. Stel U even den toestand voor, lezer, van een burgemeester in zulke gevallen. leder vraagt om raad en roept om hulp, terwijl men niet weet waar zich te wenden. Wie zal in zoo'n weer zich wagen, om per voertuig naar andere gemeen te rijden. Dit was onverantwoor delijk. Men moest maar afwachten. Eerst toen het weer was uitge woed, kon men hulp gaan in roepen in de naburige steden, waar men ook zwaar weer had gehad, doch dat slechts een proefje was, van hetgeen te Borculo ge beurd was. Eerst toen ook was er gelegen heid te vernemen, hoe de orkaan in de Oostelijke strook van ons land, maar in 't bijzonder in dien uithoek van Gelderland, had huisgehouden. We laten hier volgen een ge deelte van wat de dagbladen ervan melden in kolommen druks; ze melden er zooveel van, dat het moeilijk is om ook daarin een geregeld verloop te vinden, zoodat we slechts grepen nemen. Borculo, dat 5000 inwoners telt, is tijdens den cycloon nagenoeg geheel verwoest. Op verschillende plaatsen in het dorp brak brand uit, zoodat een tabaksfabriek en verscheidene huizen zijn afge brand. Bijna alle andere huizen Het doel mijner komst is, de ver blijfplaats te ontdekken ran een lid mijier familia, naar ik de laatste twee jaar niats meer vau gehoord heb* De spreekster was jont ®n schoon. Ze had blond haar, don ker blauwe oegeu en regelmatige gelaatstrekken. Ze was in diepen rouw gekleed en de schitterende blankheid ran haar gezicht stak in het oog vallend af tegeii de sombere kleur van haar gewaad. Ze sprak op zaehten, sleependen welluidanden toon, in welken Francos echter iets als ingehouden hartstocht, oi aogtt ot eene der gelijke gemoedsaandoening meen de te ontdekken. »Is het een dame oi een heer,* vroeg zij, »waar gij over spreekt?* »Een heer,* was hei antwoord. »Hij is mijn neef. Als kinderen gingen wij dagelijks met elkander om. Ik kan mij zijne lange af wezigheid en zyn stilzwygen niet verklaren.* »Zijn naam »Philip Sherwood, doctor in de medicijnen.* Eene lichte siddering beving de vrouw, die aan de schrijftafel rat. Ze keek haar bezoekster aaD met snellen, vorschenden blik, welken deze onbevangen doorstond, daar zijn door den storm verwoest. Er zijn 4 dooden en een groot aantal gewonden. Borculo zit zonder water en brood. Uit alle omliggende plaatsen wordt hulp verleend. De Zutfensche brand weer is aan het werk geweest om het vuur te blusschen. De schade is nog niet te overzien. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de tegenwoordig heid van geest gehad, onmiddel lijk hun huizen te verlaten. Daar aan is het te danken, aldus schrijft de „N. R. Crt.", dat de ontzet tende ramp zoo betrekkelijk wei nig slachtoffers geëischt heeft. „Toen wij ik met een kind van een jaar op den arm en een vrouw met een 4-jarig meisje aan de hand uit ons huis vlucht ten", vertelde een bewoner van het voormalige Borculo, „zagen we reeds den geheelen kerktoren in balken en splinters op den grond liggen, terwijl dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om de ooren vlogen. Alles moet zich in enkele secon den, den tijd dat wij naar be neden vlogen, hebben afgespeeld." Vele inwoners zijn door den schrik bevangen. Zij antwoorden wezenloos op gestelde vragen, vertellen alleen, dat de straten reeds bezaaid waren met puin en pannen, toen zij hun woning ontvluchtten. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten. Het huisraad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorpsstraat is een ruïne huis aan huis zijn de bovenver diepingen ingestort of de daken afgeslagen. Balcons werden af gerukt en liggen tusschen het puin. Een wieg lag aan den kant van den weg. De palen der electrische centrale zijn afgeknapt of omgebogen. Ook het huis van den burge meester, jhr. De Muralt, is ge teisterd. Vooral daar in de buurt is ernstig huisgehouden. Zware boomen zijn er ontworteld en versperren in dichte rijen den weg. Tuinen en te velde staande gewassen zijn een prooi der elementen geworden. De spoor trein in Ruurlo—Borculo is uit ze niet kon vermoeden, wie reiss Hamilton eigelijk was. »Ge verlangt te weten, wat er van uw neef, dr. Sherwood ge worden is, mrs. Devereux vroeg zy eindelijk. »Ik wenseh niet alleen te weten waar hij woom, maar ook, hoe hij leeft en ot hy gehuwd is of niet,* was het antweord. >Ge zult mij genoegen doen met hem op tc sporen en daartoe geen kosten te ontzieD.* »Is er iets omtrent syne ver blijfplaats bekend?* »Neen. Zijne handeliwyse is onverklaarbaar en er is geen reden te bedenken, waarom hij zich zoo geheel van zijne familie afgetrok ken heeft. Wilt gij deze zaak voor mij in handen nemen, mies Hamilton Frances aarzelde. »In de eerste plaats,* zeide zij, »moet ge mij eenige byzonderhe- den meedeelen omtrent dr. Sher wood, welke misschien licht kun- nen doen opgaan over zijn ver dwijnen. In een geval als dit is het onmogelijk, geheel in het don ker te werken.* »Ik mag het er zeker voor hou den, dat alles, wat ik u zeggen zal, beschouwd zal worden als strikt vertrouwelijk de rails geruktpersoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. In de buurt van het tramstation is het een ware woestenij. Borculo heeft het geluk in zijn burgemeester, jhr. De Muralt, een energieken leider te bezitten, die dadelijk getoond heeft te weten langs welke wegen hij de autori teiten moest bereiken voor hulp verleening. 0 Met den N. H. predikant I. W. C. Oost, pastoor J. J. Kroot en N. Elzas, voorzitter var. de Ned. Isr. Gem., heeft hij een oproep om steun gepubliceerd. De gemeente Zutphen zond dadelijk een vrachtauto met le vensmiddelen. Inmiddels werd ook van andere zijden voorraad verkregen. Het Roode Kruis zond eenige kolonnes, naar de geteisterde streken uit, terwijl genietroepen arriveerden om er de zaak op te ruimen. Het gebrek aan water belem merde zeer het verbinden der gewonden door de te hulp ge snelde geneesheeren. Een tocht langs de verschil lende door het noodweer geteis terde plaatsen gemaakt, leverde het volgende overzicht van de gevolgen, welke deze ramp gehad heeft. Te Lonneker »ijn van het Thee huis talrijke pannen van het dak gewaaid. Groote hooimijten wer den uit elkaar geslagen en ontel bare boomen zijn ontworteld en versperren thans het verkeer. Te Boekelo hebben de boomen het eveneens zeer zwaar te ver antwoorden gehad. Ontelbare dakpannen zijn afgewaaid en de telefoondraden versperren tezamen met de ontwortelde boomen de wegen. Een groot aantal tele foonpalen zijn tegen den grond geslagen. De gebouwen hebben evenwel geen belangrijke schade geleden. Persoonlijke ongelukken zijn evenmin voorgekomen. Te Haaksbergen heeft de orkaan voor duizenden guldens schade aangericht. Van verschillende in aanbouw zijnde huizen werden »Zeker. Ik heb nooit misbruik gemaakt ran iets, dat my als een geheim werd toevertrouwd.* >Het is,* ging mrs. Derereux voort, »dat ik niet geheel zonder schuld ben in dit geval. Er be staat iets in verbaad met mr. Sher wood's verdwijnen, hetwelk my in een meer of minder ongunstig daglicht sou kunnen stellen en ik zou voor niets ter wereld willen, dat het bekend werd.* »Ge moet mij aw volle vertrou wen schenken, of in 't geheel niets zeggen,* sprak Frances op koelen toon. Ze gevoelde oen instiukt- matigen afkeer in zich opkomen tegen hare nieuwe cliënte. »lk ben niet gewoon een oor deel te vellen over de daden van heo, die mij hunne belangen op dragen,* voegde zij er bij. »Wel, ge zult de geheele waar heid hooren,* zei mrs. Deuvereux. »Eenige jaren geleden was ik zeer gehecht aan mijn neef, Philip. Als Agatha Kennedy beminde ik hem, gelijk maar weiDige vrou wen misschien ooit hebben lief gehad.* Weer gevoelde Frances heur hart als van pijn ineenkrimpen. Dit was dus nicht Agatha over wie ze Philip Ssrwood met alles behalve lof had hooren spreken. de pannen afgerukt, terwijl de schoorsteenen bij massa's sneu velden. De electrische gelei dingen zijn zoo goed als alle vernield. Een tweetal boomen, groote Amerikaansche eiken, zijn terechtgekomen op het dak van de fabriek van Ten Hoopen, waar door dit geheel yernield werd. Te Eibergen zijn tal van boo men toen zij omwoeien tegen de huizen aangeslagen, waar zij veel schade aanrichtten. De ijzeren palen van het electrisch net zijn alle ontzet of verbogen. Op tal van plaatsen staan de inboedels op straat. De molen van Varen hout werd geheel vernield. De hooimijten, die zich rondom deze 300-jarige molen bevonden, liggen overal verspreid. Ruurloo is vanwege de ver sperringen, in den vorm van honderden ontwortelde boomen, niet te bereiken. Volgens oog getuigen is er de kap van het station afgeslagen. Ook daar zijn schier alle ruiten vernield en de pannen van de daken geslagen. Ook Borculo is bijna niet te bereiken, daar de hoofdwegen geheel versperd zijn. Een 16-tal doktoren is er bezig 90 gewonden te verplegen. De omtrek is ge heel door militairen afgezet. Zooals reeds gemeld, is de ver woesting er vreeselijk en zijn er o.m. twee kerktorens omgewaaid. Diepenheim heeft het eveneens zwaar te verantwoorden gehad en hier en daar levert deze plaats den aanblik van een ware ruïne. Het electrisch net is geheel on bruikbaar. Borne heeft geen stormschade geleden. Delden heeft tallooze boomen verloren. Te Twickel werd een automo biel door de over den weg kron kelende electrische draden ge grepen. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor. Zeer veel daken werden vernield. Goor heeft eveneens zwaar geleden en lijkt wel een ruïne door de vele dakpannen, boomen, Hij had haar beschreven als een zelfzuchtig, eigenziDDig meisje. »Mettertijd,« zoo ging de spreek ster voort, »sou bij wellicht zyne onverschilligheid jegens mij heb ben laten varen, indien bij niet e«D meisje, Franees Gardner ge naamd, ontmoet had. Hij maakte kennis met haar terwyl bij eeui- gen tijd voor zijne gezondheid bui ten doorbracht en niet lang daar na vertelde hy my, dat ze ver- lootd waren. Ik kan u niet zeggen welk een diepen haat ik opvatte tegen deze Frances Gardner, die ik nog nooit van mij leven gezien bad. Ze had zich tusschen mij en den man, dien ik liethad geplaatst en ik zou alles, wat in mijne macht stond hebbeD aangewend, om hen te scheiden, eer het te laat was. Ik ben bang, miss Hamilton,* ging ze voort met een zenuwach tig lachje, »dat ge me al heel slecht zult vindeD, als ge hoort, wat ik gedaan heb. Maar bedenkt dat ik destijds een eigenzinnig, hartstochtelijk meisje was ensile middelen geoorloofd achtte, indien ze mij slechts tot mijn doel brach ten. Familiezaken Dooiizaakten Philip Serwood verscheiden maan den in Spanje door te breDgen. Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1925 | | pagina 1